• Aktualności

            • "Bóg się rodzi..."

              22.12.2023

              Wigilia szkolna, to jedna z najpiękniejszych tradycji naszej szkoły, w której uczestniczą uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz zaproszeni goście. I takiej tradycji nie zabrakło i tego roku. Wspólne świętowanie rozpoczęły jasełka góralskie przedstawione przez uczniów z klas I-VIII, do których sumiennie przygotowywali się pod okiem pani Renaty Janczy i Jadwigi Kobylarczyk. Uczniowie jak prawdziwi artyści, pięknie przebrani wcielili się w swoje role. Dzięki nim mogliśmy się przenieść w czasy narodzenia Jezusa i poczuć magię tego wydarzenia. Po jasełkach odbył się koncert kolęd w wykonaniu grupy gitarowej,  prowadzonej przez p. Marcina. Miłym zaskoczeniem były kolędy zagrane na flecie prostym przez grupę uczniów z klasy III. Uroczystość wigilijną uświetnił także występ Pauliny, Mateusza i p. Łukasza Bodury. Wykonali oni kolędę „Gore gwiozda Jezusowi…” Po występach nastąpił czas ciepłych i serdecznych życzeń, złożyli je wszystkim zgromadzonym dyrektor szkoły – p. Joanna Workowska, emerytowany dyrektor szkoły – p. Wojciech Kowalczyk oraz przedstawicielka Rady Rodziców i przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Aleksandra Górecka.  Uczniowie wraz z wychowawcami w swoich klasach składali sobie życzenia, dzieląc się opłatkiem. Słodką niespodzianką w tym dniu dla uczniów były ciasteczka i herbata przygotowana przez Radę Rodziców. Był to cudowny czas, spędzony wspólnie, pełen świątecznego nastroju, wzajemnej życzliwości i ciepła. (J.K)

            • Wigilijny stroik

              03.01.2024

              Boże Narodzenie to wyjątkowy czas dla nas wszystkich. Czas kiedy jesteśmy razem, składamy sobie życzenia, radujemy się i obdarowujemy prezentami. Co roku w naszej szkole organizowany jest konkurs „ Wigilijny  stroik”. Dostarczone stroiki  przez  uczniów z klas  0-8 świadczą o dużych talentach, pracowitości i wyobraźni. Każda praca była niezwykle kreatywna i wyjątkowa, a jej wykonanie wymagało wiele cierpliwości i nakładu pracy, również z pomocą rodziców. Wszystkie pracy były zaprezentowane społeczności szkolnej, a następnie przekazane wraz z życzeniami nauczycielom emerytom i pracownikom. Każdy uczeń otrzymał  drobną  świąteczną nagrodę ufundowaną przez RADĘ RODZICÓW. Organizatorem konkursu była Pani Barbara Jankowska-Dyda. (B.J-D)

            • Czytelniczy kalendarz adwentowy

              22.12.2023

              Zamiast tradycyjnego kalendarza adwentowego biblioteka szkolna zaproponowała kalendarz – wyzwanie. W tym kalendarzu zamiast czekoladek znlazły się czytelnicze zadania do wykonania (kalendarz czytelniczy pochodził ze strony "Biblioteka w szkole").  Zabawa mała na celu wprowadzenie w atmosferę świąt, promocję czytelnictwa i poznawanie tradycji świątecznych. Chętni uczniowie na początku grudnia odebrali w bibliotece szkolnej wydrukowaną kartę zadań. Wykonanie poszczególnych zadań było potwierdzane w bibliotece naklejkami. W ostatnim dniu nauki,  wytrwali czytelnicy, którzy zrealizowali wszystkie zadania otrzymali  upominki. (J.K)

            • Pasowanie na czytelnika

              22.12.2023

              22 grudnia odbyło się pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej. To wyjątkowa chwila dla pierwszoklasistów, którzy w tym dniu stają się pełnoprawnymi użytkownikami biblioteki. A wszystko zaczęło się od pogadanki nauczyciela biblioteki, z której dzieci dowiedziały się jak powstaje książka, dlaczego warto czytać książki i jak je szanować. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie musieli wykazać się znajomością bajek i bajkowych postaci i zdobyć hasło otwierające drzwi do biblioteki szkolne.  Z wszystkimi zadaniami poradzili sobie doskonale. Następnie zapoznali się z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych czytelników, regulaminem biblioteki. Ponadto każdy  uczeń z klasy pierwszej otrzymał dyplom czytelnika oraz książkę pt. ,, Pierwsze abecadło’’. Te książki  nasza szkoła otrzymała od Instytutu Książki w ramach kampanii ,, Mała książka – wielki człowiek’’. Strategicznym celem tego projektu jest rozwój czytelnictwa wśród dzieci  w różnych grupach wiekowych. Projekt jest realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. (J. K)

            • Stanęła na szczycie Broad Peak i…

              22.12.2023

              Stanęła na szczycie Broad Peak i jako pierwsza kobieta na świecie zjechała na nartach. W pawilonie wystawowym ZEW w Niedzicy odbyło się spotkanie z Panią Anną Tybor, pochodzącą z Zakopanego himalaistką, narciarką, reprezentantką kadry narodowej w skialpinizmie, pięciokrotną mistrzynią Polski w skialpinizmie i pierwszą kobietą na świecie, która stanęła na Broad Peak i Manaslu bez użycia tlenu z butli i zjechała ze szczytu na nartach.

              Czujemy się wyróżnieni możliwością udziału w spotkaniu z tak wybitną kobietą- sportowcem. W formie prelekcji usłyszeliśmy i obejrzeliśmy relacje z jej ostatniej wyprawy. Pani Anna opowiadała również o swojej drodze do sukcesu oraz dalszych, sportowych planach. Niewątpliwie jest wielką inspiracja dla młodego człowieka. Talent, pasja, determinacja i upór w dążeniu do celu, to zdaniem himalaistki, prosty przepis na sukces. Być może Mistrzyni znajdzie wśród naszych uczniów naśladowcę. (J.W)

            • Spotkanie z pielęgniarką w klasie III

              18.12.2023

              Podczas spotkania z Panią Kingą Fecko-Gałowicz pielęgniarką szkolną uczniowie mieli okazję dowiedzieć się więcej o trudnym zawodzie  pielęgniarki, pokonać lęk przed zabiegami medycznymi. Pani pielęgniarka przypomniała uczniom, jak należy ubierać się odpowiednio do pogody i pór roku.  Mówiła jak ważne jest zachowanie zasady higieny i zdrowego stylu życia. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali i zadawali pytania. Następnie samodzielnie uzupełniali zadania przygotowane przez  gościa. Na zakończenie otrzymali naklejki ,,uważnego słuchacza’’. (B. J-D)

            • Wycieczka do Krakowa

              18.12.2023

              W dniu 15 grudnia uczniowie klas 4-6 wybrali się do Krakowa, by poznać historię polskich królów rezydujących w zamku na Wawelu podczas lekcji muzealnej zatytułowanej "Wawel - rezydencja królów". Poza zgłębianiem wiedzy z historii, świetnie bawiliśmy się i uczyli jednocześnie na warsztatach w WOMAI. Tam poznaliśmy wiele ciekawostek i utrwaliliśmy wiedzę na temat fizycznych właściwości światła. Zwiedzanie połączone ze spacerem po Starym Mieście zakończyliśmy wizytą w Bazylice Mariackiej, gdzie podziwialiśmy m.in. przepiękny ołtarz dłuta Wita Stwosza. Po intensywnym dniu zwiedzania wróciliśmy w rodzinne strony z poczuciem, że dzień wycieczki był świetnie wykorzystanym czasem na utrwalenie wielu informacji zdobywanych w szkole na różnych przedmiotach. (N.K)

            • Mikołajki

              13.12.2023

              W dniu 6 grudnia gościliśmy w naszej szkole wspaniałego gościa. Był nim ukochany Święty Mikołaj.  Przedszkolaki  oraz uczniowie klas I-III wystrojeni i z uśmiechami na buziach już od rana na niego wyczekiwały. Kiedy dotarł do nas, dzieci były bardzo szczęśliwe. Zaśpiewały mu piosenki, recytowały wierszyki, grały na instrumentach  oraz miały okazję z nim porozmawiać. Św. Mikołaj o każdym pamiętał i obiecał że za rok również nas odwiedzi

            • Wycieczka do Krakowa w ramach projektu "Poznaj region"

              06.12.2023

              1.12.2023 roku uczniowie klas IV, VII i VIII pojechali na wycieczkę do Krakowa. Odbyła się ona w ramach projektu „Poznaj region” organizowanego przez Małopolską Organizację Turystyczną. Koszty wycieczki w całości zostały pokryte przez organizatora. Po przyjeździe do Krakowa uczniowie w Operze Krakowskiej obejrzeli widowisko muzyczno-sceniczne „Kopernik”, opowiadające o życiu sławnego astronoma Mikołaja Kopernika – od studiów w Krakowie, Padwie i Bolonii przez powrót do Fromborka, posługę kanoniczą, praktykę lekarską i badania astronomiczne, uczestnictwo w koronacji Zygmunta Starego i Hołdzie Pruskim, wreszcie powstanie i publikację pięcioksięgu „De revolutionibus”. Następnie cała grupa tramwajem przejechała w okolice Rynku. W najsłynniejszej krakowskiej restauracji „Wierzynek” czekał na nas ciepły posiłek. Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem. W czasie zwiedzania uczniowie zapoznali się z najważniejszymi legendami Krakowa, poznali historię i kulturę miasta, zobaczyli wybrane zabytki, wysłuchali również hejnału mariackiego. Wszyscy aktywnie uczestniczyli w tej nietypowej lekcji. Z wycieczki wszyscy wrócili zadowoleni. (J.K)​​​​​​​

            • Andrzejki 2023

              06.12.2023

              Wieczór andrzejkowy to dobry powód do wspólnej zabawy. W  naszej szkole zabawa andrzejkowa rozpoczęła wczesnym popołudniem 29 listopada. Jako pierwsi ruszyli w tany uczniowie klas I – III oraz zerówkowicze.  Prawie wszyscy wystąpili w niesamowitych przebraniach. Wśród tańczących dało zauważyć postaci z ulubionych bajek, dziecięcych filmów i książek. Tańce prowadziły Panie Wychowawczynie, które wykazały się umiejętnościami godnymi zawodowych animatorek. Zabawę urozmaicały atrakcje – andrzejkowe wróżby, malowanie twarzy. Można było także zapleść sobie kolorowe warkoczyki . Wszystko to miało miejsce  dzięki dziewczynom i chłopakom z klasy siódmej i ósmej. Pani Natalia „wyczarowywała”  z kolorowych baloników zwierzątka, szable i kwiaty.  O oprawę muzyczną zadbali didżeje w osobie Rafała i Karola  z klasy 8. Nieocenieni byli także konferansjerzy Bartek i Kacper, którzy prowadzili zabawy i zapowiadali atrakcje.

              Następnie na parkiet naszej sali gimnastycznej ruszyli uczniowie klas starszych.  Również i oni wykazali się fantazją w przygotowaniu ciekawych kostiumów. Niektóre pomysły były wyjątkowe.  Uczestnicy zabawy mogli wziąć udział w zabawach i wróżbach przygotowanych przez Samorząd Uczniowski. Nasi didżeje zadbali o to, aby w czasie zabawy nie zabrakło największych tanecznych przebojów. Wszystko odbywało się pod czujnym okiem Wychowawców poszczególnych klas.  Nieoceniona Rada Rodziców działająca przy naszej szkole zadbała o słodki poczęstunek dla wszystkich uczestników imprezy andrzejkowej.

              W czasie zabawy  andrzejkowej miała miejsce akcja charytatywna „ Babeczka pomocy”. Dzięki tej niezwykłej  inicjatywie udało się spełnić świąteczne marzenia Podopiecznych Fundacji im. Adama Worwy oraz sprawić radość Zosi. (Opiekun Samorządu Uczniowskiego)

            • „Hazard? Nie daj się wciągnąć!”

              27.11.2023

              W dniu 24 listopada 2023 roku uczniowie klasy VII i VIII wzięli udział w zajęciach prowadzonych przez panie z Urzędu Skarbowego w Nowym Targu pt. „Hazard? Nie daj się wciągnąć!”. Celem zajęć było podniesienie świadomości o zagrożeniach związanych z uzależnieniem od hazardu i uczestnictwem w nielegalnych grach hazardowych. Uczniowie aktywnie brali udział w zajęciach, a konkurs wiedzy przeprowadzony przez naszych Gości na końcu zajęć pokazał, że uważnie słuchali przekazywanych zagadnień. (P.N)

            • Podsumowanie Kampanii 19 dni

              27.11.2023

              Listopad jest miesiącem szczególnym: wtedy to organizacje i instytucje na całym świecie łączą się, aby rozmawiać o sprawach takich jak prawa dziecka, tolerancja, wolność, równość, szacunek, bezpieczeństwo. Nasza szkoła również przyłączyła się do wspomnianych działań. W pierwszych 19 dniach listopada realizowaliśmy działania „Kampanii 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży” organizowanej w Polsce przez Fundację Po Drugie. 20 listopada odchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Ochrony Praw Dziecka, a 21 listopada – Międzynarodowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień.

              22 listopada w naszej szkole odbyło się wspólne podsumowanie działań prowadzonych na rzecz dzieci. W tym dniu odwiedziły nas pani Ewa Grzwnowicz i pani Izabela Hryc z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Maniowach, które współpracują ze szkołą w sprawach dotyczących ochrony dzieci przed przemocą, a także zapewnienia im godnych warunków życia. Dzieci ze świetlicy pod kierunkiem wychowawców przedstawiły „Baśń o prawach dziecka”, a także zaśpiewały piosenkę „Kolorowe dzieci”. Pani pedagog podsumowała działania Kampanii 19 dni, wspominając m.in. o:

              • łączności z innymi uczestnikami kampanii w formie noszenia pomarańczowych plakietek i wstążeczek;
              • pomarańczowym dniu;
              • schodach z hasłami antyprzemocowymi;
              • gazetkach informacyjnych;
              • plakatach „Klasa bez przemocy”;
              • wyzwaniu czytelniczym „#Czytelnicy przeciwko przemocy”;
              • konkursie plastycznym „10 sekund, by powiedzieć stop”.

              Uczniowie, którzy wzięli udział w wyzwaniu czytelniczym oraz konkursie plastycznym otrzymali drobne upominki.

              Pani Dyrektor podsumowała spotkanie podkreślając, że nasza szkoła to miejsce, w którym przemoc zarówno w formie fizycznej jak i psychicznej nie jest tolerowana i pragnie, aby zachowania życzliwe były naszym miłym nawykiem, a nie obowiązkiem czy okazjonalnym zachowaniem.

            • "Czarodziejskie słowa" - zajęcia w bibliotece

              27.11.2023

              W dniu 17.11.2023 r. klasa I  udała się na zajęcia do Gminnej Biblioteki Publicznej w Sromowcach Wyżnych. Uczniowie przybyli do biblioteki, aby uczestniczyć w zajęciach związanych z książką i biblioteką, poszerzyć swoją wiedzę o pracy w tym miejscu oraz rozbudzić własne zainteresowania czytelnicze. W czasie zajęć uczniowie poszukiwali „czarodziejskich słów” za pośrednictwem książek oraz zadań przygotowanych przez panią bibliotekarkę- Panią Dorotę. (R.J)

            • Spotkanie szkolnych kół PTTK w siedzibie dyrekcji PPN

              27.11.2023

              22 listopada oddział PTTK w Krościenku zorganizował spotkanie szkolnych kół ze S.P. Krośnica, S.P. Kluszkowce, S.P. Maniowy i S.P. Sromowce Wyżne, w siedzibie dyrekcji PPN w Krościenku. Tematem przewodnim spotkania było rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. "Ruszaj na szlak". Uczniowie z naszej szkoły wykonali 9 prac, które zostały wysoko ocenione przez komisję jury. Nagrodę specjalną otrzymała Lena Dębska z klasy 6 za oryginalność pracy. Pan prezes koła przewodników Jakub Wolski, podczas prelekcji, przybliżył młodzieży atrakcje turystyczne Pienin. Następnie pracownicy PPN przedstawili prelekcję na temat flory i fauny pienińskiej. Uczniowie mieli okazję obejrzeć prace biorące udział w konkursie oraz ekspozycje wystawowe PPN. Na zakończenie wszyscy otrzymali plakietki członków PTTK z okazji jubileuszu 130 lecia Oddziału PTTK Krościenko. (B.N-B)

            • Wpływ czytania na rozwój dzieci i młodzieży

              24.11.2023

              „Czytanie to najlepszy sposób uczenia się.”

              Aleksander Puszkin

              Czytanie książek jest jedną z pierwszych inwestycji w rozwój własnych dzieci. Jednak, aby dziecko wyrobiło w sobie ten nawyk, rodzice muszą w nim rozbudzić potrzebę kontaktu z książką. 23 października w szkole odbyło się zebranie rodziców. Podczas spotkania została przedstawiona prezentacja multimedialna na temat „ Wpływu czytania na rozwój dzieci i młodzieży”. Przy tej okazji poinformowano rodziców o działaniach podjętych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 .

              Jeżeli od najmłodszych lat uda nam się ukształtować pozytywny stosunek do czytania, będzie on procentował w całym późniejszym życiu. (J.K)

            • „Witchcraft and wizardry week”

              23.11.2023

              W dniach 13-17 listopada w naszej szkole odbył się tydzień magii i czarów „Witchcraft and wizardry week”. Uczniowie w dwóch grupach wiekowych przez 5 dni rozwiązywali zadania związane tematycznie z przedmiotami z Hogwartu (dzień 1- Zaklęcia, dzień 2-Eliksiry,itp.) doskonaląc jednocześnie swoje umiejętności posługiwania się językiem angielskim. (M.K)

            • "Nasza szkolna biblioteka" - znamy wyniki konkursu

              22.11.2023

              W październiku chętni uczniowie z klas I-VIII wzięli udział w konkursie plastycznym „Nasza szkolna biblioteka”. Organizatorem i fundatorem nagród była Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Nowym Sączu Filia w Nowym Targu. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie jednej, wspólnej pracy plastycznej (rysunek/plakat/kolaż fotograficzny itp.) na temat biblioteki szkolnej. W gronie laureatów znalazły się uczennice z klasy I, Zosia Olejarz i Helenka Kowalczyk.  Wszystkim uczestnikom bardzo dziękuję za udział, a zwycięzcom gratuluję i życzę dalszych sukcesów. (J.K)

            • Zakończył się projekt dla uczniów „Już pływam”

              22.11.2023

              Pływanie ma  pozytywny wpływ na zdrowie i prawidłowy rozwój organizmu, korektę wad postawy, poprawę koordynacji ruchowej oraz kształtowanie się charakteru. 27 października zakończył się projekt „Już pływam" zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. W zajęciach brali udział nasi uczniowie. Zajęcia prowadzili wykwalifikowani instruktorzy, a lekcje pływania realizowane były na basenie w hotelu „Nad Przełomem” w Sromowcach Niżnych. Liczymy także, iż realizacja tego typu zajęć przełoży  się w przyszłości na wzrost bezpieczeństwa naszych uczniów w czasie przebywania na różnego rodzaju zbiornikach wodnych. (M.K)

            • Wycieczka do Zakopanego - pamiętamy o naszej Patronce.

              16.11.2023

              Jak co roku trzecioklasiści  wybrali się do Zakopanego na cmentarz gdzie spoczywa patronka naszej szkoły Olga Małkowska. W imieniu całej społeczności szkolnej złożyli wiązankę  z biało- czerwonych kwiatów i zapalili znicze. Gestem tym okazali pamięć i szacunek. Dodatkową atrakcją była wizyta w papugarni. Ptaki bardzo chętnie siadały na ramionach dzieci, podlatywały do karmienia i pozowały do zdjęć. Bezpośredni kontakt z ptakami sprawił, iż była to atrakcyjna lekcja żywej przyrody. (B.J-D)

    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa im. dh. Olgi Małkowskiej w Sromowcach Wyżnych
      • (+18) 262-97-02
      • Szkoła Podstawowa im. dh. Olgi Małkowskiej 34-443 Sromowce Wyżne, Nad Zalew 12 Poland
      • e-puap - /spsromowcewyzne/SkrytkaESP