• Aktualności

      • Dzień Piżamy

       13.10.2021

       W naszej szkole po raz pierwszy miał miejsce Dzień Piżamy. Kto tylko chciała mógł w tym dniu , wyjątkowo założyć ten wybitnie domowy strój lub jakiś jego element na szkolne lekcje.

       Dzień Piżamy obchodzi się na znak solidarności z dzieciakami, które przewlekła, często ciężka choroba zmusiła do długiego przebywania w szpitalu lub ośrodku rehabilitacyjnym. Często marzą one o „zwykłym” życiu, o tym żeby założyć dżinsy lub dres i po prostu pójść do szkoły.

       Od tego dnia nasi uczniowie symbolicznie pożegnali się „z piżamą” jako symbolem izolacji wywołanej pandemią. K.J.R.

      • Światowy Dzień Uśmiechu

       05.10.2021

       Światowy Dzień Uśmiechu jest obchodzony w pierwszy piątek października. W tym roku ten dzień przypadł na pierwszy dzień tego jesiennego miesiąca. Nasza szkoła postanowiła zaakcentować to święto i dołączyć do Uśmiechniętych Szkół. Zostały wykonane zdjęcia uczniom poszczególnych klas - wszyscy byli szeroko uśmiechnięci i ubrani na kolorowo.
       W Dzień Uśmiechu na korytarzu pojawiła się okolicznościowa dekoracja, na której zostały zamieszczone między innymi zdjęcia "uśmiechniętych klas", a także inne symbole mające na celu podkreślenie znaczenia uśmiechu w kontaktach międzyludzkich.

       Decyzja o przyłączeniu się do obchodów Światowego Dnia Uśmiechu była także związana

       z manifestacją sprzeciwu wobec przemocy. Światowy Dzień bez Przemocy przypada na
       2 października. Z tej okazji przygotowano gazetkę tematyczną. W naszej szkole nie ma przyzwolenia na niewłaściwe zachowanie wobec innych osób, ponieważ jesteśmy szkołą bez przemocy. PRZEMOC POKONAMY UŚMIECHEM!:) 

       Szkoła została zgłoszona do następujących programów realizowanych pod patronatem Głównego Inspektoratu Sanitarnego:

       1. Nie pal przy mnie , proszę! (klasy I, II, III).
       2. Bieg po zdrowie (klasa IV).
       3. Znajdź właściwe rozwiązanie (klasa V). (P.N)
      • Wycieczka do Oświęcimia i Wadowic

       03.10.2021

       23 września uczniowie klasy 8, wraz z kolegami ze Sromowiec Niżnych odwiedzili Wadowice i Oświęcim. Po drodze zatrzymali się przy zamku w Suchej Beskidzkiej. Zamek, zwany „małym Wawelem”, to jeden z najpiękniejszych obiektów architektury renesansowej w Polsce. Dzisiaj to centrum kultury, sztuki i nauki dla całego regionu. W swojej prawie sześciowiekowej historii był własnością pięciu rodzin szlacheckich: Castiglione-Suskich, Komorowskich, Wielopolskich, Branickich i Tarnowskich. Nie obyło się bez spaceru po zamkowych ogrodach i pamiątkowym zdjęciu na dziedzińcu.

       Następnym celem naszej wycieczki były Wadowice, rodzinne miasto Karola Wojtyły. Tutaj podeszliśmy pod dom Karola Wojtyły oraz kościół, z którym przyszły papież był związany. Na rynku mieliśmy możliwość przypomnieć sobie miasta, które Jan Paweł II odwiedził, bowiem rynek jest wyłożony płytami  z wygrawerowanymi na nich nazwami polskich miast oraz krajów, które papież  odwiedził .

       Ostatnim punktem było zwiedzenie byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego  Auschwitz – Birkenau. Obóz Auschwitz stał się dla świata symbolem terroru, ludobójstwa  Holocaustu i psychicznej męki. Poznaliśmy tragiczną  historię największego obozu, historię ludzkiego cierpienia tych, którzy zginęli, ponieważ byli Żydami…. Zwiedzaliśmy oryginalne baraki, ruiny komory gazowej,  ścianę śmierci. Przygnębiające wrażenie zrobiły na nas stosy butów, ubrań, walizek… Jednakże czujemy, że odwiedziny tego miejsca to jest nasz obowiązek, poprzez pamięć i szacunek  wobec osób, które tutaj niewinnie zginęły. (M.R)

      • 50 Rajd Szlakami Partyzantów

       29.09.2021

       16.10.2020 r, w piękny jesienny czwartek grupa uczniów z klasy siódmej i ósmej wyruszyła po raz kolejny na gorczańskie szlaki, aby wziąć udział w Rajdzie Szlakami Partyzantów. Ta turystyczna impreza, organizowana przez PTTK  ma długą tradycję. Tegoroczny rajd był szczególny, jubileuszowy - został zorganizowany po raz pięćdziesiąty. Jego trasa wiodła z miejscowości położonych pod Lubaniem do Ochotnicy Dolnej.

       Wczesnym rankiem na szlaki wiodące w Gorce wyruszyli wraz z nami uczniowie szkół z terenu gminy Czorsztyn, Krościenko, Szczawnica. Wszystkim uczestnikom rajdu dopisywała świetna kondycja i doskonałe humory. Mogliśmy podziwiać przyrodę Gorczańskiego Parku Narodowego skąpaną w ciepłych promieniach słońca.

       W Ochotnicy Dolnej, pod pomnikiem Krwawej Wigilii miała miejsce zbiórka wszystkich uczestników Rajdu Szlakami Partyzantów. Zebrało nas się tam całkiem sporo, prawie 600 osób. Po zjedzeniu pysznej grochówki i odpoczynku pięknie przywitała nas młodzież ze Szkoły Podstawowej w Ochotnicy Dolnej. Mogliśmy także wziąć udział w pokazie sprzętów z Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, obejrzeć broń pochodzącą z tego muzeum, przyjrzeć się partyzanckiej grupie rekonstrukcyjnej i wziąć udział w taktycznej grze wojennej. Przedstawiciel naszej szkoły wziął udział w Przeglądzie Piosenki Patriotycznej. Pięknie wykonał utwór Jacka Kaczmarskiego „Mury”.

       Po chwili refleksji i zadumy nad historią, oddaniu hołdu bohaterskim mieszkańcom Ochotnicy Dolnej , uczestniczący w rajdzie uczniowie nawiązali nowe znajomości z uczniami z innych szkół, mieli okazję porozmawiać ze znajomymi. Pełni wrażeń wróciliśmy do domu. (K.J.R.)

      • Warsztaty w Izbie Regionalnej

       27.09.2021

       Tradycyjnie, co roku odbywają się w Izbie Regionalnej warsztaty dla uczniów naszej szkoły, prowadzone przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich. W tym roku szkolnym, w drugiej połowie września brali w nich udział uczniowie wszystkich klas. Dzieci zapoznały się z dawnymi maszynami i narzędziami rolniczymi znajdującymi się w Izbie. Poznały proces powstawania tkanin, a także  proces powstawania chleba, miały też możliwość robienia masła i moskoli. Poznały strój pieniński, a także dowiedziały się, jak wyglądała nauka ich dziadków. Zajęcia w Izbie Regionalnej były dla wszystkich uczestników dużą atrakcją. Dzięki tym zajęciom zrozumieli, jak ciężko dawniej ludzie musieli pracować, by wytworzyć różne produkty. Jedzenie przez każdą grupę moskoli umiliło wszystkim pobyt w tym wyjątkowym miejscu. Dziękujemy Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich za miłe przyjęcie. (M.P.)

      • Narodowe Czytanie 2021

       08.09.2021

       W dniu 3.09.2021 w naszej szkole odbyło się NARODOWE CZYTANIE.

       Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania na lekcji języka polskiego w klasie VIII, czytaliśmy Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. To utwór,  który reprezentuje rodzaj literacki jakim jest dramat ( uczniowie od razu wskazali) dlatego też  czytaliśmy go z podziałem na role. Odczytaliśmy 9 aktów I sceny i  uczniowie stwierdzili , że jest to komedia satyryczna ( gatunek). W utworze tym odnajdujemy komizm , ale również gorzką ironię, zostało również przekazane uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Każdy uczeń wcielał się w różne role. (J.G)

      • Żegnaj Szkoło

       26.06.2021

       Zakończenie roku w klasach I-III

       25 czerwca uroczystość zakończenia roku szkolnego 2020/2021 poprzedziła msza święta, po której już w szkole, o godzinie 9.00 uczniów klas I-III i przybyłych rodziców powitała Pani Dyrektor Joanna Workowska. Szkolną uroczystość uświetnił występ artystyczny poszczególnych klas. Kolejnym punktem było nagrodzenie uczniów za bardzo dobre wyniki w nauce i wzorowe zachowanie oraz rozdanie świadectw. Nagrody książkowe ufundowała Rada Rodziców. Na zakończenie Pani Dyrektor skierowała do uczniów, rodziców i nauczycieli słowa, że mimo trudności z jakimi musieli się wszyscy zmierzyć w okresie pandemii, udało się realizować kształcenie na odległość, a rok szkolny kończy się pełnią satysfakcji z osiągniętych wyników. Życzyła też wszystkim miłych wakacji. Po pożegnaniu się z wychowawcami, uczniowie klas I- III, rozeszli się do domów. (B.P)

       Zakończenie roku w klasach IV-VIII

       W dniu 25 czerwca 2021 r. o godzinie 10:00 odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego dla klas IV-VIII. Przed uczniami przeszło dwa miesiące wakacyjnego wypoczynku.  Dyrektor szkoły mgr Joanna Workowska w swoim przemówieniu gratulowała uczniom wspaniałych wyników w nauce oraz sukcesów w konkursach wiedzy przedmiotowej, artystycznych i zawodach sportowych ( chociaż ze względu na pandemię było tego stosunkowo mniej niż w ubiegłych latach) Życzyła dzieciom i ich rodzicom udanego wypoczynku wakacyjnego. Szczególnie odniosła się do klasy ósmej, w której to pokładane były duże nadzieje i nie zawiedli -  10 osób otrzymało świadectwo z wyróżnieniem

       Podczas uroczystości najpilniejsi otrzymali wyróżnienia za rzetelną i wytrwałą pracę w roku szkolnym 2020/2021 Wyróżnienia uczniom wręczyli:  dyrektor Joanna Workowska oraz przedstawiciel  Rady Rodziców p. Renata Janczy. Uchwałą Rady Pedagogicznej z dnia 21czerwca 2021 r. najlepszą uczennicą szkoły jest Anna Olejarz uczennica klasy ósmej ze średnia 5,72. Ania otrzymała też nagrodę Wójta Gminy Czorsztyn

       Podczas uroczystości klasa ósma przedstawiła montaż słowno–muzyczny z przesłaniem dla klas młodszych „ Nie wątp w błękit nieba, gdy nad Twoim dachem stoją ciemne chmury”,  przekazano też poczet sztandarowy przedstawicielom klasy siódmej, oraz złożono uroczyste ślubowanie absolwentów szkoły. Klasa siódma przedstawiła program artystyczny, którym pożegnał klasę ósmą. Na zakończenie , każdy absolwent otrzymał od klasy siódmej drobny upominek.(J. Góralska)

        

      • MegaMisja - podsumowanie

       09.07.2021

       Zakończyła się nasza przygoda z MegaMisją.  Od września 2020 r. na zajęciach świetlicowych spotykaliśmy się z Julką i Kubą oraz naszym ulubionym Psotnikiem. Za nami cały rok świetnej zabawy w cyfrowym laboratorium gdzie uczniowie zdobywali nowe umiejętności w zakresie świadomego korzystania z multimediów i Internetu.Wszystkie zadania wykonywali z radością i wielkim zaangażowaniem. Dodatkową motywacją była możliwość zdobycia punktów oraz cennych nagród, które losowała dla nas maszyna losująca – wśród nich znalazły się dwa tablety, dwa kreatywne zestawy plastyczne, zestaw gier planszowych, a  wiele ciekawych książek. MISJA ZOSTAŁA WYKONANA! (J.K)

      • Apel Bezpieczne Wakacje 2021

       26.06.2021

       W środę 23 czerwca uczniowie klas II- IV oraz dzieci z oddziału przedszkolnego wzięły udział w apelu ,,Bezpieczne Wakacje.” Program artystyczny połączony z prezentacją multimedialną dotyczący zasad bezpiecznego wypoczynku został zaprezentowany przez klasę I pod kierunkiem wychowawczyni. Celem potkania było uświadomienie uczniom, że podczas beztroskich zabaw i wakacyjnych przyjemności, nie wolno zapomnieć o bezpieczeństwie własnym i bliskich. Nie tylko młodsza latorośl naszej szkoły przypomniała sobie reguły bezpiecznego wypoczynku. Również w klasach starszych, wychowawcy przeprowadzili pogadanki na temat ogólnego bezpieczeństwa podczas wakacji. Wszystkim uczniom życzymy wspaniałych wakacji i pięknych wspomnień po powrocie do szkoły.(B.P)

      • Projekty w klasie VII

       26.06.2021

       W Klasie VII pod koniec roku odbywały się prezentacje projektów, nad którymi pracowali uczniowie w drugim półroczu na lekcjach plastyki. Zostały przygotowane i opracowane cztery projekty. Uczniowie sami chcą  się nimi pochwalić i opisać  to nad czym pracowali.

       Jeden z projektów samodzielnie przygotowała i opracowała Judyta Sproch, nosi on tytuł „Fotografia”.

       Judyta - Celem projektu było przekazanie innym podstawowych informacji o fotografii i pokazanie jej przykładów. Uczestnicy dowiedzieli się jak zmienił się aparat fotograficzny, oraz zobaczyli  przykłady i rodzaje zdjęć.

       Drugi projekt opowiadał o modzie.

       Katarzyna-Naszym celem było ukazanie odbiorcom jak dawniej się ubierano. W naszej prezentacji nie tylko ukazaliśmy dawne stroje świata, ale również nasze stroje regionalne. Nad naszym projektem pracowało 5 osób: Amelia, Kasia, Ania, Kamil i Kuba.

        

       Trzeci projekt był projektem badawczym, sprawdzał znajomość najważniejszych wydarzeń historycznych dla Polski mieszkańców Sromowiec Wyżnych.

       Konrad -Nasz projekt skupiał się na wiedzy historycznej mieszkańców aby ową wiedzę sprawdzić przygotowaliśmy quiz składający się z 16 pytań. Chcieliśmy aby nasz projekt nie tylko sprawdzał wiedzę ale również ją uzupełniał. Wiadomości obejmowały okres od chrztu Polski do upadku w Polsce komunizmu. Przygotowali: Dominik, Konrad, Mak, Krzyś, Paweł i Dawid

        

       Projekt czwarty mówił o  recykling

       Skład grupy: Jasiek, Milena, Magda, Gabrysia, Wiktor, Dorian.

       Jasiek-celem naszego projektu było przybliżenie, przypomnienie i pokazanie informacji na temat recyklingu. Przygotowaliśmy quiz, prezentację, plakat i Władka (robot wykonany z kartonów, taśmy klejącej i butelek plastikowych). W prezentacji były ogólne informacje o recyklingu, kilka ciekawych informacji i zdjęcia. Quiz  sprawdzał wiedzę na temat recyklingu  Podczas tworzenia projektu dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy, nauczyliśmy się współpracować.

      • Egzamin na kartę rowerową

       20.06.2021

       16 czerwca odbył się egzamin praktyczny na kartę rowerową. Uczniowie którzy z pozytywnym wynikiem przebrnęli przez pierwszy etap egzaminu, musieli wykazać się umiejętnością jazdy na rowerze zgodnie z przepisami ruchu drogowego. W egzaminie wzięli udział uczniowie klasy czwartej oraz piątej. Wszyscy świetnie poradzili sobie z zadaniami. Gratulujemy i życzymy bezpiecznej drogi! (J.K)

        

      • Letnie półkolonie

       14.06.2021

       W imieniu Centrum Edukacji Lotniczej serdecznie zapraszamy Wasze dzieci do udziału w tegorocznej edycji Wakacyjnych campów lotniskowych! W tym roku po raz pierwszy zapraszamy przez całe wakacje!

       Półkolonie będą odbywały się od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-16:30.

       Zajęcia różnią się w zależności od wybranego programu. Jeden uczestnik może wziąć udział w dwóch półkoloniach. 

        Telefon: +48 12 639 36 87

        Email: Hanna.Kościelny@krakowairport.pl

      • Dzień Dziecka

       08.06.2021

       W dniu 7 czerwca okazji „Dnia Dziecka" uczniowie klasy IV miło spędzili czas w kręgielni i sali gier w Domu Wypoczynkowym Pod Taborem. Gra w kręgle sprawiła im dużo frajdy i zadowolenia. W czasie dwu godzinnego pobytu spędzonego aktywnie, każdy spalił mnóstwo kalorii, ale by nabrać sił na nowo postanowiliśmy zapełnić brzuszki zamawiając pizzę. Wyjazd był finansowany przez Radę Rodziców – DZIĘKUJEMY (J.K)

      • XXI Edycja Konkursu Plastycznego ,,Kto tu rządzi"?

       14.06.2021

       Wśród nagrodzonych prac plastycznych w XXI Edycji Konkursu Plastycznego ,, Kto tu rządzi? Praca sołtysa i rady sołeckiej w naszej wsi”, którego  organizatorem co roku jest Szkoła Podstawowa im. św. Kazimierza Jagiellończyka w Bańskiej Niżnej znalazły się prace uczniów z naszej szkoły. Uczennica klasy VI- Martyna Kobylarczyk zajęła I miejsce w kategorii klas IV-VIII, a Jan Pierwoła z klasy I otrzymał wyróżnienie w kategorii klas 0-I. Gratulujemy nagrodzonym i pozostałym uczniom, których piękne prace plastyczne również zostały zaprezentowane w tym konkursie. Wspomnijmy, że celem tegoż konkursu było rozwijanie zainteresowań dzieci pracą sołtysa i samorządu w ich miejscu zamieszkania. (B.P)

      • III Przegląd Folkloru Pienin Gorców i Podhala „Nuta Dunajca”

       07.06.2021

       W dniach 5-6.06.2021 roku w Maniowach odbył się III Przegląd Folkloru Pienin, Gorców i Podhala „Nuta Dunajca". Celem konkursu jest kultywowanie oraz popularyzowanie tradycji związanej z niematerialnym dziedzictwem kultury terenów górskich jakim jest śpiew, gwara, taniec i muzyka ludowa. Gwarę sromowską na konkursie zaprezentowali: Anna Kozub, Józefa Sproch, Sara Janczy, Aleksandra Gabryś, Aleksandra Górecka, Martyna Kobylarczyk, Katarzyna Janczy, Gratulujemy Martynie i Katarzynie I miejsca w kategorii gawędziarz i zakwalifikowanie się do udziału w 55 Sabałowych Bajaniach w Bukowinie Tatrzańskiej. Aleksandrze Gabryś II miejsca w kategorii gawędziarz i Sarze Janczy wyróżnienie w kategorii recytator. Gratuluję, dzięki Wam nasza tradycja i gwara nie zaginie. (J.K)

      • Witaj majowa jutrzenko!

       05.05.2021

       Jak każdego roku, pierwsze trzy dni maja to święta państwowe. 1 maja to Święto Pracy, inaczej Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Z kolei 2 maja to Dzień Flagi. Święto to wprowadzone zostało do kalendarza w 2004 r. Tego dnia na wielu polskich domach powiewa biało-czerwona flaga. Natomiast 3 maja jest świętem państwowym na pamiątkę uchwalenia w 1791 r. Konstytucji 3 Maja. Była ona pierwszą w Europie i drugą na świecie, niezwykle postępową konstytucją, która stała się symbolem historyczno-narodowym. Kolejne rocznice jej uchwalenia były okazją do zamanifestowania wolności narodu względem obcej władzy czy suwerenności społeczeństwa wobec rządzących.  Z okazji świąt majowych uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji „Zdjęcie z flagą”. Uczniowie wykazali się pomysłowością, pozując z biało-czerwoną na tle naszych pięknych krajobrazów. Efekty ich prac można było obejrzeć podczas  akademii.

       M.R.

  • Kontakt

   • Szkoła Podstawowa im. dh. Olgi Małkowskiej w Sromowcach Wyżnych
   • sp_sromowcewyzne@czorsztyn.pl
   • (+18) 262-97-02
   • Szkoła Podstawowa im. dh. Olgi Małkowskiej 34-443 Sromowce Wyżne, Nad Zalew 12
   • e-puap - /spsromowcewyzne/SkrytkaESP