• Aktualności

            • „Wielkie szycie” czyli spotkanie z krawcową w oddziale przedszkolnym

              18.05.2023

              W ramach realizacji programu preorientacji zawodowej, dzisiaj w oddziale przedszkolnym odbyło się spotkanie z Panią Agnieszką Sobula– mamą Zuzi, która przybliżyła dzieciom zawód krawcowej. Pani Agnieszka podczas spotkania użyła maszyny szkolnej zakupionej w ramach „Laboratoria przyszłości”, dzięki niej opowiedziała dzieciom jakie są rodzaje maszyn oraz wytłumaczyła zasady ich działania. Zaprezentowała dzieciom także różne rodzaje materiałów i przybory, którymi w swojej pracy posługują się krawcy. Podzieliła się z dziećmi swoją pasją do szycia i pokazała jak wielką frajdę może dać wspólna zabawa w szycie. Dzieci świetnie się bawiły i z pewnością dzisiejsze zajęcia pozostaną w ich pamięci na bardzo długo, a o przygodzie z szyciem będą przypominała im podusia z kołderką uszyta dla lalek w czasie spotkania . Być może pani Agnieszka zaszczepiła w dzieciach swoją pasję i któreś z przedszkolaków w przyszłości wybierze właśnie taki zawód. (R.J)

            • Wyniki II Ogólnopolskiego Konkursu Promującego Czytanie „CzytaMy”- jesteśmy w czołówce.

              12.05.2023

              Nasza szkoła wzięła udział w II Ogólnopolskim Konkursie Promującym Czytanie „CzytaMY” odbywającym się w ramach programu Ratownicy Czytelnictwa. W kategorii klas 7-8, III miejsce zajęła Martyna Kobylarczyk z klasy VIII. Tematem pracy konkursowej było napisanie listu do babci, dziadka lub seniorów pt.: „Kochające serce zawsze jest młode”.  Nagrodzona praca poniżej. (J.K)

               

              Szlembark, 14.02.2023 r.

               

              Cześć Dziadku!

              Na samym początku chciałabym Cię pozdrowić i przekazać, że bardzo za Tobą tęsknie. Codziennie skreślam dni na kalendarzu odliczając Twój powrót. U nas jest jak zwykle, dlatego coraz częściej rozmyślam.

              Ostatnimi czasy nurtuje mnie pytanie, jak kochać? Tyle miłości jest na świecie, ale czy szczerej? Nie chodzi mi o drugą połówkę. Raczej o prostą codzienność, o to serdeczne spojrzenie, ten uśmiech, tę chęć pomocy i bliskości, o drobne gesty, o samo słuchanie drugiego. To wszystko wydaje się takie proste, a jednak trudno znaleźć w dzisiejszych czasach ludzi, którzy naprawdę potrafią kochać. Pomyślałam o Tobie, bo właśnie najczęściej taką bijącą miłość czułam od starszych osób. Pomimo upływu lat Wasze serca były zawsze takie same, takie…dobroduszne. Bez problemu patrzyliście na świat z jak najlepszej strony. Nie ważne, że się zmieniał. Wasz dzień zaczyna się uśmiechem, a kończy wdzięcznością. Dopiero teraz zauważyłam, że jak coś coraz bardziej zanika to, jest tym bardziej pożądane. Takie właśnie mam wrażenie, że na świecie brakuje wzajemnej miłości. Ludzie nie są już traktowani z szacunkiem. Niektórych zaczyna już to przytłaczać, więc chcą by było tak jak kiedyś. Tak przyjaźnie.

              Proszę Cię, byś pomógł mi znaleźć odpowiedź na to pytanie, bo Twoje serce, które kocha tak samo młodo jak dawniej jest na tym świecie potrzebne. Jeszcze raz Cię pozdrawiam i liczę na niezwłoczną odpowiedź. Nie zmieniaj się nawet jak świat od Ciebie tego wymaga.

              Twoja wnuczka Martynka

               

            • Lekcja matematyki z czekoladą WAWEL.

              10.05.2023

              Uczniowie klasy drugiej ucząc się tabliczki mnożenia na zajęciach postanowili wykorzystać czekoladę. Królowała czekolada WAWEL o różnych smakach. Układali, łamali i zapisywali działania na mnożenie. Potem była uczta czekoladowa .Na zajęciach plastyki wykorzystali swoje ciekawe pomysły i zaprojektowali nową wersję czekolady WAWEL. Następnie po napisaniu listu i wybraniu najciekawszych projektów postanowili wysłać do Producenta Słodkich Przekąsek w Krakowie. Po dwóch miesiącach ku nasze zdziwieniu otrzymaliśmy paczkę w której znajdowały się czekolady o różnych smakach, batoniki oraz krówki. W klasie panowała wielka radość i uśmiech na twarzach. Po otwarciu każdy uczeń otrzymał swoją słodką paczuszkę którą zabrał do domu. (B. J-D)

            • Konkurs czytelniczo-plastyczny „Chcę być jak…”

              10.05.2023

              W ramach promocji czytelnictwa uczniowie naszej szkoły w kwietniu, wzięli udział w konkursie organizowanym przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Nowym Sączu Filia w Nowym Targu. Celem konkursu było m. in. promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, ukazanie wartościowych wzorców osobowych.  Konkurs miał charakter indywidualny, a zadanie konkursowe polegało na narysowaniu portretu wybranej przez siebie osoby – patrona roku 2023 oraz dołączenie krótkiego opisu w którym należało uwzględnić cechy osobowe postaci, które najsilniej oddziałują na uczestnika konkursu. Na konkurs wysłano 6 prac, które wykonały uczennice klasy I, III i V. Gratulujemy naszym uczennicom uzyskania wysokich miejsc. Wszystkie prace będą zaprezentowane na wystawie pokonkursowej w czytelni Biblioteki Pedagogicznej w Nowym Targu. (J.K)

              W kategorii klas 1-3

              I miejsce zajęła Aleksandra Pałach

              II miejsce zajęła Amelia Nowak

              Wyróżnienie otrzymała: Józefa Sproch

              W kategorii klas 4-6

              II miejsce zajęła Patrycja Pierwoła

            • Akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

              04.05.2023

              Maj to najpiękniejszy miesiąc w roku, przyroda zachwyca nas swoimi barwami. To także szczególny miesiąc w historii Polski, który jest bardzo ważny dla Nas-Polaków. 1 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, zwany też Świętem Pracy. 2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, podczas którego czcimy polskie barwy narodowe. Święto 3 maja upamiętnia przyjęcie bardzo ważnego dokumentu, jakim jest Konstytucja 3 Maja z 1971 r. Z okazji 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja uczniowie klasy VI  pod opieką p. Jadwigi Kobylarczyk przygotowali program artystyczny, podczas którego przybliżyli wszystkim wydarzenia historyczne i okoliczności powstania polskiej konstytucji, pierwszej w Europie a drugiej na świecie. Była to okazja do refleksji nad wydarzeniami sprzed lat. (J.K)

            • Ogólnopolski konkurs czytelniczy dla uczniów szkół podstawowych

              05.05.2023

              W kwietniu uczennica naszej szkoły Martyna Kobylarczyk wzięła udział w Ogólnopolskim Konkursie Czytelniczym dla uczniów szkół podstawowych „Tuliszkowski Talent Show” zorganizowanym przez Księgarnię Tuliszków. Konkurs polegał na przygotowaniu pracy, której tematyka związana była z motywem przewodnim konkursu „Za-chwyceni książką”. Ostateczne wyniki poznamy 1 czerwca 2023 r. Życzymy powodzenia i trzymamy kciuki ! (J.K)

               

              Za stronami książki

              Przemycasz swe jasne promienie przez strony.

              Rozkładasz szeroko ramiona.

              Blaskiem otulasz, światłością zachwycasz!

              Choć słońce nie trwa wiecznie…

               

              Swym cieniem słońce przykrywasz.

              Obejmujesz mrokiem.

              Ciemność nastała i chłodem napawasz.

              Choć chmury nie trwają wiecznie…

               

              Obrywam twym ciężkim ciosem.

              Ból mnie tak przeszywa…

              Twe kule cierpienia, wydech wycieńczenia.

              Choć grad nie trwa wiecznie.

               

              I nagle łza, pełna smutku i goryczy.

              Z rozpaczą towarzyszysz.

              Załamanie, melancholia to także ty.

              Choć deszcz nie trwa wiecznie…

               

              Szarpiesz me posępne myśli.

              Rozwiewasz spekulacje.

              Popychasz stronami, gardzisz słowami.

              Choć wiatr nie trwa wiecznie…

               

              Lecz po tych wszystkich wariactwach.

              Otulasz zakończeniem.

              Żegnasz się z mym zachwytem.

              Ale twe słowa trwają wiecznie…

              Martyna Kobylarczyk

            • Nad żabim stawem

              02.05.2023

              27 kwietnia w czwartek przedszkolaki oraz uczniowie klas I-III uczestniczyli udział w zajęciach edukacyjnych, w terenie nad ,,Żabim stawem.” Ta nietypowa lekcja przyrody miała na celu wzbogacić dzieciom wiadomości na temat ropuch i żab, ich migracji, rozwoju i różnic między nimi. Prezentację tego gatunku płazów bezogonowych w naturalnym środowisku przeprowadził Pan M. Broźny -pracownik Pienińskiego Parku Narodowego. Prowadzący przekazał  również uczniom ciekawe informacje dotyczące flory i fauny PPN. Na koniec spotkania dzieci mogły podziwiać żeremie bobrów. (B.P).

            • Wycieczkę w Beskid Sądecki

              02.05.2023

              W dniu 28 kwietnia uczniowie należący do PTTK wyruszyli na wycieczkę w Beskid Sądecki, by poznać uroki Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Rozpoczęli od warsztatów przyrodniczych, podczas których poznali, czym jest park krajobrazowy oraz poznali specyfikę Parku Popradzkiego, a szczególnie jego faunę i florę. Po zajęciach teoretycznych ruszyli na wycieczkę po okolicy, podziwiali piękne widoki z Platformy Widokowej "Ślimak", zobaczyli Ołtarz Papieski w Starym Sączu, rynek tego miasta oraz udali się na Miejską Górę. W drodze powrotnej, egzaminowani przez górskich przewodników, wykazali się sporą wiedzą na temat terenów, które odwiedzili, co pokazuje, że wyjazd był wyjątkowo owocny. (N.K)

            • XXV edycja Konkursu Wiedzy o Pieninach

              28.04.2023

              We czwartek 27 kwietnia w Szkole Podstawowej w Sromowcach Niżnych odbyła się XXV edycja Konkursu Wiedzy o Pieninach. Na konkursie sprawdzano wiedzę z geografii, przyrody, historii i etnografii ziemi pienińskiej. Naszą szkołę reprezentowali: Ania Kozub i Fabian Janczy w kategorii klas III-V oraz Aleksandra Gabryś i Kacper Grywalski w kategorii klas VI-VIII. Gratulujemy uczestnikom  i życzymy mobilizacji do pracy w kolejnej edycji.(M.P)

            • Konkursie Wiedzy Prawnej

              28.04.2023

              18 kwietnia uczniowie  klasy 8: Kinga Pałach, Gabriela Kurnyta i Igor Mordarski wzięli udział w Konkursie Wiedzy Prawnej. Konkurs ten już po raz V zorganizował Zespół Szkół Ogólnokształcących  nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu. Celem konkursu jest pogłębienie wiedzy o prawie i wzrost świadomości prawnej wśród uczniów szkół podstawowych oraz kształtowanie postaw szacunku do prawa. Tematem przewodnim tegorocznego konkursu była działalność pożytku publicznego i wolontariat. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 8 maja. (M.P)

            • Spotkanie z przedstawicielami Fundacji im. Adama Worwy

              27.04.2023

              26 kwietnia 2023 roku naszą szkołę odwiedzili przedstawiciele Fundacji im. Adama Worwy z Nowego Targu. Gościem szczególnym był Karol Bryniarski, podopieczny fundacji, chłopiec chory na mukopolisacharydozę, który pomimo tego, że porusza się na wózku inwalidzkim, a jego choroba cały czas postępuje, nie traci radości życia. W czasie spotkania społeczność naszej szkoły miała okazję poznać wyjątkową historię spełnionego marzenia chłopca. Karol, dzięki ludziom dobrej woli i wsparciu fundacji mógł pojechać na mecz swojej ulubionej drużyny piłkarskiej Menchester City. Ze wzruszeniem oglądaliśmy film z tego wspaniałego wydarzenia oraz słuchaliśmy opowieści o fascynacji Karola piłką nożną. Uczniowie mieli też szanse zadawać pytania bohaterowi na wózku.

              Serdecznie dziękujemy przedstawicielom fundacji oraz Karolowi Bryniarskiemu za spotkanie, które wypełniło nasze serca optymizmem i wiarą w siłę naszej pomocy. Otrzymaliśmy podziękowania za zaangażowanie w akcje prowadzone przez fundację oraz naoczny dowód na to, że każdy ofiarowany grosz, może nieść radość i uśmiech ludziom chorym i potrzebującym (P.N)

            • Dzień Ziemi

              27.04.2023

              22 kwietnia ludzie na całym świecie obchodzą Dzień Ziemi. Z tej okazji w piątek 21 kwietnia w naszej szkole odbyła się akademia przygotowana przez klasę V. Uczniowie przedstawili pouczającą inscenizację, w której Smerfy poruszyły problem wody: „Woda oznacza życie. Tam, gdzie nie me wody, nie ma życia i dlatego woda stanowi najważniejszą substancję na Ziemi. Jest to prawda tak oczywista, że często nie zdajemy sobie zupełnie z tego sprawy.” Na zakończenie występu duet z klasy VI zaprezentował piosenkę pt. „Song o Ziemi”. Wydarzenie to uświadomiło całej społeczności szkolnej jak ważne jest dbanie o nasze wspólne dobro – Ziemię. (M.K)

            • Ratownicy czytelnictwa na języku polskim

              25.04.2023

              W celu popularyzacji czytelnictwa wśród uczniów naszej szkoły, zachęceni zostali oni do przygotowania prac wytwórczych na podstawie wybranych przez siebie lektur ponadprogramowych. W pierwszym semestrze zajęć uczniowie klas 4-8 przygotowywali plakaty i prezentacje multimedialne, które prezentowane były na lekcjach języka polskiego. Natomiast w drugim semestrze tworzą lapbooki, stanowiące ozdobę polonistycznej gazetki szkolnej. Pomysł na tworzenie wizualnych form prezentacji książek to jeden z elementów współpracy z biblioteką szkolną w ramach akcji "Ratownicy czytelnictwa"  (N.K).

            • Akcja „Sprzątamy Dla Polski”

              25.04.2023

              W dniu 21 kwietnia, tuż przed „Dniem Ziemi”, szkoła nasza włączyła się w ogólnopolskie wydarzenie rekomendowane przez MEiN „Sprzątamy Dla Polski”. Organizatorem Akcji było Stowarzyszenie "Dla Polski", a sama akcja polegała na sprzątaniu porzuconych odpadów na publicznych terenach zielonych i ich selektywne zebranie. W tym dniu, oprócz nas, w wydarzeniu brały udział setki innych szkół, przedszkoli, ale też grupy formalne i nieformalne, stowarzyszenia, organizacje, harcerze itp. Tym bardziej cieszy nas fakt, że włączyliśmy się i my wraz z nauczycielami i wychowawcami. Leży nam na sercu czystość miejscowości, w której mieszkamy, dlatego czekaliśmy na wyniki ilościowe zebranych odpadów. Ku naszej radości zebraliśmy tylko  niecałych 11 worków 120 l. Życzymy sobie i odwiedzającym nas turystom, aby Sromowce zawsze lśniły  czystością. Odbiorem zebranych odpadów zajęło się ZGK w Gminie Czorsztyn, które to zapewniło również worki i rękawiczki dla uczestników. (J.W)

            • „Niewidomi, niepełnosprawni nie gryzą”

              21.04.2023

              W dniu 19 kwietnia 2023 roku naszą szkołę odwiedziła Pani Barbara Sowińska – osoba niewidoma, wolontariuszka i autorka programu edukacyjnego dla dzieci i młodzieży „Niewidomi, niepełnosprawni nie gryzą”.

              Pani Barbara przekazała dzieciom informacje nt. życia osób niewidomych. Przedstawiła, jakie trudności napotykają osoby niewidome oraz z czym muszą się borykać. Uczniowie byli aktywnymi uczestnikami spotkania. Mogli się osobiście przekonać, w jaki sposób wygląda życie osoby niewidomej od urodzenia oraz takiej, która utraciła wzrok. Dowiedzieli się, w jaki sposób należy się zachować, kiedy spotka się osobę niewidomą; jakimi innymi zmysłami mogą się kierować osoby niewidome w codziennym życiu, a także jakie narzędzia i techniki ułatwiają osobom niewidomym życie. Pani Barbara podkreślała znaczenie tolerancji i akceptacji osób niepełnosprawnych przez osoby zdrowe.

              Serdecznie dziękujemy za tą niezwykle interesującą i ważną lekcję. (P.N)

            • Mali Inżynierowie są wśród nas- I miejsce w konkursie

              21.04.2023

              Reprezentanci naszej szkoły: Martyna Kobylarczyk i Łukasz Kowalczyk zwyciężyli w VI edycji Konkursu „Mały Inżynier" zorganizowanego przez Szkołę Podstawową im. Bł. Ks. Józefa Stanka w Łapszach Niżnych. Konkurs składał się z części teoretycznej i praktycznej. Uczniowie musieli napisać test obejmujący wiedzę techniczną m.in. z fizyki, techniki, chemii oraz wykorzystać wiedzę w praktyce. W tym roku mieli za zadanie opracować projekt oraz wykonać (na makiecie) instalację elektryczną w budynku mieszkalnym. Było to nie tylko ciekawe wyzwanie, ale i bardzo trudne. Martyna i Łukasz wywiązali się z tego znakomicie i zdobyli najwyższą liczbę punktów, a tym samym zajęli I miejsce. Gratulujemy! (G. Ł).

            • Już Pływam 2023

              17.04.2023

               

              Gmina Czorsztyn otrzymała dofinansowanie w kwocie 5 800 zł, w ramach projektu „Już Pływam” na 2023 r. W dniu 29 marca 2023 r. podpisano umowę z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego. Dzięki pozyskanym środkom uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Sromowcach Wyżnych oraz Szkoły Podstawowej w Sromowcach Niżnych będą mogły wziąć udział w zajęciach nauki pływania.

              Projekt nauki pływania pozwoli uczestniczącym w nim dzieciom na zdobycie umiejętności pływackich oraz nauczy podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas aktywności w wodzie. Wykwalifikowani instruktorzy zaznajomią uczniów z technikami pływania. Będzie to okazja do zachęcenia dzieci do aktywnego spędzania czasu i pozwoli im na rozwijanie swoich talentów. Ponadto dzięki pływaniu poprawi się ich kondycja oraz sprawność fizyczna.

               

              „Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego”

            • Akcja charytatywna – Pomagamy Dzieciom z Syrii

              12.04.2023

              W Syrii od 2011 roku trwa wojna domowa. Mieszkańcy żyją w wyjątkowo trudnych warunkach. Wysokie bezrobocie, destabilizacja kraju, inflacja, zniszczone placówki medyczne, brak personelu pedagogicznego, lekarzy i pielęgniarek to codzienność Syryjczyków.  80% z 21 mln obywateli żyje w skrajnym ubóstwie za mniej niż 2 dolary dziennie. 

              Mieszkańcom Syrii brakuje paliwa, dostawy prądu są ograniczone. W ciągu minionej dekady cena przeciętnego koszyka żywnościowego wzrosła o 1700%, ponad 2 mln dzieci nie korzysta z edukacji. Bez naszej pomocy Syryjczycy są skazani na głód, nędzę i cierpienie.

              29.04.2023 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji charytatywnej, której celem była pomoc mieszkańcom Syrii. Po raz kolejny otwarli serce dla potrzebujących, bowiem „Nie liczy się to ile posiadasz, ale ile dajesz innym i jak się z nimi dzielisz”. (Opiekun SU)

            • Dzień bez plecaka w naszej szkole

              12.04.2023

              W dniu  31.03.2023 r. Samorząd Uczniowski zorganizował Dzień bez Plecaka. Tego dnia należało spakować przybory szkolne, książki i zeszyty w kreatywny i zabawny sposób, można było zamienić tradycyjną torbę lub plecak na inne nosidła – kosze, walizki. Jakie pomysły na „spakowanie się” do szkoły mieli nasi uczniowie?

              Zobaczcie galerię zdjęć.

              Dzień bez plecaka to święto, które pochodzi z USA. Podczas No backpack day dzieci chodzą do szkoły bez plecaków, a swoje książki i przybory szkolne noszą w rękach lub w plastikowych torbach. Dlaczego? Wszystko po to, by zwiększać świadomość trudnych warunków bytowych oraz problemów z dostępem do edukacji milionów dzieci na całym świecie. Wiele z nich musi chodzić do szkoły pieszo, z książkami i zeszytami w rękach lub w reklamówkach, bo nie stać ich na plecak.(Opiekun SU)

               

    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa im. dh. Olgi Małkowskiej w Sromowcach Wyżnych
      • (+18) 262-97-02
      • Szkoła Podstawowa im. dh. Olgi Małkowskiej 34-443 Sromowce Wyżne, Nad Zalew 12 Poland
      • e-puap - /spsromowcewyzne/SkrytkaESP