• Aktualności

      • Policja w naszej szkole

       21.03.2023

       W dniu 14 marca 2023 roku naszą szkołę odwiedzili pani Marzena Kunat i pan Rafał Skrobot z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu, którzy zajmują się edukacją dzieci i młodzieży. Spotkanie miało charakter profilaktyczny. Funkcjonariusze spotkali się z uczniami w czterech grupach: klasy I-II, III-IV, V-VI i VII-VIII. Zostały omówione następujące tematy:

       • bezpieczeństwo na drodze;
       • odpowiedzialność karna dzieci i młodzieży;
       • przemoc fizyczna i słowna;
       • cyberprzemoc i niebezpieczeństwa w Internecie;
       • substancje niedozwolone dla osób niepełnoletnich oraz konsekwencje ich używania.

       Policjanci w czasie prowadzenia zajęć powoływali się  na odpowiednie akty prawne, a także podawali przykłady ze swojej pracy zawodowej. Podkreślali, że u podstaw wszelkich przejawów demoralizacji młodzieży leży brak dbałości o relacje w rodzinie. W związku z tym apelowali do dzieci, aby pamiętały, że granice stawiane im przez rodziców są wyrazem miłości i dbałości o ich bezpieczeństwo. Zachęcali także do pielęgnowania relacji z najbliższymi osobami.

       Wyrażamy nadzieję, że wiedza i doświadczenie naszych Gości będą przykładem i zachętą dla uczniów do przyjmowania postawy wzorowej nie tylko wobec prawa, ale także z moralnego punktu widzenia. (P.N)

      • 8 marca w klasie II

       21.03.2023

       8 marca to wyjątkowy dzień, ważny dla wszystkich kobiet, zarówno tych dużych, jak i tych małych. W tym szczególnym dniu chłopcy z klasy II składali dziewczynkom życzenia i swojej Pani. Nie odbyło się bez cukierków, drobnych upominków i kwiatów. Chłopcy zachowali się jak prawdziwi dżentelmeni.(B.J-D)

      • Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej - eliminacje szkolne

       08.03.2023

       7 marca odbyły się szkolne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Do konkursu przystąpiło 12 uczniów z klasy V-VIII. Uczniowie rozwiązywali test pisemny składający się z 30 pytań zamkniętych. Po przeprowadzeniu dogrywki o III miejsce, komisja konkursowa w składzie: p. Jadwiga Kobylarczyk, dh Marcin Dębski i dh Jacek Górecki wyłoniła zwycięzców:

       I miejsce – Szymon Górecki kl. VI

       II miejsce – Łukasz Kowalczyk kl. VIII

       III miejsce – Rafał Dębski kl. VII

       Wszystkim uczestnikom gratulujemy posiadanej wiedzy pożarniczej, a za zwycięzców trzymamy kciuki podczas eliminacji gminnych, które odbędą się 16 marca w Sromowcach Niżnych. Dziękujemy Ochotniczej Straży Pożarnej za zaangażowanie oraz ufundowanie dyplomów i nagród. (J.K)

        

      • Spotkanie z bibliotekarką

       08.03.2023

       1 marca odwiedziła uczniów klasy II Pani Dorota z Wiejskiej Biblioteki Publicznej w Sromowcach Wyżnych, która przygotowała dla dzieci krótki teatrzyk pt:. "Szewczyk Dratewka". Dzieci z wielkim  zainteresowaniem słuchały przygód głównego bohatera. (B.J-D)

      • Konkurs recytatorski

       06.03.2023

       28 lutego, w odpowiedzi na zaproszenie ze strony organizatorów, odwiedziliśmy Szkołę Podstawową nr 1 w Krościenku, by wziąć udział w I Międzygminnym Konkursie Recytatorskim pt. "Miłość w słowach zaczarowana". W związku z dużym zainteresowaniem uczniów naszej szkoły, przeprowadzone zostały wcześniej eliminacje, które pozwoliły wyłonić najlepszych reprezentantów. Uczestniczki konkursu zaprezentowały się od bardzo dobrej strony i choć wróciły bez nagród, to z nowymi doświadczeniami i uśmiechami na twarzach. (N.K)

      • Spotkanie z cyklu „Powrót do korzeni”

       02.03.2023

       2.03.2023 r. odbyło się w naszej szkole kolejne spotkanie z cyklu „Powrót do korzeni”. Cała społeczność szkolna w tym dniu ubrana była w stroje regionalne. Tematem tegorocznego spotkania było wesele. Zaproszeni goście: przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich ze Sromowiec Wyżnych  oraz kapela góralska pod przewodnictwem pana Artura Majerczaka dyrektora Centrum Kultury Gminy Czorsztyn zaprezentowali przebieg zaślubin w dawnych czasach. Nie obyło się bez uroczystego powitania państwa młodych przez rodziców solą i specjalnie upieczonym na tę okazję bochenkiem chleba. Następnie mieliśmy okazję usłyszeć oraz zobaczyć ceremonię błogosławieństwa młodych oraz ocepiny panny młodej. Panie zaprezentowały piękne przyśpiewki, które towarzyszyły tej uroczystości. Cała społeczność szkolna była pod ogromnym wrażeniem sukni panny młodej, która prezentuje namalowane Sromowce oraz pasmo Pienin. Artystyczny malunek na sukni wykonała była uczennica naszej szkoły.

       Na zakończenie spotkania Pani Dyrektor bardzo serdecznie podziękowała przybyłym gościom oraz podkreśliła, jak ważne są takie spotkania przybliżające nam naszą tradycję. (R.J)

      • Podsumowanie II Ogólnopolskiego Konkursu Promującego Czytanie „CzytaMY” – etap szkolny

       02.03.2023

       Nasza szkoła w październiku 2022 r. włączyła się w akcję Ratownicy Czytelnictwa. W tym roku szkolnym program działa pod hasłem "Wszystkie ręce na pokład". Biblioteka szkolna pod opieką Pani Jadwigi Kobylarczyk wraz z dziećmi z oddziału przedszkolnego oraz uczniami z klasy I-VIII wzięła udział w II edycji Konkursu Promującego Czytanie „CzytaMy”. Od listopada do stycznia we wszystkich klasach odbywało się czytanie książek, które były przypisane do poszczególnej kategorii wiekowej. Następnie uczniowie mieli czas na przygotowanie prac konkursowych. W dniu 28 lutego r po dokonaniu oceny prac plastycznych i literackich, komisja konkursowa przyznała miejsca w poszczególnych kategoriach następującym uczniom:

       I KATEGORIA:

       I  miejsce -  Zuzanna Sobula

       II miejsce – Faustyna Pierwoła

       III miejsce – Magdalena Koczur i Ewa Kurnyta

       II KATEGORIA:

       I  miejsce - Zofia Pierwoła i Jan Pierwoła

       II miejsce – Anna Kozub

       III miejsce – Józefa Sproch

       III KATEGORIA:

       I  miejsce – Andżelika Dębska

       II miejsce – Aleksandra Gabryś

       IV KATEGORIA:

       I  miejsce – Martyna Kobylarczyk

       Udział naszej szkoły w konkursie miał na celu motywowanie do czytania współczesnej literatury dla dzieci i młodzieży, promowanie głośnego czytania dzieciom oraz rozwijanie kompetencji czytelniczych. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy sukcesu w etapie ogólnopolskim (J.K)

      • Bal karnawałowy

       02.03.2023

        W wtorek 21.02.2023 r. w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. Był to dzień niecierpliwie wyczekiwany przez uczniów. Tego dnia sala gimnastyczna zamieniła się w salę balową. Samorząd Uczniowski przygotował dekorację oraz zadbał o nagłośnienie. Dzieci przebrane w kolorowe, karnawałowe stroje, bawiły się doskonale. O dobrą zabawę zadbała pani Natalia Kowalczyk, która prowadziła zabawy taneczne. Uczestnicy balu mogli skorzystać z dodatkowej atrakcji i dzięki Gabrysi Kurnycie z kl.8 pomalować twarze w fantazyjne wzory. Rada Rodziców zapewniła słodki poczęstunek oraz napoje. Wielu emocji dostarczył konkurs na najciekawszy strój karnawałowy. Zwycięzców tego konkursu można podziwiać na załączonych zdjęciach.

            Uczniowie klas IV – VIII również świetnie się bawili. Oprócz dobrej zabawy, przy dźwiękach wyśmienitej muzyki, wzięli też udział w konkursie na najciekawszy strój karnawałowy.  Nagrodę stanowiły jednorazowe kupony zwalniające z odpowiedzi ustnej w dowolnym terminie. Dużym entuzjazmem cieszyła się „Parada kłamców” zorganizowana przez panie – Jadwigę Kobylarczyk i Natalię Kowalczyk. Uczestnicy balu odtańczyli wspólnie „belgijkę” oraz „taniec Wensdey”. (Opiekun SU)

      • Spotkanie z podróżnikiem

       28.02.2023

       W poniedziałek w naszej szkole, zagościł doświadczony podróżnik z ciekawą opowieścią o jednej ze swoich ostatnich eskapad, tym razem do Amazonii. Spotkanie było interesujące ze względu na swoją tematykę, ale też charyzmę prowadzącego, który z niezwykłą ekspresją opowiadał o przygodach i doświadczeniach z podróży, zachęcał do zadawania pytań i nagradzał w drobnych konkursach wiedzy. Namawiał słuchaczy do podróżowania i poznawania świata, a także do nauki języków obcych, których znajomość staje się przysłowiową furtką na świat. Wszyscy uczestnicy nie mogą się już doczekać kolejnego spotkania. (J.W)

      • 14 lutego - Walentynki

       15.02.2023

       Dla uczniów naszej szkoły  dzień 14 lutego stał się okazją do wspólnej zabawy. Celem tego dnia było zachęcanie dzieci do okazywania uczuć innym osobom - kolegom, koleżankom, rodzicom, nauczycielom, pracownikom szkoły. Już od rana po szkole kursowała walentynkowa poczta. Cieszyła się ona wielkim powodzeniem i w krótkim czasie została zapełniona po brzegi.  Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wcielili się w „walentynkowych listonoszy”, roznosili walentynkowe karteczki, liściki, lizaki, sprawiając radość wszystkim.

       Wśród społeczności szkolnej królował kolor czerwony, bo w ramach akcji „Szkoła Razem” każdy z nas mógł założyć odzież w tym energetycznym kolorze. Korytarze naszej szkoły „zaczerwieniły”  się  podobnie jak policzki adresatów „walentynek”.

       „I nie zapomnijcie, że prawdziwa miłość nie stawia warunków, nie oblicza, nie wypomina, ale po prostu kocha” (Jan Paweł II)

       Opiekun SU

        

      • Szkolna akcja czytelnicza pod hasłem "Wieża czytelnicza"

       15.02.2023

       Czytanie pozytywnie wpływa na rozwój dziecka. Jak mawiała W. Szymborska jest to najpiękniejsza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła. Uczniowie klas II-VIII w I półroczu wyruszyli w  długą  czytelniczą wyprawę, której celem  było nie tylko, propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, ale również rywalizacja międzyklasowa. Każda klasa budowała swoją wieże, której wysokość zależała od ilości przeczytanych stron. Taka akcja doskonale motywuje do czytelnictwa, ponieważ czytanie kojarzy się im się wówczas z zabawą i rywalizacją a nie z przykrym obowiązkiem. Na gazetce uczniowie mogli obserwować zarówno postępy swojej klasy jak i  postępy innych klas. (J.K)

      • Ferie zimowe w oddziale przedszkolnym

       14.02.2023

       Ferie zimowe 2023r. w naszym oddziale przedszkolnym, to czas świetnych zabaw i realizacji ciekawych pomysłów.

       Już pierwszego dnia, dzieci brały udział w doświadczeniach ze śniegiem podczas realizacji innowacji „Eko- przedszkolak”. Kolejną atrakcją był dzień filmowy podczas którego oglądnęliśmy nie tylko bajkę, ale również samodzielnie przygotowaliśmy popcorn, który jest nieodłączną częścią wyprawy do kina.

       Korzystając z pięknej zimowej pogody, bawiliśmy się na śniegu oraz lepiliśmy baławana.

       Dzieci oddały się również twórczej aktywności plastycznej, tworząc „zimowy” obrazek z nietypowych, wyszukanych materiałów plastycznych.

       Wszystkie dzieci kochają bajki, ale najbardziej te, które mogą oglądać, dlatego, też zorganizowaliśmy sobie teatrzyk podczas którego dzieci własnoręcznie przygotowały kukiełki podczas zajęć plastycznych. Dzieci w trakcie ferii przeniosły się w krainę fantazji i wyobraźni, odgrywały bajkowe role i wesoło spędzały ze sobą czas...(R.J)

      • "Mały książę"

       13.02.2023

       10 stycznia uczniowie klas 7 i 8 mieli okazję wybrać się  do Nowego Targu, by w murach MCK zapoznać się z teatralną adaptacją szkolnej lektury "Mały Książę". Przedstawienie pomyślane zostało jako spektakl muzyczny, dlatego nie zabrakło w nim efektownych scen tańca. Cały wyjazd z założenia miał charakter edukacyjny, ale sprzyjał także integracji uczniów. (N.K)

  • Kontakt

   • Szkoła Podstawowa im. dh. Olgi Małkowskiej w Sromowcach Wyżnych
   • (+18) 262-97-02
   • Szkoła Podstawowa im. dh. Olgi Małkowskiej 34-443 Sromowce Wyżne, Nad Zalew 12 Poland
   • e-puap - /spsromowcewyzne/SkrytkaESP