14 maja odbyła się wycieczka klas 2 i 3 do Bochni. W programie wycieczki było zwiedzanie kopalni, zapoznanie z historią soli na terenach Polski, warsztaty plastyczno-techniczne, spotkanie ze Skarbnikiem, przejazd kolejką oraz obiad. Przewodnicy przekazali uczniom w bardzo ciekawej formie informacje i ciekawostki dotyczące kopalni soli w Bochni. Na warsztatach zostały wykonane przestrzenne prace plastyczne, które dzieci zabrały do domu. Była tez możliwość kupienia drobnych pamiątek. Po udanej wycieczce wróciliśmy do domu. (B.N-B)
Gminny Konkurs Matematyczny i Ortograficzny
20.06.2022W ostatnich dniach maja 30, 31 odbyły się Gminne Konkursy-ortograficzny w S.P w Kluszkowcach i matematyczny dla klastrzecich w S.P w Maniowach. W konkursie ortograficznym wzięło udział 3 uczniów z klasy 3 i czterech uczniów z klas IV-VIII. W kategorii klas trzecich, II miejsce zajęła Zuzanna Pierwoła. Konkurs matematyczny był zorganizowany dla uczniów klas III i wzięło w nim udział 4 uczniów z nasze szkoły. W tym konkursie II miejsce zajął Maciej Siedlarczyk, a Piotr Kowalczyk zajął miejsce I. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursów. (B.N-B)
Akcja Przewodnicy Dzieciom
13.06.2022W ramach akcji Przewodnicy Dzieciom uczniowie klasy 8 wzięli udział w zorganizowanym przez przewodników PTTK Krościenko, wyjeździe do Krakowa. W czasie wycieczki zaplanowane było zwiedzanie Muzeum Lotnictwa Polskiego oraz obiad. Dodatkowo uczniowie odwiedzili Park Edukacyjny im.St. Lema, gdzie mogli samodzielnie przeprowadzić ciekawe eksperymenty i poznać zasady fizyki. Dzięki dobrej pogodzie wszystkie punkty programu zostały zrealizowane.(B.N-B)
,,Bliżej Ukrainy”- program artystyczny klasy II
12.06.20228 czerwca, we wtorek uczniowie klasy II pod kierunkiem swojej wychowawczyni Bożeny Pierwoła zaprezentowali uczniom naszej szkoły program artystyczny z cyklu zajęć edukacyjnych pt. ,,Polska i nasi sąsiedzi.” Tematem przewodnim była Ukraina. Ciekawostki o tym kraju przedstawione przez drugoklasistów i prezentacja filmowa pt. ,,Ukraina”, wzbogaciła wiadomości uczniów o tym państwie. (B.P).
Podium jest nasze!
08.06.2022W XVIII Międzyszkolnym Konkursie Przyrodniczym „JESTEM WSPÓŁODPOWIEDZIALNY ZA STAN ŚRODOWISKA” nasi uczniowie byli bezkonkurencyjni. Spośród 15 uczestników etapu szkolnego z klas 7 i 8 wyłoniło się troje reprezentantów Szkoły, którzy w etapie finałowym zdobyli wszystkie trzy czołowe miejsca. A byli to uczniowie naszej klasy ósmej:
Milena Sproch
Jan Stopiak
Magdalena Kowalczyk
Nagrody odebrali z rąk Dyrektora Szkoły Podstawowej w Sromowcach Niżnych, Pana Krzysztofa Nosala oraz organizatorki Konkursu, Pani Grażyny Łabno, która z okazji obchodzonego corocznie 5 czerwca Światowego Dnia Środowiska przygotowała wraz z uczniami ciekawą prelekcję na ten temat.
Wszystkim zwycięzcom składamy serdeczne gratulacje! (B. L)
Moje pierwsze prawo jazdy - karta rowerowa
05.06.2022Egzamin na kartę rowerową składał się z dwóch części – teoretycznej i praktycznej. Test teoretyczny uczniowie zdawali 20 maja, sprawdzał znajomość przepisów ruchu drogowego, których dzieci nauczyły się podczas zajęć. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku egzaminu teoretycznego, czwartokasiści przystąpili 3 czerwca do egzaminu praktycznego, który obejmował: slalom, zakręcanie w kwadracie, korytarz, jazda rowerem po linii prostej i zatrzymanie się w wyznaczonym miejscu. Gratuluję uczniom zdanych egzaminów oraz ich pierwszego prawa jazdy! (J.K)
Wycieczka do Kacwina klasy II i III - Wioska Indiańska
02.06.2022Z okazji Dnia Dziecka, 1 czerwca, klasy 2 i 3 pojechały do Kacwina gdzie znajduje się Wioska Indiańska. Uczniowie zostali powitani przez szamana. W namiocie Dwóch Wodzów, zapoznali się ze zwyczajami Indian, m.innymi ich twarze zostały pomalowane w tradycyjne wzory indiańskie. Wzięli udział w zabawach, strzelaniu z łuku, tańcu indiańskim, rzucie dzidą oraz puszczaniu mega baniek mydlanych. Pobyt w wiosce zakończył się paleniem ogniska i zjedzeniem pieczonej kiełbasy.(B.N-B)
Przedszkolaki i klasa pierwsza z wizytą Wiosce Indiańskiej w Kacwinie
02.06.202231 maja 2022 r. dzieci z oddziału przedszkolnego oraz pierwsza klasa wybrały się na wycieczkę do wioski indiańskiej w Kacwinie. Celem wycieczki było zapoznanie się ze zwyczajami, tradycjami i obrzędami indiańskimi, które szczególnie działają na wyobraźnię dziecięcą i niosą pożyteczne wartości związane z umiejętnością życia w grupie. Dzieci zostały oprowadzone przez "wodzów plemienia " po wiosce i przyjęte do szczepu indiańskiego. Wszystkie miały możliwość strzelania z łuku do tarczy, spróbowania walczenia dzidą, bujania się na hamakach czy grania na bębnach w Wielkim TIPI. Szczególne zainteresowanie wzbudziły u dzieci rekwizyty, jakimi posługiwali się Indianie w życiu codziennym. Następnie udały się na wspólny posiłek - pyszne pieczone kiełbaski. W czasie pobytu w wiosce, dzieci miały możliwość podziwiania pięknych widoków podczas pieszej wędrówki. Szczęśliwi i uradowani po dniu pełnym wrażeń wrócili do domu. (R.J)
Wycieczka do Ojcowskiego Parku Narodowego klas IV-VIII
02.06.2022Ojcowski Park Narodowy, chociaż najmniejszy ze wszystkich parków narodowych w Polsce, oferuje wiele atrakcji przyrodniczych, historycznych i krajobrazowych. Mogli się o nich przekonać uczniowie klas IV - VIII, którzy wraz z wychowawcami 1 czerwca br. udali się na wycieczkę właśnie w to piękne i urokliwe miejsce w Małopolsce. Podczas wycieczki zwiedzieliśmy największą jaskinię na terenie Jury Krakowskiej: Jaskinię Wierzchowską oraz nieco mniejszą jaskinię Ciemną, w której to mogliśmy spotkać nietoperze oraz dowiedzieć się nieco o naszych przodkach - Neandertalczykach. Kolejnym punktem był zamek w Pieskowej Skale, Maczuga Herkulesa oraz spacer przepiękną Doliną Prądnika z Bramą Krakowską oraz Źródełkiem Miłości, a wszystko to z przepięknymi widokami form krasowych, ostańcami porośniętymi zielenią. Dzięki pięknej pogodzie oraz fantastycznej pani Przewodnik, która nas prowadziła, poznaliśmy wiele legend i ciekawostek dotyczących unikatowych miejsc w Ojcowskim Parku Narodowym.Zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy w godzinach wieczornych. (Z.M)
Udział uczniów w konkursach religijnych
29.05.2022Uczniowie naszej Szkoły wzięli udział w konkursach religijnych:
1. Biblijnym Konkursie Tematycznym „Z Dobrą Nowiną przez życie” dla uczniów szkół podstawowych województwa małopolskiego w roku szkolnym 2021/2022. Uczniowie, którzy zmierzyli się z testem konkursowym wykazali się bardzo dobrą znajomością Ewangelii.
Dominik Bańkosz, Konrad Bańkosz z klasy 8 wzięli udział w etapie rejonowym tego konkursu.
2. „Przez Maryję - Bogu samemu: bł. kard. Stefan Wyszyński”
Celem tego konkursu było:
a) uczczenie ogłoszenia kard. Stefana Wyszyńskiego błogosławionym Kościoła Katolickiego,
b) przybliżenie uczniom historii życia i posługi Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego,
c) kształtowanie u uczniów chrześcijańskiej hierarchii wartości i postaw zgodnych z nauczaniem
bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski
Uczniowie, którzy brali udział w konkursie:
Konrad Bańkosz - kl.8
Łukasz Kowalczyk - kl.7
Gabriela Janczy - kl.8
Katarzyna Janczy - kl.8
Judyta Sproch - kl.8
Konrad Bańkosz i Judyta Sproch znaleźli się w gronie 26 gronie uczniów naszej Archidiecezji, którzy osiągnęli najwyższe wyniki w tym konkursie.
3. Konkurs Papieski "Miłosierdzie"18 maja uczniowie: Łukasz Kowalczyk - kl.7, Katarzyna Janczy - kl.8, Judyta Sproch - kl.8 wzięli udział w VII Konkursie Papieskim "Miłosierdzie". Konkurs odbył się w Szkole Podstawowej w Niedzicy. Łukasz Kowalczyk znalazł się na II miejscu, wśród tych uczniów, którzy wykazali się świetna znajomością tematyki konkursowej. (K.J-R)
Spotkanie z funkcjonariuszami Policji.
23.05.2022Dnia 18.05.2022 r. odbyło się w naszej szkole spotkanie z funkcjonariuszami Policji. Przeprowadzono pogadanki w dwóch grupach wiekowych. Zagadnienia poruszone dla klas 0-III dotyczyły:
- Bezpiecznego powrotu do domu ze szkoły w tym agresji słownej i fizycznej.
- Zakazu (samodzielnej) jazdy na rowerach/ brak karty rowerowej i jego skutki.
- Brawury na rowerze i na drodze.
- Kontaktów z nieznajomymi w Internecie i ich skutki.
Dzieci miały okazję zapoznać się z umundorowaniem Policjantów, a także zobaczyć pojazd i zapoznać się z bliska z dźwiękiem sygnałów radiowozu, co wzbudziło wiele emocji. Dla uczniów klas IV-VIII przygotowano pogadanki dotyczące:
- Agresji rówieśniczej w drodze do i ze szkoły w tym słownej i fizycznej.
- Niszczenia mienia w szkole i poza nią oraz skutki prawne.
- Cyberprzemocy.
- Przestrzegania zasad wynikających ze statutu szkoły oraz konsekwencji ich łamania ( używanie telefonów komórkowych, e -papierosów).
Poruszane tematy cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, o czym świadczyły liczne pytania kierowane do Policjantów. Fachowe przeprowadzenie zajęć przez specjalistę w dużym stopniu przyczyniły się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych i bezpiecznych wśród uczniów oraz, mamy nadzieję, że pozytywnie wpłynie na ich zachowanie w szkole i poza nią. Zajęcia z przedstawicielem Policji są jednymi z wielu działań realizowanych w ramach programu profilaktycznego naszej szkoły. (U.D)
XI Ogólnopolski Tydzień Świadomości Czerniaka
19.05.2022Budowanie świadomości oraz zachęcenie do rozwagi i ochrony skóry przed promieniami UV podczas wakacyjnego odpoczynku to cel XI Tygodnia Świadomości Czerniaka, rozpoczynającego się 17 maja. Za pośrednictwem tegorocznego hasła „Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA" zwracamy uwagę na konieczność przestrzegania zasad profilaktyki wśród wszystkich dorosłych, bez względu na wiek, preferencje i wybrany sposób spędzania wolnego czasu na zewnątrz – aktywnie, na sportowo i w biegu czy spokojnie, na leżaku we własnym ogrodzie.
Ambasadorkami XI Tygodnia Świadomości Czerniaka zostały aktorki, mama i córka, Maria Winiarska oraz Zofia Zborowska-Wrona. W myśli zasady „Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA" zachęcają wszystkich do rozwagi i priorytetowego traktowania swojego zdrowia, bez konieczności rezygnowania ze swoich ulubionych aktywności.
Spotkanie ze strażakami
19.05.202213 maja br. uczniowie klas 0- III wzięli udział w spotkaniu ze strażakami OSP w Sromowcach Wyżnych. O pracy strażaka opowiedzieli nam: Pan Jacek Górecki oraz Pan Antoni Pierwoła. W interesujący sposób dokonali oni prezentacji stroju strażaka oraz urządzeń używanych w trakcie akcji ratowniczej. Dzieci były zachwycone nowym samochodem strażackim. Z zaangażowaniem ćwiczyły też użycie hydronetki wodnej. Spotkanie przebiegło w miłej i serdecznej atmosferze. Serdecznie dziękujemy Panom za poświęcony nam czas.(M.P.)
Gminny Konkurs Ortograficzny - eliminacje szkolne
19.05.2022W ubiegłym tygodniu przeprowadzone zostały eliminacje szkolne do Gminnego Konkursu Ortograficznego, efektem których wyłoniono 4 uczestników z klasy III oraz 4 z klas IV-VIII. Za naszych szkolnych specjalistów od ortografii trzymamy mocno kciuki podczas etapu gminnego, który odbędzie się już 30 maja w Kluszkowcach. (K.N)
Święto Konstytucji 3 Maja
11.05.2022W coroczny kalendarz uroczystości w naszej szkole wpisana jest uroczysta akademia z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Klasa VI przygotowała żywą lekcję historii, która przeniosła nas w odległe czasy, minione wieki, by słowem i piosenką przybliżyć tamte wzniosłe wydarzenia związane z uchwaleniem tej Ustawy Rządowej. Świat idzie z postępem: komputer, Internet, nowoczesne technologie, ale historia naszego kraju to skarb, który każdy Polak powinien nosić w sercu! (Z.M)
Zajęcia terenowe w Pienińskim Parku Narodowym
10.05.202210 maja uczniowie klasy 5 wraz z wychowawczynią p. J. Kobylarczyk oraz p. M. Janczy uczestniczyli w zajęciach organizowanych przez Pieniński Park Narodowy. Wyjście na szlak rozpoczęliśmy od przypomnienia zasad obowiązujących na terenie parku. Póżniej udaliśmy się na Halę Majerz, tam czekało na nich pierwsze zadanie, które polegało na rozpoznawaniu elementów krajobrazu, nanoszeniu ich na mapki i wyznaczaniu kierunków. W trakcie lekcji w terenie uczniowie poznali historię i zasady działania Pienińskiego Parku Narodowego oraz skutki ingerencji człowieka w krajobraz. Później udaliśmy się na Zamek Czorsztyński, gdzie została przybliżona historia i teraźniejszość zamku. Jak widać na zdjęciach pogoda nam dopisała. (J. K)
Wycieczka w ramach koła SKKT
10.05.2022Grupa uczniów z klas 7 i 8 wzięła udział w wycieczce w ramach koła SKKT, która odbyła się 5.05.2022r. Ze względu na zmienną pogodę tego dnia, trasa wycieczki w Małe Pieniny uległa małej zmianie. Odwiedziliśmy kościoły w Szlachtowej i Jaworkjach, które wcześniej były cerkwiami greckokatolickimi i ich wystrój pozostał w formie pierwotnej. Dalej przeszliśmy Rezerwatem Białej Wody. Po wyjściu szlakiem do schroniska pod Durbaszką, grupa przeszła przez Wysoki Wierch do Szlachtowej, skąd wróciliśmy do domu. Niesprzyjająca początkowa aura, okazała się jednak łaskawa i pogoda dopisała wędrówce. (B.N-B)
"Oszczędzaj wodę. Dbaj o przyrodę". Konkurs plastyczny organizowany przez Nadleśnictwo w Krościenku
09.05.2022Tematem pracy plastycznej było zilustrowanie hasła dot. oszczędzania wody i dbania o przyrodę, znaczenie wody dla życia na Ziemi, w tym wpływu na bioróżnorodność oraz zdrowie człowieka. Uczniowie naszej szkoły z radością podjęli się tego wyzwania. Wykonali bardzo dużo pięknych i pomysłowych prac. Prace plastyczne były wykonane najczęściej w formie plakatu. W konkursie brały udział uczniowie klas starszych. Do konkursu zostało zgłoszonych około 130 prac z okolicznych szkół. Doceniona została nasze uczennica z klasy IV Edyta Chmiel, która zdobyła wyróżnienie. Cieszymy się z odniesionego sukcesu i życzymy zapału w podejmowaniu kolejnych twórczych wyzwań (N. H)
Odkrywamy własne talenty
09.05.2022Każdy uczeń jest do czegoś uzdolniony, a wykrywanie tych zdolności jest bardzo ważnym zadaniem szkoły. Tyle jest rodzajów zdolności, ile jest rodzajów działalności ludzkiej i każdemu rodzajowi działalności odpowiada rodzaj zdolności. Często jednak nawet wysokie uzdolnienia nie wystarczają do osiągnięcia sukcesu na miarę własnego talentu, jeżeli nie jest on wsparty rzetelną pracą i pomocą ze strony nauczyciela. Toteż wdrażanie uczniów do systematycznej pracy nad własnym rozwojem stanowi szczególnie ważną część składową działań pedagogicznych dynamizujących rozwój ich zainteresowań i uzdolnień. Uczestnictwo w zajęciach plastycznych i konkursach plastycznych sprzyja kształtowaniu osobowości i rozwijaniu zainteresowań. Kierując się tym wyzwaniem stawianym przed nauczycielami stwarzamy uczniom możliwość uczestniczenia w różnych konkursach. Nasi uczniowie mogą się pochwalić udziałem w wielu konkursach plastycznych.
„Dzieło św. Mikołaja podejmowane przez współczesnych”
„Po co słoń trąbę ma”
„Niepodległość”
„Duch natury”
„Mój wymarzony lizak”
„Szanuj wodę chroń przyrodę”
„Moja wymarzona złota rybka”
Chociaż nie udało nam się zdobyć uważamy zasłużonych nagród, bo prace wysyłane na konkursy były przepiękne, to i tak cieszymy się, że uczniowie zyskali wiele umiejętności, które wykorzystają na przyszłość. Ukształtowali i udoskonalili umiejętność koncentracji uwagi. Pobudzili aktywność umysłową, wyobraźnię, fantazję, krytycyzm.
Tematy plastyczne dotyczyły różnych dziedzin życia. Były to konkursy związane z przyrodą, ochroną środowiska, poruszały zagadnienia związane z tradycją i polskością. To bogactwo tematów pozwoliło uczniom rozbudzać ciekawość poznawczą, pozwalało na samodzielne rozwiązywanie napotkanych problemów z wykorzystaniem posiadanej wiedzy, szybkości podejmowania decyzji.
Dziękujemy uczniom i rodzicom za ogromne zaangażowanie i mam nadzieję, że na sukcesy nie będziemy długo czekać, a zdobyte doświadczenie utoruje nam drogę do zwycięstwa. (N. H)
Nasza twórczość plastyczna
09.05.2022Klasa IV poznała nową technikę rysunkową. Pastel to technika, która polega na ścieraniu i wcieraniu w papier lub karton pigmentów barwnych pałeczek, bez udziału płynnych tworzyw malarskich. Pracując bokiem kredki, namalujemy szeroką smugę, którą można rozcierać czy wielokrotnie nawarstwiać, uzyskując efekt zbliżony do malowidła olejnego. Pracując czubkiem kredki, uzyskujemy cienkie linie i delikatne ślady, kojarzące się raczej z rysunkiem. Uczniowie wykonali piękne prace związane z symboliką i tradycjami świąt wielkanocnych. Na tablicy wystawowej podziwiać można również rzeźby wykonane z papieru szarego, to dzieło utalentowanych piątoklasistów, którzy nie bali się wyzwania i również pokazali co potrafią.Klasa IV poznała nową technikę rysunkową. Pastel to technika, która polega na ścieraniu i wcieraniu w papier lub karton pigmentów barwnych pałeczek, bez udziału płynnych tworzyw malarskich. Pracując bokiem kredki, namalujemy szeroką smugę, którą można rozcierać czy wielokrotnie nawarstwiać, uzyskując efekt zbliżony do malowidła olejnego. Pracując czubkiem kredki, uzyskujemy cienkie linie i delikatne ślady, kojarzące się raczej z rysunkiem. Uczniowie wykonali piękne prace związane z symboliką i tradycjami świąt wielkanocnych. Na tablicy wystawowej podziwiać można również rzeźby wykonane z papieru szarego, to dzieło utalentowanych piątoklasistów, którzy nie bali się wyzwania i również pokazali co potrafią. (N.H)
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Lipiec 2022
- Wszystkie