• Aktualności

      • Walentynki

       18.02.2022

       !4 lutego uczniowie klas 0- 4 obchodzili Walentynki. W ramach akcji 'Szkoła razem", która ma na celu integrację uczniów, w ich stroju  dominował w tym dniu kolor czerwony. Aby walentynkowej tradycji stało się zadość i każdy mógł przekazać wybranej osobie kartkę walentynkową, została uruchomiona specjalna świąteczna Poczta. Można było za jej pomocą okazać sympatię koledze lub koleżance. Nie chodziło tutaj wcale o wyznanie miłości, lecz zwykły gest przyjaźni, czy też koleżeństwa. Biblioteka Szkolna prowadziła 'Słodkie wypożyczanie". Każdy uczeń, który odwiedził jej progi został obdarowany przez Panią Jadwigę Kobylarczyk słodkim upominkiem. Cały dzień przebiegał w miłej atmosferze, pod znakiem okazywanej serdeczności i rozdawanych ze szczerego serca słodkości.Opiekun SU

      • Akademia Bezpiecznego Puchatka

       11.02.2022

       Pierwszoklasiści z naszej szkoły biorą udział w programie "Akademia Bezpiecznego Puchatka". Celem programu jest poprawa bezpieczeństwa dzieci, które rozpoczynają swoją naukę w szkole, wytworzenie u dzieci naturalnych sposobów unikania i reagowania na zagrożenia. Uczniowie uczestniczą w zajęciach dotyczących bezpieczeństwa na drogach, bezpieczeństwa w sieci, prawidłowych relacjach między rówieśnikami. Wykonywali prace plastyczne, oglądali prezentacje, rozwiązywali krzyżówki. Na podsumowanie rozwiązywali Ogólnopolski Test Bezpieczeństwa. Klasa otrzymała certyfikat "Akademia Bezpiecznego Puchatka"  a każdy uczeń dyplom.  (BJD)

      • Pasowanie na czytelnika

       06.02.2022

       3 lutego odbyło się  oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników biblioteki. Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej, to wyjątkowe wydarzenie w życiu każdego pierwszoklasisty.W tym dniu uczniowie  uczestniczyli  w zajęciach bibliotecznych, podczas  których zapoznali się z regulaminem biblioteki szkolnej i  z jej księgozbiorem. Aby wziąć jednak udział w pasowaniu, musieli dobrze wykonać zadania polegające na przyporządkowaniu napisu z imieniem bohatera do rysunku oraz poprawnie odpowiedzieć na pytania związane z biblioteką i książkami.  Pierwszoklasiści  złożyli uroczyste przyrzeczenie:

       My uczniowie pierwszej klasy,

       Uroczyście przyrzekamy,

       Że będziemy książki kochać,

       Krzywdy zrobić im nie damy

       I wskazówek i rad książek

       Będziemy słuchać z uwagą,

       Obowiązki czytelnika traktować z wielką powagą!

       PRZYRZEKAMY.

      • Konkurs "Góralskie serce"

       06.02.2022

       14 stycznia w Izbie Regionalnej po raz kolejny odbył się konkurs recytatorów i gawędziarzy „Góralskie serce”. Celem konkursu jest kultywowanie oraz popularyzowanie tradycji związanej z niematerialnym dziedzictwem kultury. Naszą szkołę reprezentowała liczna grupa uczniów z klas I-VIII. Młodzi artyści przed jury prezentowali wyuczone utwory pienińskich twórców ludowych  i nie tylko. Jury za przepiękną prezentację utworów w gwarze sromowskiej przyznało w kategorii:

       Gawędziarz:

       I miejsce - Aleksandra Gabryś  - kl. V

              Kornelia Dębska -  kl. I

              Katarzyna Janczyk - l. II

       II miejsce – Martyna Kobylarczyk – kl. VII 

                Sara Janczy – kl. II

                Szczepan Pierwoła - kl. II

       III miejsce – Aleksandra Górecka – kl. V

                 Józefa Sproch - kl. II

       Wyróżnienie – Anna Kozub kl. II

        Jan Pierwoła – kl. II

       Recytator:

       Wyróżnienie – Daria Bańkosz – kl. I

       Uczniowie, którzy zajęli pierwsze miejsca w swoich kategoriach wiekowych, zakwalifikowali się do XLV Gminnego Przeglądu Recytatorów i Gawędziarzy im. Andrzeja Skupnia -Florka. Finał Przeglądu na etapie wojewódzkim odbędzie się w Białym Dunajcu w dniu 10 lutego 2022 r.

       Gratulujemy wszystkim, a zwycięzcom życzymy sukcesu w kolejnym etapie (J.K).

      • Dzień Babci i Dziadka

       03.02.2022

       W dniu 25 stycznia 2022 roku w oddziale przedszkolnym odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Babcia i Dziadek to bardzo ważne osoby w życiu dziecka, dlatego dzieci pamiętały o ich święcie i wspólnie z paniami przygotowały występ. Pani Dyrektor Joanna Workowska przywitała przybyłych gości i złożyła im serdeczne życzenia. Dzieci zaprezentowały wiersze, piosenki oraz tańce, a następnie wręczyły własnoręcznie wykonane prezenty ukochanym Babciom i Dziadkom. Goście z radością, ale i wzruszeniem obserwowali występy swoich wnucząt. Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci zarówno dziadków jak i dzieci.(M.P.)

      • GRA JUŻ TRZYDZIESTY RAZ!

       23.01.2022

       Podobnie jak przed rokiem nasza szkoła, włączyła się w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Uczniowie i nauczyciele wspierali tę wyjątkową orkiestrę, grającą w tym roku dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. 13 i 14 stycznia przed rozpoczęciem ferii zimowych zbieraliśmy datki do puszki wolontariuszy z Krempach. Wszystkim ofiarodawcom z całego serca dziękujemy i zapraszamy do wielkiego finału 30 stycznia aby wspierać 30 Finał WOŚP!

       RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ - POMAGAJMY!

      • Bezpieczne Ferie

       23.01.2022

       14 stycznia w szkole odbył się apel pt. ,,Bezpieczne Ferie.” Wzięły w nim udział klasy I-III. Drugoklasiści powitali kolegów zimową piosenka i wierszami. Następnie wszyscy obejrzeli prezentację multimedialną, która miał na celu zachęcenie uczniów do aktywnego spędzania czasu wolnego podczas wypoczynku zimowego z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Również uczniowie z klas starszych na godzinach wychowawczych, w oparciu o prezentacje, omawiali temat bezpiecznych ferii i konsekwencje nierozważnych zachowań podczas zimowych zabaw. (B.P)

      • Laboratoria Przyszłości

       23.12.2021

       Nasza szkoła przystąpiła do Rządowego programu Laboratoria Przyszłości. Jest to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

       Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). Udział w programie pozwala na stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

       Laboratoria Przyszłości to największa inwestycja państwa polskiego w historii, w nowoczesną edukację!  Wsparcie zostało nam przekazane  w całości z góry, bez konieczności wniesienia wkładu własnego.

       Więcej informacji o programie znajdziesz na stronie https://www.gov.pl/web/laboratoria

      • ,,Cicha noc, święta noc … ”

       21.12.2021

       Tradycją naszej szkoły jest organizowanie w okresie przedświątecznym Wigilii Szkolnej. Niestety sytuacja związana z pandemią, uniemożliwiła spotkanie na tak zwanej  ,,wieczerzy wigilijnej”, na której cała społeczność szkolona mogłaby wspólnie podzielić się opłatkami, zjeść kapustę i ciasteczka. Mimo ograniczeń, 17 grudnia był w naszej szkole dniem uroczystym. Uczniowie przyszli w galowych strojach i zapanowała  świąteczna atmosfera, którą uświetniły jasełka z elementem śpiewu i tańca regionalnego. Inscenizacja bożonarodzeniowa zaprezentowana była przez uczniów z klasy II, III,VII, VIII  pod kierunkiem pani Bożeny Pierwoła i pani Jadwigi Kobylarczyk. Punktem kończącym uroczystość były ciepłe życzenia skierowane przez panią Dyrektor Joannę Workowską do uczniów i wszystkich pracowników szkoły oraz symboliczne połamanie się opłatkiem.(B.P)

      • Spotkanie z cyklu "Powrót do korzeni"

       15.12.2021

       8 grudnia odbyło się w naszej szkole spotkanie z cyklu „Powrót do korzeni”. Cała społeczność szkolna w tym dniu ubrana była w stroje regionalne. Tematem tegorocznego spotkania było porównanie czasów dawnych i dzisiejszych w naszej miejscowości. Zaproszeni goście: przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich, Panie Stanisława Krupa i Anna Dębska oraz Pan Szczepan Janczy przedstawili codzienne życie mieszkańców, zwyczaje oraz stroje używane w dawnych czasach; porównali czasy dawne z dzisiejszymi. Następnie Konrad Bańkosz zaśpiewał piękną, sromowską pieśń „Gdzie się Polska kończy, hej”. Na zakończenie spotkania Pani Dyrektor bardzo serdecznie podziękowała gościom za cenne informacje dotyczące życia mieszkańców Sromowiec w dawnych czasach. Podkreśliła, jak ważne jest dla nas dziedzictwo kulturowe naszych przodków i tradycja.(M.P.)

      • Mikołajki w szkole

       09.12.2021

       Jak co roku, 6 grudnia do naszej szkoły przybył długo oczekiwany gość, a był to oczywiście św. Mikołaj, który przywiózł ze sobą słodkie upominki. Na ten dzień czekali wszyscy, jednak szczególnie najwięcej emocji i radości „niecodzienna wizyta” wzbudziła w najmłodszych dzieciach oddziału przedszkolnego oraz klas I – II. W podziękowaniu za otrzymane prezenty nasi uczniowie śpiewali piosenki i recytowali wierszyki. Zrobili sobie również zdjęcia ze św. Mikołajem. Nasz gość mógł przybyć ze wspaniałymi upominkami dzięki Radzie Rodziców naszej szkoły, która zadbała o to, aby paczki były atrakcyjne.  Mikołaj nie zapomniał też o starszej latorośli- uczniach klas III - VIII dla, których mikołajkowym prezentem był koncert pt. ,,Muzyka Świata” w wykonaniu artystów z Łódzkiego Biura Koncertowego ,,Wirtuoz.” (B.P)

      • Andrzejki

       05.12.2021

       ,,Święty Andrzej Ci ukaże, co Ci los przyniesie w darze.”

       Zabawy andrzejkowe zorganizowane w klasach I-III oraz w oddziale przedszkolnym przebiegały w atmosferze wróżb i magii. Tradycyjny zaś zwyczaj ,,przepowiadania przyszłości,” wzbudzał u dzieci radość i śmiech. Z wróżb mogły odczytać, jaka czeka ich przyszłość, jak będzie miała na imię ich sympatia, jaki zawód zdobędą w przyszłości. Wszystkim dopisywał dobry humor, bo przecież najważniejsze podczas zabaw andrzejkowych jest to, by się świetnie bawić , a wróżby traktować z ,,przymrużeniem oka.” (B.P)

      • Wycieczka do Zakopanego

       29.11.2021

       W dniu 25.11.21r klasa 3 oddała hołd patronce naszej szkoły, dh. Oldze Małkowskiej, składając wiązankę i zapalając znicze na grobowcu rodziny Małkowskich w Zakopanem.  Następnie w Podwodnym Świecie uczniowie mogli zapoznać się i obejrzeć wiele morskich zwierząt oraz otoczenie w jakim żyją. W manufakturze cukierniczej odbyły się warsztaty, podczas których uczniowie samodzielnie wykonali kolorowego lizaka i wycinali owocowe cukierki. Po otrzymaniu słodkich upominków i Certyfikatu Młodego Karmelarza klasa trzecia udała się do Parku Iluzji. Tu uczniowie brali udział w różnych nietypowych zjawiskach fizycznych i obserwowali ciekawe doświadczenia. Po tych atrakcjach pełni wrażeń i dobrego humoru wszyscy wrócili do domów. (BNB)

      • Dzień Pluszowego Misia

       29.11.2021

       W dniu 25 listopada dzieci z oddziału przedszkolnego uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Pomimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia dzieci poznały historię pluszowego misia. Opowiadały o swoim małym lub dużym przyjacielu misiu, tańczyły przy muzyce ze swoim misiem, wykonały maskę oraz pacynkę, oglądały filmiki, a także wykonywały wiele innych zadań związanych z misiem. Ten dzień wywołał u dzieci wiele uśmiechów i radości.(M.P)                                        

      • Pasowanie na przedszkolaka

       23.11.2021

       Dnia 16 listopada odbyła się w naszej szkole uroczystość „Pasowania na przedszkolaka”. W uroczystości udział wzięli: Pani Dyrektor Joanna Workowska oraz zaproszeni rodzice. Dzieci z oddziału przedszkolnego zaprezentowały wiersze, piosenki oraz tańce przygotowane pod kierunkiem swoich pań. Punktem kulminacyjnym spotkania było ślubowanie. Po jego złożeniu Pani Dyrektor, używając czarodziejskiego lizaka, dokonała pasowania. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia przedszkolaki otrzymały upominki ufundowane przez Radę Rodziców oraz dyplomy. W sali czekał na dzieci słodki poczęstunek.(M.P.)

      • Ślubowanie klasy 1

       19.11.2021

       Uroczyste  ślubowanie kl.1 odbyło się 18 listopada 2021r. Przed  złożeniem  przysięgi,  pierwszoklasistów czekał krótki" egzamin". Dzieci  wykazały się wiedzą, jak również udowodniły, że znane są im zasady zachowania się w szkole. Pani  Dyrektor z wielką  uwagą przysłuchiwała się  wypowiedziom dzieci i na koniec oznajmiła, że wszystkie zadania wykonali bardzo dobrze. Następnie odbyła się część artystyczna. Po występach uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie, przed szkolnym sztandarem oraz zostali pasowani na uczniów kl.1. Dzień 18.11.2021r., w którym stali się pełnoprawnymi uczniami Szkoły Podstawowej w Sromowcach Wyżnych, na długo pozostanie w ich pamięci. Na pamiątkę dzieci otrzymały upominki ufundowane przez Radę Rodziców. Natomiast rodzice otrzymali książeczki z ogólnopolskiego projektu "Mała  książka-wielki człowiek" (BJD)

  • Kontakt

   • Szkoła Podstawowa im. dh. Olgi Małkowskiej w Sromowcach Wyżnych
   • sp_sromowcewyzne@czorsztyn.pl
   • (+18) 262-97-02
   • Szkoła Podstawowa im. dh. Olgi Małkowskiej 34-443 Sromowce Wyżne, Nad Zalew 12 Poland