31 października świętowaliśmy w Polsce Dzień Dyni - Pumpkin Day. Nasza szkoła również włączyła się w obchody tego dnia. Z tej okazji uczniowie oraz pracownicy założyli ubrania oraz dodatki w kolorze pomarańczowym. Na szkolnej gazetce pojawiły się ciekawostki o dyniach i ich święcie. Podczas zajęć dzieci oglądały prezentację związaną z Dniem Dyni. Na szkolnym korytarzu pojawiły się dynie namalowane oraz wydrążone przez uczniów. Dzień Dyni był świetna okazją, aby połączyć dobrą zabawę z nauką języka angielskiego. Przy okazji tego święta zostały zorganizowane 3 konkursy językowe: 1. Pumpkin Description - dla klas 3-5 polegający na opisaniu zaprojektowanej i wykonanej przez siebie dyni w języku angielskim. 2. Pumpkin Dictation- dla klas 6-8, w którym uczniowie napisali dyktando związane tematycznie z Dniem Dyni. 3. Pumpkin Vocabulary Challenge- dla klas 4-5 oraz 6-8, w którym uczestnicy musieli zapamiętać jak najwięcej słów i poprawnie je zapisać. Wszyscy uczestnicy konkursów zostali nagrodzeni drobnymi upominkami.(M.K)
I Przegląd Pieśni i Wierszy Patriotycznych
14.11.2024W dniu 7 listopada w oddziale przedszkolnym odbył się „I Przegląd pieśni i wierszy patriotycznych”. Dzieci zachęcone do występu zaprezentowały swoje umiejętności w znanych i przyjaznych warunkach. Nie ujmowało to powagi wydarzenia. Rozbudzone ciekawością historyczną i patriotyczną upamiętniły Dzień Odzyskania Niepodległości. Uczestnikom konkursu zostały wręczone przez panią dyrektor dyplomy i nagrody. Szczególnym wyróżnieniem dla laureatów był występ przed społecznością szkolną podczas szkolnych obchodów Dnia Niepodległości.
Miejsce I
- Maksymilian Pierwoła pieśń „Wojenko, wojenko”
- Marlena Nowak pieśń „Pąki białych róż”
- Barbara Pierwoła wiersz „Barwy ojczyste”
Miejsce II
- Antoni Lech
- Jakub Pierwoła
Miejsce III
- Joanna Olejarz
- Dorota Koczur
Serdecznie gratulujemy wszystkim zdolnym wykonawcom, którzy odważnie zaprezentowali swoje umiejętności wokalne i recytatorskie przed przedszkolną oraz szkolną publicznością. (C.Z, J.B)
Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości
12.11.202412 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W swoim programie artystycznym uczniowie klasy 6 przedstawili najważniejsze momenty walki o niepodległość, a Koło Wokalne poruszyło serca wszystkich, śpiewając współczesne pieśni patriotyczne. W akademii wzięły także udział przedszkolaki, nagrodzone w wewnątrzprzedszkolnym konkursie patriotycznym, które zaprezentowały się przed społecznością szkolną, recytując wiersze i śpiewając piosenki o tematyce wojennej i niepodległościowej. Występ zakończył się wspólnym śpiewaniem tradycyjnych pieśni patriotycznych - "Roty" i "My, Pierwsza Brygada" - co wzmocniło poczucie jedności i dumy z naszej historii. (N. K)
Szkoła do hymnu
12.11.2024W piątek, 8 listopada, nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła do hymnu". Akcja ta, organizowana co roku w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, ma na celu zjednoczenie szkół, przedszkoli i instytucji oświatowych w Polsce i za granicą we wspólnym, uroczystym odśpiewaniu "Mazurka Dąbrowskiego".
O godzinie 11:11 wszyscy uczniowie oraz nauczyciele zgromadzili się w sali gimnastycznej, gdzie razem, z dumą i zaangażowaniem, zaśpiewaliśmy cztery zwrotki hymnu narodowego. W ten sposób oddaliśmy hołd naszej historii, bohaterom walczącym o niepodległość i wszystkim, którzy przez lata przyczynili się do wolności Polski.(N.K)
Program profilaktyczny „Godzina dla Młodych Głów”
12.11.2024Nasza szkoła w roku szkolnym 2024/2025 przystąpiła do programu profilaktycznego „Godzina dla Młodych Głów” przygotowanego przez fundację UNAWEZA, której założycielką jest pani Martyna Wojciechowska.
Celem programu jest profilaktyka zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Jego realizacja została zaplanowana w Programie Wychowawczo-Profilaktycznym naszej szkoły. Działaniami programu zostaną objęte klasy od I do VIII. Zajęcia będą się odbywać w ciągu całego roku szkolnego.
Zdrowie psychiczne dzieci jest wartością szczególnie ważną, ponieważ znajdujemy się w okresie poważnego kryzysu zdrowia psychicznego spowodowanego przeróżnymi czynnikami. Pragniemy zadbać o dobrostan psychiczny naszych uczniów i wspomagać ich funkcjonowanie nie tylko w szkolnej rzeczywistości. W czasie cyklu zajęć „młode głowy” będą mieć okazję powiedzieć o sprawach dla nich ważnych, a także nauczyć się, w jaki sposób radzić sobie z napotykanymi trudnościami. (P.N)„Godzinę dla Młodych Głów” czas zacząć😊
Mistrzostwa Gminy Czorsztyn w Piłce Halowej Dziewczyn i Chłopców Igrzyska Młodzieży
08.11.2024W czwartek 31 października w Maniowach zostały rozegrane mistrzostwa Gminy Czorsztyn w piłce halowej dziewczyn i chłopców Igrzyska Młodzieży. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy siódmej i ósmej. Turniej został rozgrywany systemem każdy z każdym. Chłopcy wygrali dwa spotkania zajmując II miejsce. Drużyna dziewczyn wygrała jedno spotkanie zajmując miejsce III. Bardzo duże zaangażowanie i poświęcenie wszystkich uczniów sprawiło, że obie drużyny stanęły na podium. (M.K)
Dziewczyny:
Martyna J, Aleksandra G., Roksana M., Agata S., Lena D., Andżelika D., Julia T., Magdalena K.
Chłopcy:
Adam B., Artur D., Szymon G., Oskar K., Łukasz K., Wojciech P., Wiktor P., Daniel G., Fabian J., Jakub J.
Kampania 19 dni
05.11.2024„Naszym marzeniem jest tworzenie świata,
w którym nie ma przemocy wobec dzieci i młodzieży…”Szkoła Podstawowa im. dh. Olgi Małkowskiej w Sromowcach Wyżnych w tym roku po raz trzeci przystąpiła do Kampanii 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży. Jest to inicjatywa ogólnoświatowa, która ma celu zwrócić uwagę na zjawisko przemocy wobec dzieci na całym świecie. Od 1 do 19 listopada różne organizacje, instytucje i placówki łączą siły, by przypomnieć prawo wszystkich dzieci do godności, szacunku, bezpieczeństwa, wolności. W Polsce akcję koordynuje Fundacja po DRUGIE. Symbolem kampanii jest pomarańczowa wstążka. Pomarańczowy, to kolor ostrzegawczy. Prowadzone w ramach kampanii działania mają ostrzegać. Zwracać uwagę. Uczyć widzieć więcej i lepiej. Tegoroczne hasło kampanii brzmi: „Ej, to nie jest żart! To jest przemoc!”
W dniu 4 listopada w czasie apelu, na którym byli obecni wszyscy uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami i nauczycielami, nastąpiła oficjalna inauguracja Kampanii 19 dni w naszej szkole. Pragniemy przyłączyć się do tej szczególnej akcji i uświadamiać naszych uczniów, edukować, prowadzić działania profilaktyczne – wszystko po to, aby nie dopuścić do pojawienia się tego zjawiska w naszym środowisku. (P.N)
Pamiętamy o zmarłych
31.10.2024Święto Zmarłych, to czas, w którym odwiedzamy groby i wspominamy tych, którzy od nas odeszli. Kultywując polską tradycję, przedszkolaki z oddziału przedszkolnego oraz dzieci ze świetlicy szkolnej udały się na cmentarz aby uczcić pamięć zmarłych, a w szczególności księży, sprawujących posługę przez wiele lat oraz osoby, które zapisały się na kartach historii naszej miejscowości, w skupieniu odmawiając modlitwę, zapaliły znicze. Dzieci miały okazję przyjrzeć się pracy ludzi, którzy przed Świętem Zmarłych porządkowali groby swoich bliskich. To spotkanie – zarówno z historią, jak i tradycją obchodzenia tak ważnego dla nas Polaków święta, na pewno pozytywnie wpłynie na postawę naszych wychowanków.(J.B.)
Dzień Piżamy w naszej szkole
31.10.202430 października w naszej szkole miał miejsce kolejny już Dzień Piżamy. W ławkach szkolnych zasiedli uczniowie w piżamach, piżamkach, szlafrokach, zabawnych kapciach. Dlaczego piżama? Ponieważ często stanowi ona codzienne ubranie chorych dzieci. Jak cenne jest zdrowie poznajemy dopiero w chorobie. Dzień Piżamy to nie tylko zabawa, ale także zwrócenie uwagi na zdrowie i empatię. Nasi uczniowi, zakładając piżamę wykazali solidarność z młodymi pacjentami szpitali, klinik i hospicjów. (K. J-R)
Gorczańskie szlaki historii
31.10.202429 października uczniowie należący do SKKT wyruszyli na gorczański szlak wiodący z Ochotnicy Górnej przez przysiółek Jaszcze, do Gorczańskiego Parku Narodowego na szczyt Magurki 1108 mnpm. Zielony szlak prowadził na szczyt przez miejsce związane z katastrofą amerykańskiego bombowca Liberatora, zestrzelonego w styczniu 1944r nad pasmem Gorców. Na Magurkach zastała zdobyta jedna z czterech wież stojących na terenie gminy Ochotnica Dolna. Uczniowie udokumentowali swój pobyt tutaj pieczątką w specjalnie na ten cel przygotowanej książeczce „ Zdobądź Cztery Wieże”. Zdobycie pozostałych trzech wież zostało zaplanowane na kolejne wyprawy. Podczas postoju pięciu nowych członków SKKT otrzymało legitymacje od prezesa PTTK oddział Krościenko, pana Andrzeja Sprocha. (B. N-B)
Spotkanie z przyjaciółmi z Bullerbyn
31.10.202428 października uczniowie z klas I-III wzięli udział w spektaklu pt:” Przyjaciele z Bullerbym. Spektakl był wystawiony przez aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia. W sztuce wystąpili bohaterowie lektury szkolnej pt:” Dzieci z Bullerbyn”. Przedstawione zostały ich przygody i ciekawe zdarzenia podczas dziecięcych zabaw, pełnych fantazji i pomysłów. Uczniowie mieli możliwość na moment przenieść się w świat opisany w lekturze. Widowisko będzie bardzo pomocne przy omawianiu tej lektury. Czas spędzony na spektaklu był ciekawie i bardzo wesoło. (B.N-B)
Lekcja parkowa klasy 8
31.10.2024Jesień w górach jest wyjątkowo piękna. Mogli się o tym przekonać uczniowie klasy 8, którzy w czwartek – 24 października wzięli udział w zajęciach tradycyjnie organizowanych przez Pieniński Park Narodowy. W mglisty poranek nasi ósmoklasiści spotkali się oni przed siedzibą PPN w Krościenku z panią Dorotą, pracownikiem PPN, która poprowadziła ich szlakiem wiodącym na Czertezik. Mgła, która początkowo towarzyszyła uczestnikom wycieczki i skutecznie ograniczała widoczność wkrótce ustąpiła. Od tej pory wędrujący wśród jesiennego lasu mogli zachwycać się pięknymi widokami, zaś po drodze wysłuchać bardzo ciekawych informacji dotyczących flory, oraz topografii Pienin. Uczniowie mieli okazję podziwiać wspaniałą panoramę rozciągającą się ze szczytu Czertezika, pokonali ścieżkę wytyczoną przez Ks. Gadowskiego i pełni wrażeń wrócili do Krościenka. ( K. J-R)
Wyjazd klas 7-8 na spektakl teatralny
25.10.202423 października uczniowie klas 7-8 odwiedzili Miejskie Centrum Kultury w Nowym Targu, gdzie obejrzeli spektakl „Jak kamienie rzucane na szaniec" oparty na książce Aleksandra Kamińskiego. Przedstawienie ukazywało losy bohaterów Szarych Szeregów – „Zośki", „Rudego" i „Alka" – walczących o wolność w czasie okupacji. Twórcy sztuki umiejętnie wkomponowali w narrację elementy poezji Juliusza Słowackiego, co nadało przedstawieniu głębszego wymiaru, nawiązując do motywu poświęcenia dla kraju, znanego z utworu „Testament mój". Wycieczka była więc nie tylko lekcją historii, ale także refleksją nad poświęceniem młodych ludzi dla ojczyzny. (N.K)
Spotkanie z pielęgniarką - zawody
21.10.2024W klasie I odbyło się spotkanie z pielęgniarką, mające na celu zapoznania się z jej "zawodem". Pani pielęgniarka opowiadała dzieciom, dlaczego wybrała tę profesję i jak jest ona ważna. Następnie przeprowadziła prelekcję na temat zdrowych zębów. Uczniowie zdobyli ciekawe informacje, które z pewnością wykorzystają w życiu. (BJD)
Wycieczka do Teatru Lalek "Rabcio" w Rabce-Zdroju
21.10.20249 października uczniowie klas 4-6 uczestniczyli w wycieczce do Teatru Lalek "Rabcio" w Rabce-Zdroju. Główną atrakcją był spektakl "Mały Książę" – adaptacja jednej z najpiękniejszych opowieści dla dzieci i dorosłych, autorstwa Antoine'a de Saint-Exupéry'ego. Przedstawienie wzbudziło wiele emocji swoją piękną oprawą i głębokim przesłaniem. Po spektaklu uczniowie spotkali się z aktorami, którzy opowiadali o kulisach pracy w teatrze lalkowym i odpowiadali na pytania.
Dzieci zwiedziły także budynek teatru, poznając zaplecze techniczne. Pani przewodnik opowiedziała nam o historii teatru, a także o technikach animacji lalek, które wykorzystuje się na scenie. Na koniec odbyły się warsztaty teatralne, podczas których uczniowie przymierzali wykorzystywane w teatrze maski. Mieli też okazję spróbować swoich sił w wyrażaniu emocji za pomocą ekspresji scenicznej. Zajęcia te umożliwiły dzieciom rozwijanie swojej kreatywności oraz umiejętności pracy w zespole.
Wycieczka została dofinansowana przez Radę Rodziców, za co serdecznie dziękujemy. (N.K)
Akademia z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej
21.10.202414 października w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej. Wydarzenie to zostało przygotowane przez uczniów klasy 7 oraz solistę z klasy 5.
W pierwszej części akademii uczniowie zaprezentowali zabawny skecz, który miał na celu pokazanie, jak wyjątkowymi ludźmi są nauczyciele. Druga część była bardziej wzruszająca i emocjonalna. Uczniowie składali podziękowania nauczycielom za ich trud i poświęcenie.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego wyjątkowego wydarzenia. Dzień Komisji Edukacji Narodowej to doskonała okazja, aby docenić pracę wszystkich pracowników oświaty oraz przypomnieć sobie, jak wiele im zawdzięczamy. (M.K)
Pasowanie na Przedszkolaka oraz Ślubowanie uczniów klasy I
18.10.202414 października w naszej szkole obchodzony był bardzo uroczyście. Właśnie w tym Dniu Edukacji Narodowej odbyło się uroczyste pasowanie na przedszkolaka oraz ślubowanie uczniów kl I. Pani dyrektor Joanna Workowska powitała społeczność szkolną a także zaproszonych rodziców. Dzieci oraz uczniowie zaprezentowali program artystyczny przygotowany przez wychowawczynie: p. Barbarę, p. Jadwigę i p. Celinę. Doniosłym elementem akademii był akt pasowania oraz ślubowania, czego dokonała pani dyrektor. Następnie pani Workowska życzyła wielu sukcesów, nieustającego uśmiechu, a przede wszystkim czerpania radości z każdej chwili spędzonej w naszej szkole. Dzieci otrzymały drobne upominki ufundowane przez Radę Rodziców. (C.Z, B.J)
Wrzesień w przedszkolu
18.10.2024Wrześniowe święta w przedszkolu:
W naszym przedszkolu jest bardzo miło
Oby nam zawsze tak dobrze było
Skaczemy, tańczymy
Dużo bajek i wierszyków słyszymy.
Lubimy śpiewać różne piosneczki,
Z klocków budować wieże, domeczki,
Wycinać, rysować,
A najbardziej to lubimy figlować.
Zgodnie z kalendarzem imprez nasze przedszkole włącza się w różnego rodzaju akcje szkolne a także na szeroką skalę. Działania poprzez najbliższą dziecku formę zabawy oparte o Podstawę Programową Wychowania Przedszkolnego dają możliwość szeroko pojętego rozwoju naszych najmłodszych.
- Z miłości do Pienin – zwiedzanie najbliższej okolicy w ramach edukacji przyrodniczo - regionalnej.
- Dzień kropki – Ogólnoświatowy Dzień Twórczości Dziecięcej.
- Dzień Przedszkolaka – zabawy integracyjne oraz animacje na świeżym powietrzu. Na koniec dzieci otrzymały upominki, medale oraz dyplomy Dzielnego Przedszkolaka.
- Powitanie Jesieni poprzez projekt nauki przez działanie, odkrywanie świata za pomocą wszystkich zmysłów.
- Dzień Chłopaka. Atrakcyjne zabawy z naszymi najmłodszymi Superbohaterami.
Wizyta Pana Leśniczego w przedszkolu
18.10.2024W dniu 16 października 2024 r. do przedszkola zawitał Pan Marcin Broźny, podleśniczy z Pienińskiego Parku Narodowego. Celem spotkania było: zapoznanie dzieci z pracą leśnika, zaprezentowanie munduru, zachęcanie dzieci do opiekowania się i dokarmiania leśnych zwierząt w okresie zimy, kształtowanie podstawowych zasad ochrony przyrody, pogłębianie wiadomości na temat zwierząt żyjących w środowisku leśnym, uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw, jakie mogą zagrażać środowisku przyrodniczemu ze strony człowieka.Przybliżył on dzieciom informacje na temat swojej pracy, zwierząt żyjących w lesie, roślin chronionych i bezpieczeństwa podczas pobytu w lesie.
Zaznaczył także, że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje gospodarzy, czyli zwierząt w nim mieszkających. Podczas spotkania dzieci zapoznały się z narzędziami jakimi posługuje się leśniczy i miały również okazję poznać życie wybranych gatunków zwierząt (sarny, dzika, lisa). Ciekawie przekazane informacje dotyczące natury oraz jej ochrony na długo pozostaną w pamięci najmłodszych. Dzień ten stał się doskonałą okazją do przypomnienia zasad ochrony przyrody i opieki nad zwierzętami w okresie zimowym.(J.B.).
Turniej piłki nożnej halowej
17.10.2024W środę 16 października w Kluszkowcach zostały rozegrane mistrzostwa Gminy Czorsztyn w piłce halowej dziewczyn i chłopców Igrzyska Dzieci. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy szóstej i piątej. Drużyna dziewczyn wygrała dwa spotkania zajmując miejsce II. Chłopcy wygrali jedno spotkanie zajmując II miejsce. Bardzo duże zaangażowanie, poświęcenie wszystkich uczniów sprawiło, że obie drużyny stanęły na podiumi. (M.K)
Dziewczyny:
Zofia Bańkosz, Katarzyna Dębska, Aleksandra Grywalska, Martyna Jabłońska, Nikola Kaczmarczyk, Martyna Knutelska, Antonina Kowalczyk, Maria Kowalczyk, Maria Olejarz, Justyna Pociecha,
Chłopcy:
Antoni Bańkosz, Bartosz Bańkosz, Filip Janczy, Jan Janczy, Kajetan Janczy, Szymon Kurnyta, Kuba Polczyk, Patrzyk Polczyk, Kamil Sobula, Michał Liptak
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Lipiec 2022
- Wszystkie