• Aktualności

      • „Hazard? Nie daj się wciągnąć!”

       27.11.2023

       W dniu 24 listopada 2023 roku uczniowie klasy VII i VIII wzięli udział w zajęciach prowadzonych przez panie z Urzędu Skarbowego w Nowym Targu pt. „Hazard? Nie daj się wciągnąć!”. Celem zajęć było podniesienie świadomości o zagrożeniach związanych z uzależnieniem od hazardu i uczestnictwem w nielegalnych grach hazardowych. Uczniowie aktywnie brali udział w zajęciach, a konkurs wiedzy przeprowadzony przez naszych Gości na końcu zajęć pokazał, że uważnie słuchali przekazywanych zagadnień. (P.N)

      • Podsumowanie Kampanii 19 dni

       27.11.2023

       Listopad jest miesiącem szczególnym: wtedy to organizacje i instytucje na całym świecie łączą się, aby rozmawiać o sprawach takich jak prawa dziecka, tolerancja, wolność, równość, szacunek, bezpieczeństwo. Nasza szkoła również przyłączyła się do wspomnianych działań. W pierwszych 19 dniach listopada realizowaliśmy działania „Kampanii 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży” organizowanej w Polsce przez Fundację Po Drugie. 20 listopada odchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Ochrony Praw Dziecka, a 21 listopada – Międzynarodowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień.

       22 listopada w naszej szkole odbyło się wspólne podsumowanie działań prowadzonych na rzecz dzieci. W tym dniu odwiedziły nas pani Ewa Grzwnowicz i pani Izabela Hryc z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Maniowach, które współpracują ze szkołą w sprawach dotyczących ochrony dzieci przed przemocą, a także zapewnienia im godnych warunków życia. Dzieci ze świetlicy pod kierunkiem wychowawców przedstawiły „Baśń o prawach dziecka”, a także zaśpiewały piosenkę „Kolorowe dzieci”. Pani pedagog podsumowała działania Kampanii 19 dni, wspominając m.in. o:

       • łączności z innymi uczestnikami kampanii w formie noszenia pomarańczowych plakietek i wstążeczek;
       • pomarańczowym dniu;
       • schodach z hasłami antyprzemocowymi;
       • gazetkach informacyjnych;
       • plakatach „Klasa bez przemocy”;
       • wyzwaniu czytelniczym „#Czytelnicy przeciwko przemocy”;
       • konkursie plastycznym „10 sekund, by powiedzieć stop”.

       Uczniowie, którzy wzięli udział w wyzwaniu czytelniczym oraz konkursie plastycznym otrzymali drobne upominki.

       Pani Dyrektor podsumowała spotkanie podkreślając, że nasza szkoła to miejsce, w którym przemoc zarówno w formie fizycznej jak i psychicznej nie jest tolerowana i pragnie, aby zachowania życzliwe były naszym miłym nawykiem, a nie obowiązkiem czy okazjonalnym zachowaniem.

      • "Czarodziejskie słowa" - zajęcia w bibliotece

       27.11.2023

       W dniu 17.11.2023 r. klasa I  udała się na zajęcia do Gminnej Biblioteki Publicznej w Sromowcach Wyżnych. Uczniowie przybyli do biblioteki, aby uczestniczyć w zajęciach związanych z książką i biblioteką, poszerzyć swoją wiedzę o pracy w tym miejscu oraz rozbudzić własne zainteresowania czytelnicze. W czasie zajęć uczniowie poszukiwali „czarodziejskich słów” za pośrednictwem książek oraz zadań przygotowanych przez panią bibliotekarkę- Panią Dorotę. (R.J)

      • Spotkanie szkolnych kół PTTK w siedzibie dyrekcji PPN

       27.11.2023

       22 listopada oddział PTTK w Krościenku zorganizował spotkanie szkolnych kół ze S.P. Krośnica, S.P. Kluszkowce, S.P. Maniowy i S.P. Sromowce Wyżne, w siedzibie dyrekcji PPN w Krościenku. Tematem przewodnim spotkania było rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. "Ruszaj na szlak". Uczniowie z naszej szkoły wykonali 9 prac, które zostały wysoko ocenione przez komisję jury. Nagrodę specjalną otrzymała Lena Dębska z klasy 6 za oryginalność pracy. Pan prezes koła przewodników Jakub Wolski, podczas prelekcji, przybliżył młodzieży atrakcje turystyczne Pienin. Następnie pracownicy PPN przedstawili prelekcję na temat flory i fauny pienińskiej. Uczniowie mieli okazję obejrzeć prace biorące udział w konkursie oraz ekspozycje wystawowe PPN. Na zakończenie wszyscy otrzymali plakietki członków PTTK z okazji jubileuszu 130 lecia Oddziału PTTK Krościenko. (B.N-B)

      • Wpływ czytania na rozwój dzieci i młodzieży

       24.11.2023

       „Czytanie to najlepszy sposób uczenia się.”

       Aleksander Puszkin

       Czytanie książek jest jedną z pierwszych inwestycji w rozwój własnych dzieci. Jednak, aby dziecko wyrobiło w sobie ten nawyk, rodzice muszą w nim rozbudzić potrzebę kontaktu z książką. 23 października w szkole odbyło się zebranie rodziców. Podczas spotkania została przedstawiona prezentacja multimedialna na temat „ Wpływu czytania na rozwój dzieci i młodzieży”. Przy tej okazji poinformowano rodziców o działaniach podjętych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 .

       Jeżeli od najmłodszych lat uda nam się ukształtować pozytywny stosunek do czytania, będzie on procentował w całym późniejszym życiu. (J.K)

      • „Witchcraft and wizardry week”

       23.11.2023

       W dniach 13-17 listopada w naszej szkole odbył się tydzień magii i czarów „Witchcraft and wizardry week”. Uczniowie w dwóch grupach wiekowych przez 5 dni rozwiązywali zadania związane tematycznie z przedmiotami z Hogwartu (dzień 1- Zaklęcia, dzień 2-Eliksiry,itp.) doskonaląc jednocześnie swoje umiejętności posługiwania się językiem angielskim. (M.K)

      • "Nasza szkolna biblioteka" - znamy wyniki konkursu

       22.11.2023

       W październiku chętni uczniowie z klas I-VIII wzięli udział w konkursie plastycznym „Nasza szkolna biblioteka”. Organizatorem i fundatorem nagród była Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Nowym Sączu Filia w Nowym Targu. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie jednej, wspólnej pracy plastycznej (rysunek/plakat/kolaż fotograficzny itp.) na temat biblioteki szkolnej. W gronie laureatów znalazły się uczennice z klasy I, Zosia Olejarz i Helenka Kowalczyk.  Wszystkim uczestnikom bardzo dziękuję za udział, a zwycięzcom gratuluję i życzę dalszych sukcesów. (J.K)

      • Zakończył się projekt dla uczniów „Już pływam”

       22.11.2023

       Pływanie ma  pozytywny wpływ na zdrowie i prawidłowy rozwój organizmu, korektę wad postawy, poprawę koordynacji ruchowej oraz kształtowanie się charakteru. 27 października zakończył się projekt „Już pływam" zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. W zajęciach brali udział nasi uczniowie. Zajęcia prowadzili wykwalifikowani instruktorzy, a lekcje pływania realizowane były na basenie w hotelu „Nad Przełomem” w Sromowcach Niżnych. Liczymy także, iż realizacja tego typu zajęć przełoży  się w przyszłości na wzrost bezpieczeństwa naszych uczniów w czasie przebywania na różnego rodzaju zbiornikach wodnych. (M.K)

      • Wycieczka do Zakopanego - pamiętamy o naszej Patronce.

       16.11.2023

       Jak co roku trzecioklasiści  wybrali się do Zakopanego na cmentarz gdzie spoczywa patronka naszej szkoły Olga Małkowska. W imieniu całej społeczności szkolnej złożyli wiązankę  z biało- czerwonych kwiatów i zapalili znicze. Gestem tym okazali pamięć i szacunek. Dodatkową atrakcją była wizyta w papugarni. Ptaki bardzo chętnie siadały na ramionach dzieci, podlatywały do karmienia i pozowały do zdjęć. Bezpośredni kontakt z ptakami sprawił, iż była to atrakcyjna lekcja żywej przyrody. (B.J-D)

      • Wycieczka koła PTTK w Małe Pieniny

       13.11.2023

       9 listopada grupa 23 uczniów ze SKKT z klasy 5 i 6, wzięła udział w wycieczce w Małe Pieniny. Grupa przeszła przez Durbaszkę oraz Wysoki Wierch. Następnie na zakończenie sezonu letnio-jesiennego, korzystając z pięknej pogody i gościnności pracowników schroniska pod Durbaszką, upiekli kiełbasę na ognisku. Tak pokrzepieni ruszyli do Jaworek drogą obok pustych już bacówek. (B.N-B)

      • 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości

       11.11.2023

       11 listopada 1918 roku, po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy, Polska odzyskała niepodległość. Corocznie celebrujemy to wielkie wydarzenie, aby uczcić pamięć tych, którzy walczyli o naszą wolność. Uczniowie klasy VII w przygotowanym apelu przypomnieli losy Ojczyzny oraz sylwetki tych, którzy walczyli o polskość i wolność. Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii.

       Nasza szkoła przyłączyła się także do ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”. O godzinie 11:11 w ramach świętowania rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły odśpiewali hymn narodowy. (J.K)

      • Dzień Piżamy w naszej szkole

       07.11.2023

       W poniedziałek - 30 października obchodziliśmy w naszej szkole kolejny już Dzień Piżamy. Uczniowie i nauczyciele wzięli udział w akcji na rzecz chorych onkologicznie dzieci. Przyszli do szkoły w piżamach, szlafrokach, śmiesznych kapciach - na znak jedności z chorymi dziećmi. Niektórym z naszych uczniów towarzyszyły maskotki, kolorowe poduszki.   Dlaczego piżama? - Ponieważ to codzienne "ubranie" chorych dzieci. Nie myślimy o zdrowiu, kiedy zdrowie nam dopisuje. Jak jest ono cenne poznajemy dopiero kiedy je stracimy. Dzień Piżamy w szkole to przede wszystkim dzień zwrócenia uwagi na empatię i wartość zdrowia. Dbanie o zdrowie to nie tylko zdrowa dieta, to właściwe zachowanie, zdrowe myślenie, dobre relacje z rówieśnikami, to równowaga między zabawą, a obowiązkami. To poznanie siebie i swojego miejsca w świecie. We współczesnym świecie powinniśmy pamiętać o tych spośród nas, którzy chorują, potrzebują wsparcia, uśmiechu, dobrego słowa. Piżamy, w których przyszliśmy do szkoły przypominają nam o tym...(Opiekun SU)

      • Wyjazd na spektakl teatralny „Piotruś Pan”

       06.11.2023

       W dniu 26.10.2023 roku klasy I- III wybrały się  do Miejskiego Centrum Kultury w Nowym Targu  na przedstawienie „Piotruś Pan”. W czasie spektaklu uczniowie obejrzeli fascynujące przedstawienie o chłopcu pochodzącym z Nibylandii. Uczniowie wraz z aktorami przenieśli się do świata wiecznego dzieciństwa i poznali zabawne historie „Piotrusia Pana” i jego towarzyszy. „Piotruś Pan” to opowieść o czarodziejskiej, beztroskiej krainie, w której nikt nie może dorosnąć, a życie jest nieustającą przygodą. Jednak nawet w tej krainie czyhały niebezpieczeństwa, dlatego uczniowie mieli okazję towarzyszyć bohaterom w czasie walki z piratami, dowodzonymi przez strasznego Kapitana Haka. Wszyscy byli bardzo podekscytowani, a gra aktorów na długo zostanie w pamięci małych widzów. (R. J)

      • Pamiętajmy o tych, którzy odeszli

       31.10.2023

       Miesiąc listopad to czas zadumy, refleksji i pamięci o osobach zmarłych z rodziny oraz tych, którzy stracili swoje życie w obronie naszego kraju. Pamięć o zmarłych jest obowiązkiem każdego człowieka. Wprowadzając dzieci w świat wartości społeczno-moralnych, uczuć patriotycznych, nie może zabraknąć zajęć, w których uczymy dzieci okazywać szacunek osobom, które od nas odeszły, a także przybliżających dzieciom bohaterów narodowych, którzy zginęli w obronie naszej ojczyzny. W dniu 31.10.2023 przedszkolaki odwiedziły miejscowy cmentarz, aby zapalić znicze i zmówić modlitwę przy grobie żołnierza oraz księży, którzy prowadzili posługę kapłańską w naszej miejscowości. W czasie wycieczki, dzieci poznały tradycje, zwyczaje związane ze świętem zmarłych w naszej kulturze i religii. Zrozumiały też jak należy zachowywać się na cmentarzu, by nie zakłócać spokoju zmarłych i osób odwiedzających to miejsce. (J.B)

      • Projekt edukacyjny "TALK AND ROLL"

       30.10.2023

       Końcem września bieżącego roku nasz szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego projektu edukacyjnego pt. „TALK AND ROLL”. Celem projektu jest rozwijanie umiejętności tworzenia wypowiedzi ustnych i reagowania językowego w języku angielskim, pokonywanie stresu związanego z komunikacją ustną, stwarzanie przyjaznej i komfortowej atmosfery do mówienia i utrwalania przydatnych struktur gramatyczno-leksykalnych. (M.K)

      • Klasa VI na Sokolicy

       30.10.2023

       W połowie października klasa VI wzięła udział w lekcji parkowej. „Będę właścicielem lasu” – tak brzmiał temat przewodni zajęć prowadzonych przez pracownika Pienińskiego Parku Narodowego. Wędrując szlakiem na Sokolicę uczniowie mieli okazje zaobserwować nie tylko różne gatunki drzew i krzewów, ale także piękne ptaki zamieszkujące te tereny.

      • Spotkanie autorskie w naszej szkole

       27.10.2023

       26 października gościliśmy w naszej szkole pisarkę panią Ewę Stadtmüller autorkę wielu opowiadań, bajek, baśni, legend, książeczek o charakterze edukacyjnym i religijnym. Dzięki współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w  spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas IV-VI.  Podczas spotkania autorka zapoznała dzieci ze swoją twórczością, opowiadała o swoich bohaterach za pomocą rekwizytów, które towarzyszyły pisarce w prezentowania utworów. Pani Ewa opowiedziała w formie teatrzyku paluszkowego legendę napisaną przez dziewczynkę o „Smoku Maurycym”, który nie potrafił ziać ogniem, za to uwielbiał czytać książki. Występ pisarki został nagrodzony gromkimi brawami. Autorka chętnie odpowiadała  na pytania uczniów, które głównie dotyczyły jej twórczości. To było bardzo pouczające spotkanie, które miało za cel kształtowanie kultury czytelniczej, zachęcanie do czytania i układania własnych opowiadań, historii, bajek. (J.K)

      • Uroczystość Pasowania na Przedszkolaka

       27.10.2023

       Pasowanie na przedszkolaka to pierwsza tak ważna uroczystość przedszkolna. To wyjątkowe wydarzenie odbyło się w naszej szkole 25.10.2023. Mali artyści przygotowali wierszyki, piosenki i taniec „Swing w uliczce”. Główną częścią występu było przedstawienie sztuki teatralnej utworu Jana Brzechwy pt. „Na straganie”. Dla większości przedszkolaków było to pierwsze ważne wystąpienie przed większą publicznością.

       Po części artystycznej nastąpił akt pasowania na przedszkolaka przez Panią Dyrektor. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia dzieci otrzymały dyplomy i upominki. Dla maluchów było to wielkie przeżycie, a dla rodziców powód do dumy oraz zadowolenia ze swoich pociech.( J.B., C. Z.)

      • Ślubowanie klasy pierwszej

       26.10.2023

       W dniu 25 października 2023 roku odbyła się Uroczystość Ślubowania Uczniów Klasy Pierwszej. To wydarzenie zawsze wzbudza wiele emocji zarówno wśród uczniów, nauczycieli, a także rodziców. Uczniowie klasy pierwszej przedstawili program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie, taneczne i wokalne. Zapewniali także, że znają szkolną rzeczywistość i są gotowi podejmować uczniowskie wyzwania. To był egzamin, który zdali na szóstkę. Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania oraz pasowanie na uczniów, którego dokonała pani Dyrektor Joanna Workowska. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów naszej szkoły. Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy. Nie zabrakło też upominków od rodziców. Naszym najmłodszym uczniom życzymy samych sukcesów i radości ze zdobywanej wiedzy. (R.J)

  • Kontakt

   • Szkoła Podstawowa im. dh. Olgi Małkowskiej w Sromowcach Wyżnych
   • (+18) 262-97-02
   • Szkoła Podstawowa im. dh. Olgi Małkowskiej 34-443 Sromowce Wyżne, Nad Zalew 12 Poland
   • e-puap - /spsromowcewyzne/SkrytkaESP