26 września 2023 uczniowie klasy ósmej naszej szkoły wraz z kolegami ze szkoły w Sromowcach Niżnych odwiedzili szczególne miejsce pamięci, były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz – Birkenau. Uczniowie zapoznali się z historią obozu, poznali realia obozowego „życia” i codzienność osób tam więzionych, a także historię holocaustu. W obozie pierwszym wrażenie zrobiły eksponaty walizek, sterty butów, okularów, pozostałych po osobach przyjeżdżających do obozu. Zwiedzili również blok nr 11 czyli blok śmierci, gdzie zabijano i torturowano więźniów oraz, gdzie życie za współwięźnia oddał ojciec Maksymilian Kolbe. Duże wrażenie zrobiło też przejście przez komorę gazową i krematorium. Po przejeździe do Brzezinki uczniowie posłuchali o historii selekcji na rampie, warunkach podróży czasem przez całą Europę, oraz transportach, szczególnie Żydów, które często w całości skierowane były prosto do komory gazowej. Udział w wycieczce był jednym z wielu przedsięwzięć naszej szkoły, która bierze udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki #SzkołaPamięta. (M.R)
52 Rajd Szlakami Partyzantów
02.10.202321 września starsi uczniowie naszej szkoły wyruszyli na żółty szlak w stronę Lubania gdzie z wieży widokowej podziwiali przepiękną panoramę na 4 strony świata: Tatry, Pieniny, Gorce, Beskidy. Następnie zeszli do Ochotnicy Dolnej gdzie na wszystkich czekał ciepły poczęstunek. Uczniowie mogli także obejrzeć przywieziony sprzęt z Muzeum Armii Krajowej w Krakowie czy zagrać w przygotowaną grę planszową. Kolejnym punktem był uroczysty apel pod pomnikiem ofiar „Krwawej Wigilii” oraz przegląd pieśni patriotycznej, a na zakończenie rozdanie nagród i dyplomów.(Z.M)
Jesienne Indywidualne Biegi Przełajowe pod "Trzema Koronami" pod patronatem Wójta Gminy Czorsztyn
02.10.2023W piątek 15.09.2023r. w Sromowcach Niżnych przy słonecznej pogodzie odbyły się Jesienne Indywidualne Biegi Przełajowe pod "Trzema Koronami" pod patronatem Wójta Gminy Czorsztyn. Konkurencja na trasie była ogromna. W zawodach rywalizowało ponad 250 dzieci z terenu ośrodka sportowego Pieniny Powiatowego Centrum Kultury w Nowym Targu. Z naszej szkoły wystartowało 37 uczniów: Adamczyk Filip, Bańkosz Adam, Bańkosz Bartosz, Bochniak Rafał, Bolsęga Daniel, Chmiel Edyta, Chmiel Leon, Dębska Lena,Dębski Bartłomiej, Gabryś Aleksandra, Janczy Fabian, Janczy Jakub, Janczy Kajetan , Janczy Sara, Janczy Sebastian , Janczy Tymon, Kaczmarczyk Nicola , Knutelska Martyna , Kowalczyk Łukasz, Kozub Anna, Kurnyta Michał, Kurnyta Szymon, Liptak Michał,Markowicz Roksana , Pałach Aleksandra, Pierwoła Martyna, Pierwoła Szczepan, Pierwoła Wiktor, Pociecha Justyna , Polczyk Patryk, Siedlarczyk Maciej, Sproch Agata, Sproch Józefa, Sproch Natalia, Truty Julia, Truty Natalia, Wotus Mateusz.
Najlepszy wynik dla naszej szkoły uzyskał Kowalczyk Łukasz z klasy VII zajmując I miejsce w kategorii: Chłopcy klasa VII-VIII. (M.K)
Pozostałe wyniki:
Chłopcy klasa V-VI: 6 miejsce Janczy Jakub, 10 miejsce Janczy Fabian
Chłopcy klasa IV i młodsi : 4 miejsce Liptak Michał
Dziewczyny klasa IV i młodsi: 9 miejsce Sproch Józefa
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania - 29 września
29.09.202329 września po raz kolejny obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto zostało ustanowione z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data związana jest z urodzinami Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. W naszej szkole obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania zainicjowała szkolna biblioteka. Uczennice z klasy VI czytały młodszych kolegom i koleżankom fragmenty książek zakupionych w ramach NPRCZ. Głośne czytanie dzieciom stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Zachęcamy wszystkich do czytania głośnego i cichego, do czytania małym i dużym, bo, jak powiedział Kornel Makuszyński:
„Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy,
który (…) życie napełnia światłem, a (…) serca wzruszeniem;
miłości dodaje skrzydeł, a trudowi ujmuje ciężaru.”
Zajęcia z ratownikami GOPR
29.09.2023Naszą szkołę odwiedzili ratownicy górscy z grupy podhalańskiej GOPR z sekcji operacyjnej Szczawnica, którzy opowiedzieli o wyjątkowej, a zarazem trudnej pracy ratownika górskiego. W zajęciach brały udział przedszkolaki oraz uczniowie klas 1-3. W trakcie spotkania ratownicy przypomnieli dzieciom zasady zachowania się w górach, a także zwrócili uwagę na wyposażenie, które powinni ze sobą zabrać, wybierając się na wycieczkę w góry. Dużym zainteresowanie cieszył się pokaz sprzętu potrzebnego do ratowania życia i zdrowia. Podczas prelekcji ratownicy przekazali także podstawy udzielania pomocy przedmedycznej. Dziękujemy za ciekawy pokaz oraz pouczające zajęcia. (J.B)
Dzień Kropki
28.09.2023"Międzynarodowy Dzień Kropki" obchodzony jest na całym świecie 15 września. Jest to święto, które ma na celu pobudzanie kreatywności, pomysłowości, talentu i odwagi w pokonywaniu trudności.Dzieci i wychowawczynie tego dnia przyszli ubrani w grochy, kropki i groszki. Ale tu nie chodzi o same kropki. W tym dniu najważniejsze było uświadomienie dzieciom poczucia własnej wartości. Świętowanie rozpoczęło się od zapoznania się z Vashti. Dzieci wysłuchały jej historii, a także obejrzały krótki filmik o tytułowej "Kropce".Kolejnym punktem tego dnia było uczestnictwo w wielu zabawach z kropką - przedszkolaki rysowały swoje "dzieła", tworzyły wspólny plakat, tańczyły, śpiewały i bawiły się nabierając przekonania, że ich działania są ważne, niepowtarzalne i pełne wartości.(C.Z)
Dzień Przedszkolaka
25.09.202320 września - to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci i ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego. Tego dnia czekało na dzieci wiele niespodzianek i atrakcji w naszym przedszkolu. Zostały one zaproszone do wspólnej zabawy, udziału w konkursach i tańcach przy ulubionych przebojach dziecięcych. Radość i uśmiech świadczyły o wspaniałej zabawie. Dzieci przyjęły życzenia z okazji ich święta samych słonecznych dni i radosnych chwil w naszym przedszkolu. Na zakończenie zabawy dzieci otrzymały medale oraz upominki. Niech Wasze marzenia się spełniają !!! (J.B)
Nowości w bibliotece szkolnej
18.09.2023Drodzy Czytelnicy!
Z ogromną radością informuję, iż podczas wakacji do biblioteki szkolnej trafiło wiele nowiutkich, pachnących świeżutkim drukiem książek zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W bibliotece pojawiły się nie tylko szkolne lektury obowiązkowe, ale także wyczekiwane od dawna przez naszych uczniów nowości. Biblioteka szkolna w tym czasie przeszła również metamorfozę. Mam nadzieję, że każdy z czytelników znajdzie coś dla siebie. (J.K)
Zapraszam wszystkich Czytelników do odwiedzenia biblioteki szkolnej! Zachęcam do odpoczynku przy ciekawej lekturze.
Narodowe Czytanie
11.09.2023W piątek 8 września 2023 roku o godzinie 13.00, na terenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Kluszkowcach odbyło się Narodowe Czytanie. Głównym celem tej ogólnopolskiej akcji jest promocja czytelnictwa oraz popularyzacja najwybitniejszych dzieł literatury polskiej. Lekturą tegorocznego Narodowego Czytania było „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Fragmenty powieści wspólnie z Wojciechem Trelą i Andrzejem Rozmusem, czytali uczniowie ze szkół podstawowych z terenu Gminy Czorsztyn. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy VIII: Anna Ciężobka, Paulina Janczy, Joanna Olejarz. (J.K)
Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024
11.09.2023Jak co roku cała społeczność Szkoły Podstawowej im. Dh. O. Małkowskiej w Sromowcach Wyżnych spotkała się na uroczystości rozpoczęcia Nowego Roku Szkolnego 2023/2024.
Rozpoczęcie roku szkolnego poprzedziła Msza św. odprawiona przez ks.Rafała Jurczasiaka. Po niej zebraliśmy się w sali gimnastycznej. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły oraz odśpiewania hymnu państwowego. Jej otwarcia dokonała pani dyrektor Joanna Workowska . Powitała wszystkich zebranych rodziców, uczniów, nauczycieli i pracowników obsługi. Specjalne powitanie i serdeczne słowa pani dyrektor skierowała do najmłodszych uczniów naszej szkoły, tych którzy przekroczyli jej progi po raz pierwszy.
W swoim przemówieniu pani dyrektor przekazała bieżące informacje dotyczące organizacji pracy szkoły. Zwróciła uwagę, że szkoła jest miejscem, w którym uczniowie mogą otrzymać nie tylko wiedzę, ale i wsparcie oraz życzliwość ze strony nauczycieli. Poinformowała również o przydziale nauczycieli wychowawców do poszczególnych zespołów klasowych.
W czasie uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego uczciliśmy pamięć ofiar II wojny światowej. Uczennice klasy VII w swoim referacie przypomniały wszystkim zebranym jak ogromne zło i cierpienie niesie ze sobą wojna. Minutą ciszy uczciliśmy bohaterów, którzy oddali życie w walce o wolną Polskę.
Początek roku szkolnego to dobry czas, aby przypomnieć wszystkim uczniom zasady bezpieczeństwa. Dokonała tego, w oparciu o ciekawą prezentację pani Renata Janczy. Zasady bezpiecznego poruszania się w drodze do szkoły i domu zostały umieszczone na tablicy informacyjnej. Z pewnością skorzysta z nich cała społeczność szkolna.
Potem uczniowie rozeszli się do sal na spotkania z wychowawcami. Pewnie wielu uczniów z żalem żegnało wakacje, bo jak zawsze trwały za krótko, ale mamy nadzieję, że znalazła się przynajmniej garstka takich, którzy do szkoły powrócili z radością choćby dlatego, aby spotkać koleżanki i kolegów.
Wszystkim życzymy udanego roku szkolnego, a dla pesymistów mamy dobrą wiadomość – kolejne wakacje z pewnością nadejdą. Już tylko 10 miesięcy. (K.J. – R).
Zakończenia roku przedszkolnego
30.06.202327 czerwca odbyła się uroczystość zakończenia roku przedszkolnego oraz pożegnanie dzieci, które po wakacjach rozpoczną naukę w klasie pierwszej. Szybko minęło dziesięć miesięcy wspólnych zajęć i zabaw, nadszedł czas wakacji. W uroczystości zakończenia roku uczestniczyła Pani Dyrektor oraz rodzice. Dzieci zaprezentowały wiersze, piosenki oraz piękny wakacyjny taniec „Hands up”. .Po części artystycznej wszystkie dzieci otrzymały dyplomy z rąk Pani Dyrektor oraz upominki ufundowane przez Radę Rodziców. Dzieciom, które opuszczają zerówkę, by po wakacjach rozpocząć naukę w klasie pierwszej, życzymy wielu sukcesów i spełnienia marzeń, a wszystkim dzieciom słonecznych i bezpiecznych wakacji.(R.J)
Ratownicy Czytelnictwa
27.06.2023Pierwszy rok pracy w Ogólnopolskim Programie Ratownicy Czytelnictwa 2022/2023 za nami! Dzięki różnorodnym działaniom biblioteki udało się uzyskać certyfikat dla szkoły za udział w programie, a pani Jadwiga Kobylarczyk – koordynatorka otrzymała Certyfikat Ratownika Czytelnictwa. Ogromnie dziękujemy za zaangażowanie wszystkim naszym uczniom, rodzicom i nauczycielom! Wierzymy, że razem jesteśmy w stanie podnieść poziom czytelnictwa w naszej szkole. Chętnie zaangażujemy się w akcję w nowym roku szkolnym! Była to niesamowita przygoda! Szczegółowe informacje z przeprowadzonych działań znajdują się na stronie internetowej szkoły. (J.K)
Krajoznawcza wycieczka po regionie
27.06.2023W dniu 19 czerwca uczniowie klasy 7 oraz z klas 5, 6 i 8 udali się na krajoznawczą wycieczkę po regionie. Korzystając z pięknej pogody podziwiali rozległe panoramy znad Łapszanki, Czarnej Góry, Głodówki i Gubałówki. Odwiedzili urokliwe miejsca nad Białką. Obejrzeli ciekawe wystawy w Muzeum TPN w Zakopanem i Muzeum Torfowisk w Chochołowie. Na koniec wycieczki byli jeszcze w sanktuarium w Ludźmierzu. (B.S)
Kolejny rok szkolny już za nami
26.06.202323 czerwca w naszej sali gimnastycznej przy dźwiękach „Mazurka Dąbrowskiego” rozpoczęła się uroczystość zakończenia roku szkolnego 2022/2023. Uczniowie klasy 8 w swoim przedstawieniu przypomnieli zebranym początki własnej edukacji i w humorystyczny sposób dokonali charakterystyki uczniowskiego życia z jego wzlotami i upadkami. Po tej humorystycznej części nadszedł moment pożegnania naszych Absolwentów. Rozstania sprawiają, że w oku niejednego z zebranych na uroczystości zakręcić by się mogła łza smutku jednak klasa siódma z wychowawczynią – panią Zofią Mężyk zadbała o to, aby nie opuszczał nas dobry nastrój. Przygotowała bowiem, na okoliczność pożegnania kolegów i koleżanek z klasy ósmej niezwykłą prezentację. Składała się ona z historycznych zdjęć ósmoklasistów, począwszy od czasów kiedy byli jeszcze przedszkolakami aż do czasów współczesnych. Zdjęcia opatrzone były dowcipnymi komentarzami i wywołały żywą reakcję zebranych.
Podniosłą chwilą było uroczyste przekazanie sztandaru naszej szkoły. Poczet sztandarowy składający się dotąd z uczniów klasy ósmej przekazał przynoszącą zaszczyt funkcję swoim młodszym kolegom. Pani Dyrektor podsumowała mijający rok szkolny i podziękowała uczniom i nauczycielom za dotychczasową pracę. Nastąpił wreszcie moment, na który wielu czekało z niecierpliwością - wręczenie świadectw z wyróżnieniem dla uczniów, którzy w mijającym roku szkolnym wykazali się szczególną pracowitością. Pani Dyrektor wręczyła rodzicom uczniów wyróżniającym się wynikami w nauce Listy Gratulacyjne. Serdeczne podziękowania na ręce pani Dyrektor złożyła nasza Rada Rodziców. Usłyszeliśmy słowa wdzięczności będące pokarmem dla duszy, ale znalazło się również coś dla ciała. Rada Rodziców ufundowała, jak co roku nagrody dla uczniów naszej szkoły w postaci bonów prezentowych.
Niestety to nie koniec pożegnań. Po wielu latach pracy w naszej szkole opuszczają nas – panie Maria Pierwoła i Bożena Pierwoła. Dziękujemy za te wspólne chwile i życzymy zasłużonego odpoczynku. Wyrażamy wdzięczność naszym absolwentom klasy ósmej za te wszystkie wspólne lata nauki. Będziecie w naszych myślach i sercach. Życzymy Wam powodzenia i trzymamy za Was kciuki.
Wszystkim Uczniom, Nauczycielom i Pracownikom życzymy przede wszystkim zasłużonego, bezpiecznego wypoczynku. Do zobaczenia we wrześniu. (K.J-R).
Dzień Hobby i Talentów
26.06.2023W ostatni poniedziałek roku szkolnego w naszej szkole miał miejsce Dzień Hobby i Talentów. W tym dniu uczniowie mogli zaprezentować swoje zainteresowania, pokazać innym, co lubią robić w wolnym czasie, a także opowiedzieć innym o swoich pasjach. Pasjonaci prezentowali swoje ekspozycje, a pozostali oglądali je z zaciekawieniem. Szkolne sale zapełniły kolekcje figurek, kart, medali, monet, minerałów. Okazało się, że wielu z naszych uczniów potrafi pięknie rysować, malować, tworzyć trójwymiarowe maski. Znajdziemy także wśród naszych uczniów pasjonatów muzyki, dla których gra na instrumentach jest odskocznią od codzienności. Uczniowie mogli przekonać się, że posiadanie zainteresowań poszerza wiedzę o otaczającym świecie oraz pozwala ciekawie spędzać wolny czas. (K. J. R)
Apel ,,Bezpieczne wakacje”
26.06.2023Nadszedł czas upragnionych wakacji i beztroskich zabaw. Musimy jednak pamiętać o zasadach bezpiecznego wypoczynku i o rozważnym zachowaniu. O tym właśnie przypomniała uczniom p. Bożena Pierwoła podczas apelu, który odbył się 19 czerwca. W trakcie spotkania był się też pokaz udzielania pierwszej pomoc - ,,Łańcuch przeżycia". Do współpracy w ćwiczeniach praktycznych prowadząca zaprosiła uczniów klasy VIII, którzy wykazali się super wiedzą na temat etapów udzielania pierwszej pomocy. (B. P)
Wspomnienia o druhnie Oleńce
26.06.202319 czerwca był dniem, w którym uczniowie naszej szkoły uczcili pamięć druhny Olgi Małkowskiej. Klasa III pod kierunkiem wychowawczyni p. Bożeny Pierwoła przedstawiła montaż słowno-muzyczny, tematycznie związany z życiem, działalnością i twórczością Patronki naszej szkoły. Następnie wszyscy zebrani wysłuchali wywiadu z phm. Krystyną Małkowską -Żabą „Tiną” - wnuczką współzałożycieli polskiego skautingu, która przebywając w naszych Sromowcach, ciepło wspominała niezwykle fascynującą historię życia naszej Patronki. ,,Idź i coś czyń i coś rób…” do tych słów odniosła się nasza Pani Dyrektor Joanna Workowska podsumowując, to uroczyste spotkanie. Zaznaczyła przy tym, jak cenne wartości zostawiła nam dh. Oleńka. Po części artystycznej rozstrzygnięto i nagrodzono zwycięzców dwóch konkursów pt. ,,Śladami dh. Oleńki,” przeprowadzonych w szkole. (B.P)
Konkurs plastyczny dla klas 0-III:
Magdalena Koczur - kl. 0,
Maria Sproch- kl. II,
Józefa Sproch- kl. III,
Jan Pierwoła - kl. III,
Michał Liptak- kl. III.
Konkursu wiedzy:
Martyna Kobylarczyk - kl.VIII
Gabriela Kurnyta - kl. VIII
Rafał Dębski - kl. VII
Paulina Janczy - kl. VII
Magdalena Kowalczyk – kl. V
Fabian Janczy - kl.V
Martyna Janczy - kl. VI
„Nie pal przy mnie, proszę”
16.06.2023W miesiącu maju uczniowie klas I-III naszej szkoły byli aktywnymi uczestnikami programu „Nie pal przy mnie, proszę”, który jest jednym z wielu działań edukacyjnych realizowanych we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Nowym Targu. Celem głównym programu jest zmniejszenie narażenia dzieci na dym tytoniowy, poprzez podniesienie wiedzy na temat skutków czynnego i biernego palenia papierosów. Dodatkowo treści realizowane w czasie zajęć prowadzonych przez pedagoga szkolnego miały za zadanie kształtowanie postawy odpowiedzialności za własne zdrowie oraz zdrowie innych osób.
Uczniowie na zakończenie cyklu zajęć przygotowali prace plastyczne związane z tematem programu. Część z prac została zaprezentowana na gazetce szkolnej zawierającej treści profilaktyczne. Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe portmonetki z owocami i warzywami, aby przypominały im, że zdrowe odżywianie jest jednym z elementów zdrowego stylu życia. (P.N)
Spotkanie z funkcjonariuszem Straży Granicznej
16.06.2023Dnia 14.06.2023r. uczniowie klasy VIII uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez funkcjonariusza Placówki w Zakopanem Karpackiego Oddziału Straży Granicznej st. chor. Grzegorza Kobylarczyka. Głównym celem zajęć było kształtowanie postaw obronnych i przygotowanie uczniów do szkolenia strzeleckiego. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia różnego rodzaju broni palnej oraz ćwiczebnej, przy której poznali postawy strzeleckie, a także sposób umiejętnego i bezpiecznego obchodzenia się z bronią. Przeprowadzona została także p relekcjadotycząca handlu ludźmi. Uczniowie z zaangażowaniem i uwagą uczestniczyli w zajęciach. Dziękujemy serdecznie za przeprowadzenie ćwiczeń i prelekcji funkcjonariuszowi Placówki Straży Granicznej w Zakopanem. (Z.M)
Wycieczka oddziału przedszkolnego do „Chaty Przygody”
12.06.2023W dniu 2.06.2023 r. nasz oddział przedszkolny wybrał się na wycieczkę do „Chaty Przygody” w Nowym Targu. Pani Ula powitała dzieci już na parkingu. Dzieci dowiedziały się wtedy, że muszą znaleźć leśne skarby: kwiatek, kamień, liść, mech, igłę, korę, porosty i piórko, aby móc korzystać z atrakcji w Chacie Przygody. Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem szukały skarbów podążając leśną ścieżką. Każde w ręce trzymało papierową torebkę na znaleziska. Bardzo szybko doszli do chaty. Usiedli na ławeczkach i sprawdzili zawartość torebek. Okazało się, że tylko Gabryś znalazł piórko, które dawało pełny dostęp do atrakcji 😊 Rozpoczęła się eksploracja otoczenia. Można było gotować w kuchni błotnej, sprzedawać w leśnym sklepie, zjeżdżać na zjeżdżalni i tyrolką, wspinać się, pokonywać naturalne tory przeszkód, tropić żaby, przelewać wodę, huśtać się w hamaku, rzucać dyskiem, wozić taczkami i mnóstwo innych rzeczy.... W warsztatach prowadzonych przez Panią Ulę dzieci poznały sposób życia pszczoły oraz komara. Zmęczeni chętnie zajadaliśmy się pieczonym popcornem prosto z ogniska. Trochę brudni, ale niezwykle zadowoleni wróciliśmy do domu. (R.J)
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Lipiec 2022
- Wszystkie