• Aktualności

            • Dzień Teatru

              12.04.2023

              29 marca obchodziliśmy w szkole Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej okazji uczniowie klas VII-VIII przygotowali prezentacje multimedialne i wygłosili miniwykład na temat dziejów teatru w Europie. Głównym punktem programu było przedstawienie przygotowane przez klasę VIII, inspirowane lekturą szkolną pt. "Żona modna" Ignacego Krasickiego. Obchody Dnia Teatru zwieńczył pokaz masek teatralnych wykonanych przez uczniów klasy IV. (N.K)

            • Zajęcia otwarte w oddziale przedszkolnym

              05.04.2023

              W tygodniu poprzedzającym Wielkanoc w naszym oddziale przedszkolnym zorganizowane zostały zajęcia otwarte z udziałem dzieci oraz rodziców. Podczas spotkania rodzice mogli zobaczyć występ z okazji „Powitania wiosny” oraz w drugiej części odbyły się warsztaty wielkanocne. Wszyscy zebrani z wielkim zaangażowaniem, zapałem i weną twórcza wykonali różne cuda ze styropianowych jajek. 🥚 Dzieci z ciekawością i zainteresowaniem wybierały cekiny, wstążeczki oraz kwiatki potrzebne do wykonania pisanek. W czasie trwania tego spotkania rodzice mogli uczestniczyć w zajęciach przybliżających tradycje wielkanocne. Dziękujemy za miłą zabawę i pięknie ozdobione pisanki. (R.J).

            • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

              03.04.2023

              2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2008 roku w celu propagowania wiedzy na temat autyzmu oraz budowania wrażliwości społecznej na problemy zdrowia psychicznego.

              Autyzm jest zaburzeniem neurorozwojowym, którego przyczyny nie są jeszcze dostatecznie znane. Wiadomo jednak, że osoby nim dotknięte, postrzegają świat inaczej. Ich zmysły wysyłają niestandardowe sygnały, co może skutkować odmiennym odbieraniem rzeczywistości i reagowaniem na nią.  Autystycy mają także problem z odczytywaniem emocji, nawiązywaniem kontaktów społecznych i funkcjonowaniem w grupie. Z tego względu niezwykle istotne jest zrozumienie problemów osób autystycznych oraz efektywne ich wspieranie w doświadczanych trudnościach przez otoczenie.

              Symbolem Światowego Dnia Świadomości Autyzmu jest kolor niebieski. 3 kwietnia uczniowie naszej szkoły założyli niebieskie stroje lub ich elementy, aby pokazać solidarność z osobami, które cierpią na autyzm. Jesteśmy wrażliwi na ich problemy i chcemy ZROZUMIEĆ AUTYZM… (P.N.)

            • Dzień Witaminki

              03.04.2023

              29 marca 2023 uczniowie klasy III pod kierunkiem wychowawczyni przygotowali dla kolegów z  klas młodszych program  pod hasłem ,,Dzień Witaminki.”  Pani Bożena Pierwoła przeprowadziła krótką pogadankę na temat znaczenia owoców i warzyw w codziennej diecie. Były też ,, owocowe zagadki,” a nagrodą za dobrą odpowiedź była mandarynka. Na zakończenie trzecioklasiści przedstawili inscenizację pt. ,,Doktor Zdrówko i witaminki,”  która tematycznie dotyczyła witamin i ich  wpływu na nasze zdrowie i samopoczucie. (B.P).

            • Pierwsza wizyta przedszkolaków w bibliotece szkolnej

              30.03.2023

              Wiek przedszkolny jest doskonałym czasem na rozbudzanie zainteresowań czytelniczych, dlatego 23 marca dzieci z oddziału przedszkolnego wybrały się do biblioteki szkolnej, której opiekunem jest pani Jadwiga Kobylarczyk. Z wielkim zainteresowaniem przeglądały książki znajdujące się na półkach, ale szczególnie zainteresowały ich te dla najmłodszych z dużymi literami. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się, co należy zrobić, aby zostać czytelnikiem biblioteki szkolnej, jak należy się w niej zachować oraz jak szanować książeczki. Zobaczyły także jak wygląda karta czytelnika i nasz szkolny księgozbiór. Na zakończenie spotkania mogły wypożyczyć sobie książkę, którą wspólnie rodzicami przeczytają w domu. Na pamiątkę  wizyty w bibliotece otrzymały kolorowe zakładki. Każdy przedszkolak wyszedł z biblioteki z uśmiechem na twarzy i z obietnicą, że wróci do niej. (J.K)

               

            • DBI – Dzień Bezpiecznego Internetu w naszej szkole

              30.03.2023

              Dzieci i młodzież traktują komputer jako codzienną aktywność którą muszą „zaliczyć”. Natomiast wśród nastolatków panuje przekonanie, że Internet jest dobry na wszystko i nigdy się nie myli. Nasza szkoła włączyła się w obchody Ogólnopolskiego Dnia Bezpiecznego Internetu, które w tym roku przebiegało pod hasłem "Działajmy razem". Organizatorem wydarzenia w Polsce jest Polskie Centrum Programu Safer Internet. Obchody Dnia Bezpiecznego Internetu to doskonała okazja, aby przypomnieć sobie podstawowe zasady bezpieczeństwa w przestrzeni internetowej i stać się rozsądnym użytkownikiem sieci. W ramach obchodów DBI w lutym i marcu na terenie naszej szkoły odbyły się:

              W klasach I – III lekcje, które miały na celu zapoznanie dzieci z bezpiecznym i odpowiedzialnym korzystaniem z nowoczesnych technologii, przeprowadzono pogadanki, dzieci miały również okazję obejrzeć krótkie filmy dotyczące zagrożeń czyhających w sieci. Uczniowie wykonali również prace plastyczne pt.: :Bezpiecznie w Internecie”. Uczestniczyli w lekcji online organizowanej przez Polskie Centrum Programu Safer Internet pt. "Mam tę moc, czyli co daje mi siłę".

              W klasach IV – VIII na lekcjach informatyki oraz godzinach wychowawczych przeprowadzono zajęcia poświęcone tematyce zagrożeń w sieci. Z okazji DBI w klasach pojawiły się tematyczne gazetki ścienne mówiące o zasadach bezpieczeństwa w sieci.

              Bardzo dziękuję wszystkim uczniom, którzy z zaangażowaniem wzięli udział w naszej szkolnej akcji oraz nauczycielom którzy ich w tym wspierali. (J. K)

            • Ty też możesz uratować czyjeś życie

              29.03.2023

              24.marca ponownie odwiedziła uczniów klasy II pielęgniarka szkolna. Opowiadała w jaki sposób udziela się pierwszej pomocy, jak pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Ważną częścią spotkania był pokaz sposobu ułożenia w pozycji bezpiecznej oraz radzenia sobie w sytuacjach zadławienia. Przedstawiła również sposoby postępowania podczas złamania oraz krwotoków z nosa. Następnie uczniowie samodzielnie ćwiczyli na sobie unieruchomienie złamanej ręki, nogi oraz sposób ułożenia w pozycji bezpiecznej, a także bandażowanie ręki i głowy. Uczniowie również dowiedzieli  się co zawiera torba ratunkowa. Serdecznie dziękujemy pani Sylwii za przekazanie cennych wskazówek z udzielania pierwszej pomocy. (B. J-D)

            • Powitanie wiosny

              27.03.2023

              21 marca 2023 roku dzieci z oddziału przedszkolnego uroczyście wystawiły inscenizację witającą nową porę roku – Wiosnę. Do jej nadejścia przedszkolaki przygotowywały się już od dawna. Piękne i kolorowe stroje, wiosenne emblematy miały  zaakcentować nową porę roku. Występ z zaciekawieniem i radością obejrzała cała społeczność szkolna wprawiając wszystkich w wesoły i wiosenny nastrój. Przedszkolaki zaprezentowały się z dumą, radością i zaangażowaniem. Dzieci wykazały ogromne zaangażowanie.

              Mamy nadzieję, że upragniona wiosna na dobre pozostanie z nami, zazieleni łąki, drzewa i trawy oraz pozwoli rozkwitnąć kwiatom! Serdecznie dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych, kolorowych strojów. (K.T)

            • Dzień Kolorowej Skarpetki i Szalonej Fryzury

              27.03.2023

              21 marca przypada Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa, zwany także Dniem Kolorowej Skarpetki. Jego symbolem są skarpetki nie do pary nawiązujące do niedopasowania, z jakim zmagają się osoby z zespołem Downa.

              Data 21 marca nie jest przypadkowa - nawiązuje bowiem do dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów u osób z zespołem Downa. Jak przypomina na swojej stronie Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, nawiązują do "niedopasowania genotypowego, ale i społecznego, z jakim borykają się osoby zmagające się z zespołem Downa".

              Celem święta jest zwrócenie uwagi na osoby zmagające się z tą wadą genetyczną i ich potrzeby, zwiększanie świadomości społecznej na temat zespołu Downa i promowanie praw tych osób, aby mogły w pełni uczestniczyć w życiu społecznym, a także integrowanie się z nimi.

              Nasi Uczniowie po raz kolejny przyłączyli się do akcji. Niedopasowane, kolorowe skarpetki pojawiły się tego dnia na nogach większości chłopców i dziewczynek.

              Kolorowym skarpetkom towarzyszyły ubrania w wiosennych kolorach oraz wymyślne fryzury i ciekawe nakrycia głowy. Pierwszego dnia wiosny bowiem miał miejsce w naszej szkole I Dzień Szalonej Fryzury i Niezwykłego Nakrycia Głowy. Jak wyglądali Uczniowie?

              Niektórzy włożyli wiele trudu i fantazji w przygotowanie swojej fryzury…Jednak najważniejszy był uśmiech i dobry humor. (Opiekun SU)


            • Akcja charytatywna – Pomagamy dzieciom z Rogu Afryki

              27.03.2023

              Tysiące  dzieci w krajach tzw. Rogu Afryki: Somalii, Etiopii i Kenii cierpi z powodu głodu. Ich życie jest zagrożone. Długotrwała susza w tym rejonie świata doprowadziła do jednej z największych katastrof humanitarnych od 40 lat. Przez ekstremalne temperatury brakuje żywności i wody pitnej. Ludzie, zmuszeni opuścić swoje domy, wyruszają w długą drogę w dramatycznej walce o przetrwanie. Życie i zdrowie tamtejszych dzieci jest zagrożone. Cierpią one z powodu ostrego ciężkiego niedożywienia. To stan skrajnego wyczerpania organizmu, które może doprowadzić do śmierci.

              Dzieci z Afryki potrzebują natychmiastowego wsparcia. UNICEF pomaga im i ich rodzinom od lat. Nasza szkoła wielokrotnie już brała udział w akcjach pomocowych organizowanych przez tę międzynarodową organizację. Pani Małgorzata Kubatek inicjowała te akcje z dużym sukcesem. Nasi Uczniowie nie przechodzili obojętnie obok potrzebujących.

              Okazali wielkie serca i także i tym razem. Dzięki nim na konto UNICEF – u powędrowało 270 zł. Ta kwota z pewnością uczyni świat chociaż trochę lepszym. Warto pomagać. (Opiekun SU)

            • Policja w naszej szkole

              21.03.2023

              W dniu 14 marca 2023 roku naszą szkołę odwiedzili pani Marzena Kunat i pan Rafał Skrobot z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu, którzy zajmują się edukacją dzieci i młodzieży. Spotkanie miało charakter profilaktyczny. Funkcjonariusze spotkali się z uczniami w czterech grupach: klasy I-II, III-IV, V-VI i VII-VIII. Zostały omówione następujące tematy:

              • bezpieczeństwo na drodze;
              • odpowiedzialność karna dzieci i młodzieży;
              • przemoc fizyczna i słowna;
              • cyberprzemoc i niebezpieczeństwa w Internecie;
              • substancje niedozwolone dla osób niepełnoletnich oraz konsekwencje ich używania.

              Policjanci w czasie prowadzenia zajęć powoływali się  na odpowiednie akty prawne, a także podawali przykłady ze swojej pracy zawodowej. Podkreślali, że u podstaw wszelkich przejawów demoralizacji młodzieży leży brak dbałości o relacje w rodzinie. W związku z tym apelowali do dzieci, aby pamiętały, że granice stawiane im przez rodziców są wyrazem miłości i dbałości o ich bezpieczeństwo. Zachęcali także do pielęgnowania relacji z najbliższymi osobami.

              Wyrażamy nadzieję, że wiedza i doświadczenie naszych Gości będą przykładem i zachętą dla uczniów do przyjmowania postawy wzorowej nie tylko wobec prawa, ale także z moralnego punktu widzenia. (P.N)

            • 8 marca w klasie II

              21.03.2023

              8 marca to wyjątkowy dzień, ważny dla wszystkich kobiet, zarówno tych dużych, jak i tych małych. W tym szczególnym dniu chłopcy z klasy II składali dziewczynkom życzenia i swojej Pani. Nie odbyło się bez cukierków, drobnych upominków i kwiatów. Chłopcy zachowali się jak prawdziwi dżentelmeni.(B.J-D)

            • Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej - eliminacje szkolne

              08.03.2023

              7 marca odbyły się szkolne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Do konkursu przystąpiło 12 uczniów z klasy V-VIII. Uczniowie rozwiązywali test pisemny składający się z 30 pytań zamkniętych. Po przeprowadzeniu dogrywki o III miejsce, komisja konkursowa w składzie: p. Jadwiga Kobylarczyk, dh Marcin Dębski i dh Jacek Górecki wyłoniła zwycięzców:

              I miejsce – Szymon Górecki kl. VI

              II miejsce – Łukasz Kowalczyk kl. VIII

              III miejsce – Rafał Dębski kl. VII

              Wszystkim uczestnikom gratulujemy posiadanej wiedzy pożarniczej, a za zwycięzców trzymamy kciuki podczas eliminacji gminnych, które odbędą się 16 marca w Sromowcach Niżnych. Dziękujemy Ochotniczej Straży Pożarnej za zaangażowanie oraz ufundowanie dyplomów i nagród. (J.K)

               

            • Spotkanie z bibliotekarką

              08.03.2023

              1 marca odwiedziła uczniów klasy II Pani Dorota z Wiejskiej Biblioteki Publicznej w Sromowcach Wyżnych, która przygotowała dla dzieci krótki teatrzyk pt:. "Szewczyk Dratewka". Dzieci z wielkim  zainteresowaniem słuchały przygód głównego bohatera. (B.J-D)

            • Konkurs recytatorski

              06.03.2023

              28 lutego, w odpowiedzi na zaproszenie ze strony organizatorów, odwiedziliśmy Szkołę Podstawową nr 1 w Krościenku, by wziąć udział w I Międzygminnym Konkursie Recytatorskim pt. "Miłość w słowach zaczarowana". W związku z dużym zainteresowaniem uczniów naszej szkoły, przeprowadzone zostały wcześniej eliminacje, które pozwoliły wyłonić najlepszych reprezentantów. Uczestniczki konkursu zaprezentowały się od bardzo dobrej strony i choć wróciły bez nagród, to z nowymi doświadczeniami i uśmiechami na twarzach. (N.K)

            • Spotkanie z cyklu „Powrót do korzeni”

              02.03.2023

              2.03.2023 r. odbyło się w naszej szkole kolejne spotkanie z cyklu „Powrót do korzeni”. Cała społeczność szkolna w tym dniu ubrana była w stroje regionalne. Tematem tegorocznego spotkania było wesele. Zaproszeni goście: przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich ze Sromowiec Wyżnych  oraz kapela góralska pod przewodnictwem pana Artura Majerczaka dyrektora Centrum Kultury Gminy Czorsztyn zaprezentowali przebieg zaślubin w dawnych czasach. Nie obyło się bez uroczystego powitania państwa młodych przez rodziców solą i specjalnie upieczonym na tę okazję bochenkiem chleba. Następnie mieliśmy okazję usłyszeć oraz zobaczyć ceremonię błogosławieństwa młodych oraz ocepiny panny młodej. Panie zaprezentowały piękne przyśpiewki, które towarzyszyły tej uroczystości. Cała społeczność szkolna była pod ogromnym wrażeniem sukni panny młodej, która prezentuje namalowane Sromowce oraz pasmo Pienin. Artystyczny malunek na sukni wykonała była uczennica naszej szkoły.

              Na zakończenie spotkania Pani Dyrektor bardzo serdecznie podziękowała przybyłym gościom oraz podkreśliła, jak ważne są takie spotkania przybliżające nam naszą tradycję. (R.J)

            • Podsumowanie II Ogólnopolskiego Konkursu Promującego Czytanie „CzytaMY” – etap szkolny

              02.03.2023

              Nasza szkoła w październiku 2022 r. włączyła się w akcję Ratownicy Czytelnictwa. W tym roku szkolnym program działa pod hasłem "Wszystkie ręce na pokład". Biblioteka szkolna pod opieką Pani Jadwigi Kobylarczyk wraz z dziećmi z oddziału przedszkolnego oraz uczniami z klasy I-VIII wzięła udział w II edycji Konkursu Promującego Czytanie „CzytaMy”. Od listopada do stycznia we wszystkich klasach odbywało się czytanie książek, które były przypisane do poszczególnej kategorii wiekowej. Następnie uczniowie mieli czas na przygotowanie prac konkursowych. W dniu 28 lutego r po dokonaniu oceny prac plastycznych i literackich, komisja konkursowa przyznała miejsca w poszczególnych kategoriach następującym uczniom:

              I KATEGORIA:

              I  miejsce -  Zuzanna Sobula

              II miejsce – Faustyna Pierwoła

              III miejsce – Magdalena Koczur i Ewa Kurnyta

              II KATEGORIA:

              I  miejsce - Zofia Pierwoła i Jan Pierwoła

              II miejsce – Anna Kozub

              III miejsce – Józefa Sproch

              III KATEGORIA:

              I  miejsce – Andżelika Dębska

              II miejsce – Aleksandra Gabryś

              IV KATEGORIA:

              I  miejsce – Martyna Kobylarczyk

              Udział naszej szkoły w konkursie miał na celu motywowanie do czytania współczesnej literatury dla dzieci i młodzieży, promowanie głośnego czytania dzieciom oraz rozwijanie kompetencji czytelniczych. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy sukcesu w etapie ogólnopolskim (J.K)

    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa im. dh. Olgi Małkowskiej w Sromowcach Wyżnych
      • (+18) 262-97-02
      • Szkoła Podstawowa im. dh. Olgi Małkowskiej 34-443 Sromowce Wyżne, Nad Zalew 12 Poland
      • e-puap - /spsromowcewyzne/SkrytkaESP