W związku ze złożeniem przez rodziców kandydatów oświadczenia woli przyjęcia dziecka do klasy pierwszej oraz oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej im. dh. Olgi Makowskiej, Komisja Rekrutacyjna podjęła decyzję o przyjęciu kandydatów na rok szkolny 2023/2024
Policja w naszej szkole
21.03.2023W dniu 14 marca 2023 roku naszą szkołę odwiedzili pani Marzena Kunat i pan Rafał Skrobot z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu, którzy zajmują się edukacją dzieci i młodzieży. Spotkanie miało charakter profilaktyczny. Funkcjonariusze spotkali się z uczniami w czterech grupach: klasy I-II, III-IV, V-VI i VII-VIII. Zostały omówione następujące tematy:
- bezpieczeństwo na drodze;
- odpowiedzialność karna dzieci i młodzieży;
- przemoc fizyczna i słowna;
- cyberprzemoc i niebezpieczeństwa w Internecie;
- substancje niedozwolone dla osób niepełnoletnich oraz konsekwencje ich używania.
Policjanci w czasie prowadzenia zajęć powoływali się na odpowiednie akty prawne, a także podawali przykłady ze swojej pracy zawodowej. Podkreślali, że u podstaw wszelkich przejawów demoralizacji młodzieży leży brak dbałości o relacje w rodzinie. W związku z tym apelowali do dzieci, aby pamiętały, że granice stawiane im przez rodziców są wyrazem miłości i dbałości o ich bezpieczeństwo. Zachęcali także do pielęgnowania relacji z najbliższymi osobami.
Wyrażamy nadzieję, że wiedza i doświadczenie naszych Gości będą przykładem i zachętą dla uczniów do przyjmowania postawy wzorowej nie tylko wobec prawa, ale także z moralnego punktu widzenia. (P.N)
8 marca w klasie II
21.03.20238 marca to wyjątkowy dzień, ważny dla wszystkich kobiet, zarówno tych dużych, jak i tych małych. W tym szczególnym dniu chłopcy z klasy II składali dziewczynkom życzenia i swojej Pani. Nie odbyło się bez cukierków, drobnych upominków i kwiatów. Chłopcy zachowali się jak prawdziwi dżentelmeni.(B.J-D)
Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej - eliminacje szkolne
08.03.20237 marca odbyły się szkolne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Do konkursu przystąpiło 12 uczniów z klasy V-VIII. Uczniowie rozwiązywali test pisemny składający się z 30 pytań zamkniętych. Po przeprowadzeniu dogrywki o III miejsce, komisja konkursowa w składzie: p. Jadwiga Kobylarczyk, dh Marcin Dębski i dh Jacek Górecki wyłoniła zwycięzców:
I miejsce – Szymon Górecki kl. VI
II miejsce – Łukasz Kowalczyk kl. VIII
III miejsce – Rafał Dębski kl. VII
Wszystkim uczestnikom gratulujemy posiadanej wiedzy pożarniczej, a za zwycięzców trzymamy kciuki podczas eliminacji gminnych, które odbędą się 16 marca w Sromowcach Niżnych. Dziękujemy Ochotniczej Straży Pożarnej za zaangażowanie oraz ufundowanie dyplomów i nagród. (J.K)
Spotkanie z bibliotekarką
08.03.20231 marca odwiedziła uczniów klasy II Pani Dorota z Wiejskiej Biblioteki Publicznej w Sromowcach Wyżnych, która przygotowała dla dzieci krótki teatrzyk pt:. "Szewczyk Dratewka". Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały przygód głównego bohatera. (B.J-D)
Konkurs recytatorski
06.03.202328 lutego, w odpowiedzi na zaproszenie ze strony organizatorów, odwiedziliśmy Szkołę Podstawową nr 1 w Krościenku, by wziąć udział w I Międzygminnym Konkursie Recytatorskim pt. "Miłość w słowach zaczarowana". W związku z dużym zainteresowaniem uczniów naszej szkoły, przeprowadzone zostały wcześniej eliminacje, które pozwoliły wyłonić najlepszych reprezentantów. Uczestniczki konkursu zaprezentowały się od bardzo dobrej strony i choć wróciły bez nagród, to z nowymi doświadczeniami i uśmiechami na twarzach. (N.K)
Spotkanie z cyklu „Powrót do korzeni”
02.03.20232.03.2023 r. odbyło się w naszej szkole kolejne spotkanie z cyklu „Powrót do korzeni”. Cała społeczność szkolna w tym dniu ubrana była w stroje regionalne. Tematem tegorocznego spotkania było wesele. Zaproszeni goście: przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich ze Sromowiec Wyżnych oraz kapela góralska pod przewodnictwem pana Artura Majerczaka dyrektora Centrum Kultury Gminy Czorsztyn zaprezentowali przebieg zaślubin w dawnych czasach. Nie obyło się bez uroczystego powitania państwa młodych przez rodziców solą i specjalnie upieczonym na tę okazję bochenkiem chleba. Następnie mieliśmy okazję usłyszeć oraz zobaczyć ceremonię błogosławieństwa młodych oraz ocepiny panny młodej. Panie zaprezentowały piękne przyśpiewki, które towarzyszyły tej uroczystości. Cała społeczność szkolna była pod ogromnym wrażeniem sukni panny młodej, która prezentuje namalowane Sromowce oraz pasmo Pienin. Artystyczny malunek na sukni wykonała była uczennica naszej szkoły.
Na zakończenie spotkania Pani Dyrektor bardzo serdecznie podziękowała przybyłym gościom oraz podkreśliła, jak ważne są takie spotkania przybliżające nam naszą tradycję. (R.J)
Podsumowanie II Ogólnopolskiego Konkursu Promującego Czytanie „CzytaMY” – etap szkolny
02.03.2023Nasza szkoła w październiku 2022 r. włączyła się w akcję Ratownicy Czytelnictwa. W tym roku szkolnym program działa pod hasłem "Wszystkie ręce na pokład". Biblioteka szkolna pod opieką Pani Jadwigi Kobylarczyk wraz z dziećmi z oddziału przedszkolnego oraz uczniami z klasy I-VIII wzięła udział w II edycji Konkursu Promującego Czytanie „CzytaMy”. Od listopada do stycznia we wszystkich klasach odbywało się czytanie książek, które były przypisane do poszczególnej kategorii wiekowej. Następnie uczniowie mieli czas na przygotowanie prac konkursowych. W dniu 28 lutego r po dokonaniu oceny prac plastycznych i literackich, komisja konkursowa przyznała miejsca w poszczególnych kategoriach następującym uczniom:
I KATEGORIA:
I miejsce - Zuzanna Sobula
II miejsce – Faustyna Pierwoła
III miejsce – Magdalena Koczur i Ewa Kurnyta
II KATEGORIA:
I miejsce - Zofia Pierwoła i Jan Pierwoła
II miejsce – Anna Kozub
III miejsce – Józefa Sproch
III KATEGORIA:
I miejsce – Andżelika Dębska
II miejsce – Aleksandra Gabryś
IV KATEGORIA:
I miejsce – Martyna Kobylarczyk
Udział naszej szkoły w konkursie miał na celu motywowanie do czytania współczesnej literatury dla dzieci i młodzieży, promowanie głośnego czytania dzieciom oraz rozwijanie kompetencji czytelniczych. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy sukcesu w etapie ogólnopolskim (J.K)
XX Gminny Przegląd Teatralny ,,Żyj zdrowo”
02.03.202328 lutego uczniowie klasy III wzięli udział w XX Gminnym Przeglądzie Teatralnym ,,Żyj zdrowo.” Głównym celem tej imprezy jest promowanie zdrowia poprzez prezentację inscenizacji, piosenek i tańców tematycznie związanych z tym hasłem. Nasi trzecioklasiści bardzo ładnie wystąpili ze scenką pt. ,,Doktor Zdrówko i witaminki,” przygotowaną pod kierunkiem wychowawczyni p. Bożeny Pierwoła. (B.P)
VIII Rajd Turystyczno-Historyczny na Przysłop "Śladami Partyzantów"
02.03.202324.02.2023r. odbył się VIII Rajd Turystyczno-Historyczny na Przysłop "Śladami Partyzantów". Wzięli w nim udział uczniowie klasy VII i VIII, członkowie koła PTTK. Trasa prowadziła w zimowej aurze z pl. Dietla w Szczawnicy przez Bryjarkę do schroniska na Bereśniku. Dalej szlakiem na Przyslop. Tu przy pomniku upamiętniającym poległych partyzantów w 1944r., zostały zapalone i złożone znicze. Uczestnicy rajdu z siedmiu szkół zakończyli imprezę przy ciepłym posiłku oraz otrzymali pamiątkowe plakietki od organizatorów. (B.N-B)
Bal karnawałowy
02.03.2023W wtorek 21.02.2023 r. w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. Był to dzień niecierpliwie wyczekiwany przez uczniów. Tego dnia sala gimnastyczna zamieniła się w salę balową. Samorząd Uczniowski przygotował dekorację oraz zadbał o nagłośnienie. Dzieci przebrane w kolorowe, karnawałowe stroje, bawiły się doskonale. O dobrą zabawę zadbała pani Natalia Kowalczyk, która prowadziła zabawy taneczne. Uczestnicy balu mogli skorzystać z dodatkowej atrakcji i dzięki Gabrysi Kurnycie z kl.8 pomalować twarze w fantazyjne wzory. Rada Rodziców zapewniła słodki poczęstunek oraz napoje. Wielu emocji dostarczył konkurs na najciekawszy strój karnawałowy. Zwycięzców tego konkursu można podziwiać na załączonych zdjęciach.
Uczniowie klas IV – VIII również świetnie się bawili. Oprócz dobrej zabawy, przy dźwiękach wyśmienitej muzyki, wzięli też udział w konkursie na najciekawszy strój karnawałowy. Nagrodę stanowiły jednorazowe kupony zwalniające z odpowiedzi ustnej w dowolnym terminie. Dużym entuzjazmem cieszyła się „Parada kłamców” zorganizowana przez panie – Jadwigę Kobylarczyk i Natalię Kowalczyk. Uczestnicy balu odtańczyli wspólnie „belgijkę” oraz „taniec Wensdey”. (Opiekun SU)
Spotkanie z podróżnikiem
28.02.2023W poniedziałek w naszej szkole, zagościł doświadczony podróżnik z ciekawą opowieścią o jednej ze swoich ostatnich eskapad, tym razem do Amazonii. Spotkanie było interesujące ze względu na swoją tematykę, ale też charyzmę prowadzącego, który z niezwykłą ekspresją opowiadał o przygodach i doświadczeniach z podróży, zachęcał do zadawania pytań i nagradzał w drobnych konkursach wiedzy. Namawiał słuchaczy do podróżowania i poznawania świata, a także do nauki języków obcych, których znajomość staje się przysłowiową furtką na świat. Wszyscy uczestnicy nie mogą się już doczekać kolejnego spotkania. (J.W)
XXIII EDYCJA KONKURSU PLASTYCZNEGO „Kto tu rządzi? Praca sołtysa i rady sołeckiej w naszej wsi”
22.02.2023Uczennice naszej szkoły: Kornelia Dębska, Sara Janczy, Józefa Sproch, Julia i Natalia Truty, Chmiel Edyta i Patrycja Pierwoła pod kierunkiem p. Heleny Niemiec i p. Bożeny Pierwoła, wykonały piękne prace plastyczne na rejonowy konkurs pt. „Kto tu rządzi? Praca sołtysa i rady sołeckiej w naszej wsi.” Jego organizatorem jest Szkoła Podstawowa im. Św. Kazimierza Jagiellończyka w Bańskiej Niżnej. Celem tego konkursu jest zainteresowanie dzieci pracą samorządu w miejscu zamieszkania i budzenie szacunku dla pracy sołtysa. Teraz czekamy na rozstrzygnięcie wyników. Może i w tym roku wśród zwycięzców znajdą się i nasze uczennice. (B.P)
Stare porzekadło głosi, że książka jest najlepszym przyjacielem
21.02.2023Stare porzekadło głosi ,że książka jest najlepszym przyjacielem. Uczniowie klasy II chętnie gromadzą książki w klasowym ,,kąciku czytelniczym,, Czytają nie tylko lektury, ale bajki, legendy, wiersze, komiksy. Raz w miesiącu odbywa się ,,klasowy konkurs czytelniczy,, Dzieci identyfikują się z bohaterami książek, w ich losy, w wybory których dokonują. Na zajęciach plastycznych wykonują ciekawe rysunki oraz metryczki z przeczytanych książek. (BJD)
14 lutego - Walentynki
15.02.2023Dla uczniów naszej szkoły dzień 14 lutego stał się okazją do wspólnej zabawy. Celem tego dnia było zachęcanie dzieci do okazywania uczuć innym osobom - kolegom, koleżankom, rodzicom, nauczycielom, pracownikom szkoły. Już od rana po szkole kursowała walentynkowa poczta. Cieszyła się ona wielkim powodzeniem i w krótkim czasie została zapełniona po brzegi. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wcielili się w „walentynkowych listonoszy”, roznosili walentynkowe karteczki, liściki, lizaki, sprawiając radość wszystkim.
Wśród społeczności szkolnej królował kolor czerwony, bo w ramach akcji „Szkoła Razem” każdy z nas mógł założyć odzież w tym energetycznym kolorze. Korytarze naszej szkoły „zaczerwieniły” się podobnie jak policzki adresatów „walentynek”.
„I nie zapomnijcie, że prawdziwa miłość nie stawia warunków, nie oblicza, nie wypomina, ale po prostu kocha” (Jan Paweł II)
Opiekun SU
Szkolna akcja czytelnicza pod hasłem "Wieża czytelnicza"
15.02.2023Czytanie pozytywnie wpływa na rozwój dziecka. Jak mawiała W. Szymborska jest to najpiękniejsza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła. Uczniowie klas II-VIII w I półroczu wyruszyli w długą czytelniczą wyprawę, której celem było nie tylko, propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, ale również rywalizacja międzyklasowa. Każda klasa budowała swoją wieże, której wysokość zależała od ilości przeczytanych stron. Taka akcja doskonale motywuje do czytelnictwa, ponieważ czytanie kojarzy się im się wówczas z zabawą i rywalizacją a nie z przykrym obowiązkiem. Na gazetce uczniowie mogli obserwować zarówno postępy swojej klasy jak i postępy innych klas. (J.K)
„Randka w ciemno z książką… – wypożycz, rozpakuj i daj się zaskoczyć !”
14.02.2023Walentynki to świetna okazja do zakochania się w czytaniu książek. 14 lutego w bibliotece szkolnej odbyła się akcja czytelnicza pod hasłem „Randka w ciemno z książką”. Jej celem była promocja czytelnictwa wśród uczniów. Decydując się na taką randkę nikt nie miał pewności, co go czeka w środku. Tego dnia w bibliotece panował wielki ruch, na randkę w ciemno z książką zdecydowało się mnóstwo uczniów. Przygotowane książki rozchodziły się jak przysłowiowe świeże bułeczki! Mam nadzieję, że większość, a może i wszystkie randki okazały się dla Was udane. (J.K)
Rekrutacja na rok szkolny 2023/2024
27.01.2023Dyrektor Szkoły Podstawowej w Sromowcach Wyżnych ogłasza zapisy do oddziału przedszkolnego i do klasy pierwszej na rok szkolny 2023/2024.
Dokumenty można składać od 01 do 24.02.2023r. w sekretariacie lub do skrzynki podawczej codziennie do godz. 14.30. Zasady rekrutacji, terminy oraz niezbędne dokumenty dostępne są na stronie internetowej szkoły.
Pobyt dzieci w oddziele przedszkolnym powyżej pięciu godzin dziennie oraz wyżywienie będą odpłatne na zasadach ustalonych w „Uchwale Rady Gminy Czorsztyn w sprawie opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego”.
Załącznik nr 1 - Terminy rekrutacji do oddziału przedszkolnego.
Załącznik nr 2 - Terminy rekrutacji do klasy pierwszej.
Załącznnik nr 3 - Wniosek o przyjecie do publicznego oddziału przedszkolnego.
Załącznik nr 5 - Zgłoszenie dziecka do klasy pierwszej szkoły podstawowej.
Załącznik nr 6 - Wniosek o przyjecie do klasy pierwszej - spoza obwodu szkoły.
Ferie zimowe w oddziale przedszkolnym
14.02.2023Ferie zimowe 2023r. w naszym oddziale przedszkolnym, to czas świetnych zabaw i realizacji ciekawych pomysłów.
Już pierwszego dnia, dzieci brały udział w doświadczeniach ze śniegiem podczas realizacji innowacji „Eko- przedszkolak”. Kolejną atrakcją był dzień filmowy podczas którego oglądnęliśmy nie tylko bajkę, ale również samodzielnie przygotowaliśmy popcorn, który jest nieodłączną częścią wyprawy do kina.
Korzystając z pięknej zimowej pogody, bawiliśmy się na śniegu oraz lepiliśmy baławana.
Dzieci oddały się również twórczej aktywności plastycznej, tworząc „zimowy” obrazek z nietypowych, wyszukanych materiałów plastycznych.
Wszystkie dzieci kochają bajki, ale najbardziej te, które mogą oglądać, dlatego, też zorganizowaliśmy sobie teatrzyk podczas którego dzieci własnoręcznie przygotowały kukiełki podczas zajęć plastycznych. Dzieci w trakcie ferii przeniosły się w krainę fantazji i wyobraźni, odgrywały bajkowe role i wesoło spędzały ze sobą czas...(R.J)
"Mały książę"
13.02.202310 stycznia uczniowie klas 7 i 8 mieli okazję wybrać się do Nowego Targu, by w murach MCK zapoznać się z teatralną adaptacją szkolnej lektury "Mały Książę". Przedstawienie pomyślane zostało jako spektakl muzyczny, dlatego nie zabrakło w nim efektownych scen tańca. Cały wyjazd z założenia miał charakter edukacyjny, ale sprzyjał także integracji uczniów. (N.K)
Archiwum Aktualności
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Lipiec 2022
- Czerwiec 2022
- Maj 2022
- Kwiecień 2022
- Marzec 2022
- Luty 2022
- Styczeń 2022
- Grudzień 2021
- Listopad 2021
- Październik 2021
- Wrzesień 2021
- Wszystkie