• Aktualności

      • "Dzień bez plecaka" w naszej szkole.

       31.03.2022

       "Dzień bez plecaka" (no backpay day) to dzień wybrany przez samorząd szkolny, w którym chętni uczniowie oraz nauczyciele przychodzą do szkoły bez toreb i plecaków.   Tego dnia nasi uczniowie wykazali się niezwykłą wręcz kreatywnością i fantazją w zastąpieniu szkolnych plecaków, czym?   Zobaczcie...A tak na serio!  

       Zwyczaj dnia bez plecaka pochodzi z USA i ma na celu zwiększanie świadomości o tym, że miliony dzieci na świecie, mają trudne warunki życia. Często zdarza się, że idą do szkoły pieszo, pokonując wiele kilometrów. Niosą książki i przybory szkolne w rękach lub plastikowych reklamówkach, bo nie stać ich na plecak:(opiekun SU)

      • Mistrzostwa Gminy Czorsztyn w Mini Piłce Siatkowej

       31.03.2022

       W Mistrzostwach Gminy Czorsztyn Igrzyska Dzieci, które rozegrane były w Maniowach nasze siatkarki zajęły I miejsce. Drużyna awansowała do kolejnego  etapu Ośrodek Pieniny – półfinał rozgrywek powiatowych, który tym razem odbył się w Szkole Podstawowej w Krośnicy. Nie udało się mam awansować dalej. Wszystkie dziewczynki zasługują na ogromne gratulacje: Anna Ciężobka, Joanna Olejarz, Justyna Olejarz, Paulina Janczy, Roksana Markowicz, Aleksandra Gabryś, Maria Pierwoła, Natalia Stopiak, Nikola Liptak, Gabriela Kurnyta. Chłopcy w tych rozgrywkach zajęli II miejsce, ulegając w tie break  drużynie ze Szkoły Podstawowej w Maniowach. (M.K)

      • Wszystkie Kolory Świata

       30.03.2022

       Kolejny raz nasza szkoła włączyła się do akcji UNICEF Wszystkie Kolory Świata. Uczniowie podczas zajęć ze swoimi wychowawcami rozmawiali o sytuacji dzieci z różnych stron świata. Efektem zajęć oraz kreatywnej pracy dzieci w domach były 24 przepiękne laleczki, które zostały uszyte przez dzieci z klas 0 - VIII. Można je było podziwiać na wystawie na szkolnym korytarzu. Kolejnym etapem projektu była sprzedaż laleczek. Pieniążki, które udało się zebrać zostaną przekazane UNICEF na zakup szczepionek. (M.K)

      • Akcja ,,Góra grosza”

       28.03.2022

       Nasza szkoła uczestniczy w  XXII Edycji Akcji ,,Góra Grosza.” Celem tej akcji jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną. Dzieci te są podopiecznymi Towarzystwa Nasz Dom na terenie całej Polski. Wieloletni udział naszej Szkoły w tej akcji pomaga uzmysłowić naszym uczniom, że oddając chociażby jeden grosz można zrealizować wielkie przedsięwzięcia na rzecz dzieci w trudnej sytuacji życiowej. Akcja ,,Góra Grosza” w naszej szkole potrwa do końca roku szkolnego. (B.P.)

      • Rajd "Śladami Partyzantów"

       25.03.2022

       18 marca uczniowie klasy VIII, w ramach SKKT, wzięli udział  w VII Rajdzie Turystyczno-Historycznym na Przysłop "Śladami Partyzantów". Rajd organizowany przez PTTK Szczawnica rozpoczął się na Placu Dietla. Następnie grupy z sześciu szkół ruszyły szlakiem na Bryjarkę, a w schronisku PTTK na Bereśniku można było skorzystać z gościnności i poczęstować się ciepłą herbatą. Dalej przewodnicy przeprowadzili uczestników w zimowej scenerii, w promieniach słońca na Przysłop. Tu przy pomniku upamiętniającym poległych partyzantów w czasie II wojny światowej, złożone zostały znicze i minutą ciszy został oddany im hołd. Trasa rajdu prowadziła dalej na Sewerynówkę, gdzie w restauracji Czarda czekał na wszystkich uczestników ciepły posiłek oraz pamiątkowa plakietka. Zmęczeni, ale w dobrych humorach wróciliśmy do domów. (B.N-B)

      • Powitanie wiosny

       22.03.2022

       21 marca cała społeczność szkolna świętowała Pierwszy Dzień Wiosny. Uroczystość powitania wiosny rozpoczęła się od obejrzenia przez uczniów klas I- IV przedstawienia pt. „Wiosna wkoło” przygotowanego przez dzieci z zerówki: wierszem, piosenką i tańcem przywitały one najpiękniejszą porę roku. Po występie uczniowie klas 0- III, przy słonecznej pogodzie, przeszły z Marzanną w wiosennym korowodzie ulicami Sromowiec, podczas którego mogli pożegnać zimę i powitać wiosnę. W ten sposób dzieci chciały wyrazić radość z przyjścia nowej pory roku. Zapewne wiosna zawita do nas na dobre. (M.P.)

      • Konkurs gwary regionalnej

       22.03.2022

       Tradycyjnie, co roku odbywa się w naszej szkole konkurs gwary regionalnej. Celem konkursu jest ocalenie od zapomnienia rodzimej gwary i promowanie jej wśród uczniów szkoły. W dniu 15 marca odbył się konkurs gwary dla uczniów klas 0- III. Konkurs był podzielony na dwie kategorie: „wiersz” i „godka”. 16 marca uczniowie klas IV- VIII występowali w wybranych przez siebie kategoriach.

        Laureaci konkursu:

        Kategoria: wiersz- klasy 0- III:

       I miejsce: Filip Janczy klasa I- „Bojka”

       II miejsce: Kinga Koczur, Magdalena Koczur klasa 0- „Zabawa po downemu”

       III miejsce: Józefa Sproch klasa II- „Jest w sercu”

       Kategoria: godka- klasy 0- III:

       I miejsce: Zofia Pierwoła klasa 0- „Na zdrowie”

       I miejsce: Kornelia Dębska klasa I- „Na łodpuście”

       III miejsce: Zuzanna Pierwoła klasa III- „Jak Jyndrek babem wylycoł”

       Kategoria: wiersz- klasy IV- VIII:

       I miejsce: Konrad Bańkosz klasa VIII- „Moja gwaro”

       II miejsce: Martyna Kobylarczyk klasa VII- „Dunajcu”

       III miejsce: Judyta Sproch klasa VIII- „Rodzono ziymia”

       wyróżnienie: Lena Dębska klasa IV- „Chlubno kwaśnica”

       Kategoria: godka- klasy IV-VIII:

       I miejsce: Katarzyna Janczy klasa VIII- „Jyno piynć minut”

       II miejsce: Aleksandra Gabryś klasa V- „Mondry Stasek”

       III miejsce: Aleksandra Górecka klasa V- „Przyjechały z miasta”

       wyróżnienie: Fabian Janczy klasa IV- „Sprytny Stasek ze Sromowiec”

       Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za zaangażowanie. (M.P.)

        

      • Dzień Kobiet

       30.03.2022

       „Raz do roku jest taki dzień, który przemija jak piękny sen. Wszystkie kobiety, panie i koleżanki, w dniu tym dostają pachnące kwiatki.”

       8 marca - Dzień Kobiet na stałe wpisała się do szkolnego kalendarza. W tym marcowym, miłym dniu były życzenia, kwiaty i cukierki od Samorządu Uczniowskiego. Każda klasa świętowała to sympatyczne święto na swój sposób, w wyjątkowej atmosferze. Samorząd zorganizował także tego dnia- ,,Dzień sukienki” dla chłopców.  Było dużo radości i śmiechu, gdy  w szkole pojawili się chłopcy w przebraniach kobiecych. Brawo dla nich za odwagę i dobrą zabawę. (B.P)

      • Informacja - rekrutacja

       10.03.2022

       W związku ze złożeniem przez wszystkich rodziców kandydatów oświadczenia  woli przyjęcia dziecka  do klasy pierwszej oraz oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej im. dh. Olgi Makowskiej, Komisja Rekrutacyjna podjęła decyzję o przyjęciu  wszystkich kandydatów. Lista kandydatów znajduje sie w budynku szkoły. 

      • Kolorowy tydzień

       09.03.2022

       Pierwszy tydzień nauki stacjonarnej w naszej szkole upłynął pod znakiem kolorów oraz karnawałowych przebieranek.W poniedziałek spotkaliśmy się wreszcie wszyscy razem - młodsi i starsi po dłuższej przerwie, związanej z nauką zdalną. Samorząd Uczniowski podjął działania sprzyjające integracji uczniów i pojawiły się "kolorowe dni" w ramach akcji "Szkoła Razem". Uczniowie założyli ubrania w różnych kolorach.   Wtorek był związany z energetycznym kolorem czerwonym, w środę można było założyć stój karnawałowy. Korytarze zaroiły się więc od uczniów przebranych za przeróżne, mniej lub bardziej fantastyczne postaci z bajek, filmów, książek. W ten dzień miał także miejsce konkurs na najciekawszy strój karnawałowy. Uczniowie, którzy wykazali się  wyjątkową inwencją w ich przygotowaniu  otrzymali drobne upominki nagrody. Wszyscy ruszyli do zabawy w czasie mini - balów  karnawałowych. Kolejnym dniom barwnego tygodnia  w naszej szkole "patronował"  kolor - niebieski (czwartek) i zielony (piątek).Opiekun SU

      • Spotkanie z pielęgniarką w klasie 1

       07.03.2022

       W dniu 4 marca pierwszoklasiści uczestniczyli w zajęciach z pielęgniarką szkolną. Ze skupieniem i uwagą słuchali jak pani w ciekawy sposób opowiadała o chorobach nasilających się w okresie wiosennym. Jak należy dbać o własne zdrowie, ubierać się odpowiednio do pogody, właściwie odżywiać się oraz zachować zasady higieny i zdrowego stylu życia. Pani pielęgniarka zwróciła uwagę m in. jak ważny jest ruch oraz spożywanie warzyw i owoców. Pod koniec zajęć zadawała dzieciom pytania. Wszyscy wykazali się dużą wiedzą. Zajęcia były ciekawe i bardzo pouczające (BJD).

      • Żegnaj karnawale

       07.03.2022

       Karnawał dobiega końca, wiec uczniowie klas I-III oraz dzieci z oddziału przedszkolnego pożegnały go zabawami tanecznymi. Były rytmy twista, zumby, poleczki i innych tańców  które wzbudzały u dzieci dużo radości. Nie zabrakło konkursów w tym na najciekawszy strój karnawałowy. (B.P).      

   • Kontakt

    • Szkoła Podstawowa im. dh. Olgi Małkowskiej w Sromowcach Wyżnych
    • (+18) 262-97-02
    • Szkoła Podstawowa im. dh. Olgi Małkowskiej 34-443 Sromowce Wyżne, Nad Zalew 12 Poland
    • e-puap - /spsromowcewyzne/SkrytkaESP