• Aktualności

      • Wycieczka do Zoo i warsztaty na lotnisku

       06.06.2023

       31.05.23r klasy I-III wyruszyły na wycieczkę do Krakowa. W programie uczniowie mieli zwiedzanie Zoo, gdzie dzieci przeżywały każde spotkanie z mieszkańcami Zoo. Napotkane zwierzęta wywoływały wielkie emocje, nasuwały pytania i refleksje. Następnie o godz.13tej w dwóch grupach odbyły się warsztaty na lotnisku w Balicach. Dzieci zwiedziły główną halę i taras widokowy oraz zostały zapoznane ze ścieżką pasażera przed rozpoczęciem lotu. Czas na lotnisku minął bardzo szybko i ciekawie. Z drobnymi pamiątkami cała grupa wróciła do domu. (B. N-B)

      • IX Międzyszkolny Konkurs Papieski

       06.06.2023

       W dniu 18 maja 2023 r. w Zespole Placówek Oświatowych w Niedzicy odbył się IX Międzyszkolny Konkurs Papieski, który został zorganizowany przez Zespół Placówek Oświatowych w Niedzicy i Parafię św. Bartłomieja Apostoła w Niedzicy.  Konkurs adresowany był do uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych z terenu Gminy Łapsze Niżne i Gminy Czorsztyn.

       W tegorocznym Konkursie wzięło udział 18 uczestników z następujących szkół:

       1. Zespół Placówek Oświatowych w Niedzicy – 3 uczniów.

       2. Zespół Szkolno-Przedszkolny z Frydmana – 3 uczniów.

       3. Szkoła Podstawowa im. Błogosławionego Jana Pawła II w Łapszach Wyżnych – 3 uczniów.

       5. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kacwinie – 3 uczniów.

       4. Szkoła Podstawowa im. dh. Olgi Małkowskiej w Sromowcach Wyżnych – 3 uczniów.

       Piękne nagrody książkowe wraz z dyplomami zostały przygotowane przez ks. Proboszcza oraz ks. Wikariusza.

       Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy VIII: Gabriela Kurnyta, Łukasz Kowalczyk, Mariusz Sobula. (K.J-R)

      • Konkurs matematyczny Kangur

       24.05.2023

       W marcu 23 uczniów naszej szkoły wzięło udział w Międzynarodowym Konkursie Kangur Matematyczny. Uczniowie pisali test w trzech kategoriach wiekowych. Celem Konkursu jest propagowanie kultury matematycznej, popularyzacji matematyki oraz rozwijania zdolności i zainteresowań matematycznych uczniów, kształtowania umiejętności logicznego myślenia, a także budzenia nawyku dobrego współzawodnictwa. Każdy uczestnik otrzymał upominek – układankę przestrzenną. Uczniowie: Józefa Sproch kl. III, Piotr Kowalczyk kl. IV, Aleksandra Górecka kl. VI uzyskali wysoki wynik i otrzymali wyróżnienie. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Dziękujemy Radzie Rodziców za dofinasowanie konkursu. (Z.M)

      • Egzamin Ósmoklasisty

       23.05.2023

       Drodzy Uczniowie klas ósmych, przed Wami niezwykłe wydarzenie – Egzamin Ósmoklasisty,

       Życzymy Wam

       Dużo szczęścia i optymizmu, aby lata nauki

       zaowocowały dobrymi wynikami na egzaminie.

       Niech towarzyszy Wam spokój, skupienie

       oraz wiara we własne siły i wiedzę.

       Niech spełnią się Wasze oczekiwania

       i każdy z Was dostanie się do wymarzonej szkoły.

       Dyrekcja, Nauczyciele, Pracownicy szkoły

       Koleżanki i Koledzy z klas 0 – VII

      • Gminny Konkurs Matematyczny klas III

       18.05.2023

       17 maja czwórka uczniów z klasy trzeciej tj. Józefa Sproch, Natalia Sproch, Aleksandra Pałach i Rafał Truty uczestniczyli w konkursie matematycznym organizowanym corocznie dla trzecioklasistów przez Szkołę Podstawową w Maniowach. Celem tego konkursu jest rozwijanie uzdolnień matematycznych, a także doskonalenie umiejętności logicznego myślenia. Zadania, które wykonywali uczniowie wykraczały ponad podstawę programową, a ich zakres obejmował: działania na liczbach naturalnych; obliczenia kalendarzowe, zegarowe i pieniężne; geometrię i zadania tekstowe o podwyższonym stopniu trudności. Zwycięzcą konkursu została Józefa Sprach z klasy III.  (B.P)

      • Wycieczka piesza do Niedzicy Zamek

       18.05.2023

       We wtorek, 16 maja, uczniowie klas 4-5 udali się na pieszą wycieczkę do Niedzicy Zamek, gdzie odwiedzili Park Miniatur lokalnych zabytków oraz Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica. Wycieczka miała charakter głównie edukacyjny, uczniowie poznali historię regionu oraz zasady działania elektrowni. Nie zabrakło też rozrywki, którą zapewnił niezwykle emocjonujący seans 7D.

      • Program „Trzymaj formę”

       18.05.2023

       W bieżącym roku szkolnym uczniowie klasy VI pod opieką pedagoga szkolnego realizowali program „Trzymaj formę” we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Nowym Targu.

       Zgodnie z założeniami autorów, program był realizowany metodą projektów. Zostały wybrane następując tematy:

       • Prezentacja nt. zdrowego stylu życia;
       • Pogadanka pt. „Zdrowe drugie śniadanie”;
       • Quiz dotyczący sportu;
       • Piknik kulinarny „Zdrowe odżywianie”.

       Uczniowie od marca systematycznie zapoznawali się z wybranymi zagadnieniami i planowali realizację projektów konsultując się z koordynatorem.

       17 maja 2023 roku w czasie godziny wychowawczej program został podsumowany. Uczniowie zaprezentowali zdobytą wiedzę, przedstawili przygotowane materiały, a także uczestniczyli w zdrowym poczęstunku.

       Realizacja programu pozwoliła uczniom na przypomnienie i usystematyzowanie wiedzy, która jest niezbędna do prowadzenia zdrowego trybu życia. Wyrażamy nadzieję, że będzie ona wykorzystywana przez nich na co dzień i owocowała świetnym samopoczuciem, wysoką formą oraz radością z dobrego zdrowia. (P.N)

      • W świecie baśni i bajek - konkursy czytelnicze dla klas I-III

       18.05.2023

       Dnia 12 maja 2023 r. odbył się w naszej szkole konkurs czytelniczy pt. W świecie baśni i bajek dla klas I-III, który przygotowała p. Bożena Pierwoła. Konkurs miał formę zabawową, uczniowie odpowiadali na pytania związane z utworami dla dzieci, układali puzzle z ilustracjami  bohaterów z książek  i rozpoznawali rekwizyty związane z lekturami. Była  też zabawa ,,Kopciuszek,” podczas której zawodnicy musieli rozdzielić groch od fasoli. W konkursie uczestniczyły także dzieci z oddziału  przedszkolnego.

       23 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jest to święto ustanowione przez UNESCO mające na celu promocję czytelnictwa oraz ochronę własności intelektualnej. Podczas spotkania p. Jadwiga Kobylarczyk przekazała kilka informacji dotyczących praw autorskich  oraz podsumowała  konkurs czytelniczo-plastyczny „Projekt okładki do ulubionej baśni Hansa Christiana Andersena. Konkurs był zorganizowany z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci. W trakcie spotkania uczniowie obejrzeli dwie prezentacje, które przygotowały prowadzące, dotyczące etapów powstawania książki oraz ciekawostek związanych z książkami. Zorganizowane konkursy miały na celu: propagowanie aktywności czytelniczej wśród dzieci z klas 1-3, rozwijanie zainteresowań czytelniczych.

       Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursach i gratulujemy zwycięzcom. Nagrody książkowe ufundowane zostały przez Radę Rodziców.  (B.P)

      • „Wielkie szycie” czyli spotkanie z krawcową w oddziale przedszkolnym

       18.05.2023

       W ramach realizacji programu preorientacji zawodowej, dzisiaj w oddziale przedszkolnym odbyło się spotkanie z Panią Agnieszką Sobula– mamą Zuzi, która przybliżyła dzieciom zawód krawcowej. Pani Agnieszka podczas spotkania użyła maszyny szkolnej zakupionej w ramach „Laboratoria przyszłości”, dzięki niej opowiedziała dzieciom jakie są rodzaje maszyn oraz wytłumaczyła zasady ich działania. Zaprezentowała dzieciom także różne rodzaje materiałów i przybory, którymi w swojej pracy posługują się krawcy. Podzieliła się z dziećmi swoją pasją do szycia i pokazała jak wielką frajdę może dać wspólna zabawa w szycie. Dzieci świetnie się bawiły i z pewnością dzisiejsze zajęcia pozostaną w ich pamięci na bardzo długo, a o przygodzie z szyciem będą przypominała im podusia z kołderką uszyta dla lalek w czasie spotkania . Być może pani Agnieszka zaszczepiła w dzieciach swoją pasję i któreś z przedszkolaków w przyszłości wybierze właśnie taki zawód. (R.J)

      • Wyniki II Ogólnopolskiego Konkursu Promującego Czytanie „CzytaMy”- jesteśmy w czołówce.

       12.05.2023

       Nasza szkoła wzięła udział w II Ogólnopolskim Konkursie Promującym Czytanie „CzytaMY” odbywającym się w ramach programu Ratownicy Czytelnictwa. W kategorii klas 7-8, III miejsce zajęła Martyna Kobylarczyk z klasy VIII. Tematem pracy konkursowej było napisanie listu do babci, dziadka lub seniorów pt.: „Kochające serce zawsze jest młode”.  Nagrodzona praca poniżej. (J.K)

        

       Szlembark, 14.02.2023 r.

        

       Cześć Dziadku!

       Na samym początku chciałabym Cię pozdrowić i przekazać, że bardzo za Tobą tęsknie. Codziennie skreślam dni na kalendarzu odliczając Twój powrót. U nas jest jak zwykle, dlatego coraz częściej rozmyślam.

       Ostatnimi czasy nurtuje mnie pytanie, jak kochać? Tyle miłości jest na świecie, ale czy szczerej? Nie chodzi mi o drugą połówkę. Raczej o prostą codzienność, o to serdeczne spojrzenie, ten uśmiech, tę chęć pomocy i bliskości, o drobne gesty, o samo słuchanie drugiego. To wszystko wydaje się takie proste, a jednak trudno znaleźć w dzisiejszych czasach ludzi, którzy naprawdę potrafią kochać. Pomyślałam o Tobie, bo właśnie najczęściej taką bijącą miłość czułam od starszych osób. Pomimo upływu lat Wasze serca były zawsze takie same, takie…dobroduszne. Bez problemu patrzyliście na świat z jak najlepszej strony. Nie ważne, że się zmieniał. Wasz dzień zaczyna się uśmiechem, a kończy wdzięcznością. Dopiero teraz zauważyłam, że jak coś coraz bardziej zanika to, jest tym bardziej pożądane. Takie właśnie mam wrażenie, że na świecie brakuje wzajemnej miłości. Ludzie nie są już traktowani z szacunkiem. Niektórych zaczyna już to przytłaczać, więc chcą by było tak jak kiedyś. Tak przyjaźnie.

       Proszę Cię, byś pomógł mi znaleźć odpowiedź na to pytanie, bo Twoje serce, które kocha tak samo młodo jak dawniej jest na tym świecie potrzebne. Jeszcze raz Cię pozdrawiam i liczę na niezwłoczną odpowiedź. Nie zmieniaj się nawet jak świat od Ciebie tego wymaga.

       Twoja wnuczka Martynka

        

      • Lekcja matematyki z czekoladą WAWEL.

       10.05.2023

       Uczniowie klasy drugiej ucząc się tabliczki mnożenia na zajęciach postanowili wykorzystać czekoladę. Królowała czekolada WAWEL o różnych smakach. Układali, łamali i zapisywali działania na mnożenie. Potem była uczta czekoladowa .Na zajęciach plastyki wykorzystali swoje ciekawe pomysły i zaprojektowali nową wersję czekolady WAWEL. Następnie po napisaniu listu i wybraniu najciekawszych projektów postanowili wysłać do Producenta Słodkich Przekąsek w Krakowie. Po dwóch miesiącach ku nasze zdziwieniu otrzymaliśmy paczkę w której znajdowały się czekolady o różnych smakach, batoniki oraz krówki. W klasie panowała wielka radość i uśmiech na twarzach. Po otwarciu każdy uczeń otrzymał swoją słodką paczuszkę którą zabrał do domu. (B. J-D)

      • Konkurs czytelniczo-plastyczny „Chcę być jak…”

       10.05.2023

       W ramach promocji czytelnictwa uczniowie naszej szkoły w kwietniu, wzięli udział w konkursie organizowanym przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Nowym Sączu Filia w Nowym Targu. Celem konkursu było m. in. promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, ukazanie wartościowych wzorców osobowych.  Konkurs miał charakter indywidualny, a zadanie konkursowe polegało na narysowaniu portretu wybranej przez siebie osoby – patrona roku 2023 oraz dołączenie krótkiego opisu w którym należało uwzględnić cechy osobowe postaci, które najsilniej oddziałują na uczestnika konkursu. Na konkurs wysłano 6 prac, które wykonały uczennice klasy I, III i V. Gratulujemy naszym uczennicom uzyskania wysokich miejsc. Wszystkie prace będą zaprezentowane na wystawie pokonkursowej w czytelni Biblioteki Pedagogicznej w Nowym Targu. (J.K)

       W kategorii klas 1-3

       I miejsce zajęła Aleksandra Pałach

       II miejsce zajęła Amelia Nowak

       Wyróżnienie otrzymała: Józefa Sproch

       W kategorii klas 4-6

       II miejsce zajęła Patrycja Pierwoła

      • Akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

       04.05.2023

       Maj to najpiękniejszy miesiąc w roku, przyroda zachwyca nas swoimi barwami. To także szczególny miesiąc w historii Polski, który jest bardzo ważny dla Nas-Polaków. 1 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, zwany też Świętem Pracy. 2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, podczas którego czcimy polskie barwy narodowe. Święto 3 maja upamiętnia przyjęcie bardzo ważnego dokumentu, jakim jest Konstytucja 3 Maja z 1971 r. Z okazji 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja uczniowie klasy VI  pod opieką p. Jadwigi Kobylarczyk przygotowali program artystyczny, podczas którego przybliżyli wszystkim wydarzenia historyczne i okoliczności powstania polskiej konstytucji, pierwszej w Europie a drugiej na świecie. Była to okazja do refleksji nad wydarzeniami sprzed lat. (J.K)

      • Ogólnopolski konkurs czytelniczy dla uczniów szkół podstawowych

       05.05.2023

       W kwietniu uczennica naszej szkoły Martyna Kobylarczyk wzięła udział w Ogólnopolskim Konkursie Czytelniczym dla uczniów szkół podstawowych „Tuliszkowski Talent Show” zorganizowanym przez Księgarnię Tuliszków. Konkurs polegał na przygotowaniu pracy, której tematyka związana była z motywem przewodnim konkursu „Za-chwyceni książką”. Ostateczne wyniki poznamy 1 czerwca 2023 r. Życzymy powodzenia i trzymamy kciuki ! (J.K)

        

       Za stronami książki

       Przemycasz swe jasne promienie przez strony.

       Rozkładasz szeroko ramiona.

       Blaskiem otulasz, światłością zachwycasz!

       Choć słońce nie trwa wiecznie…

        

       Swym cieniem słońce przykrywasz.

       Obejmujesz mrokiem.

       Ciemność nastała i chłodem napawasz.

       Choć chmury nie trwają wiecznie…

        

       Obrywam twym ciężkim ciosem.

       Ból mnie tak przeszywa…

       Twe kule cierpienia, wydech wycieńczenia.

       Choć grad nie trwa wiecznie.

        

       I nagle łza, pełna smutku i goryczy.

       Z rozpaczą towarzyszysz.

       Załamanie, melancholia to także ty.

       Choć deszcz nie trwa wiecznie…

        

       Szarpiesz me posępne myśli.

       Rozwiewasz spekulacje.

       Popychasz stronami, gardzisz słowami.

       Choć wiatr nie trwa wiecznie…

        

       Lecz po tych wszystkich wariactwach.

       Otulasz zakończeniem.

       Żegnasz się z mym zachwytem.

       Ale twe słowa trwają wiecznie…

       Martyna Kobylarczyk

      • Nad żabim stawem

       02.05.2023

       27 kwietnia w czwartek przedszkolaki oraz uczniowie klas I-III uczestniczyli udział w zajęciach edukacyjnych, w terenie nad ,,Żabim stawem.” Ta nietypowa lekcja przyrody miała na celu wzbogacić dzieciom wiadomości na temat ropuch i żab, ich migracji, rozwoju i różnic między nimi. Prezentację tego gatunku płazów bezogonowych w naturalnym środowisku przeprowadził Pan M. Broźny -pracownik Pienińskiego Parku Narodowego. Prowadzący przekazał  również uczniom ciekawe informacje dotyczące flory i fauny PPN. Na koniec spotkania dzieci mogły podziwiać żeremie bobrów. (B.P).

      • Wycieczkę w Beskid Sądecki

       02.05.2023

       W dniu 28 kwietnia uczniowie należący do PTTK wyruszyli na wycieczkę w Beskid Sądecki, by poznać uroki Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Rozpoczęli od warsztatów przyrodniczych, podczas których poznali, czym jest park krajobrazowy oraz poznali specyfikę Parku Popradzkiego, a szczególnie jego faunę i florę. Po zajęciach teoretycznych ruszyli na wycieczkę po okolicy, podziwiali piękne widoki z Platformy Widokowej "Ślimak", zobaczyli Ołtarz Papieski w Starym Sączu, rynek tego miasta oraz udali się na Miejską Górę. W drodze powrotnej, egzaminowani przez górskich przewodników, wykazali się sporą wiedzą na temat terenów, które odwiedzili, co pokazuje, że wyjazd był wyjątkowo owocny. (N.K)

      • XXV edycja Konkursu Wiedzy o Pieninach

       28.04.2023

       We czwartek 27 kwietnia w Szkole Podstawowej w Sromowcach Niżnych odbyła się XXV edycja Konkursu Wiedzy o Pieninach. Na konkursie sprawdzano wiedzę z geografii, przyrody, historii i etnografii ziemi pienińskiej. Naszą szkołę reprezentowali: Ania Kozub i Fabian Janczy w kategorii klas III-V oraz Aleksandra Gabryś i Kacper Grywalski w kategorii klas VI-VIII. Gratulujemy uczestnikom  i życzymy mobilizacji do pracy w kolejnej edycji.(M.P)

      • Konkursie Wiedzy Prawnej

       28.04.2023

       18 kwietnia uczniowie  klasy 8: Kinga Pałach, Gabriela Kurnyta i Igor Mordarski wzięli udział w Konkursie Wiedzy Prawnej. Konkurs ten już po raz V zorganizował Zespół Szkół Ogólnokształcących  nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu. Celem konkursu jest pogłębienie wiedzy o prawie i wzrost świadomości prawnej wśród uczniów szkół podstawowych oraz kształtowanie postaw szacunku do prawa. Tematem przewodnim tegorocznego konkursu była działalność pożytku publicznego i wolontariat. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 8 maja. (M.P)

      • Spotkanie z przedstawicielami Fundacji im. Adama Worwy

       27.04.2023

       26 kwietnia 2023 roku naszą szkołę odwiedzili przedstawiciele Fundacji im. Adama Worwy z Nowego Targu. Gościem szczególnym był Karol Bryniarski, podopieczny fundacji, chłopiec chory na mukopolisacharydozę, który pomimo tego, że porusza się na wózku inwalidzkim, a jego choroba cały czas postępuje, nie traci radości życia. W czasie spotkania społeczność naszej szkoły miała okazję poznać wyjątkową historię spełnionego marzenia chłopca. Karol, dzięki ludziom dobrej woli i wsparciu fundacji mógł pojechać na mecz swojej ulubionej drużyny piłkarskiej Menchester City. Ze wzruszeniem oglądaliśmy film z tego wspaniałego wydarzenia oraz słuchaliśmy opowieści o fascynacji Karola piłką nożną. Uczniowie mieli też szanse zadawać pytania bohaterowi na wózku.

       Serdecznie dziękujemy przedstawicielom fundacji oraz Karolowi Bryniarskiemu za spotkanie, które wypełniło nasze serca optymizmem i wiarą w siłę naszej pomocy. Otrzymaliśmy podziękowania za zaangażowanie w akcje prowadzone przez fundację oraz naoczny dowód na to, że każdy ofiarowany grosz, może nieść radość i uśmiech ludziom chorym i potrzebującym (P.N)

  • Kontakt

   • Szkoła Podstawowa im. dh. Olgi Małkowskiej w Sromowcach Wyżnych
   • (+18) 262-97-02
   • Szkoła Podstawowa im. dh. Olgi Małkowskiej 34-443 Sromowce Wyżne, Nad Zalew 12 Poland
   • e-puap - /spsromowcewyzne/SkrytkaESP