• Logopeda

• mgr Ewa Jamróz, mgr Małgorzata Kubatek

• WSKAZÓWKI  DLA RODZICÓW JAK WSPIERAĆ ROZWÓJ MOWY

1. Rodzicu, to Ty jesteś dla dziecka NAJWAŻNIEJSZY. Ty jesteś wzorcem i przykładem do naśladowania. Ty spędzasz ze swoim dzieckiem najwięcej czasu i to Ty znasz swoje dziecko najlepiej i wiesz jak go zmotywować do działania.

2. Dbaj o dobrą relację z dzieckiem – spędzaj z nim dużo czasu, głaskaj, przytulaj. Zachęca to do kontaktów werbalnych.

3. Rozmawiaj z dzieckiem, mów często do dziecka, opowiadając o tym, co robicie, co się dzieje wokół was, nazywając przedmioty, osoby, zwierzęta, rzeczy, zjawiska i czynności w najbliższym otoczeniu. Używaj prostych zdań. Mów do dziecka bez zbędnych zdrobnień, poprawnie gramatycznie – dziecko uczy się od Ciebie.

4. Codziennie czytaj dziecku.

5. Śpiewaj dziecku i z dzieckiem włączając w zabawę ruch i taniec. Ucz wierszyków
            i rymowanek.

6. Zadbaj o aktywność fizyczną. Ruch to podstawa. Staraj się aktywnie spędzać wolne chwile z dzieckiem.

7. Rozwijaj sprawność manualną oraz motorykę małą dłoni poprzez: przesypywanie, przekładanie drobnych przedmiotów, nawlekanie koralików, wydzieranie papieru, lepienie z plasteliny, rysowanie, malowanie, cięcie, klejenie, zabawy w kuchni- np. ugniatanie ciasta, itp.

8. Ogranicz dostęp do telewizji, komórek, tabletów, itp.

9. Urozmaicaj dziecku jadłospis- dziecko powinno próbować produktów zarówno miękkich, jak i twardych oraz o różnej konsystencji.

10. Zadbaj o higienę jamy ustnej dziecka.

11. Nie zmuszaj dziecka leworęcznego do pisania lub wykonywania różnych czynności prawą ręka.

12. Jeżeli dziecko objęte jest terapią logopedyczną codziennie utrwalaj w domu ćwiczenia oraz materiał zawarty w zeszycie do zajęć logopedycznych w atmosferze spokoju
            i zrozumienia dla trudności dziecka

13. Zawsze doceniaj wysiłek dziecka. Nie wymagaj od dziecka zbyt dużo.

14. Pamiętaj również, że to Ty– Rodzic ponosisz odpowiedzialność za rozwój dziecka. Przedszkole i szkoła, to instytucje wspierające.