• Aktualności

      • Jesień

       24.10.2023

       W tym roku Jesień sprawiła nam cudowne „lato”. Gorące słoneczko, drzewa dookoła się mienią złotem i czerwienią. W naszej świetlicy też pojawiły się jesienne symbole. Plakat przedstawiający „Panią Jesień”, do którego wykorzystaliśmy kolorowe liście, zdobi naszą salę. Swoją wiedzę o Jesieni przełożyliśmy na pracę plastyczno- techniczną. Dzieci stworzyły jesienne lapbooki, w których zawarły najważniejsze informacje przyrodnicze związane z tą piękną porą roku. Przygotowały także papierowe kwiaty w kolorze pomarańczowym, które posłużą jako dekoracja w zbliżającej się „Kampanii 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży”. Na szybach i gazetkach widać barwne krajobrazy. I choć słońce coraz słabiej świeci korzystamy ze spacerów, aby obserwować zmieniającą się przyrodę. (J. Broźna, P. Nowak)

      • Szkoła Pamięta

       23.10.2023

       Szkoła Pamięta! Uczniowie klasy 4 mają okazję zapoznać się z postaciami, które odegrały ważną rolę w historii Polski i znacząco wpłynęły na losy naszej ojczyzny. Uczniowie poznają dokonania władców, dowódców wojskowych i uczonych.  By uatrakcyjnić zajęcia, wykorzystano prezentacje multimedialne.  Jest to jednocześnie udział w akcji  Ministerstwa Edukacji i Nauki  #SzkołaPamięta. (M.R)

      • Zajęcia klasy 8 w Pienińskim Parku Narodowym

       23.10.2023

       18 października klasa VIII uczestniczyła w zajęciach pt.:,,Co to jest park narodowy?” prowadzonych przez pracownika Pienińskiego Parku Narodowego. Wycieczka odbyła się na trasie Krościenko  – Burzana – Czertezik – Ociemny Wierch – Bajków Groń. Celem zajęć było przypomnienie uczniom zasad ochrony przyrody w parkach narodowych, charakterystyka ekosystemów występujących w Pienińskim PN oraz walory przyrodnicze i krajobrazowe, które uczniowie mogli podziwiać przy pięknej pogodzie jaka dopisywała tego dnia.(Z.M)

      • Dzień Edukacji Narodowej

       23.10.2023

       Dzień Edukacji Narodowej to święto polskiej oświaty. 17 października w naszej szkole świętowaliśmy wspólnie ten ważny dzień, zwany potocznie Dniem Nauczyciela. Społeczność szkolna wzięła udział w uroczystej akademii. Przybyli na nią również zaproszeni goście - emerytowani pracownicy szkoły oraz rodzice. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły i odśpiewaniem "Mazurka Dąbrowskiego". W części oficjalnej głos zabrała Pani Dyrektor Joanna Workowska, która złożyła serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły. Podziękowała za trud wkładany każdego dnia w kształcenie i wychowanie młodego pokolenia. W części artystycznej uczniowie klasy czwartej pod kierunkiem wychowawcy Pana Marka Kowalczyka przedstawili, w nieco  żartobliwej  inscenizacji zwykły dzień szkolny. W poważnych, ale i zabawnych słowach wyrazili swoje podziękowanie dla niełatwej pracy pedagogów. Piękne słowa życzeń popłynęły również od Przewodniczącego Rady Rodziców. Samorząd Uczniowski wraz z życzeniami wręczył pedagogom i pracownikom szkoły drobne upominki. Bardzo miłym gestem wykazały się dzieci biorące udział w zajęciach świetlicy szkolnej, które pod opieką Pani Jadwigi Broźny wykonały piękne laurki dla nauczycieli oraz złożyły im życzenia. Dzień Edukacji Narodowej miał uroczysty charakter, obfitował w miłe życzenia i dobre słowa.

       W Dniu Nauczyciela niech tu, jakby w orkiestrze,
       ton da serc kapela, bo gra dziś każde serce.
       Ten dzień, prawdziwe święto, niech rozwesela słońca ciepło,
       niech zniknie każdy cień w ten piękny dzień,
       w ten Dzień Nauczyciela.


       (K. J. R.)

      • Zawód pielęgniarki

       19.10.2023

       Uczniowie klasy III uczestniczyli w zajęciach które przybliżyły im zawód pielęgniarki szkolnej oraz szpitalnej. Zaproszony gość zapoznał uczniów z wyposażeniem apteczki, która powinna się znajdować w każdym domu, w samochodzie i w szkole. Uczyły się jak zabandażować rękę, nogę, głowę. Oglądały również strzykawki, różne bandaże, ciśnieniomierz, maseczkę do twarzy stosowaną podczas operacji oraz fartuch pielęgniarki szpitalnej. W czasie spotkania powtarzały również jak prawidłowo należy udzielać pierwszej pomocy. Nasza sala zamieniła się w ,,mały szpitalik” ,w którym  pacjentami troskliwie  zajmowały się nasze klasowe pielęgniarki. Na zakończenie każdy uczeń otrzymał naklejkę ,,Dzielny pacjent”. (B.J-D)

      • Wiersze J. Brzechwy i J. Tuwima na ustach trzecioklasistów

       18.10.2023

       Uczniowie klasy III- przygotowali  dla przedszkolaków wiersze wraz ze scenkami  znanych polskich poetów J .Brzechwy i J. Tuwima. Wierszowane historyjki poetów są lubiane zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Wiersze J. Brzechwy to świat pełen przygód, w którym głównymi bohaterami są przeważnie zwierzęta lub rośliny. Poza humorem utwory zawierają zaskakujące zakończenie, dzięki czemu  uczą  i wychowują. Następnie na scenie pojawiła się Pani Jesień która powitała dzieci,  rozdając  jesienne dary. (B. J-D)

      • Edukacja regionalna - warsztaty w Izbie Regionalnej

       12.10.2023

       Uczniowie naszej szkoły corocznie uczestniczą w zajęciach warsztatowych w Izbie Regionalnej w Sromowcach Wyżnych. Panie w ciekawy i praktyczny sposób przekazały społeczności szkolnej wiedzę, jak w dawnych czasach funkcjonowało życie w naszej miejscowości. Celem tych spotkań było ocalenie od zapomnienia rodzimej tradycji, zwyczajów, dawnych strojów. Każde zajęcia w Izbie kończą się zawsze tradycyjnym, pysznym poczęstunkiem, za co serdecznie dziękujemy paniom z Koła Gospodyń w Sromowcach Wyżnych.(J.K)


      • Piłka halowa

       12.10.2023

       W środę 4 października w Maniowach  zostały rozegrane eliminacje gminne w piłce halowej dziewczyn i chłopców Igrzyska Dzieci. Drużyna chłopców wygrała jedno spotkanie i zajęła III miejsce. Na turniej zostatało powołanych 10 uczniów.

       Skład drużyny: Bochniak Rafał kl. 6, Janczy Aleksander kl. 6, Janczy Jakub kl. 6, Kurnyta Michał kl. 6, Janczy Fabian kl. 6, Górecki Daniel kl. 6, Polczyk Kuba kl. 5,. Bańkosz Antoni kl. 5 Janczy Filip kl. 5, Sobula Kamil kl. 5 (M.K)

      • Pies dogoterapeuta

       10.10.2023

       W październiku do przedszkola i do dzieci biorących udział w zajęciach na świetlicy szkolnej przyszedł na czterech łapach szczególny gość – pies  rasy labrador który wabi się EMER. wraz ze swoim opiekunem Panem Arturem Petrykowskim. W czasie spotkania dzieci mogły dowiedzieć się jakie zasady obowiązują  podczas zabawy z psem, jak prawidłowo go głaskać, a także, w których sytuacjach nie należy podchodzić do czworonoga. Dzieci dowiedziały się czym jest mowa ciała psa czyli najważniejsze sygnały: strach, agresja, chęć zabawy. Dzieci nauczyły się prawidłowego kontaktu ze zwierzęciem, nabrały pewności siebie i przełamały lęki. Wspólne, edukacyjne zabawy wywołały mnóstwo radości u wszystkich przedszkolaków, a kontakt z przyjaznym czworonogiem był dużym wydarzeniem. (K.T)

      • Wycieczka do Parku Edukacji Globalnej

       06.10.2023

       Dnia 3.10.2023 r. uczniowie klas I-III odwiedzili Królewskie miasto Kraków. Najpierw udaliśmy się na dziedziniec Wawelu, gdzie można było podziwiać mury obronne oraz panoramę Krakowa. Największą atrakcją było zwiedzanie tajemniczej jamy „Smoka Wawelskiego”. Następnie udaliśmy się w podróż po całym globie a do Kładnie do „Wiosek świata”. Zwiedzaliśmy osady z różnych części świata (chatę peruwiańską, papuski dom na palach, wioskę indiańską, iglo, jurtę oraz wioskę afrykańską.). W domkach oglądaliśmy oryginalne stroje oraz przedmioty codziennego użytku. Atrakcją dla dzieci okazała się również „plująca lama”. Dzieci dowiedziały się również jak uczą się ich rówieśnicy oraz jakie mają zabawki. Wycieczka dostarczyła wszystkim wielu nie zapomnianych wrażeń. Uświadomiła też w jak trudnych warunkach żyją ich rówieśnicy na świecie. Dzięki tej ciekawej podróży mogliśmy doświadczyć tamtejszej kultury i tradycji. (B.J-D)

      • Sprzątamy Dla Polski

       05.10.2023

       4 października, tak jak w tysiącach miejscowości w całej Polsce, uczniowie ze Szkoły Podstawowej im dh. Olgi Małkowskiej w Sromowcach Wyżnych włączyli się w VI edycję akcji Sprzątamy Dla Polski, objętej honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

       Uczniowie i nauczyciele zaangażowali się w tę przyjazną środowisku inicjatywę. Wszystko odbyło się w sposób bezpieczny, a przy okazji dowiedzieliśmy się, że nasza miejscowość jest czysta, co zawdzięczamy wysokiej świadomości dzieci i młodzieży oraz dorosłych mieszkańców. Odbiorem zebranych odpadów zajęło się ZGK w Gminie Czorsztyn, które to zapewniło również worki i rękawiczki dla uczestników. (J.W)

      • Zajęcia z pracownikiem PPN

       04.10.2023

       "Uczmy miłości do przyrody 
       uczmy spostrzegać jej piękno 
       cieszyć się nim, podziwiać je 
       i przestrzegajmy dzieci 
       by tego piękna nie niszczyły." 
       H. Zdzitowiecka

       Dnia 4.10.2023 przedszkolaków odwiedził niezwykły gość- pan podleśniczy z Pienińskiego Parku Narodowego.  Na początku spotkania pan Marcin zaprezentował dzieciom swój mundur, a następnie opowiedział nam o swojej pracy, o lesie i mieszkających w nim zwierzętach. Podkreślił, że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować gospodarzy, czyli zwierząt w nim mieszkających. Podczas spotkania dzieci miały okazję poznać zwyczaje wybranych zwierząt (sarny, dzika, lisa, jelenia) zamieszkujących lasy naszej okolicy. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się także jakie przyrządy są potrzebne w pracy leśnika (cechówka, klupa do mierzenia drzewa, taśma miernicza, kask do ochrony głowy). Dzieci z uwagą słuchały i aktywnie uczestniczyły w ciekawych zajęciach.(J.B)

      • Dzień Chłopaka w naszej szkole

       04.10.2023

       Dzień Chłopaka, to nowe, nieoficjalne święto obchodzone w Polsce 30 września, głównie wśród młodzieży szkolnej. Jest to w pewnym sensie męski, albo raczej chłopięcy, odpowiednik Dnia Kobiet. W dniu tym dziewczęta składają chłopcom życzenia i wręczają drobne upominki, aby wyrazić swoją sympatię. W naszej szkole Dzień Chłopaka obchodziliśmy w piątek 29 października. Dziewczyny obdarowały swoich kolegów mnóstwem życzeń, uśmiechów i drobnych upominków.

       W Dniu Chłopaka miało miejsce głosowanie na  Najsympatyczniejszego Chłopaka w naszej szkole. Ten zaszczytny tytuł został przyznany uczniowi klasy pierwszej Filipowi Piszczkowi. Gratulujemy!  Wszystkim chłopakom życzymy, aby byli prawdziwymi dżentelmenami i super kolegami każdego dnia! (K.J-R)

      • Kredkobranie

       03.10.2023

       We wrześniu nasza szkoła włączyła się w akcję „Kredkobranie”. Jest to ogólnopolska akcja charytatywna, której celem jest wsparcie naszych najmłodszych Rodaków mieszkających na terenach dawnej Rzeczpospolitej. Zebrane podczas akcji przybory szkolne trafią do polskich rodzin i ośrodków edukacyjnych na Litwie i Ukrainie. Nasi uczniowie przynieśli do szkoły kredki, zeszyty, długopisy, flamastry, farby i wiele innych przyborów, aby podzielić się z rówieśnikami, którzy nie posiadają tych wszystkich przyborów.  Bardzo dziękujemy wszystkim Uczniom oraz Rodzicom za okazane serce. Razem „zamienimy marzenia na pejzaże”😊 (P.N)

      • Ludzie ludziom zgotowali ten los…

       02.10.2023

       26 września 2023 uczniowie klasy ósmej naszej szkoły wraz z kolegami ze szkoły  w Sromowcach Niżnych odwiedzili szczególne miejsce pamięci, były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz – Birkenau. Uczniowie zapoznali się z historią obozu, poznali realia obozowego „życia” i codzienność osób tam więzionych, a także historię holocaustu. W obozie pierwszym wrażenie zrobiły eksponaty walizek, sterty butów, okularów, pozostałych po osobach przyjeżdżających do obozu. Zwiedzili również blok nr 11 czyli blok śmierci, gdzie zabijano i torturowano więźniów oraz, gdzie życie za współwięźnia oddał ojciec Maksymilian Kolbe. Duże wrażenie zrobiło też przejście przez komorę gazową i krematorium. Po przejeździe do Brzezinki uczniowie posłuchali o historii selekcji na rampie, warunkach podróży czasem przez całą Europę, oraz transportach, szczególnie Żydów, które często w całości skierowane były prosto do komory gazowej. Udział w wycieczce był jednym z wielu przedsięwzięć naszej szkoły, która bierze udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki  #SzkołaPamięta. (M.R)

      • 52 Rajd Szlakami Partyzantów

       02.10.2023

       21 września starsi uczniowie naszej szkoły wyruszyli na  żółty szlak w stronę Lubania gdzie z wieży widokowej podziwiali przepiękną panoramę na 4 strony świata: Tatry, Pieniny, Gorce, Beskidy.  Następnie zeszli do Ochotnicy Dolnej gdzie na wszystkich czekał  ciepły poczęstunek. Uczniowie mogli także obejrzeć  przywieziony sprzęt z Muzeum Armii Krajowej w Krakowie czy  zagrać w przygotowaną grę  planszową. Kolejnym punktem był uroczysty apel  pod pomnikiem ofiar „Krwawej Wigilii”  oraz przegląd pieśni patriotycznej, a na zakończenie rozdanie nagród i dyplomów.(Z.M)

      • Jesienne Indywidualne Biegi Przełajowe pod "Trzema Koronami" pod patronatem Wójta Gminy Czorsztyn

       02.10.2023

       W piątek 15.09.2023r. w Sromowcach Niżnych przy słonecznej pogodzie odbyły się Jesienne Indywidualne Biegi Przełajowe pod "Trzema Koronami" pod patronatem Wójta Gminy Czorsztyn. Konkurencja na trasie była ogromna. W zawodach rywalizowało ponad 250 dzieci z terenu ośrodka sportowego Pieniny Powiatowego Centrum Kultury w Nowym Targu. Z naszej szkoły wystartowało 37 uczniów: Adamczyk Filip, Bańkosz Adam, Bańkosz Bartosz, Bochniak Rafał, Bolsęga Daniel, Chmiel Edyta, Chmiel Leon, Dębska Lena,Dębski Bartłomiej, Gabryś Aleksandra, Janczy Fabian, Janczy Jakub, Janczy Kajetan , Janczy Sara, Janczy Sebastian , Janczy Tymon, Kaczmarczyk Nicola , Knutelska Martyna , Kowalczyk Łukasz, Kozub Anna, Kurnyta Michał, Kurnyta Szymon, Liptak Michał,Markowicz Roksana , Pałach Aleksandra, Pierwoła Martyna, Pierwoła Szczepan, Pierwoła Wiktor, Pociecha Justyna , Polczyk Patryk, Siedlarczyk Maciej, Sproch Agata, Sproch Józefa, Sproch Natalia, Truty Julia, Truty Natalia, Wotus Mateusz.

       Najlepszy wynik dla naszej szkoły uzyskał Kowalczyk Łukasz z klasy VII zajmując I miejsce w kategorii: Chłopcy klasa VII-VIII. (M.K)

       Pozostałe wyniki:

       Chłopcy klasa V-VI: 6 miejsce Janczy Jakub, 10 miejsce Janczy Fabian

       Chłopcy klasa IV i młodsi : 4 miejsce Liptak Michał

       Dziewczyny klasa IV i młodsi: 9 miejsce  Sproch Józefa

      • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania - 29 września

       29.09.2023

       29 września po raz kolejny obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto  zostało ustanowione z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data związana jest z urodzinami Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. W naszej szkole obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania zainicjowała szkolna biblioteka. Uczennice z klasy VI czytały młodszych kolegom i koleżankom fragmenty książek zakupionych w ramach NPRCZ. Głośne czytanie dzieciom stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Zachęcamy wszystkich do czytania głośnego i cichego, do czytania małym i dużym, bo, jak powiedział Kornel Makuszyński:

       „Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy,
       który  (…) życie napełnia światłem, a (…) serca wzruszeniem;
       miłości dodaje skrzydeł, a trudowi ujmuje ciężaru.”

      • Zajęcia z ratownikami GOPR

       29.09.2023

       Naszą szkołę odwiedzili ratownicy górscy  z grupy podhalańskiej GOPR z sekcji operacyjnej Szczawnica, którzy opowiedzieli o wyjątkowej, a zarazem trudnej pracy ratownika górskiego. W zajęciach brały udział przedszkolaki oraz uczniowie  klas 1-3. W trakcie spotkania ratownicy przypomnieli dzieciom zasady zachowania się w górach, a także zwrócili uwagę na wyposażenie, które powinni ze sobą zabrać, wybierając się na wycieczkę w góry. Dużym zainteresowanie cieszył się pokaz sprzętu potrzebnego do ratowania życia i zdrowia. Podczas prelekcji ratownicy przekazali także podstawy udzielania pomocy przedmedycznej. Dziękujemy za ciekawy pokaz oraz pouczające zajęcia. (J.B)

      • Dzień Kropki

       28.09.2023

       "Międzynarodowy Dzień Kropki" obchodzony jest na całym świecie 15 września. Jest to święto, które ma na celu pobudzanie kreatywności, pomysłowości, talentu i odwagi w pokonywaniu trudności.Dzieci i wychowawczynie tego dnia przyszli ubrani w grochy, kropki i groszki. Ale tu nie chodzi o same kropki. W tym dniu najważniejsze było uświadomienie dzieciom poczucia własnej wartości. Świętowanie rozpoczęło się od zapoznania się z Vashti. Dzieci wysłuchały jej historii, a także obejrzały krótki filmik o tytułowej "Kropce".Kolejnym punktem tego dnia było uczestnictwo w wielu zabawach z kropką - przedszkolaki rysowały swoje "dzieła", tworzyły wspólny plakat, tańczyły, śpiewały i bawiły się nabierając przekonania, że ich działania są ważne, niepowtarzalne i pełne wartości.(C.Z)

  • Kontakt

   • Szkoła Podstawowa im. dh. Olgi Małkowskiej w Sromowcach Wyżnych
   • (+18) 262-97-02
   • Szkoła Podstawowa im. dh. Olgi Małkowskiej 34-443 Sromowce Wyżne, Nad Zalew 12 Poland
   • e-puap - /spsromowcewyzne/SkrytkaESP