• Aktualności

      • Dzień Ziemi

       27.04.2023

       22 kwietnia ludzie na całym świecie obchodzą Dzień Ziemi. Z tej okazji w piątek 21 kwietnia w naszej szkole odbyła się akademia przygotowana przez klasę V. Uczniowie przedstawili pouczającą inscenizację, w której Smerfy poruszyły problem wody: „Woda oznacza życie. Tam, gdzie nie me wody, nie ma życia i dlatego woda stanowi najważniejszą substancję na Ziemi. Jest to prawda tak oczywista, że często nie zdajemy sobie zupełnie z tego sprawy.” Na zakończenie występu duet z klasy VI zaprezentował piosenkę pt. „Song o Ziemi”. Wydarzenie to uświadomiło całej społeczności szkolnej jak ważne jest dbanie o nasze wspólne dobro – Ziemię. (M.K)

      • Ratownicy czytelnictwa na języku polskim

       25.04.2023

       W celu popularyzacji czytelnictwa wśród uczniów naszej szkoły, zachęceni zostali oni do przygotowania prac wytwórczych na podstawie wybranych przez siebie lektur ponadprogramowych. W pierwszym semestrze zajęć uczniowie klas 4-8 przygotowywali plakaty i prezentacje multimedialne, które prezentowane były na lekcjach języka polskiego. Natomiast w drugim semestrze tworzą lapbooki, stanowiące ozdobę polonistycznej gazetki szkolnej. Pomysł na tworzenie wizualnych form prezentacji książek to jeden z elementów współpracy z biblioteką szkolną w ramach akcji "Ratownicy czytelnictwa"  (N.K).

      • Akcja „Sprzątamy Dla Polski”

       25.04.2023

       W dniu 21 kwietnia, tuż przed „Dniem Ziemi”, szkoła nasza włączyła się w ogólnopolskie wydarzenie rekomendowane przez MEiN „Sprzątamy Dla Polski”. Organizatorem Akcji było Stowarzyszenie "Dla Polski", a sama akcja polegała na sprzątaniu porzuconych odpadów na publicznych terenach zielonych i ich selektywne zebranie. W tym dniu, oprócz nas, w wydarzeniu brały udział setki innych szkół, przedszkoli, ale też grupy formalne i nieformalne, stowarzyszenia, organizacje, harcerze itp. Tym bardziej cieszy nas fakt, że włączyliśmy się i my wraz z nauczycielami i wychowawcami. Leży nam na sercu czystość miejscowości, w której mieszkamy, dlatego czekaliśmy na wyniki ilościowe zebranych odpadów. Ku naszej radości zebraliśmy tylko  niecałych 11 worków 120 l. Życzymy sobie i odwiedzającym nas turystom, aby Sromowce zawsze lśniły  czystością. Odbiorem zebranych odpadów zajęło się ZGK w Gminie Czorsztyn, które to zapewniło również worki i rękawiczki dla uczestników. (J.W)

      • „Niewidomi, niepełnosprawni nie gryzą”

       21.04.2023

       W dniu 19 kwietnia 2023 roku naszą szkołę odwiedziła Pani Barbara Sowińska – osoba niewidoma, wolontariuszka i autorka programu edukacyjnego dla dzieci i młodzieży „Niewidomi, niepełnosprawni nie gryzą”.

       Pani Barbara przekazała dzieciom informacje nt. życia osób niewidomych. Przedstawiła, jakie trudności napotykają osoby niewidome oraz z czym muszą się borykać. Uczniowie byli aktywnymi uczestnikami spotkania. Mogli się osobiście przekonać, w jaki sposób wygląda życie osoby niewidomej od urodzenia oraz takiej, która utraciła wzrok. Dowiedzieli się, w jaki sposób należy się zachować, kiedy spotka się osobę niewidomą; jakimi innymi zmysłami mogą się kierować osoby niewidome w codziennym życiu, a także jakie narzędzia i techniki ułatwiają osobom niewidomym życie. Pani Barbara podkreślała znaczenie tolerancji i akceptacji osób niepełnosprawnych przez osoby zdrowe.

       Serdecznie dziękujemy za tą niezwykle interesującą i ważną lekcję. (P.N)

      • Mali Inżynierowie są wśród nas- I miejsce w konkursie

       21.04.2023

       Reprezentanci naszej szkoły: Martyna Kobylarczyk i Łukasz Kowalczyk zwyciężyli w VI edycji Konkursu „Mały Inżynier" zorganizowanego przez Szkołę Podstawową im. Bł. Ks. Józefa Stanka w Łapszach Niżnych. Konkurs składał się z części teoretycznej i praktycznej. Uczniowie musieli napisać test obejmujący wiedzę techniczną m.in. z fizyki, techniki, chemii oraz wykorzystać wiedzę w praktyce. W tym roku mieli za zadanie opracować projekt oraz wykonać (na makiecie) instalację elektryczną w budynku mieszkalnym. Było to nie tylko ciekawe wyzwanie, ale i bardzo trudne. Martyna i Łukasz wywiązali się z tego znakomicie i zdobyli najwyższą liczbę punktów, a tym samym zajęli I miejsce. Gratulujemy! (G. Ł).

      • Już Pływam 2023

       17.04.2023

        

       Gmina Czorsztyn otrzymała dofinansowanie w kwocie 5 800 zł, w ramach projektu „Już Pływam” na 2023 r. W dniu 29 marca 2023 r. podpisano umowę z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego. Dzięki pozyskanym środkom uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Sromowcach Wyżnych oraz Szkoły Podstawowej w Sromowcach Niżnych będą mogły wziąć udział w zajęciach nauki pływania.

       Projekt nauki pływania pozwoli uczestniczącym w nim dzieciom na zdobycie umiejętności pływackich oraz nauczy podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas aktywności w wodzie. Wykwalifikowani instruktorzy zaznajomią uczniów z technikami pływania. Będzie to okazja do zachęcenia dzieci do aktywnego spędzania czasu i pozwoli im na rozwijanie swoich talentów. Ponadto dzięki pływaniu poprawi się ich kondycja oraz sprawność fizyczna.

        

       „Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego”

      • Akcja charytatywna – Pomagamy Dzieciom z Syrii

       12.04.2023

       W Syrii od 2011 roku trwa wojna domowa. Mieszkańcy żyją w wyjątkowo trudnych warunkach. Wysokie bezrobocie, destabilizacja kraju, inflacja, zniszczone placówki medyczne, brak personelu pedagogicznego, lekarzy i pielęgniarek to codzienność Syryjczyków.  80% z 21 mln obywateli żyje w skrajnym ubóstwie za mniej niż 2 dolary dziennie. 

       Mieszkańcom Syrii brakuje paliwa, dostawy prądu są ograniczone. W ciągu minionej dekady cena przeciętnego koszyka żywnościowego wzrosła o 1700%, ponad 2 mln dzieci nie korzysta z edukacji. Bez naszej pomocy Syryjczycy są skazani na głód, nędzę i cierpienie.

       29.04.2023 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji charytatywnej, której celem była pomoc mieszkańcom Syrii. Po raz kolejny otwarli serce dla potrzebujących, bowiem „Nie liczy się to ile posiadasz, ale ile dajesz innym i jak się z nimi dzielisz”. (Opiekun SU)

      • Dzień bez plecaka w naszej szkole

       12.04.2023

       W dniu  31.03.2023 r. Samorząd Uczniowski zorganizował Dzień bez Plecaka. Tego dnia należało spakować przybory szkolne, książki i zeszyty w kreatywny i zabawny sposób, można było zamienić tradycyjną torbę lub plecak na inne nosidła – kosze, walizki. Jakie pomysły na „spakowanie się” do szkoły mieli nasi uczniowie?

       Zobaczcie galerię zdjęć.

       Dzień bez plecaka to święto, które pochodzi z USA. Podczas No backpack day dzieci chodzą do szkoły bez plecaków, a swoje książki i przybory szkolne noszą w rękach lub w plastikowych torbach. Dlaczego? Wszystko po to, by zwiększać świadomość trudnych warunków bytowych oraz problemów z dostępem do edukacji milionów dzieci na całym świecie. Wiele z nich musi chodzić do szkoły pieszo, z książkami i zeszytami w rękach lub w reklamówkach, bo nie stać ich na plecak.(Opiekun SU)

        

      • Dzień Teatru

       12.04.2023

       29 marca obchodziliśmy w szkole Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej okazji uczniowie klas VII-VIII przygotowali prezentacje multimedialne i wygłosili miniwykład na temat dziejów teatru w Europie. Głównym punktem programu było przedstawienie przygotowane przez klasę VIII, inspirowane lekturą szkolną pt. "Żona modna" Ignacego Krasickiego. Obchody Dnia Teatru zwieńczył pokaz masek teatralnych wykonanych przez uczniów klasy IV. (N.K)

      • Zajęcia otwarte w oddziale przedszkolnym

       05.04.2023

       W tygodniu poprzedzającym Wielkanoc w naszym oddziale przedszkolnym zorganizowane zostały zajęcia otwarte z udziałem dzieci oraz rodziców. Podczas spotkania rodzice mogli zobaczyć występ z okazji „Powitania wiosny” oraz w drugiej części odbyły się warsztaty wielkanocne. Wszyscy zebrani z wielkim zaangażowaniem, zapałem i weną twórcza wykonali różne cuda ze styropianowych jajek. 🥚 Dzieci z ciekawością i zainteresowaniem wybierały cekiny, wstążeczki oraz kwiatki potrzebne do wykonania pisanek. W czasie trwania tego spotkania rodzice mogli uczestniczyć w zajęciach przybliżających tradycje wielkanocne. Dziękujemy za miłą zabawę i pięknie ozdobione pisanki. (R.J).

      • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

       03.04.2023

       2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2008 roku w celu propagowania wiedzy na temat autyzmu oraz budowania wrażliwości społecznej na problemy zdrowia psychicznego.

       Autyzm jest zaburzeniem neurorozwojowym, którego przyczyny nie są jeszcze dostatecznie znane. Wiadomo jednak, że osoby nim dotknięte, postrzegają świat inaczej. Ich zmysły wysyłają niestandardowe sygnały, co może skutkować odmiennym odbieraniem rzeczywistości i reagowaniem na nią.  Autystycy mają także problem z odczytywaniem emocji, nawiązywaniem kontaktów społecznych i funkcjonowaniem w grupie. Z tego względu niezwykle istotne jest zrozumienie problemów osób autystycznych oraz efektywne ich wspieranie w doświadczanych trudnościach przez otoczenie.

       Symbolem Światowego Dnia Świadomości Autyzmu jest kolor niebieski. 3 kwietnia uczniowie naszej szkoły założyli niebieskie stroje lub ich elementy, aby pokazać solidarność z osobami, które cierpią na autyzm. Jesteśmy wrażliwi na ich problemy i chcemy ZROZUMIEĆ AUTYZM… (P.N.)

      • Dzień Witaminki

       03.04.2023

       29 marca 2023 uczniowie klasy III pod kierunkiem wychowawczyni przygotowali dla kolegów z  klas młodszych program  pod hasłem ,,Dzień Witaminki.”  Pani Bożena Pierwoła przeprowadziła krótką pogadankę na temat znaczenia owoców i warzyw w codziennej diecie. Były też ,, owocowe zagadki,” a nagrodą za dobrą odpowiedź była mandarynka. Na zakończenie trzecioklasiści przedstawili inscenizację pt. ,,Doktor Zdrówko i witaminki,”  która tematycznie dotyczyła witamin i ich  wpływu na nasze zdrowie i samopoczucie. (B.P).

      • Pierwsza wizyta przedszkolaków w bibliotece szkolnej

       30.03.2023

       Wiek przedszkolny jest doskonałym czasem na rozbudzanie zainteresowań czytelniczych, dlatego 23 marca dzieci z oddziału przedszkolnego wybrały się do biblioteki szkolnej, której opiekunem jest pani Jadwiga Kobylarczyk. Z wielkim zainteresowaniem przeglądały książki znajdujące się na półkach, ale szczególnie zainteresowały ich te dla najmłodszych z dużymi literami. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się, co należy zrobić, aby zostać czytelnikiem biblioteki szkolnej, jak należy się w niej zachować oraz jak szanować książeczki. Zobaczyły także jak wygląda karta czytelnika i nasz szkolny księgozbiór. Na zakończenie spotkania mogły wypożyczyć sobie książkę, którą wspólnie rodzicami przeczytają w domu. Na pamiątkę  wizyty w bibliotece otrzymały kolorowe zakładki. Każdy przedszkolak wyszedł z biblioteki z uśmiechem na twarzy i z obietnicą, że wróci do niej. (J.K)

        

      • DBI – Dzień Bezpiecznego Internetu w naszej szkole

       30.03.2023

       Dzieci i młodzież traktują komputer jako codzienną aktywność którą muszą „zaliczyć”. Natomiast wśród nastolatków panuje przekonanie, że Internet jest dobry na wszystko i nigdy się nie myli. Nasza szkoła włączyła się w obchody Ogólnopolskiego Dnia Bezpiecznego Internetu, które w tym roku przebiegało pod hasłem "Działajmy razem". Organizatorem wydarzenia w Polsce jest Polskie Centrum Programu Safer Internet. Obchody Dnia Bezpiecznego Internetu to doskonała okazja, aby przypomnieć sobie podstawowe zasady bezpieczeństwa w przestrzeni internetowej i stać się rozsądnym użytkownikiem sieci. W ramach obchodów DBI w lutym i marcu na terenie naszej szkoły odbyły się:

       W klasach I – III lekcje, które miały na celu zapoznanie dzieci z bezpiecznym i odpowiedzialnym korzystaniem z nowoczesnych technologii, przeprowadzono pogadanki, dzieci miały również okazję obejrzeć krótkie filmy dotyczące zagrożeń czyhających w sieci. Uczniowie wykonali również prace plastyczne pt.: :Bezpiecznie w Internecie”. Uczestniczyli w lekcji online organizowanej przez Polskie Centrum Programu Safer Internet pt. "Mam tę moc, czyli co daje mi siłę".

       W klasach IV – VIII na lekcjach informatyki oraz godzinach wychowawczych przeprowadzono zajęcia poświęcone tematyce zagrożeń w sieci. Z okazji DBI w klasach pojawiły się tematyczne gazetki ścienne mówiące o zasadach bezpieczeństwa w sieci.

       Bardzo dziękuję wszystkim uczniom, którzy z zaangażowaniem wzięli udział w naszej szkolnej akcji oraz nauczycielom którzy ich w tym wspierali. (J. K)

      • Ty też możesz uratować czyjeś życie

       29.03.2023

       24.marca ponownie odwiedziła uczniów klasy II pielęgniarka szkolna. Opowiadała w jaki sposób udziela się pierwszej pomocy, jak pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Ważną częścią spotkania był pokaz sposobu ułożenia w pozycji bezpiecznej oraz radzenia sobie w sytuacjach zadławienia. Przedstawiła również sposoby postępowania podczas złamania oraz krwotoków z nosa. Następnie uczniowie samodzielnie ćwiczyli na sobie unieruchomienie złamanej ręki, nogi oraz sposób ułożenia w pozycji bezpiecznej, a także bandażowanie ręki i głowy. Uczniowie również dowiedzieli  się co zawiera torba ratunkowa. Serdecznie dziękujemy pani Sylwii za przekazanie cennych wskazówek z udzielania pierwszej pomocy. (B. J-D)

      • Powitanie wiosny

       27.03.2023

       21 marca 2023 roku dzieci z oddziału przedszkolnego uroczyście wystawiły inscenizację witającą nową porę roku – Wiosnę. Do jej nadejścia przedszkolaki przygotowywały się już od dawna. Piękne i kolorowe stroje, wiosenne emblematy miały  zaakcentować nową porę roku. Występ z zaciekawieniem i radością obejrzała cała społeczność szkolna wprawiając wszystkich w wesoły i wiosenny nastrój. Przedszkolaki zaprezentowały się z dumą, radością i zaangażowaniem. Dzieci wykazały ogromne zaangażowanie.

       Mamy nadzieję, że upragniona wiosna na dobre pozostanie z nami, zazieleni łąki, drzewa i trawy oraz pozwoli rozkwitnąć kwiatom! Serdecznie dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych, kolorowych strojów. (K.T)

      • Dzień Kolorowej Skarpetki i Szalonej Fryzury

       27.03.2023

       21 marca przypada Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa, zwany także Dniem Kolorowej Skarpetki. Jego symbolem są skarpetki nie do pary nawiązujące do niedopasowania, z jakim zmagają się osoby z zespołem Downa.

       Data 21 marca nie jest przypadkowa - nawiązuje bowiem do dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów u osób z zespołem Downa. Jak przypomina na swojej stronie Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, nawiązują do "niedopasowania genotypowego, ale i społecznego, z jakim borykają się osoby zmagające się z zespołem Downa".

       Celem święta jest zwrócenie uwagi na osoby zmagające się z tą wadą genetyczną i ich potrzeby, zwiększanie świadomości społecznej na temat zespołu Downa i promowanie praw tych osób, aby mogły w pełni uczestniczyć w życiu społecznym, a także integrowanie się z nimi.

       Nasi Uczniowie po raz kolejny przyłączyli się do akcji. Niedopasowane, kolorowe skarpetki pojawiły się tego dnia na nogach większości chłopców i dziewczynek.

       Kolorowym skarpetkom towarzyszyły ubrania w wiosennych kolorach oraz wymyślne fryzury i ciekawe nakrycia głowy. Pierwszego dnia wiosny bowiem miał miejsce w naszej szkole I Dzień Szalonej Fryzury i Niezwykłego Nakrycia Głowy. Jak wyglądali Uczniowie?

       Niektórzy włożyli wiele trudu i fantazji w przygotowanie swojej fryzury…Jednak najważniejszy był uśmiech i dobry humor. (Opiekun SU)


      • Akcja charytatywna – Pomagamy dzieciom z Rogu Afryki

       27.03.2023

       Tysiące  dzieci w krajach tzw. Rogu Afryki: Somalii, Etiopii i Kenii cierpi z powodu głodu. Ich życie jest zagrożone. Długotrwała susza w tym rejonie świata doprowadziła do jednej z największych katastrof humanitarnych od 40 lat. Przez ekstremalne temperatury brakuje żywności i wody pitnej. Ludzie, zmuszeni opuścić swoje domy, wyruszają w długą drogę w dramatycznej walce o przetrwanie. Życie i zdrowie tamtejszych dzieci jest zagrożone. Cierpią one z powodu ostrego ciężkiego niedożywienia. To stan skrajnego wyczerpania organizmu, które może doprowadzić do śmierci.

       Dzieci z Afryki potrzebują natychmiastowego wsparcia. UNICEF pomaga im i ich rodzinom od lat. Nasza szkoła wielokrotnie już brała udział w akcjach pomocowych organizowanych przez tę międzynarodową organizację. Pani Małgorzata Kubatek inicjowała te akcje z dużym sukcesem. Nasi Uczniowie nie przechodzili obojętnie obok potrzebujących.

       Okazali wielkie serca i także i tym razem. Dzięki nim na konto UNICEF – u powędrowało 270 zł. Ta kwota z pewnością uczyni świat chociaż trochę lepszym. Warto pomagać. (Opiekun SU)

  • Kontakt

   • Szkoła Podstawowa im. dh. Olgi Małkowskiej w Sromowcach Wyżnych
   • (+18) 262-97-02
   • Szkoła Podstawowa im. dh. Olgi Małkowskiej 34-443 Sromowce Wyżne, Nad Zalew 12 Poland
   • e-puap - /spsromowcewyzne/SkrytkaESP