• Aktualności

      • Lekcja przyrody z pracownikiem PPN

       25.04.2022

       22 kwietnia  uczniowie klasy II i III udali się nad ,,Żabi staw,” gdzie czekał już na nich Pan M. Broźny -pracownik Pienińskiego Parku Narodowego. Pan Marcin w ciekawy sposób przybliżył dzieciom wiadomości na temat życia i migracji ropuch i żab, które należą do gatunku płazów bezogonowych. Duże emocje u uczniów wywarł pokaz tych pożytecznych w świeci przyrody ropuszek, które jednak często z powodu swej ,,urody,” budzą niechęć wśród ludzi. Ta bogata w  informacje lekcja przyrody w ,,Dniu Ziemi,” połączona z obserwacjami przyrodniczymi  wywarła na uczniach duże przeżycia. ( B.P)

      • Spotkanie z pielęgniarką

       25.04.2022

       18 kwietnia po raz kolejny odwiedziła uczniów kl. pierwszej pielęgniarka szkolna. Zajęcia na temat „Udzielania pierwszej pomocy” miały charakter teoretyczny jak również praktyczny. W czasie zajęć uczniowie mieli okazję poćwiczyć na manekinie (jak prawidłowo należy ułożyć poszkodowanego, kiedy wezwać pomoc, znajomość numerów alarmowych). Dzięki takim zajęciom uczniowie uczyli się odpowiedzialności za siebie i innych. (B.J-D)

      • Światowy Dzień Ziemi

       24.04.2022

       22 kwietnia w naszej szkole dobył się apel z okazji Dnia Ziemi. Każdego dnia korzystamy z jej zasobów, cieszymy oczy bogactwem i pięknem, które przed nami roztacza. Mimo to, wciąż przyczyniamy się do jej zanieczyszczenia i degradacji. Uczniowie klasy V pod okiem swojej wychowawczyni przygotowali program artystyczny pt.: „To i owo o ekologii”.  Przypomnieli całej społeczności szkolnej, że każdy z nas może dbać o  środowisko oraz zapobiegać jego zanieczyszczeniu poprzez własną postawę. Apelujemy do wszystkich - dbajmy o Ziemię, nie tylko w dniu jej święta. Mamy ją tylko jedną! (J.K)

      • Dzień hobby

       15.04.2022

       Człowiek bez pasji nudzi swoją duszę.

       Hobby (pasja, pot. konik) – czynność wykonywana dla relaksu w czasie wolnym od obowiązków. Może łączyć się ze zdobywaniem wiedzy w danej dziedzinie, doskonaleniem swoich umiejętności w pewnym określonym zakresie, albo też nawet z zarobkiem — głównym celem pozostaje jednak przyjemność płynąca z uprawiania hobby.

       13 kwietnia odbył się w szkole „Dzień hobby”. W tym dniu uczniowie mogli zaprezentować swoje zainteresowania, pokazać innym, co lubią robić w wolnym czasie i poopowiadać o swoich kolekcjach. Formy tej prezentacji były naprawdę różne i bardzo ciekawe – uczniowie przygotowali filmy, zdjęcia, książki, plakaty, przynieśli niektóre eksponaty, medale, elementy strojów. Było to bardzo ciekawe oraz inspirujące wydarzenia. (J.K)

      • Pienińska Szkoła Branżowa - oferta edukacyjna

       11.04.2022

       6 kwietnia klasa ósma miała przyjemność gościć na godzinie wychowawczej przedstawicieli z Pienińskiej Szkoły Branżowej w Szczawnicy. Czas upływał wszystkim bardzo miło i szybko przy opowiadaniach Pani Dyrektor, która opisała jak wygląda nauka, poznawanie świata oraz integracja i życie pozalekcyjne uczniów. Nie zabrakło wiedzy z zakresu doradztwa zawodowego, jak również elementów zabawy i zdrowej rywalizacji w przygotowanych dla naszych òsmoklasistòw zadaniach. (M.K)

      • Niecodzienna lekcja przyrody

       07.04.2022

       W dniu 06.04.2022r. klasa IV wraz z nauczycielami wybrała się na wcześniej zaplanowaną lekcję przyrody w terenie. Celem zajęć były zmiany zachodzące w przyrodzie wiosną, obserwacja płazów, rozpoznawanie gatunków roślin i zwierząt najbliższej okolicy. Jednak na miejscu zajęć spotkała nas niezwykła niespodzianka. Zobaczyliśmy bobra, który spokojnie siedział na brzegu stawu. Okazało się, że utknął tam w ogrodzeniu elektrycznym zabezpieczającym miejsce rozrodu płazów przed niepożądanymi gośćmi, jakimi są wydry. Na miejscu był również obecny pracownik PPN, który pomógł bezpiecznie wydostać się bobrowi. Podzielił się również z nami ciekawymi informacjami. Bóbr wyszedł z ogrodzenia i spokojnie oddalił się w kierunku pobliskich żeremi.

       To była niezwykle ciekawa i pouczająca lekcja. Pozwoliła nam nie tylko osiągnąć cel zajęć, ale także na żywo obserwować ciekawy, chroniony gatunek, jakim jest bóbr europejski, którego bardzo trudno spotkać w ciągu dnia.  (JW.)

      • Kiermasz wielkanocny

       03.04.2022

       Uczniowie klasy V wraz z p. Jadwigą Kobylarczyk i p. Katarzyną Jabłońską-Rola od kilku tygodni wykonywali kartki i stroiki. Własnoręcznie wykonane ozdoby wielkanocne można było podziwiać podczas kiermaszu wielkanocnego, który odbył się w niedzielę 3 kwietnia przy kościele po mszach świętych. To wydarzenie wprowadziło mieszkańców w nastrój zbliżających się świąt i przypomniało, że  Wielkanoc tuż, tuż. Kiermasz cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Dziękujemy wszystkim, którzy zakupili ozdoby, które zapewne znajdą się na wielkanocnych stołach. (J.K)

   • Kontakt

    • Szkoła Podstawowa im. dh. Olgi Małkowskiej w Sromowcach Wyżnych
    • (+18) 262-97-02
    • Szkoła Podstawowa im. dh. Olgi Małkowskiej 34-443 Sromowce Wyżne, Nad Zalew 12 Poland
    • e-puap - /spsromowcewyzne/SkrytkaESP