• Aktualności

      • Święto Niepodległości

       06.12.2021

       „Aby człowiek wiedział, dokąd zmierza, musi wiedzieć, skąd pochodzi. Naród bez historii błądzi jak człowiek bez pamięci.”

       17 listopada w naszej szkole odbyła się wzruszająca akademia z okazji rocznicy odzyskania niepodległości. Tegoroczny apel przygotowali uczniowie klasy 8 przypominając najważniejsze momenty naszej historii.(M.K)

      • Wycieczka klas IV-VIII do Kopalni Soli w Bochni

       19.11.2021

       W ramach programu wsparcia turystyki szkolnej "Odkrywam Małopolskę" realizowanego przez Samorząd Województwa Małopolskiego, 16 listopada klasy IV-VIII wybrały się na wycieczkę do Kopalni Soli w Bochni, którą założono w 1248 r. Od roku 2000 bocheńska kopalnia jest Pomnikiem Historii, a w roku 2013  doceniono ją na forum międzynarodowym, dołączając do prestiżowej Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO.

       W labiryncie solnych korytarzy, czekało na uczniów wiele niespodzianek, sam zjazd do kopalni szybem Campi był wielkim przeżyciem. Pod okiem przewodników zwiedzaliśmy kopalnię uczestnicząc w zajęciach edukacyjnych „Królewska kopalnia” i „Przygoda w solnych górach” Za pomocą holograficznych i interaktywnych inscenizacji oraz słuchowisk przekazana została wiedza o historii kopalni, średniowiecznych technikach wydobywczych, pracy i zwyczajach górniczych. W pamięci na pewno pozostaną prezentacje pokazujące dawny system wentylacji, pracę wypalaczy metanu oraz zalanie wodą podziemnych chodników. Przez cały czas zwiedzania towarzyszył nam stuk młotków i dźwięk sypiącej się soli, a spadające słone krople niektórym uczestnikom wycieczki przepowiedziały przyszłość: mądrość i bogactwo.  Jedną z wielu atrakcji było zwiedzanie kaplicy św. Kingi z umieszczoną tam piękną szopką bożonarodzeniową.  Za wzorowe zachowanie w czasie zwiedzania i aktywny udział w zajęciach otrzymaliśmy na pamiątkę  woreczek soli od Księżnej Kingi, którą należało otworzyć w domu, żeby mieć szczęście. Po wyczerpujących zadaniach umysłowych i konkurencjach górniczych integrujących zespoły klasowe, uczniowie odpoczywali  oraz zjedli obiad w Komorze Ważyn, która jest największą spośród wszystkich komór, które zostały wydrążone w bocheńskiej kopalni a znajduje się na głębokości 248 m. Do domu wróciliśmy o godzinie 19.00 zmęczeni, ale pełni wrażeń i wzbogaceni o cenne informacje dotyczące pracy kopalni i znaczenia soli. (J.K)

        

      • Dziewczyny na medal!

       14.11.2021

       Mistrzostwa Gminy Czorsztyn w piłce halowej chłopców i dziewczyn, które odbyły się  27.10.2021r. to pierwszy turniej naszych uczniów, który został rozegrany po długiej przerwie. Zespół dziewczyn wygrywając wszystkie spotkania zajął I miejsce i tym samym uzyskał awans do półfinału powiatu nowotarskiego w piłce halowej dziewczyn. W kolejnym turnieju, który odbył się 3 listopada,  spotkało się pięć zespołów. Drużyna dziewczyn zajęła 2 miejsce i awansowała do finału powiatu w piłce halowej dziewczyn. W finale ogromne zaangażowanie każdej zawodniczki, pozwoliło nam zająć 3 miejsce. Oprócz klasyfikacji drużynowej była prowadzona również punktacja dla najlepszej zawodniczki, a została nią Katarzyna Janczy. (M.K)

       Skład drużyny:

       Katarzyna Janczy, Emila Pierwoła, Magdalena Kowalczyk, Martyna Kobylarczyk, Zuzanna Bolsęga, Judyta Sproch, Anna Dębska, Milena Sproch

        

      • "Szkoła do hymnu"

       12.11.2021

       Kolejny raz nasza społeczność szkolna włączyła się do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła do hymnu”. Dokładnie o godzinie 11.11, jak kilka tysięcy uczniów polskich szkół, odśpiewaliśmy 4 zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. W tym roku ze względu na stan epidemii hymn śpiewany był w klasach. W ten sposób  rozpoczęliśmy świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz podkreśliliśmy nasz patriotyzm, szacunek i przywiązanie do polskich symboli narodowych.(J.K)

      • "Szkoła pamięta"

       04.11.2021

       Nasza szkoła włączyła się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. Akcja ma na celu upamiętnienie ważnych rocznic oraz wydarzeń historycznych. Zwraca uwagę na historię małych ojczyzn oraz pamięć o lokalnych bohaterach.

       Uczniowie wraz z wychowawcami, nauczycielami różnych przedmiotów poruszali tematy dotyczące pamięci o tych, którzy walczyli za ojczyznę w czasie drugiej wojny światowej i wykonywali gazetki ścienne.

       3 października był dla klasy 8 dniem wyjątkowym - niesamowitą lekcją historii Polski i Europy. Uczniowie znaleźli się bowiem w miejscu, które każdy człowiek powinien raz w życiu zobaczyć,  a zapamiętać na zawsze - w muzeum obozie Auschwitz - Birkenau. Odwiedzili Wadowice miasto rodzinne Jana Pawła II.

       W ramach  akcji 29 października uczniowie wraz z opiekunem Samorządu Uczniowskiego p. Katarzyną Jabłońską-Rola udali się na cmentarz, celem uporządkowania nagrobków i zapalenia na nich zniczy oraz modlitwą uczcić tych, którzy tworzyli naszą lokalną historię. (J.K)

      • Wycieczka klas I-III do Stróży

       27.10.2021

       26 października uczniowie klas I-III uczestniczyli w wycieczce do gospodarstwa pszczelarskiego ,,Sądecki Bartnik.” W tym uroczym gospodarstwie pasiecznym, dzieci mogły podziwiać piękne zabytkowe ule, posłuchać ciekawostek o życiu pszczół, które na ekranach monitorów  w ,,łąkowej sali” dodawały nastroju opowiadaniom pani przewodnik. Z dużym zainteresowaniem uczniowie wzięli udział w warsztatach edukacyjnych podczas , których każdy wykonał dla siebie dwie woskowe świece. Dzieci obejrzały także zabytkowe sprzęty pszczelarskie, odwiedziły również zagrodę kóz, gdzie z radością mogły je karmić. Po pysznym obiedzie był teatrzyk dla dzieci. Punktem kończącym pobyt w pszczelarskim gospodarstwie były zakupy pysznych miodków i pamiątek w tamtejszym sklepiku. Organizatorem i kierownikiem wycieczki była pani Jadwiga Kobylarczyk. Piękna, jesienna pogoda sprzyjała wycieczce. Dzieci wróciły może trochę zmęczone, ale  zadowolone. (B.P)

      • CODE WEEK 2021

       24.10.2021

       Od 9 do 24 października w całej Europie świętowaliśmy Europejski Tydzień Kodowania, czyli #CodeWeek2021. Nasza szkoła po raz pierwszy brała udział w tym wydarzeniu. Zadania z programowania i kodowania rozwiązywali uczniowie klasy pierwszej, drugiej, trzeciej oraz dzieci z oddziału przedszkolnego. Inicjatorem i organizatorem zajęć była p. Jadwiga Kobylarczyk.

       Europejski Tydzień Kodowania to wydarzenie społeczne, w które angażują się wszystkie europejskie państwa i nie tylko! Jego misją jest poszerzanie i promowanie kompetencji z zakresu programowania i zachęcanie osób w każdym wieku do rozpoczęcia przygody z programowaniem. Programowanie to nie tylko siedzenie przed komputerem, ale przede wszystkim ćwiczenie logicznego myślenia, spostrzegawczości, koncentracji uwagi czy umiejętności matematycznych. Praca w zespołach, szukanie wspólnych rozwiązań, pomagają doskonalić tak ważne w dzisiejszych czasach kompetencje społeczne. W ramach obchodów CODE WEEK 2021 w naszej szkole odbyło się 10 zajęć tematycznych z programem „Uczymy Dzieci Programować”:

       11.10.2021 - Tworzymy zespół z Uczymy Dzieci Programować

       12.10.2021 - Uczymy się współpracy z Uczymy Dzieci Programować

       13.10.2021 - Krytycznie myślimy z Uczymy Dzieci Programować

       14.10.2021 - Sprawdzamy informacje z Uczymy Dzieci Programować

       15.10.2021 - Nasze pomysły z Uczymy Dzieci Programować

       18.10.2021 - Jesteśmy kreatywni z Uczymy Dzieci Programować

       19.10.2021 - Mówię i słucham – komunikacja z Uczymy Dzieci Programować

       20.10.2021 - Budujemy relacje z Uczymy Dzieci Programować

       21.10.2021 - Szukamy i doświadczamy z Uczymy Dzieci Programować

       22.10.2021 - Błędy są ok! Szukamy rozwiązań z Uczymy Dzieci Programować

       Zajęcia prowadzone były w formie zabaw rozwijających logiczne, algorytmiczne myślenie, szyfrowanie, z wykorzystaniem maty edukacyjnej i kolorowych kubeczków oraz maty wirtualnej. Uczniowie naszej szkoły przekonali się, że kodować można nie tylko na komputerze ale także na dywanie. Na pewno chętnie podejmą kolejne wyzwania w ramach nauki programowania. (J.K)

      • Dzień Edukacji Narodowej

       21.10.2021

       Dzień Edukacji Narodowej - polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego powstało 27 kwietnia 1972 r. i obchodzone od tamtego dnia jako Dzień Nauczyciela, a od 1982r. pod zmienioną nazwą jako Dzień Edukacji Narodowej.

       To święto upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zatwierdzone przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773r.

        "Bo nauczyciel jest kapitanem, co na okręcie dookoła świata płynie wraz z nami przez szkolne lata"- Ten cytat zaczerpnięty z wiersza Jerzego Ficowskiego  „Wielka podróż”  przyświeca całej społeczności  szkolne,

       Uroczysty apel z tej okazji odbył się 14 października 2021 roku . Uczniowie klasy IV wraz z przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego przestawiła krótką część artystyczną, dołączyli równie uczniowie klasy II oraz nie zabrakło przedszkolaków. Wszyscy uczcili ten dzień: wierszem, piosenką , a nawet tańcem. Recytowali wiersze i śpiewali piosenki o tematyce szkolnej,. Również nie zabrakło przemówienia Pani Dyrektor , która wyróżniła pracę swoich pracowników a następnie spotkali się z wychowawcami.

       Również przedstawiciel Rady Rodziców złożył życzenia i wręczył symboliczne kwiaty (J.G)

      • Dzień Chłopaka w naszej szkole

       13.10.2021

       Dzień Chłopaka to taki dzień w naszej społeczności szkolnej, który budzi wiele emocji. Tego dnia w naszej szkole nie zabrakło życzeń, a także upominków dla każdego chłopaka, tego mniejszego i tego większego. Postarały się o to dziewczyny. Obdarowały swoich kolegów z klas drobnymi upominkami, słodyczami oraz życzeniami:

       Wszystkim chłopakom, dużym i małym

       Życzyć dziś chcemy, by byli wspaniali.

       Spełnienia marzeń, uśmiechu, radości.

       Wspaniałych wrażeń i dużo miłości.

       Dużo słodyczy, życia pięknego

       I wszystkiego najlepszego!

       Zorganizowano też Szkolny Konkurs na Najsympatyczniejszego Chłopaka  w naszej szkole! Po zakończeniu głosowania ten zaszczytny tytuł został przyznany:

       Konradowi Bańkoszowi – kl.8

       Dominikowi Bańkoszowi – kl.8

       Jankowi Stopiakowi – kl.8

       Gratulujemy!

       K.J.R.

      • Dzień Piżamy

       13.10.2021

       W naszej szkole po raz pierwszy miał miejsce Dzień Piżamy. Kto tylko chciała mógł w tym dniu , wyjątkowo założyć ten wybitnie domowy strój lub jakiś jego element na szkolne lekcje.

       Dzień Piżamy obchodzi się na znak solidarności z dzieciakami, które przewlekła, często ciężka choroba zmusiła do długiego przebywania w szpitalu lub ośrodku rehabilitacyjnym. Często marzą one o „zwykłym” życiu, o tym żeby założyć dżinsy lub dres i po prostu pójść do szkoły.

       Od tego dnia nasi uczniowie symbolicznie pożegnali się „z piżamą” jako symbolem izolacji wywołanej pandemią. K.J.R.

      • Światowy Dzień Uśmiechu

       05.10.2021

       Światowy Dzień Uśmiechu jest obchodzony w pierwszy piątek października. W tym roku ten dzień przypadł na pierwszy dzień tego jesiennego miesiąca. Nasza szkoła postanowiła zaakcentować to święto i dołączyć do Uśmiechniętych Szkół. Zostały wykonane zdjęcia uczniom poszczególnych klas - wszyscy byli szeroko uśmiechnięci i ubrani na kolorowo.
       W Dzień Uśmiechu na korytarzu pojawiła się okolicznościowa dekoracja, na której zostały zamieszczone między innymi zdjęcia "uśmiechniętych klas", a także inne symbole mające na celu podkreślenie znaczenia uśmiechu w kontaktach międzyludzkich.

       Decyzja o przyłączeniu się do obchodów Światowego Dnia Uśmiechu była także związana

       z manifestacją sprzeciwu wobec przemocy. Światowy Dzień bez Przemocy przypada na
       2 października. Z tej okazji przygotowano gazetkę tematyczną. W naszej szkole nie ma przyzwolenia na niewłaściwe zachowanie wobec innych osób, ponieważ jesteśmy szkołą bez przemocy. PRZEMOC POKONAMY UŚMIECHEM!:) 

       Szkoła została zgłoszona do następujących programów realizowanych pod patronatem Głównego Inspektoratu Sanitarnego:

       1. Nie pal przy mnie , proszę! (klasy I, II, III).
       2. Bieg po zdrowie (klasa IV).
       3. Znajdź właściwe rozwiązanie (klasa V). (P.N)
      • Wycieczka do Oświęcimia i Wadowic

       03.10.2021

       23 września uczniowie klasy 8, wraz z kolegami ze Sromowiec Niżnych odwiedzili Wadowice i Oświęcim. Po drodze zatrzymali się przy zamku w Suchej Beskidzkiej. Zamek, zwany „małym Wawelem”, to jeden z najpiękniejszych obiektów architektury renesansowej w Polsce. Dzisiaj to centrum kultury, sztuki i nauki dla całego regionu. W swojej prawie sześciowiekowej historii był własnością pięciu rodzin szlacheckich: Castiglione-Suskich, Komorowskich, Wielopolskich, Branickich i Tarnowskich. Nie obyło się bez spaceru po zamkowych ogrodach i pamiątkowym zdjęciu na dziedzińcu.

       Następnym celem naszej wycieczki były Wadowice, rodzinne miasto Karola Wojtyły. Tutaj podeszliśmy pod dom Karola Wojtyły oraz kościół, z którym przyszły papież był związany. Na rynku mieliśmy możliwość przypomnieć sobie miasta, które Jan Paweł II odwiedził, bowiem rynek jest wyłożony płytami  z wygrawerowanymi na nich nazwami polskich miast oraz krajów, które papież  odwiedził .

       Ostatnim punktem było zwiedzenie byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego  Auschwitz – Birkenau. Obóz Auschwitz stał się dla świata symbolem terroru, ludobójstwa  Holocaustu i psychicznej męki. Poznaliśmy tragiczną  historię największego obozu, historię ludzkiego cierpienia tych, którzy zginęli, ponieważ byli Żydami…. Zwiedzaliśmy oryginalne baraki, ruiny komory gazowej,  ścianę śmierci. Przygnębiające wrażenie zrobiły na nas stosy butów, ubrań, walizek… Jednakże czujemy, że odwiedziny tego miejsca to jest nasz obowiązek, poprzez pamięć i szacunek  wobec osób, które tutaj niewinnie zginęły. (M.R)

      • 50 Rajd Szlakami Partyzantów

       29.09.2021

       16.10.2020 r, w piękny jesienny czwartek grupa uczniów z klasy siódmej i ósmej wyruszyła po raz kolejny na gorczańskie szlaki, aby wziąć udział w Rajdzie Szlakami Partyzantów. Ta turystyczna impreza, organizowana przez PTTK  ma długą tradycję. Tegoroczny rajd był szczególny, jubileuszowy - został zorganizowany po raz pięćdziesiąty. Jego trasa wiodła z miejscowości położonych pod Lubaniem do Ochotnicy Dolnej.

       Wczesnym rankiem na szlaki wiodące w Gorce wyruszyli wraz z nami uczniowie szkół z terenu gminy Czorsztyn, Krościenko, Szczawnica. Wszystkim uczestnikom rajdu dopisywała świetna kondycja i doskonałe humory. Mogliśmy podziwiać przyrodę Gorczańskiego Parku Narodowego skąpaną w ciepłych promieniach słońca.

       W Ochotnicy Dolnej, pod pomnikiem Krwawej Wigilii miała miejsce zbiórka wszystkich uczestników Rajdu Szlakami Partyzantów. Zebrało nas się tam całkiem sporo, prawie 600 osób. Po zjedzeniu pysznej grochówki i odpoczynku pięknie przywitała nas młodzież ze Szkoły Podstawowej w Ochotnicy Dolnej. Mogliśmy także wziąć udział w pokazie sprzętów z Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, obejrzeć broń pochodzącą z tego muzeum, przyjrzeć się partyzanckiej grupie rekonstrukcyjnej i wziąć udział w taktycznej grze wojennej. Przedstawiciel naszej szkoły wziął udział w Przeglądzie Piosenki Patriotycznej. Pięknie wykonał utwór Jacka Kaczmarskiego „Mury”.

       Po chwili refleksji i zadumy nad historią, oddaniu hołdu bohaterskim mieszkańcom Ochotnicy Dolnej , uczestniczący w rajdzie uczniowie nawiązali nowe znajomości z uczniami z innych szkół, mieli okazję porozmawiać ze znajomymi. Pełni wrażeń wróciliśmy do domu. (K.J.R.)

      • Warsztaty w Izbie Regionalnej

       27.09.2021

       Tradycyjnie, co roku odbywają się w Izbie Regionalnej warsztaty dla uczniów naszej szkoły, prowadzone przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich. W tym roku szkolnym, w drugiej połowie września brali w nich udział uczniowie wszystkich klas. Dzieci zapoznały się z dawnymi maszynami i narzędziami rolniczymi znajdującymi się w Izbie. Poznały proces powstawania tkanin, a także  proces powstawania chleba, miały też możliwość robienia masła i moskoli. Poznały strój pieniński, a także dowiedziały się, jak wyglądała nauka ich dziadków. Zajęcia w Izbie Regionalnej były dla wszystkich uczestników dużą atrakcją. Dzięki tym zajęciom zrozumieli, jak ciężko dawniej ludzie musieli pracować, by wytworzyć różne produkty. Jedzenie przez każdą grupę moskoli umiliło wszystkim pobyt w tym wyjątkowym miejscu. Dziękujemy Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich za miłe przyjęcie. (M.P.)

      • Narodowe Czytanie 2021

       08.09.2021

       W dniu 3.09.2021 w naszej szkole odbyło się NARODOWE CZYTANIE.

       Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania na lekcji języka polskiego w klasie VIII, czytaliśmy Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. To utwór,  który reprezentuje rodzaj literacki jakim jest dramat ( uczniowie od razu wskazali) dlatego też  czytaliśmy go z podziałem na role. Odczytaliśmy 9 aktów I sceny i  uczniowie stwierdzili , że jest to komedia satyryczna ( gatunek). W utworze tym odnajdujemy komizm , ale również gorzką ironię, zostało również przekazane uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Każdy uczeń wcielał się w różne role. (J.G)

      • Żegnaj Szkoło

       26.06.2021

       Zakończenie roku w klasach I-III

       25 czerwca uroczystość zakończenia roku szkolnego 2020/2021 poprzedziła msza święta, po której już w szkole, o godzinie 9.00 uczniów klas I-III i przybyłych rodziców powitała Pani Dyrektor Joanna Workowska. Szkolną uroczystość uświetnił występ artystyczny poszczególnych klas. Kolejnym punktem było nagrodzenie uczniów za bardzo dobre wyniki w nauce i wzorowe zachowanie oraz rozdanie świadectw. Nagrody książkowe ufundowała Rada Rodziców. Na zakończenie Pani Dyrektor skierowała do uczniów, rodziców i nauczycieli słowa, że mimo trudności z jakimi musieli się wszyscy zmierzyć w okresie pandemii, udało się realizować kształcenie na odległość, a rok szkolny kończy się pełnią satysfakcji z osiągniętych wyników. Życzyła też wszystkim miłych wakacji. Po pożegnaniu się z wychowawcami, uczniowie klas I- III, rozeszli się do domów. (B.P)

       Zakończenie roku w klasach IV-VIII

       W dniu 25 czerwca 2021 r. o godzinie 10:00 odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego dla klas IV-VIII. Przed uczniami przeszło dwa miesiące wakacyjnego wypoczynku.  Dyrektor szkoły mgr Joanna Workowska w swoim przemówieniu gratulowała uczniom wspaniałych wyników w nauce oraz sukcesów w konkursach wiedzy przedmiotowej, artystycznych i zawodach sportowych ( chociaż ze względu na pandemię było tego stosunkowo mniej niż w ubiegłych latach) Życzyła dzieciom i ich rodzicom udanego wypoczynku wakacyjnego. Szczególnie odniosła się do klasy ósmej, w której to pokładane były duże nadzieje i nie zawiedli -  10 osób otrzymało świadectwo z wyróżnieniem

       Podczas uroczystości najpilniejsi otrzymali wyróżnienia za rzetelną i wytrwałą pracę w roku szkolnym 2020/2021 Wyróżnienia uczniom wręczyli:  dyrektor Joanna Workowska oraz przedstawiciel  Rady Rodziców p. Renata Janczy. Uchwałą Rady Pedagogicznej z dnia 21czerwca 2021 r. najlepszą uczennicą szkoły jest Anna Olejarz uczennica klasy ósmej ze średnia 5,72. Ania otrzymała też nagrodę Wójta Gminy Czorsztyn

       Podczas uroczystości klasa ósma przedstawiła montaż słowno–muzyczny z przesłaniem dla klas młodszych „ Nie wątp w błękit nieba, gdy nad Twoim dachem stoją ciemne chmury”,  przekazano też poczet sztandarowy przedstawicielom klasy siódmej, oraz złożono uroczyste ślubowanie absolwentów szkoły. Klasa siódma przedstawiła program artystyczny, którym pożegnał klasę ósmą. Na zakończenie , każdy absolwent otrzymał od klasy siódmej drobny upominek.(J. Góralska)

        

      • MegaMisja - podsumowanie

       09.07.2021

       Zakończyła się nasza przygoda z MegaMisją.  Od września 2020 r. na zajęciach świetlicowych spotykaliśmy się z Julką i Kubą oraz naszym ulubionym Psotnikiem. Za nami cały rok świetnej zabawy w cyfrowym laboratorium gdzie uczniowie zdobywali nowe umiejętności w zakresie świadomego korzystania z multimediów i Internetu.Wszystkie zadania wykonywali z radością i wielkim zaangażowaniem. Dodatkową motywacją była możliwość zdobycia punktów oraz cennych nagród, które losowała dla nas maszyna losująca – wśród nich znalazły się dwa tablety, dwa kreatywne zestawy plastyczne, zestaw gier planszowych, a  wiele ciekawych książek. MISJA ZOSTAŁA WYKONANA! (J.K)

      • Apel Bezpieczne Wakacje 2021

       26.06.2021

       W środę 23 czerwca uczniowie klas II- IV oraz dzieci z oddziału przedszkolnego wzięły udział w apelu ,,Bezpieczne Wakacje.” Program artystyczny połączony z prezentacją multimedialną dotyczący zasad bezpiecznego wypoczynku został zaprezentowany przez klasę I pod kierunkiem wychowawczyni. Celem potkania było uświadomienie uczniom, że podczas beztroskich zabaw i wakacyjnych przyjemności, nie wolno zapomnieć o bezpieczeństwie własnym i bliskich. Nie tylko młodsza latorośl naszej szkoły przypomniała sobie reguły bezpiecznego wypoczynku. Również w klasach starszych, wychowawcy przeprowadzili pogadanki na temat ogólnego bezpieczeństwa podczas wakacji. Wszystkim uczniom życzymy wspaniałych wakacji i pięknych wspomnień po powrocie do szkoły.(B.P)

      • Projekty w klasie VII

       26.06.2021

       W Klasie VII pod koniec roku odbywały się prezentacje projektów, nad którymi pracowali uczniowie w drugim półroczu na lekcjach plastyki. Zostały przygotowane i opracowane cztery projekty. Uczniowie sami chcą  się nimi pochwalić i opisać  to nad czym pracowali.

       Jeden z projektów samodzielnie przygotowała i opracowała Judyta Sproch, nosi on tytuł „Fotografia”.

       Judyta - Celem projektu było przekazanie innym podstawowych informacji o fotografii i pokazanie jej przykładów. Uczestnicy dowiedzieli się jak zmienił się aparat fotograficzny, oraz zobaczyli  przykłady i rodzaje zdjęć.

       Drugi projekt opowiadał o modzie.

       Katarzyna-Naszym celem było ukazanie odbiorcom jak dawniej się ubierano. W naszej prezentacji nie tylko ukazaliśmy dawne stroje świata, ale również nasze stroje regionalne. Nad naszym projektem pracowało 5 osób: Amelia, Kasia, Ania, Kamil i Kuba.

        

       Trzeci projekt był projektem badawczym, sprawdzał znajomość najważniejszych wydarzeń historycznych dla Polski mieszkańców Sromowiec Wyżnych.

       Konrad -Nasz projekt skupiał się na wiedzy historycznej mieszkańców aby ową wiedzę sprawdzić przygotowaliśmy quiz składający się z 16 pytań. Chcieliśmy aby nasz projekt nie tylko sprawdzał wiedzę ale również ją uzupełniał. Wiadomości obejmowały okres od chrztu Polski do upadku w Polsce komunizmu. Przygotowali: Dominik, Konrad, Mak, Krzyś, Paweł i Dawid

        

       Projekt czwarty mówił o  recykling

       Skład grupy: Jasiek, Milena, Magda, Gabrysia, Wiktor, Dorian.

       Jasiek-celem naszego projektu było przybliżenie, przypomnienie i pokazanie informacji na temat recyklingu. Przygotowaliśmy quiz, prezentację, plakat i Władka (robot wykonany z kartonów, taśmy klejącej i butelek plastikowych). W prezentacji były ogólne informacje o recyklingu, kilka ciekawych informacji i zdjęcia. Quiz  sprawdzał wiedzę na temat recyklingu  Podczas tworzenia projektu dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy, nauczyliśmy się współpracować.

      • Egzamin na kartę rowerową

       20.06.2021

       16 czerwca odbył się egzamin praktyczny na kartę rowerową. Uczniowie którzy z pozytywnym wynikiem przebrnęli przez pierwszy etap egzaminu, musieli wykazać się umiejętnością jazdy na rowerze zgodnie z przepisami ruchu drogowego. W egzaminie wzięli udział uczniowie klasy czwartej oraz piątej. Wszyscy świetnie poradzili sobie z zadaniami. Gratulujemy i życzymy bezpiecznej drogi! (J.K)

        

  • Kontakt

   • Szkoła Podstawowa im. dh. Olgi Małkowskiej w Sromowcach Wyżnych
   • sp_sromowcewyzne@czorsztyn.pl
   • (+18) 262-97-02
   • Szkoła Podstawowa im. dh. Olgi Małkowskiej 34-443 Sromowce Wyżne, Nad Zalew 12 Poland