W środę 23 czerwca uczniowie klas II- IV oraz dzieci z oddziału przedszkolnego wzięły udział w apelu ,,Bezpieczne Wakacje.” Program artystyczny połączony z prezentacją multimedialną dotyczący zasad bezpiecznego wypoczynku został zaprezentowany przez klasę I pod kierunkiem wychowawczyni. Celem potkania było uświadomienie uczniom, że podczas beztroskich zabaw i wakacyjnych przyjemności, nie wolno zapomnieć o bezpieczeństwie własnym i bliskich. Nie tylko młodsza latorośl naszej szkoły przypomniała sobie reguły bezpiecznego wypoczynku. Również w klasach starszych, wychowawcy przeprowadzili pogadanki na temat ogólnego bezpieczeństwa podczas wakacji. Wszystkim uczniom życzymy wspaniałych wakacji i pięknych wspomnień po powrocie do szkoły.(B.P)
Projekty w klasie VII
26.06.2021W Klasie VII pod koniec roku odbywały się prezentacje projektów, nad którymi pracowali uczniowie w drugim półroczu na lekcjach plastyki. Zostały przygotowane i opracowane cztery projekty. Uczniowie sami chcą się nimi pochwalić i opisać to nad czym pracowali.
Jeden z projektów samodzielnie przygotowała i opracowała Judyta Sproch, nosi on tytuł „Fotografia”.
Judyta - Celem projektu było przekazanie innym podstawowych informacji o fotografii i pokazanie jej przykładów. Uczestnicy dowiedzieli się jak zmienił się aparat fotograficzny, oraz zobaczyli przykłady i rodzaje zdjęć.
Drugi projekt opowiadał o modzie.
Katarzyna-Naszym celem było ukazanie odbiorcom jak dawniej się ubierano. W naszej prezentacji nie tylko ukazaliśmy dawne stroje świata, ale również nasze stroje regionalne. Nad naszym projektem pracowało 5 osób: Amelia, Kasia, Ania, Kamil i Kuba.
Trzeci projekt był projektem badawczym, sprawdzał znajomość najważniejszych wydarzeń historycznych dla Polski mieszkańców Sromowiec Wyżnych.
Konrad -Nasz projekt skupiał się na wiedzy historycznej mieszkańców aby ową wiedzę sprawdzić przygotowaliśmy quiz składający się z 16 pytań. Chcieliśmy aby nasz projekt nie tylko sprawdzał wiedzę ale również ją uzupełniał. Wiadomości obejmowały okres od chrztu Polski do upadku w Polsce komunizmu. Przygotowali: Dominik, Konrad, Mak, Krzyś, Paweł i Dawid
Projekt czwarty mówił o recykling
Skład grupy: Jasiek, Milena, Magda, Gabrysia, Wiktor, Dorian.
Jasiek-celem naszego projektu było przybliżenie, przypomnienie i pokazanie informacji na temat recyklingu. Przygotowaliśmy quiz, prezentację, plakat i Władka (robot wykonany z kartonów, taśmy klejącej i butelek plastikowych). W prezentacji były ogólne informacje o recyklingu, kilka ciekawych informacji i zdjęcia. Quiz sprawdzał wiedzę na temat recyklingu Podczas tworzenia projektu dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy, nauczyliśmy się współpracować.
Egzamin na kartę rowerową
20.06.202116 czerwca odbył się egzamin praktyczny na kartę rowerową. Uczniowie którzy z pozytywnym wynikiem przebrnęli przez pierwszy etap egzaminu, musieli wykazać się umiejętnością jazdy na rowerze zgodnie z przepisami ruchu drogowego. W egzaminie wzięli udział uczniowie klasy czwartej oraz piątej. Wszyscy świetnie poradzili sobie z zadaniami. Gratulujemy i życzymy bezpiecznej drogi! (J.K)
Poznaj ABCDE czerniaka
20.06.2021Czerniaki mają wiele cech charakterystycznych, które pomagają w ich rozpoznaniu. Cechy te określane są za pomocą kryteriów ABCDE.
Letnie półkolonie
14.06.2021W imieniu Centrum Edukacji Lotniczej serdecznie zapraszamy Wasze dzieci do udziału w tegorocznej edycji Wakacyjnych campów lotniskowych! W tym roku po raz pierwszy zapraszamy przez całe wakacje!
Półkolonie będą odbywały się od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-16:30.
Zajęcia różnią się w zależności od wybranego programu. Jeden uczestnik może wziąć udział w dwóch półkoloniach.
Telefon: +48 12 639 36 87
Email: Hanna.Kościelny@krakowairport.pl
Dzień Dziecka w oddziale przedszkolnym oraz w klasach I-III
14.06.2021Dzień Dziecka w klasach I-III przepełniony był w wieloma atrakcjami. Przede wszystkim różnił się on od zwykłego dnia spędzonego w ławce szkolnej. Były konkursy sportowe na boisku szkolnym, malowanie na arkuszach w parach ilustracji dzieci z innych stron świata, ,,naklejanie kolorowych piegów" oraz wiele innych zabaw, które umiliły dzieciom ten dzień. Radości było wiele i niech każdy dzień przynosi naszym uczniom takie odczucia i wrażenia.
Dzień Dziecka
08.06.2021W dniu 7 czerwca okazji „Dnia Dziecka" uczniowie klasy IV miło spędzili czas w kręgielni i sali gier w Domu Wypoczynkowym Pod Taborem. Gra w kręgle sprawiła im dużo frajdy i zadowolenia. W czasie dwu godzinnego pobytu spędzonego aktywnie, każdy spalił mnóstwo kalorii, ale by nabrać sił na nowo postanowiliśmy zapełnić brzuszki zamawiając pizzę. Wyjazd był finansowany przez Radę Rodziców – DZIĘKUJEMY (J.K)
XXI Edycja Konkursu Plastycznego ,,Kto tu rządzi"?
14.06.2021Wśród nagrodzonych prac plastycznych w XXI Edycji Konkursu Plastycznego ,, Kto tu rządzi? Praca sołtysa i rady sołeckiej w naszej wsi”, którego organizatorem co roku jest Szkoła Podstawowa im. św. Kazimierza Jagiellończyka w Bańskiej Niżnej znalazły się prace uczniów z naszej szkoły. Uczennica klasy VI- Martyna Kobylarczyk zajęła I miejsce w kategorii klas IV-VIII, a Jan Pierwoła z klasy I otrzymał wyróżnienie w kategorii klas 0-I. Gratulujemy nagrodzonym i pozostałym uczniom, których piękne prace plastyczne również zostały zaprezentowane w tym konkursie. Wspomnijmy, że celem tegoż konkursu było rozwijanie zainteresowań dzieci pracą sołtysa i samorządu w ich miejscu zamieszkania. (B.P)
III Przegląd Folkloru Pienin Gorców i Podhala „Nuta Dunajca”
07.06.2021W dniach 5-6.06.2021 roku w Maniowach odbył się III Przegląd Folkloru Pienin, Gorców i Podhala „Nuta Dunajca". Celem konkursu jest kultywowanie oraz popularyzowanie tradycji związanej z niematerialnym dziedzictwem kultury terenów górskich jakim jest śpiew, gwara, taniec i muzyka ludowa. Gwarę sromowską na konkursie zaprezentowali: Anna Kozub, Józefa Sproch, Sara Janczy, Aleksandra Gabryś, Aleksandra Górecka, Martyna Kobylarczyk, Katarzyna Janczy, Gratulujemy Martynie i Katarzynie I miejsca w kategorii gawędziarz i zakwalifikowanie się do udziału w 55 Sabałowych Bajaniach w Bukowinie Tatrzańskiej. Aleksandrze Gabryś II miejsca w kategorii gawędziarz i Sarze Janczy wyróżnienie w kategorii recytator. Gratuluję, dzięki Wam nasza tradycja i gwara nie zaginie. (J.K)
Witaj majowa jutrzenko!
05.05.2021Jak każdego roku, pierwsze trzy dni maja to święta państwowe. 1 maja to Święto Pracy, inaczej Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Z kolei 2 maja to Dzień Flagi. Święto to wprowadzone zostało do kalendarza w 2004 r. Tego dnia na wielu polskich domach powiewa biało-czerwona flaga. Natomiast 3 maja jest świętem państwowym na pamiątkę uchwalenia w 1791 r. Konstytucji 3 Maja. Była ona pierwszą w Europie i drugą na świecie, niezwykle postępową konstytucją, która stała się symbolem historyczno-narodowym. Kolejne rocznice jej uchwalenia były okazją do zamanifestowania wolności narodu względem obcej władzy czy suwerenności społeczeństwa wobec rządzących. Z okazji świąt majowych uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji „Zdjęcie z flagą”. Uczniowie wykazali się pomysłowością, pozując z biało-czerwoną na tle naszych pięknych krajobrazów. Efekty ich prac można było obejrzeć podczas akademii.
M.R.
Rekrutacja uzupełniająca na rok szkolny 2021/2022
09.04.2021Dyrektor Szkoły Podstawowej w Sromowcach Wyżnych ogłasza zapisy na wolne miejsca do oddziału przedszkolnego i do klasy pierwszej na rok szkolny 2021/2022 - postępowanie uzupełniające.
Początek rekrutacji uzupełniajacej od 12.04.2021r do 19.04.2021 r. do godz. 14.30. Dodatkowo informujemy, że od 01.09.2021r. dla chętnych dzieci, których rodzice zadeklarują, będzie możliwość wydłużenia pobytu dziecka do 8 godzin dziennie. Pobyt dziecka powyżej pięciu godzin oraz wyżywienie będzie płatne na zasadach ustalonych w „Uchwale Rady Gminy Czorsztyn w sprawie opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego”. Na składanych dokumentach rodzic deklaruje czas pobytu dziecka w oddziele tj: 5 lub 8 godzin dziennie.
Dokumenty rekrutacyjne są dostępne na stronie internetowej szkoły. Druki można pobrać również w szkole, codziennie w godzinach 8.00- 14.00. Ze względu na trwającą pandemię dokumenty należy składać do skrzynki podawczej dostępnej w szkole codziennie w godz. 8.00-14.00.
Obowiązujące terminy określa ZARZĄDZENIE WG.0050.2.2021 Wójta Gminy Czorsztyn z dnia 7 stycznia 2021 r.
Zapraszamy do udziału w akcji Eko-Zwierzaki
15.03.2021Nasza szkoła przystąpiła do akcji "Eko-Zwierzaki" mającej na celu pomoc zwierzętom w schroniskach. Możemy im pomoc przynosząc do szkoły puste opakowania po tuszu, które zostana przekazane organixzatorom akcji.
Pasowanie na czytelnika
24.02.202123 lutego odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klasy pierwszej. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Spotkanie z małymi czytelnikami zaczęło się od pogadanki, z której dzieci dowiedziały się dlaczego warto czytać książki i jak je szanować. Zanim dzieci zostały pasowane na czytelnika musiały wykazać się znajomością wierszy, bajek i bajkowych postaci rozwiązując quiz. Na pamiątkę uczniowie otrzymali wyprawki czytelnicze przygotowane przez Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. (J.K)
Rajd "Śladami Partyzantów"
24.02.2021Nowa galeria Rajd "Śladami Partyzantów" została dodana do albumu fotograficznego
W dniu 19.02.21 uczniowie z klas VII i VIII wzięli udział w VI Rajdzie Turystyczno-Historycznym na Przysłop "Śladami Partyzantów". Organizatorem rajdu jest PTTK Szczawnica oraz LO Krościenko. Trasa prowadziła z Placu Dietla przez Bereśnik do przełęczy Przysłop. Tu zostały zapalone znicze przy pomniku upamiętniającym pięciu partyzantów, którzy zginęli w niemieckiej zasadzce 21.02.1944r.
Kampania informacyjno-edukacyjna-przemoc
22.02.2021Wpływ sytuacji pandemii na występowanie negatywnych zjawisk w rodzinie
Sytuacja pandemii powoduje zmiany w funkcjonowaniu rodzin. Praca zdalna lub okresowy brak aktywności zawodowej rodziców, stałe przebywanie dzieci w domu w związku z nauką zdalną, a także ograniczenia w bezpośrednich zewnętrznych kontaktach społecznych powodują, że relacje społeczne członków rodziny odbywają się prawie wyłącznie w ramach kontaktów wewnątrzrodzinnych. Sytuacja taka stanowi wyzwanie dla rodzin i często ma pozytywne skutki – pozwala na pogłębienie relacji, odnajdywanie nowych aktywności indywidualnych i wspólnych, szersze, pozytywne oddziaływanie wychowawcze rodziców na dzieci. Stwarzać może jednak także zagrożenie ujawnienia się lub pogłębienia negatywnych zjawisk w relacjach rodzinnych – agresji, nadużywania środków psychoaktywnych, różnych przejawów przemocy. Wspólne, stałe przebywanie w jednym miejscu osób stosujących agresję i przemoc oraz członków rodzin, do których te zachowania są kierowane, powoduje nawarstwianie się atmosfery strachu, lęku, braku poczucia bezpieczeństwa i stabilizacji, a także bezsilność i bezradność często przechodzące w stany depresyjne, a nawet suicydalne.
Negatywne zjawiska w rodzinie szczególnie mocno dotykają dzieci, które – nawet, gdy zachowania agresywne nie są skierowane do nich bezpośrednio – ponoszą emocjonalne konsekwencje: przeżywają trudne emocje, z którymi nie mogą sobie poradzić i nie mają (nie znają) możliwości uzyskania pomocy z zewnątrz. Specjaliści wskazują, że dzieci będące świadkami przemocy domowej, są narażone na emocjonalną i psychologiczną traumę oraz poczucie odrzucenia, a w dłuższej perspektywie mogą mieć problemy społeczne, behawioralne oraz emocjonalne. Te symptomy mogą prowadzić do depresji, myśli samobójczych czy agresji. Osoby, które w dzieciństwie były świadkami lub ofiarami przemocy, mogą przejawiać niektóre lub wszystkie z tych zachowań w życiu dorosłym, często nakręcając w ten sposób koło przemocy, co w konsekwencji wpływa na ich poczucie szczęścia.
Według definicji sformułowanej przez Międzynarodową Organizację Nauk Medycznych i Światową Organizację Zdrowia „maltretowanie dziecka to każde zamierzone lub niezamierzone działanie osoby dorosłej, społeczeństwa lub państwa, które wpływa ujemnie na zdrowie, rozwój fizyczny lub psychospołeczny dziecka”.
Szczególnie negatywne skutki dla zdrowia i rozwoju dziecka ma stosowanie agresji, przemocy i nadużywanie środków psychoaktywnych (w tym alkoholu) – przez ich rodziców. Wielu badaczy wskazuje na silne związki pomiędzy piciem alkoholu a stosowaniem przemocy interpersonalnej w ogóle, a przemocy domowej szczególnie, co potwierdzają również wyniki monitoringu prowadzonego w naszym województwie przez Policję i Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie, prezentowane w corocznych raportach.
Powiązania pomiędzy piciem alkoholu a maltretowaniem dzieci:
- szkodliwe picie alkoholu może bezpośrednio wpływać na funkcje psychiczne i kognitywne, zmniejszając samokontrolę i czyniąc człowieka bardziej podatnym na akty przemocy, również wobec dzieci,
- szkodliwe picie alkoholu przez rodziców i opiekunów może wpływać niekorzystnie na poczucie odpowiedzialności, a także zmniejszać ilość czasu i pieniędzy, które mogą być przeznaczone dla dziecka. W takich sytuacjach może dojść do zaniedbania podstawowych potrzeb dziecka,
- szkodliwe picie przez rodziców jest związane z innymi problemami, takimi jak słabe zdrowie psychiczne i antyspołeczny charakter. Te czynniki zwiększają ryzyko maltretowania dziecka,
- doświadczenie bycia maltretowanym jako dziecko jest powiązane z ryzykownym i szkodliwym piciem alkoholu w późniejszym życiu. Sięganie po alkohol w życiu dorosłym stanowi często próbę poradzenia sobie z przeżyciami z dzieciństwa,
- szkodliwe picie przez kobiety w ciąży może skutkować rozwojem alkoholowego zespołu płodowego (FAS) lub poalkoholowym efektem płodowym (FAE). Takie zaniedbania są powiązane również ze zwiększonym ryzykiem znęcania się nad dziećmi, a u dzieci z FAS lub FAE – z ryzykiem zachowań o charakterze przestępczym bądź aktów przemocy,
- pozostawianie dzieci bez opieki bądź brak kontroli w zakresie sięgania przez nie po alkohol, co pozwala im regularnie się upijać, może zniszczyć ich zdrowie psychiczne i fizyczne, prowadząc do zwiększonego ryzyka dokonywania aktów przemocy.
Negatywne zjawiska w rodzinie powodują wystąpienie bezpośrednich skutków oraz – co ma szczególne znaczenie – skutków odroczonych, wpływających na jakość życia, w jego wielu aspektach, członków tych rodzin.
Konsekwencjami przemocy fizycznej są urazy (np. siniaki, oparzenia, złamania), a w najcięższych przypadkach urazy powstałe w wyniku maltretowania, mogą mieć skutek śmiertelny. Wszystkie zachowania przemocowe wywołują symptomy związane ze stresem.
Zachowania przemocowe skierowane bezpośrednio na osoby dorosłe mają negatywne konsekwencje również u świadków – szczególnie dzieci, które emocjonalnie zaangażowane są w relację dorosłych (rodziców).
Problemy występujące u ofiar, zarówno w dzieciństwie, jak i w późniejszym życiu:
- lęk, zaburzenia snu, depresja czy próby samobójcze. Zwiększają one ryzyko nadużywania alkoholu lub narkotyków,
- ofiary są również bardziej narażone na przejawianie tendencji do przemocy w późniejszym życiu (znęcanie się nad dzieckiem, przemoc w stosunku do partnera),
- maltretowanie dziecka i późniejsze problemy z alkoholem mogą wpływać na przenoszenie problemu przemocy z jednego pokolenia na następne,
- maltretowane dziecko ma gorsze wyniki w nauce, co często skutkuje posiadaniem gorzej płatnej pracy w dorosłym życiu,
- niektóre badania wykazały, że zarówno mężczyźni, jak i kobiety, którzy doświadczyli maltretowania w dzieciństwie, są narażeni na większe ryzyko związania się w przyszłości z partnerem z problemami alkoholowymi, małżeńskimi bądź rodzinnymi. (Na podstawie raportu Child Maltreatment and Alcohol - WHO 2006 https://www.niebieskalinia.pl/edukacja/materialy-edukacyjne/artykuly/54-maltretowaniedzieci-a-alkohol-raport-who-2006)
W udzielaniu pomocy osobom dorosłym żyjącym w związku przemocowym – w budowaniu z nimi planu bezpieczeństwa – należy uwzględnić także bezpieczeństwo dzieci, na wypadek wystąpienia napaści/zachowań przemocowych ze strony osoby stosującej przemoc. Plan ten winien zawierać informacje dla dzieci przekazane przez osobę doświadczającą przemocy lub wspierającą dziecko, w tym:
- co ma zrobić, gdyby doszło do napaści/zachowania przemocowego,
- znać numery telefonów 112, 997 na Policję, 999 do pogotowia ratunkowego,
- jak bezpiecznie opuścić dom, do kogo ze znajomych, sąsiadów lub rodziny zwrócić się o pomoc.
Do współpracy w organizowaniu miejsc kontaktowych winny być włączone lokalne instytucje i służby – policja, instytucje pomocy społecznej, oświaty, ochrony zdrowia oraz organizacje pozarządowe. Podmioty te winny upowszechniać w środowisku informacje o własnych telefonach, stronach i innych możliwościach elektronicznego kontaktu, a także o ogólnopolskich telefonach, kampaniach i miejscach udzielania pomocy.
Program ,,ograniczenia zachorowalności na nowotwory"
16.02.2021Program ,,ograniczenia zachorowalności na nowotwory przez redukcję ryzyka w zakresie profilaktyki pierwotnej nowotworów"
Nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Czerniaka - edycja 2020/2021.
W ramach programu zostaną przeprowadzone zajęcia z uczniami klasy VII i VIII, po których uczniowie będą znać zasady profilaktyki czerniaka, zdobędą umiejętność przeprowadzenia samobadania skóry, czy też zróżnicowania zmian podejrzanych o charakter nowotworowy ze zwykłymi znamionami. (J.K)
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy - 29 finał
16.02.2021Niezwykle istotne jest, by uczniowie już od najmłodszych lat uczyli się, że bezinteresowna pomoc jest ważna i by nigdy nie wahali się wspierać potrzebujących.
Choć trwa pandemia, WOŚP nie przestaje grać! Kolejny raz nasza szkoła włączyła się w zbiórkę na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W piątek 29 stycznia, jeszcze przed wielkim finałem, w szkole była wystawiona puszka, do której bardzo chętnie wrzucali pieniądze nie tylko uczniowie klas młodszych. (J.K)
W rytmie walczyka, zumby i twista
16.02.2021Zajęcia z wychowania fizycznego i świetlicy zawsze mobilizują dzieci do aktywności ruchowo - twórczej. Tym razem w czwartek- 4 lutego uczniowie klasy I uczyli się elementów takich tańców , jak: zumba, twist i walczyk . Atrakcją w tym dniu dla dzieci było to, że każde z nich miało możliwość przebrać się za bohaterów znanych bajek i zaprezentować swoje stroje - przecież to czas karnawału. Radość i śmiech gościł na buziach wszystkich pierwszaków.
Zajęcia z wychowania fizycznego i świetlicy zawsze mobilizują dzieci do aktywności ruchowo - twórczej. Tym razem w czwartek- 4 lutego uczniowie klasy I uczyli się elementów takich tańców , jak: zumba, twist i walczyk . Atrakcją w tym dniu dla dzieci było to, że każde z nich miało możliwość przebrać się za bohaterów znanych bajek i zaprezentować swoje stroje - przecież to czas karnawału. Radość i śmiech gościł na buziach wszystkich pierwszaków.
Zajęcia z wychowania fizycznego i świetlicy zawsze mobilizują dzieci do aktywności ruchowo - twórczej. Tym razem w czwartek- 4 lutego uczniowie klasy I uczyli się elementów takich tańców , jak: zumba, twist i walczyk . Atrakcją w tym dniu dla dzieci było to, że każde z nich miało możliwość przebrać się za bohaterów znanych bajek i zaprezentować swoje stroje - przecież to czas karnawału. Radość i śmiech gościł na buziach wszystkich pierwszaków.
Spotkanie ze Świętym Mikołajem
02.07.2021Święty Mikołaj corocznie odwiedza dzieci w naszej szkole. W tym roku nie zapomniał o przedszkolakach i 4 grudnia z workiem pełnym prezentów zawitał w progi szkoły. Za ciężką pracę w ciągu całego roku Mikołaj obdarował wszystkie dzieci prezentami. Dzieci były bardzo uradowane wizytą niezwykłego Gościa.(M.P.)
Andrzejki w przedszkolu
02.07.2021Dnia 26 listopada nasze przedszkolaki świętowały „ Andrzejki.” Już od rana w sali panował andrzejkowy, tajemniczy nastrój. Dzieci pięknie tańczyły przy muzyce. Odgadywały, kim będą w przyszłości. Układając swoje buty sprawdziły, kto z nich pojedzie w daleką podróż. Andrzejki w naszym oddziale przedszkolnym były niezwykle udane. Radości nie było końca.(M.P.)
Archiwum Aktualności