• Aktualności

      • Moje pierwsze prawo jazdy - karta rowerowa

       05.06.2022

       Egzamin na kartę rowerową składał się z dwóch części – teoretycznej i praktycznej. Test teoretyczny uczniowie zdawali 20 maja,  sprawdzał znajomość przepisów ruchu drogowego, których dzieci nauczyły się podczas zajęć. Po uzyskaniu pozytywnego  wyniku egzaminu teoretycznego, czwartokasiści przystąpili 3 czerwca do egzaminu praktycznego, który obejmował: slalom, zakręcanie w kwadracie, korytarz, jazda rowerem po linii prostej i zatrzymanie się w wyznaczonym miejscu. Gratuluję uczniom zdanych egzaminów oraz ich pierwszego prawa jazdy! (J.K)

      • Wycieczka do Kacwina klasy II i III - Wioska Indiańska

       02.06.2022

       Z okazji Dnia Dziecka, 1 czerwca, klasy 2 i 3 pojechały do Kacwina gdzie znajduje się Wioska Indiańska. Uczniowie zostali powitani przez szamana. W namiocie Dwóch Wodzów, zapoznali się ze zwyczajami Indian, m.innymi ich twarze zostały pomalowane w tradycyjne wzory indiańskie. Wzięli udział w zabawach, strzelaniu z łuku, tańcu indiańskim, rzucie dzidą oraz puszczaniu mega baniek mydlanych. Pobyt w wiosce zakończył się paleniem ogniska i zjedzeniem pieczonej kiełbasy.(B.N-B)

      • Przedszkolaki i klasa pierwsza z wizytą Wiosce Indiańskiej w Kacwinie

       02.06.2022

       31 maja 2022 r. dzieci z oddziału przedszkolnego oraz pierwsza klasa wybrały się na wycieczkę do wioski indiańskiej w Kacwinie. Celem wycieczki było zapoznanie się ze zwyczajami, tradycjami  i obrzędami indiańskimi, które szczególnie działają na wyobraźnię dziecięcą i niosą pożyteczne wartości związane z umiejętnością życia w grupie. Dzieci zostały oprowadzone przez "wodzów plemienia " po wiosce i przyjęte do szczepu indiańskiego. Wszystkie miały możliwość strzelania z łuku do tarczy, spróbowania walczenia dzidą, bujania się na hamakach czy grania na bębnach w Wielkim TIPI. Szczególne zainteresowanie wzbudziły u dzieci rekwizyty, jakimi posługiwali się Indianie w życiu codziennym. Następnie udały się na wspólny posiłek - pyszne pieczone kiełbaski. W czasie pobytu w wiosce, dzieci miały możliwość podziwiania pięknych widoków podczas pieszej wędrówki. Szczęśliwi i uradowani po dniu pełnym wrażeń wrócili do domu.  (R.J)

        

      • Wycieczka do Ojcowskiego Parku Narodowego klas IV-VIII

       02.06.2022

       Ojcowski Park Narodowy, chociaż najmniejszy ze wszystkich parków narodowych w Polsce, oferuje wiele atrakcji przyrodniczych, historycznych i krajobrazowych. Mogli się o nich przekonać uczniowie klas IV - VIII, którzy wraz z wychowawcami 1 czerwca br. udali się na wycieczkę  właśnie w to piękne i urokliwe miejsce w Małopolsce. Podczas wycieczki zwiedzieliśmy  największą jaskinię na terenie Jury Krakowskiej: Jaskinię Wierzchowską oraz nieco mniejszą jaskinię  Ciemną, w której to mogliśmy spotkać nietoperze oraz dowiedzieć się nieco o naszych przodkach - Neandertalczykach. Kolejnym punktem był zamek w  Pieskowej Skale, Maczuga Herkulesa oraz spacer przepiękną Doliną Prądnika z Bramą Krakowską  oraz Źródełkiem Miłości,  a wszystko to z przepięknymi widokami form krasowych, ostańcami porośniętymi zielenią. Dzięki pięknej pogodzie oraz fantastycznej pani Przewodnik, która nas  prowadziła, poznaliśmy wiele legend i ciekawostek dotyczących unikatowych miejsc w Ojcowskim Parku Narodowym.Zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy w godzinach wieczornych. (Z.M)

      • Udział uczniów w konkursach religijnych

       29.05.2022

       Uczniowie naszej Szkoły wzięli udział w konkursach religijnych:
       1. Biblijnym Konkursie Tematycznym „Z Dobrą Nowiną przez życie” dla uczniów szkół podstawowych województwa małopolskiego w roku szkolnym 2021/2022. Uczniowie, którzy zmierzyli się z testem konkursowym wykazali się bardzo dobrą znajomością Ewangelii.
       Dominik Bańkosz, Konrad Bańkosz  z klasy 8 wzięli udział w etapie rejonowym tego konkursu.

       2. „Przez Maryję - Bogu samemu: bł. kard. Stefan Wyszyński”
       Celem tego konkursu było:
       a) uczczenie ogłoszenia kard. Stefana Wyszyńskiego błogosławionym Kościoła Katolickiego,
       b) przybliżenie uczniom historii życia i posługi Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego,
       c) kształtowanie u uczniów chrześcijańskiej hierarchii wartości i postaw zgodnych z nauczaniem
       bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski
        Uczniowie, którzy brali udział w konkursie:
        Konrad Bańkosz - kl.8
        Łukasz Kowalczyk - kl.7
        Gabriela Janczy - kl.8
        Katarzyna Janczy - kl.8
        Judyta Sproch - kl.8
       Konrad Bańkosz i Judyta Sproch znaleźli się w gronie 26 gronie uczniów naszej Archidiecezji, którzy osiągnęli najwyższe wyniki  w tym konkursie.

       3. Konkurs Papieski "Miłosierdzie"

       18 maja uczniowie: Łukasz Kowalczyk - kl.7, Katarzyna Janczy - kl.8, Judyta Sproch - kl.8 wzięli udział w VII Konkursie Papieskim "Miłosierdzie". Konkurs odbył się w Szkole Podstawowej w Niedzicy. Łukasz Kowalczyk znalazł się na II miejscu, wśród tych uczniów, którzy wykazali się świetna znajomością tematyki konkursowej. (K.J-R)

      • Spotkanie z funkcjonariuszami Policji.

       23.05.2022

       Dnia 18.05.2022 r. odbyło się w naszej szkole spotkanie z funkcjonariuszami Policji. Przeprowadzono pogadanki w dwóch grupach wiekowych. Zagadnienia poruszone  dla klas 0-III dotyczyły:

       • Bezpiecznego powrotu do domu ze szkoły w tym agresji słownej i fizycznej.
       • Zakazu (samodzielnej) jazdy na rowerach/ brak karty rowerowej i jego skutki.
       • Brawury na rowerze i na drodze.
       • Kontaktów z nieznajomymi w Internecie i ich skutki.

       Dzieci miały okazję zapoznać się z umundorowaniem Policjantów, a także zobaczyć pojazd  i zapoznać się z bliska z dźwiękiem sygnałów radiowozu, co wzbudziło wiele emocji. Dla uczniów klas IV-VIII przygotowano pogadanki dotyczące:

       • Agresji rówieśniczej w drodze do i ze szkoły w tym słownej i fizycznej.
       • Niszczenia mienia w szkole i poza nią oraz skutki prawne.
       • Cyberprzemocy.
       • Przestrzegania zasad wynikających ze statutu szkoły oraz konsekwencji ich łamania ( używanie telefonów komórkowych, e -papierosów).

       Poruszane tematy cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, o czym świadczyły liczne pytania kierowane do Policjantów. Fachowe przeprowadzenie zajęć przez specjalistę w dużym stopniu przyczyniły się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych i bezpiecznych wśród uczniów oraz, mamy nadzieję, że pozytywnie wpłynie na ich zachowanie w szkole i poza nią. Zajęcia z przedstawicielem Policji są jednymi z wielu działań realizowanych w ramach programu profilaktycznego naszej szkoły. (U.D)

      • XI Ogólnopolski Tydzień Świadomości Czerniaka

       19.05.2022

       Budowanie świadomości oraz zachęcenie do rozwagi i ochrony skóry przed promieniami UV podczas wakacyjnego odpoczynku to cel XI Tygodnia Świadomości Czerniaka, rozpoczynającego się 17 maja. Za pośrednictwem tegorocznego hasła „Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA" zwracamy uwagę na konieczność przestrzegania zasad profilaktyki wśród wszystkich dorosłych, bez względu na wiek, preferencje i wybrany sposób spędzania wolnego czasu na zewnątrz – aktywnie, na sportowo i w biegu czy spokojnie, na leżaku we własnym ogrodzie.

       Ambasadorkami XI Tygodnia Świadomości Czerniaka zostały aktorki, mama i córka, Maria Winiarska oraz Zofia Zborowska-Wrona. W myśli zasady „Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA" zachęcają wszystkich do rozwagi i priorytetowego traktowania swojego zdrowia, bez konieczności rezygnowania ze swoich ulubionych aktywności.

       LINK: https://www.youtube.com/watch?v=3bvavaHANdg

      • Spotkanie ze strażakami

       19.05.2022

       13 maja br. uczniowie klas 0- III wzięli udział w spotkaniu ze strażakami OSP w Sromowcach Wyżnych. O pracy strażaka opowiedzieli nam: Pan Jacek Górecki oraz Pan Antoni Pierwoła. W interesujący sposób dokonali oni prezentacji stroju strażaka oraz urządzeń używanych w trakcie akcji ratowniczej. Dzieci były zachwycone nowym samochodem strażackim. Z zaangażowaniem ćwiczyły też użycie hydronetki wodnej. Spotkanie przebiegło w miłej i serdecznej atmosferze. Serdecznie dziękujemy Panom za poświęcony nam czas.(M.P.)

      • Święto Konstytucji 3 Maja

       11.05.2022

       W coroczny kalendarz uroczystości w naszej szkole wpisana  jest uroczysta akademia z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Klasa VI przygotowała żywą lekcję historii, która przeniosła nas w odległe czasy, minione wieki, by słowem i piosenką przybliżyć tamte wzniosłe wydarzenia związane z uchwaleniem tej Ustawy Rządowej. Świat idzie z postępem: komputer, Internet, nowoczesne technologie, ale historia naszego kraju to skarb, który każdy Polak powinien nosić w sercu! (Z.M)

      • Zajęcia terenowe w Pienińskim Parku Narodowym

       10.05.2022

       10 maja uczniowie klasy 5 wraz z wychowawczynią p. J. Kobylarczyk oraz p. M. Janczy uczestniczyli w zajęciach organizowanych przez  Pieniński Park Narodowy.  Wyjście na szlak rozpoczęliśmy od przypomnienia zasad obowiązujących na terenie parku. Póżniej udaliśmy się na Halę Majerz,  tam czekało na nich pierwsze zadanie, które polegało na rozpoznawaniu elementów krajobrazu, nanoszeniu ich na mapki i wyznaczaniu kierunków. W trakcie lekcji w terenie uczniowie poznali historię i zasady działania Pienińskiego Parku Narodowego oraz skutki ingerencji człowieka w krajobraz. Później udaliśmy się na Zamek Czorsztyński, gdzie została przybliżona  historia i teraźniejszość zamku. Jak widać na zdjęciach pogoda nam dopisała.  (J. K)

      • Wycieczka w ramach koła SKKT

       10.05.2022

       Grupa uczniów z klas 7 i 8 wzięła udział w wycieczce w ramach koła SKKT, która odbyła się 5.05.2022r. Ze względu na zmienną pogodę tego dnia, trasa wycieczki w Małe Pieniny uległa małej zmianie. Odwiedziliśmy kościoły w Szlachtowej i Jaworkjach, które wcześniej były cerkwiami greckokatolickimi i ich wystrój pozostał w formie pierwotnej. Dalej przeszliśmy Rezerwatem Białej Wody. Po wyjściu szlakiem do schroniska pod Durbaszką, grupa przeszła przez Wysoki Wierch do Szlachtowej, skąd wróciliśmy do domu. Niesprzyjająca początkowa aura, okazała się jednak łaskawa i pogoda dopisała wędrówce. (B.N-B)

      • Odkrywamy własne talenty

       09.05.2022

       Każdy uczeń jest do czegoś uzdolniony, a wykrywanie tych zdolności jest bardzo ważnym zadaniem szkoły. Tyle jest rodzajów zdolności, ile jest rodzajów działalności ludzkiej i każdemu rodzajowi działalności odpowiada rodzaj zdolności. Często jednak nawet wysokie uzdolnienia nie wystarczają do osiągnięcia sukcesu na miarę własnego talentu, jeżeli nie jest on wsparty rzetelną pracą i pomocą ze strony nauczyciela. Toteż wdrażanie uczniów do systematycznej pracy nad własnym rozwojem stanowi szczególnie ważną część składową działań pedagogicznych dynamizujących rozwój ich zainteresowań i uzdolnień. Uczestnictwo w zajęciach plastycznych i konkursach plastycznych sprzyja kształtowaniu osobowości i rozwijaniu zainteresowań. Kierując się tym wyzwaniem stawianym przed nauczycielami stwarzamy uczniom możliwość uczestniczenia w różnych konkursach. Nasi uczniowie mogą się pochwalić udziałem w wielu konkursach plastycznych.

        „Dzieło św. Mikołaja podejmowane przez współczesnych”

       „Po co słoń trąbę ma”

       „Niepodległość”

       „Duch natury”

       „Mój wymarzony lizak”

       „Szanuj wodę chroń przyrodę”

       „Moja wymarzona złota rybka”

       Chociaż nie udało nam się zdobyć uważamy zasłużonych  nagród, bo prace wysyłane na konkursy były przepiękne, to i tak cieszymy się, że uczniowie zyskali wiele umiejętności, które wykorzystają na  przyszłość. Ukształtowali i udoskonalili umiejętność koncentracji uwagi. Pobudzili aktywność umysłową, wyobraźnię,  fantazję, krytycyzm.

       Tematy plastyczne dotyczyły  różnych dziedzin życia. Były to konkursy związane z przyrodą, ochroną środowiska, poruszały zagadnienia związane z tradycją i polskością. To bogactwo tematów pozwoliło uczniom rozbudzać ciekawość poznawczą, pozwalało na samodzielne rozwiązywanie napotkanych problemów z wykorzystaniem posiadanej wiedzy, szybkości podejmowania decyzji.

       Dziękujemy uczniom i rodzicom  za ogromne zaangażowanie i mam nadzieję, że na sukcesy nie będziemy długo czekać, a zdobyte doświadczenie utoruje nam drogę do zwycięstwa. (N. H)

        

      • Nasza twórczość plastyczna

       09.05.2022

       Klasa IV poznała nową technikę rysunkową. Pastel to technika, która polega na ścieraniu i wcieraniu w papier lub karton pigmentów barwnych pałeczek, bez udziału płynnych tworzyw malarskich. Pracując bokiem kredki, namalujemy szeroką smugę, którą można rozcierać czy wielokrotnie nawarstwiać, uzyskując efekt zbliżony do malowidła olejnego. Pracując czubkiem kredki, uzyskujemy cienkie linie i delikatne ślady, kojarzące się raczej z rysunkiem.  Uczniowie wykonali piękne prace związane z symboliką i tradycjami świąt  wielkanocnych. Na tablicy wystawowej podziwiać można również rzeźby wykonane z papieru szarego, to dzieło utalentowanych piątoklasistów, którzy nie bali się wyzwania i również  pokazali co potrafią.Klasa IV poznała nową technikę rysunkową. Pastel to technika, która polega na ścieraniu i wcieraniu w papier lub karton pigmentów barwnych pałeczek, bez udziału płynnych tworzyw malarskich. Pracując bokiem kredki, namalujemy szeroką smugę, którą można rozcierać czy wielokrotnie nawarstwiać, uzyskując efekt zbliżony do malowidła olejnego. Pracując czubkiem kredki, uzyskujemy cienkie linie i delikatne ślady, kojarzące się raczej z rysunkiem.  Uczniowie wykonali piękne prace związane z symboliką i tradycjami świąt  wielkanocnych. Na tablicy wystawowej podziwiać można również rzeźby wykonane z papieru szarego, to dzieło utalentowanych piątoklasistów, którzy nie bali się wyzwania i również  pokazali co potrafią. (N.H)

        

        

      • Lekcja przyrody z pracownikiem PPN

       25.04.2022

       22 kwietnia  uczniowie klasy II i III udali się nad ,,Żabi staw,” gdzie czekał już na nich Pan M. Broźny -pracownik Pienińskiego Parku Narodowego. Pan Marcin w ciekawy sposób przybliżył dzieciom wiadomości na temat życia i migracji ropuch i żab, które należą do gatunku płazów bezogonowych. Duże emocje u uczniów wywarł pokaz tych pożytecznych w świeci przyrody ropuszek, które jednak często z powodu swej ,,urody,” budzą niechęć wśród ludzi. Ta bogata w  informacje lekcja przyrody w ,,Dniu Ziemi,” połączona z obserwacjami przyrodniczymi  wywarła na uczniach duże przeżycia. ( B.P)

      • Spotkanie z pielęgniarką

       25.04.2022

       18 kwietnia po raz kolejny odwiedziła uczniów kl. pierwszej pielęgniarka szkolna. Zajęcia na temat „Udzielania pierwszej pomocy” miały charakter teoretyczny jak również praktyczny. W czasie zajęć uczniowie mieli okazję poćwiczyć na manekinie (jak prawidłowo należy ułożyć poszkodowanego, kiedy wezwać pomoc, znajomość numerów alarmowych). Dzięki takim zajęciom uczniowie uczyli się odpowiedzialności za siebie i innych. (B.J-D)

      • Światowy Dzień Ziemi

       24.04.2022

       22 kwietnia w naszej szkole dobył się apel z okazji Dnia Ziemi. Każdego dnia korzystamy z jej zasobów, cieszymy oczy bogactwem i pięknem, które przed nami roztacza. Mimo to, wciąż przyczyniamy się do jej zanieczyszczenia i degradacji. Uczniowie klasy V pod okiem swojej wychowawczyni przygotowali program artystyczny pt.: „To i owo o ekologii”.  Przypomnieli całej społeczności szkolnej, że każdy z nas może dbać o  środowisko oraz zapobiegać jego zanieczyszczeniu poprzez własną postawę. Apelujemy do wszystkich - dbajmy o Ziemię, nie tylko w dniu jej święta. Mamy ją tylko jedną! (J.K)

      • Dzień hobby

       15.04.2022

       Człowiek bez pasji nudzi swoją duszę.

       Hobby (pasja, pot. konik) – czynność wykonywana dla relaksu w czasie wolnym od obowiązków. Może łączyć się ze zdobywaniem wiedzy w danej dziedzinie, doskonaleniem swoich umiejętności w pewnym określonym zakresie, albo też nawet z zarobkiem — głównym celem pozostaje jednak przyjemność płynąca z uprawiania hobby.

       13 kwietnia odbył się w szkole „Dzień hobby”. W tym dniu uczniowie mogli zaprezentować swoje zainteresowania, pokazać innym, co lubią robić w wolnym czasie i poopowiadać o swoich kolekcjach. Formy tej prezentacji były naprawdę różne i bardzo ciekawe – uczniowie przygotowali filmy, zdjęcia, książki, plakaty, przynieśli niektóre eksponaty, medale, elementy strojów. Było to bardzo ciekawe oraz inspirujące wydarzenia. (J.K)

  • Kontakt

   • Szkoła Podstawowa im. dh. Olgi Małkowskiej w Sromowcach Wyżnych
   • sp_sromowcewyzne@czorsztyn.pl
   • (+18) 262-97-02
   • Szkoła Podstawowa im. dh. Olgi Małkowskiej 34-443 Sromowce Wyżne, Nad Zalew 12 Poland