• Aktualności

      • Bezpieczne ferie

       27.01.2023

       W piątek, w ostatni dzień nauki przed feriami odbył się w naszej szkole apel, który tematycznie związany był z zachowaniem bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych.  W trakcie spotkania klasa III zaprezentowała inscenizację, w której uczniowie przypomnieli zasady bezpiecznego wypoczynku w czasie ferii zimowych.  Niech rozwaga towarzyszy wszystkim wypoczywającym uczniom.  (B.P).

      • Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2023!

       27.01.2023

       "Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich - małych i dużych!"   W tym roku WOŚP gra po raz 31! W styczniowy krajobraz naszego kraju na stałe wpisały się czerwone serduszka będące znakiem rozpoznawczym Orkiestry "pod batutą" Jerzego Owsiaka. Nie zwalnia ona tempa i kolejny raz zbiera fundusze na zakup specjalistycznego sprzętu dla szpitali. Po raz pierwszy za zebrane pieniądze zostanie zakupiony sprzęt, który posłuży każdej osobie, nie tylko dzieciom. Za pieniądze zebrane w czasie Finału WOŚP zakupi sprzęt do szybkiej identyfikacji bakterii, które mogą doprowadzić do sepsy. Sepsa jest przyczyną 20 % zgonów.   Finałom WOŚP towarzyszą akcje, koncerty i wydarzenia. Serca naszych uczniów zabiły żywiej jak zawsze, kiedy pojawiła się możliwość wyciągnięcia do kogoś pomocnej dłoni. Puszka na datki dla WOŚP szybko się zapełniała, po raz kolejny okazaliśmy hojność. I my zagraliśmy w orkiestrze ludzkich serc, wrażliwych serc! (K.J-R)

      • Dzień Babci i Dziadka

       27.01.2023

       24. stycznia oddział przedszkolny  i uczniowie kl.I-III przygotowali program artystyczny z okazji dnia Babci i Dziadka. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa kierowane pod ich adresem. Po części artystycznej Pani Dyrektor podziękowała małym artystom, jak również złożyła serdeczne życzenia zaproszonym  gościom. (BJD)

      • Żywa lekcja historii

       27.01.2023

       25 stycznia w naszej szkole gościła grupa rekonstrukcyjna z porcją wiedzy, dotyczącą wycinka historii naszego kraju pt.: „Jak to Sobieski pod Wiedniem wojował”. Uczestnikom przybliżono najważniejsze wydarzenia i daty. Ponadto odbył się pokaz walki na szable, zaprezentowano oręże husarskie, stroje z epoki oraz repliki przedmiotów użytku codziennego. Panowała miła atmosfera, a uczniowie byli wyraźnie zaciekawieni spotkaniem. Na koniec odbył się konkurs wiedzy. Uczestnicy za poprawne odpowiedzi otrzymywali pamiątkowe, wybijane na miejscu dukaty. Wszyscy liczymy na to, że jeszcze nie raz otrzymamy, w tak ciekawy sposób, podaną wiedzę i to nie tylko z tej dziedziny. (J.W.)

      • Pasowanie na czytelnika

       20.01.2023

       Pierwsza wizyta w bibliotece szkolnej i możliwość samodzielnego wypożyczenia książki to ważne wydarzenie dla pierwszoklasistów. 18 stycznia odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klasy I. Celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz systematycznego rozwijania umiejętności czytania. W naszej szkole pasowanie na czytelników biblioteki na stałe wpisało się do kalendarza uroczystości szkolnych. Na początku pierwszoklasiści otrzymali garść informacji na temat regulaminu wypożyczania, zachowania się w bibliotece  oraz omówiono zasady postępowania z książkami. Następnie uczniowie uczestniczyli w zabawach polegających na rozwiązywaniu zagadek i rebusów związanych z książką, biblioteką oraz bajkami. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika.

       ​​​​​​​My uczniowie pierwszej klasy,

       Uroczyście przyrzekamy,

       Że będziemy książki kochać,

       Krzywdy zrobić im nie damy


       I wskazówek i rad książek

       Będziemy słuchać z uwagą,

       Obowiązki czytelnika

       Traktować z wielką powagą!

       PRZYRZEKAMY.

       Na pamiątkę uroczystego wydarzenia każdemu z nowo pasowanych czytelników wręczono drobny upominek w postaci zakładki do książki wydrukowanej na drukarce 3D zakupionej w ramach programu Laboratoria Przyszłości.  (J. K)

      • Szkolne koło PTTK

       20.01.2023

       18 stycznia grupa uczniów z naszej szkoły z klas 4-8 została młodzieżowymi członkami PTTK oddział Krościenko. Legitymacje i plakietki otrzymało 25 uczniów od przedstawicieli zarządu PTTK w Krościenku: prezesa oddziału pana Andrzeja Sprocha i sekretarza oddziału pani Jadwigi Sproch. Pan prezes przekazał nowym członkom kilka informacji na temat historii oddziału oraz zainspirował młodzież do czynnego spędzania wolnego czasu. Poinformował również o zasadach członkostwa i planach wycieczkowych na najbliższy rok. Do grona ma jeszcze zamiar dołączyć 10 uczniów, którzy złożyli deklaracje, a pozostałych serdecznie zachęcamy, aby turystyka też stała się dla nich sposobem na aktywność. (B.N-B).

      • Klasa III w Zakopanem

       20.01.2023

       16 stycznia 2023r. uczniowie klasy III uczestniczyli w wycieczce do Zakopanego. Głównym jej celem było złożenie wiązanki kwiatów i zapalenie zniczy na grobie Olgi Małkowskiej z okazji 44 rocznicy jej śmierci. Chwilą ciszy i modlitwą dzieci uczciły pamięć swojej patronki- dh Oleńki. Kolejnym punktem wycieczki był spacer Krupówkami i super atrakcje w Parku Iluzji. Wśród nich były prawdziwe pioruny,  halny wiatr wiejący 156km/h, krople deszczu lecące do góry, lewitacja, znikanie i mnóstwo zagadek. Niesamowite emocje towarzyszyły wszystkim uczniom podczas zabaw w tym miejscu pełnym iluzji. (B.P).

      • Konkurs recytatorów i gawędzierzy "Góralskie serce"

       08.01.2023

       4.01.2023 r. w Izbie Regionalnej odbył się konkurs recytatorów i gawędziarzy "Góralskie Serce". W przeglądzie zaprezentowali się uczniowie z naszej szkoły. Jury w składzie: Anna Dębska, Katarzyna Dobrzyńska, Artur Majerczak, Stanisław Chmiel oceniało uczestników według wcześniej ustalonych kryteriów. W kategorii recytator II miejsce zajęła Liliana Sproch, III miejsce – Magdalena Koczur Wyróżnienie – Krzysztof Janczy. W kategorii gawędziarzy kl. 0-III, II miejsce zajęła – Kornelia Dębska, III – Sara Janczy i Józefa Sproch. Wyróżnienie – Anna Kozub, Daniel Bolsęga, Jan Pierwoła, Zofia Pierwoła, Weronika Janczy. Natomiast w grupie gawędziarzy kl. IV-VI,  III miejsce uzyskała  Aleksandra Gabryś. Gratulujemy Lilianie i Kornelii kwalifikacji do finału XLVI Przeglądu Recytatorów i Gawędziarzy im. Andrzeja Skupnia -Florka. (J.K)

      • Konkurs - Wigilijny stroik

       02.01.2023

       Boże  Narodzenie to wyjątkowy  czas dla nas wszystkich. Czas kiedy składamy sobie życzenia, przebaczamy, radujemy się i obdarowujemy się prezentami. Od kilku lat w naszej szkole organizowany jest konkurs  wigilijnych stroików. Biorący udział uczniowie z klas 0-8,wykazują  się dużą pomysłowością i zaangażowaniem. Ich prace są zaprezentowane społeczności  szkolnej a następnie przekazane nauczycielom emerytom. Każdy biorący udział w konkursie otrzymał drobną świąteczną nagrodę ufundowaną przez Radę Rodziców. Organizatorem konkursu jest B. Jankowska Dyda (B. J-D)

      • Bóg się rodzi...

       22.12.2022

       22 grudnia był w naszej szkole dniem szczególnie uroczystym. Zbliżały  się święta, więc uczniowie wraz z nauczycielami i pracownikami szkoły w ten przedświąteczny czas spotkali się, by wspólnie uczcić pamiątkę Bożego Narodzenia. Uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor Joanna Workowska, która życzyła wszystkim zebranym pomyślności, spełnienia marzeń oraz  zdrowych, spokojnych świąt pełnych miłości. Wśród przybyłych gości byli emerytowani nauczyciele i Rada Rodziców. Tradycyjnie zostały przedstawione Jasełka. Uczniowie pod kierunkiem p. Jadwigi Kobylarczyk i p. Bożeny Pierwoła wprowadzili zebranych w świąteczny nastrój. Sceny bożonarodzeniowe przeplatane były tańcami i śpiewem w gwarze sromowskiej. Przedstawienie nagrodzono gromkimi brawami. Po części artystycznej uczniowie wraz z wychowawcami już w swoich klasach, składali sobie życzenia dzieląc się opłatkiem. Słodką niespodzianką w tym dniu dla uczniów były ciasteczka i herbata przygotowana przez Radę Rodziców. (B.P).  

      • Duet Smyczkowy - niewirtualni wirtuozi smyczka

       15.12.2022

       8 grudnia w naszej szkole odbył się Koncert Duetu Smyczkowego z Łódzkiego Biura Koncertowego „WIRTUOZ”. Wystąpili panowie: Krzysztof Orzechowski i Wojciech Marcinowski.  Muzycy  przeprowadzili uczniów przez kraje  Unii Europejskie, prezentując znanych  kompozytorów i ich najbardziej  znane dzieła muzyczne. Nie zabrakło również zagadek muzycznych z popularnych bajek i seriali telewizyjnych. Bardzo miło spędziliśmy czas w doborowym towarzystwie duetu smyczkowego. Dziękujemy! (J.K)

      • Spotkanie z Mikołajem

       16.12.2022

       7 grudnia 2022 r. od samego rana dzieci z niecierpliwością wyczekiwały spotkania z Mikołajem, który wreszcie odwiedził nasz oddział przedszkolny  przynosząc wspaniałe prezenty dla każdego dziecka. W tym roku miał do pomocy Elfkę, która wprowadziła dzieci w świąteczny nastrój oraz wspólnie udekorowała z dziećmi pierniczki specjalnie przygotowane dla Mikołaja. Dziękując za prezenty przedszkolaki recytowały wiersze oraz śpiewały piosenki. (R.J).

      • Mikołajkowe warsztaty slime

       15.12.2022

       W dniu 6 grudnia 2022 r. Rada Rodziców naszej szkoły zorganizowała dzieciom niespodziankę z okazji mikołajek w postaci warsztatów pt. „Eksperymenty świąteczne” w ramach których uczniowie z całej szkoły zrobili „gwiazdkowe slimy”.  Podczas warsztatów panowała radosna atmosfera ponieważ slimy się zginały, naciągały, ugniatały i robiły bańki. Na zakończenie  gotowe slimy zamknęli w magicznej gwiazdce, która świeci w ciemności. Dziękujemy Radzie Rodziców za takie niespodzianki. (R.J)

      • Podsumowanie akcji „SKARPETY I RĘKAWICZKI DLA BEZDOMNYCH”

       14.12.2022

       Zerówka wraz z Samorządem Uczniowskim  bardzo dziękują wszystkim uczniom, rodzicom oraz pracownikom szkoły, którzy przyłączyli się do organizowanej przez nas akcji charytatywnej „Skarpety i rękawiczki dla bezdomnych”.  Dziękujemy za Waszą bezinteresowną pomoc. Cieszymy się, że mogliśmy być pośrednikiem między osobami, które potrzebują pomocy i tymi, którzy chcą pomagać. Wszystko, co udało się nam zebrać przekazaliśmy siostrom Albertynkom w Krakowie i Zakopanem. (R.J)
       Nasza szkolna akcja w liczbach:
       25 par rękawiczek
       42 pary skarpet
       8 szalików
       20 czapek
       3 opaski

       Dziękujemy !!!

      • Powiatowy Konkurs Wiedzy o AIDS

       13.12.2022

       Wyróżnienie dla Joanny Olejarz w Powiatowym Konkursie Wiedzy o AIDS

       1 grudnia 2022 roku, w sali obrad Urzędu Miasta Nowy Targ, przeprowadzony został II (finałowy) etap Powiatowego Konkursu Wiedzy o HIV/AIDS, pod hasłem „Nie daj szansy AIDS”.

       W konkursie brała udział młodzież klas siódmych z 21 szkół podstawowych powiatu nowotarskiego. Według regulaminu prace oceniano w II etapach. Etap szkolny wyłonił 3 uczniów do etapu powiatowego. Naszą szkołę reprezentowali: Joanna Olejarz, Paulina Janczy i Kacper Grywalski. W etapie szkolnym łącznie udział wzięło 134 uczniów z naszego powiatu.

       Do etapu powiatowego w dniu 1 grudnia 2022r.  przystąpiło 57 uczniów wyłonionych
       w etapie szkolnym konkursu.

       Spośród uczestników  II etapu konkursu wiedzy o HIV/AIDS, komisja konkursowa złożona z przedstawicieli Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nowym Targu oraz przedstawiciela Starostwa Powiatowego w Nowym Targu wyłoniła laureatów konkursu.

       Miło mi ogłosić, że wyróżnienie w Konkursie uzyskała nasza uczennica Joanna Olejarz.

       Serdeczne gratulacje!

       opiekun szkolny konkursu

       Barbara Lis

      • Konkurs ,,Tworzenie prac z odzysku”

       12.12.2022

       Klasa III zakończyła udział w programie  ,,Jestem EKO z biblioteką". Punktem kończącym cykl ciekawych warsztatów z zakresu ekologii było spotkanie podsumowujące  konkurs plastyczny ,,Tworzenie prac z odzysku" i nagrodzenie zwycięzców. Trzecioklasiści wykazali się  kreatywnością i stworzyli wspaniałe prace z odpadów, za które otrzymali piękne i wartościowe nagrody. (B.P.)

       Zwycięzcy:

       I miejsce Sebastian Janczy

       II miejsce Aleksandra Pałach

       III miejsce Szczepan Pierwoła

       Wyróżnienia: Sara Janczy,  Martyna Pierwoła, Józefa Sproch,  Tymon Janczy, Michał Liptak

      • Poznaj Polskę - Wrocław

       07.12.2022

       Wrocław jest atrakcyjnym turystycznie miastem, dlatego co roku wiele szkół udaje się tam na wycieczki szkolne. 2 grudnia i nasi uczniowie bardzo wcześnie rano wyruszyli na jednodniową wycieczkę zorganizowaną w ramach projektu „Poznaj Polskę”. Pierwszym punktem wycieczki była Panorama Racławicka – gdzie uczniowie podziwiali dziewiętnastowieczne malowidło autorstwa Jana Styki i Wojciecha Kossaka, przedstawiające zwycięską bitwę pod Racławicami stoczoną 4 kwietnia 1794 roku. Podczas seansu uczniowie wysłuchali komentarza o powstaniu dzieła oraz szczegółowym przebiegu bitwy. W dalszej części wycieczki, spacerując z przewodnikiem, podziwialiśmy urokliwe zakątki Wrocławia, poznając część historii tego miasta. W programie wyjazdu nie mogło zabraknąć również tropienia słynnych wrocławskich krasnali. Stolica Dolnego Śląska słynie ze swoich małych skrzatów, które zadomowiły się na uliczkach Wrocławia i stały się symbolem tego miasta. Każdy krasnal wrocławski ma swoją niepowtarzalną osobowość i historię. Udało nam się kilka odnaleźć, a wśród nich był: Więziennik, Lodziarz,  Pisarz,  Hydrek, Rzeźnik, Miodek

       Kolejnym punktem wycieczki było muzeum wody Hydropolis, cała multimedialna ekspozycja podzielona jest na kilka stref. Zwiedzanie z przewodnikiem rozpoczęliśmy od obejrzenia filmu pt.: „Wszystko zaczyna się od wody”,  który opowiada o powstaniu wody na Ziemi.  10-minutowy filmu zabrał uczniów w najodleglejsze zakamarki kosmosu. W Strefie Głębi z bliska uczniowie oglądali najbardziej przerażające stworzenia głębinowe, ponadto, mogli wejść do batyskafu,  wiernej repliki tej maszyny i wyobrazić sobie, co musiał czuć człowiek, który znajduje się kilkanaście kilometrów pod powierzchnią oceanu. Strefa Ocean Życia, ukazała nam strategie, które wykorzystują zwierzęta aby przetrwać w podmorskich głębinach.  Uczestnicy  wycieczki  mogli się również zrelaksować i odprężyć w bajkowej scenerii na podświetlanych leżankach, przy szumie wody i nabrać sił na dalsze zwiedzanie. W kolejnej sali została przedstawiona funkcja wody w organizmie, natomiast w sali „Sacrum” omówiono rolę wody w kulturach i religiach. Na koniec podziwialiśmy makietę Wrocławia, na której szczególne miejsce zajmuje woda.

       Dzięki udziałowi w wycieczce uczniowie mogli poszerzyć swoją wiedzę, a także miło spędzić czas w gronie kolegów i koleżanek. Bogaty program wyjazdu sprawił, że każdy znalazł coś dla siebie i wrócił do domu z telefonem pełnym przepięknych zdjęć magicznego Wrocławia. Wycieczka na długo pozostanie w pamięci uczniów. (J. K)

      • Pola Nadziei

       07.12.2022

       Nasza szkoła jak co roku włączyła się w akcję Pola Nadziei, wspierając tym samym Fundację im. A. Worwy z Nowego Targu. Tym razem w ramach jesiennej edycji, zorganizowaliśmy kwestę do puszek podczas wrześniowej wywiadówki. Każdy ofiarodawca został obdarowany cebulką żonkila – kwiatu który jest symbolem tej akcji. Podczas akcji udało się zebrać 560,42zł. Zebrane pieniądze przekazaliśmy  Fundacji. Wszystkim, którzy włączyli się w tą akcję - serdecznie dziękujemy. (Z.M)

  • Kontakt

   • Szkoła Podstawowa im. dh. Olgi Małkowskiej w Sromowcach Wyżnych
   • (+18) 262-97-02
   • Szkoła Podstawowa im. dh. Olgi Małkowskiej 34-443 Sromowce Wyżne, Nad Zalew 12 Poland
   • e-puap - /spsromowcewyzne/SkrytkaESP