Bogactwem naszej wsi oprócz ziemi i ludzi tu zamieszkujących jest tradycja, którą należy kultywować od najmłodszych lat, aby dzieci mogły ją poznać i przekazać następnym pokoleniom. W ramach realizacji programów regionalnych „Powrót do korzeni” oraz „Dziecię Pienin” do naszej szkoły zostali zaproszeni wyjątkowi goście –Chór Flisacki. Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich na rzece Dunajec w tym roku obchodzi 90 rocznicę swojego istnienia, więc wizyta w naszej szkole jest jednym z wielu występów celebrujących tę wyjątkową okazję. Panowie uświetnili naszą uroczystość szkolną pięknym śpiewem oraz lokalnymi legendami o bracie Cyprianie i świętej Kindze. Zawód flisaka, jest nam bardzo bliski, ponieważ większość pochodzi ze Sromowiec Wyżnych i Sromowiec Niżnych. Donośne głosy oraz piękny strój regionalny sprawiają, że każdy kto tylko usłyszy ich piękny śpiew i zobaczy niebieską kamizelkę wpada w zachwyt. (J.B)
Spotkanie Powrót do korzeni - „Na pienińską nutę”
18.12.2024
Szkolne Mikołajki 2024
18.12.2024Szóstego grudnia to wyjątkowy dzień, kiedy wszyscy oczekują na przybycie św. Mikołaja. Mikołajki to jeden z ulubionych dni w roku. To dzień, który zbliża do siebie wszystkich i małych i tych trochę większych. W naszej szkole , dzięki zaangażowaniu niezastąpionej Rady Rodziców udało się zorganizować niezapomniane wydarzenie. Święty Mikołaj odwiedził każdą klasę, przynosząc ze sobą prezenty. Wizyta tego niezwykłego gościa przebiegała w atmosferze radości, wszyscy z niecierpliwością czekają przecież na jego odwiedziny, które obwieszczał dźwięk dzwoneczka. Na zdjęciach uwieczniono radość i atmosferę tego dnia. (K. J-Rola)
Rodzice czytają dzieciom w kl.1
18.12.2024Systematyczny kontakt dziecka z książką aktywizuje jego rozwój intelektualny i emocjonalny budzi wrażliwość estetyczną. W klasie 1 zakończył się I etap akcji „Rodzice czytają dzieciom”. Piękne i pouczające bajki, wiersze oraz fragmenty z książek czytali nam rodzice: mama Oli Pierwoły ,mama Wiktorii Liptak, oraz Zosi Kozub. Bardzo dziękujemy za mile spędzony czas.(B.J-D)
Jak dbać o zęby?
18.12.20244.12. w klasie pierwszej odbyło się spotkanie z pielęgniarką szkolną. Głównym celem spotkania było zapoznanie dzieci z zasadami dbania o zęby. Pani pielęgniarka w ciekawy dla dzieci sposób przekazała informację na temat podstawowych zasad higieny jamy ustnej, prawidłowego czyszczenia zębów oraz higieny ciała. Dzieci dowiedziały się również czym jest próchnica? Na zakończenie każdy otrzymał naklejkę „zdrowego ząbka” (B.J-D)
Pola Nadziei
18.12.2024Jak co roku, nasza szkoła aktywnie wsparła akcję Pola Nadziei, wspierając działalność Fundacji im. Adama Worwy z Nowego Targu.W ramach tegorocznej, jesiennej edycji zorganizowaliśmy kwestę przy współpracy z ks. proboszczem Parafii pw. Św. Stanisława BM w Sromowcach Wyżnych. Każdy darczyńca otrzymał cebulkę żonkila – symbol nadziei i solidarności z osobami potrzebującymi.Dzięki hojności społeczności lokalnej udało się zebrać imponującą kwotę 1829,10 zł. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu tej akcji. Wasze wsparcie to realna pomoc dla potrzebujących.(Z.M.)
Dzień Wolontariusza – 5 grudnia
18.12.2024Dzień Wolontariusza, obchodzony 5 grudnia, to doskonała okazja do refleksji nad wartością bezinteresownej pomocy. Wolontariusze poświęcają swój wolny czas, aby sprawić radość innym, ucząc się jednocześnie relacji międzyludzkich i empatii. Dzięki wysiłkom wolontariuszy świat staje się po prostu lepszy.
Piątego grudnia uczniowie naszej szkoły, którzy angażują się wolontariat wzięli udział w spotkania organizowanego przez nowotarską Fundację im. Adama Worwy. „Wolontariat bez używek szansą na życie”. Była to doskonała okazja by podziękować wolontariuszom ze szkół za ich ogromny wkład w działania Fundacji. Uczniowie naszej szkoły corocznie biorą udział w akcji „Pola Nadziei”. Jest ona związana z symboliką żonkili, przypomina o kruchości życia i o tym, jak ważne jest, aby młodzi ludzie otwierali się na potrzeby chorych i słabszych. W grudniowy czas sprawiamy radość podopiecznym Fundacji, angażując się w przygotowanie prezentów mikołajowych.
Spotkanie młodych Wolontariuszy miało charakter jubileuszowy. Fundacja Adama Worwy rozpoczęło się od wręczenia statuetek Anioła Pomocy. Mieliśmy zaszczyt znaleźć się w gronie uhonorowanych tą niezwykłą statuetką.
W ramach obchodów zaprezentowano przedstawienie inspirowane rzeczywistymi historiami podopiecznych fundacji, które poruszały tematy uzależnień od alkoholu i narkotyków, a także dramatyczne konsekwencje tych nałogów, w tym wypadki, do których doprowadziły, oraz drogę do zdrowia i odzyskania równowagi po tragediach. Młodzi ludzie mogli poczuć się jak osoba z niepełnosprawnością, zakładając specjalne okulary, czy też pokonując tor przeszkód na wózku inwalidzkim. Przyglądali się z bliska pracy Sherpów Nadziei. Wspaniała atmosfera, poczęstunek oraz możliwości rozmowy z innymi wolontariuszami. Zachwyt młodzieży zebranej w nowotarskim MCK wzbudziła występ chrześcijańskiego rapera Anatoma. Jesteśmy zaszczyceni tym, że mogliśmy gościć na tym niezwykły wydarzeniu. (K. J. Rola)
III edycja konkursu "Zostań Mistrzem Słówek"
11.12.202417 uczniów klas 4-8 reprezentowało naszą szkołę w ogólnopolskim konkursie języka angielskiego "Zostań Mistrzem Słówek". Uczniowie po zgłoszeniu się do konkursu uzyskali dostęp do platformy internetowej, na której poznawali i utrwalali nowe słówka. Podsumowaniem dwumiesięcznej pracy z wyrazami w języku obcym były zadania konkursowe, z którymi uczniowie zmierzyli się w ostatnim tygodniu listopada. Wyniki etapu szkolnego przedstawiają się następująco: I miejsce Rafał Truty - kl. V, II miejsce – Maciej Siedlarczyk - kl. VI, III miejsce – Nicola Kaczmarczyk kl. VI.Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! (M.K)
SLAY IN THE USA
11.12.2024Końcem listopada bieżącego roku nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskim wydarzeniu kulturowym „Slay in the USA: 5 days = 5 cities. Let’s travel together!” Przez 5 dni na gazetce pojawiały się fakty i ciekawostki dotyczące miast Stanów Zjednoczonych Ameryki takich jak Nowy Jork, Chicago, Los Angeles, San Francisco i Las Vegas. Codziennie na uczniów klas 5 – 8 czekały nowe zadania: przeczytanie tekstu, obejrzenie filmu, rozwiązanie zagadki, porządkowanie informacji. Klasa siódma realizowała projekt na zajęciach kreatywnych z języka angielskiego. Podsumowaniem wydarzenia był ogólnopolski konkurs, w którym reprezentowało nas 10 uczniów klas 5-6. Szkolni zwycięzcy to: I miejsce – Maciej Siedlarczyk kl. VI, II miejsce -Maria Olejarz kl. VI, III miejsce - Rafał Truty kl. V. Wszystkim uczestnikom gratulujemy odwagi i motywacji do podejmowania wyzwań takich jak wzbogacanie swojej wiedzy oraz umiejętności językowych. (M.K)
Jesień w przedszkolu
06.12.2024PAŹDZIERNIK
- Wizyta w ramach edukacji regionalnej w Izbie Regionalnej połączona z warsztatami prowadzonymi przez Koło Gospodyń Wiejskich w Sromowcach Wyżnych.
- Jak pan może panie pomidorze… Wyprawa i zajęcia dydaktyczne w ogródku pani Lucynki. Kontynuując myśl wielozmysłowego poznawania otaczającego świata były zajęcia w terenie. Dzieci miały możliwość poznania i zobaczenia w jaki sposób uprawia się warzywa i owoce. W korelacji z literaturą dziecięcą, w zabawny sposób przyswoiły wiele potrzebnych informacji dotyczących uprawy roślin, warunków wzrostu, pogody.
- Uroczyste Pasowanie na Przedszkolaka połączone ze ślubowaniem uczniów klasy 1 oraz akademią z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Integracja z rodzicami przy słodkim poczęstunku.
- Wizyta Pana Leśniczego w przedszkolu
- Dzień piżamy – jesteśmy solidarni z dziećmi chorymi, dla których piżama niestety jest codziennością.
- „Pamiętamy o tych, którzy odeszli” – zapalenie zniczy i modlitwa na cmentarzu za zmarłych.
- Dzień Dyni – dzień koloru pomarańczowego
Jesień to pora roku, która zachwyca niezwykłymi zmianami zachodzącymi w przyrodzie. Nauka polega na wielozmysłowym doświadczeniu. Nasze Przedszkolaki brały udział w zajęciach terenowych w ogródku u gospodyni pani Lucynki. Dzieci miały możliwość nie tylko obejrzenia na żywo prac ogrodowych ale także powąchać, skosztować, dotknąć warzyw na grządce. Odnosząc się do literatury dziecięcej zostały zapoznane z optymalnymi warunkami dojrzewania owoców i warzyw.
- Rodzinny Konkurs Plastyczny – Krajobraz Pienin.
LISTOPAD
- Konkurs pieśni i poezji patriotycznej w przedszkolu Polak Mały. W dniu 7 listopada w naszej szkole odbył się I PRZEGLĄD PIEŚNI I WIERSZY PATRIOTYCZNYCH Dzieci zachęcone do występu zaprezentowały swoje umiejętności w znanych i przyjaznych warunkach. Nie ujmowało to powagi wydarzenia. Rozbudzone ciekawością historyczną i patriotyczna upamiętniły Dzień Odzyskania Niepodległości. Uczestnikom konkursu zostały wręczone przez panią dyrektor dyplomy i nagrody. Szczególnym wyróżnieniem dla laureatów był występ przed społecznością szkolną podczas szkolnych obchodów Dnia Niepodległości.
- Udział w szkolnych obchodach Święta Odzyskania Niepodległości. Występ laureatów przedszkolnego konkursu Polak Mały
- Dzień Pluszowego Misia;
- listopada przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Poznały historię święta, wspólnie recytowały wiersze o misiach oraz bawiły się przy piosenkach. Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu, radości oraz wspólnej zabawy. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas.
- Zabawa andrzejkowa organizowana przez Samorząd Uczniowski;
"Hokus-pokus, czary-mary,
niech się spełnią andrzejkowe czary.”27 listopada w przedszkolu zapanowała magiczna atmosfera ponieważ świętowane były Andrzejki. W naszym przedszkolu to już tradycja. Ten dzień był pełen radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Nie zabrakło ustawiania bucików, przekłuwania serduszek z imionami, wróżenia za pomocą wirującej butelki itp. Dzieci z naszego przedszkola zostały również zaproszone na zabawę andrzejkową organizowaną przez Samorząd Uczniowski. Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy skocznej muzyce. Pod koniec zabawy przedszkolaki raczyły się słodkim poczęstunkiem.
- Wycieczka do siedziby dyrekcji Pienińskiego Parku Narodowego
- listopada przedszkolaki brały udział w zajęciach przyrodniczych, zorganizowanych przez pracowników PPN. Jednocześnie miało tam miejsce również rozstrzygnięcie konkursu Krajobraz Pienin.
- Koncert muzyki klasycznej. Udział w warsztatach muzycznych współfinansowanych przez RR;
Mistrzostwa Gminy Czorsztyn w Piłce Koszykowej Dziewczyn i Chłopców Igrzyska Dzieci.
06.12.2024Turniej został rozegrany w Kluszkowcach 13 listopada 2024. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy szóstej. Drużyna dziewczyn wygrała dwa spotkania, zajmując miejsce II. Chłopcy wygrali jedno spotkanie zajmując również II miejsce. Bardzo duże zaangażowanie, poświęcenie wszystkich uczniów sprawiło, że obie drużyny stanęły na podium. (M.K)
Dziewczyny:
Zofia Bańkosz, Katarzyna Dębska, Aleksandra Grywalska, Martyna Jabłońska, Nikola Kaczmarczyk, Martyna Knutelska, Antonina Kowalczyk, Maria Kowalczyk, Maria Olejarz, Justyna Pociecha, Ewa Olejarz, Zuzanna Pierwoła
Chłopcy:
Antoni Bańkosz, Bartosz Bańkosz, Filip Janczy, Leon Chmiel, Filip Janczy, Jan Janczy, Kajetan Janczy, Szymon Kurnyta, Kuba Polczyk, Patryk Polczyk, Kamil Sobula, Maciek Siedlarczyk, Piotr Kowalczyk
Nasza szkoła w akcji Pola Nadziei
03.12.2024Jak co roku, nasza szkoła aktywnie wsparła akcję Pola Nadziei, wspierając działalność Fundacji im. Adama Worwy z Nowego Targu.W ramach tegorocznej, jesiennej edycji zorganizowaliśmy kwestę przy współpracy z ks. proboszczem Parafii pw. Św. Stanisława BM w Sromowcach Wyżnych. Każdy darczyńca otrzymał cebulkę żonkila – symbol nadziei i solidarności z osobami potrzebującymi.Dzięki hojności społeczności lokalnej udało się zebrać imponującą kwotę 1829,10 zł. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu tej akcji. Wasze wsparcie to realna pomoc dla potrzebujących.(Z.M.)
Pasowanie na czytelnika
02.12.20242 grudnia w bibliotece szkolnej, odbyła się uroczystość pasowania na czytelnika uczniów klasy pierwszej. Uczniowie mieli okazję wysłuchać krótkiej prezentacji na temat znaczenia czytania oraz korzyści płynących z obcowania z książkami. Dzieci poznały regulamin biblioteki, dowiedziały się, jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić, czytając książkę. Po krótkim egzaminie złożyli ślubowanie, obiecując, że będą dbać o książki oraz regularnie sięgać po nie.
Każdy nowy czytelnik otrzymał zakładkę do książek oraz książkę „Wnuczka antykwariusza” autorstwa Justyny Bednarek w ramach kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek”, której celem jest promowanie czytelnictwa wśród dzieci i ich rodziców.
Pasowanie na czytelnika to wspaniałe wydarzenie, które promuje czytelnictwo wśród dzieci i buduje pozytywne nawyki związane z książkami. Życzymy nowym czytelnikom, aby zawsze towarzyszyła im miłość do książek oraz pasja czytania! Zapraszamy do biblioteki szkolnej! (J. K)
Zabawa andrzejkowa
02.12.2024W dniu 27 listopada w naszej szkole odbyła się coroczna zabawa andrzejkowa, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów. W tym roku wydarzenie miało miejsce w sali gimnastycznej, gdzie uczniowie klas 1-8 świętowali ten tradycyjny wieczór wróżb i zabawy.
W trakcie zabawy dzieci mogły skorzystać z różnych atrakcji, takich jak wróżby, które miały na celu przewidywanie przyszłości. Uczniowie chętnie uczestniczyli w tradycyjnych rytuałach, takich jak lanie wosku, czy wróżby z imionami. Wszystkim towarzyszył wesoły nastrój, muzyka oraz taniec. Dodatkowo, została przeprowadzona akcja charytatywna „Babeczka pomocy”.
Zabawa andrzejkowa była doskonałą okazją do integracji uczniów oraz miłego spędzenia czasu w atmosferze radości i śmiechu. Na zakończenie wszyscy zostali poczęstowani słodkimi przekąskami, które przygotowała Rada Rodziców. Z niecierpliwością czekamy na kolejną zabawę. (K.J.R)
Zajęcia dydaktyczne w siedzibie Dyrekcji Pienińskiego Parku Narodowego
02.12.202428 listopada 2024 r. dzieci z oddziału przedszkolnego uczestniczyły w zajęciach dydaktycznych w siedzibie Dyrekcji PPN w Krościenku n/D. Pan Marek Majerczak – pracownik działu turystyki , zorganizował nam bardzo pouczającą prelekcję przyrodniczą, połączoną ze zwiedzaniem wystawy pt. „Jak powstał współczesny krajobraz Pienin, dlaczego i jak go chronimy”, prezentującą zagadnienia dotyczące ochrony przyrody, geologii, architektury, etnografii, ekologii. Na wstępie mogliśmy zobaczyć podświetlaną makietę Pienin. Największe zainteresowanie dzieci wzbudziła gablota prezentująca zwierzęta, które możemy spotkać w pienińskich lasach i te, które możemy zaobserwować nad wodą.
Ważną częścią naszej wycieczki było podziwianie przez dzieci prac, które wykonały wraz ze swoimi rodzinami w ramach rodzinnego konkursu plastycznego „Pieniński krajobraz”, zorganizowanego w oddziale przedszkolnym. Pracownik PPN uroczyście wręczył przedszkolakom nagrody ufundowane przez Pieniński Park Narodowy i Radę Rodziców oraz dyplomy. Prace dzieci zostały zaprezentowane na wystawie czasowej w budynku Dyrekcji PPN. (J.B)
Wystawa prac pokonkursowych dzieci z oddziału przedszkolnego w budynku Dyrekcji Pienińskiego Parku Narodowego
02.12.2024Dzieci z oddziału przedszkolnego wzięły udział w rodzinnym konkursie plastycznym pt. „Pieniński krajobraz”, który jest częścią programu autorskiego „Dziecię Pienin”. Głównym celem i zamierzeniem tego konkursu było promowanie wartości przyrodniczych i kulturowych naszej pięknej okolicy, podnoszenie świadomości w zakresie dostrzegania wartości krajobrazu oraz pobudzanie u dzieci zainteresowania światem przyrody, jego różnorodnością i bogactwem. Poprzez udział w powyższym konkursie Przedszkolaki wraz ze swoimi rodzinami miały okazję rozwinąć swoją wyobraźnię i aktywność twórczą, a także wzmocnić więzi rodzinne przy wspólnej pracy . Konkurs miał bardzo szeroki odzew ze strony rodziców (niemal cała grupa), za co bardzo dziękujemy.
Prace zostały wyeksponowane na wystawie w budynku Dyrekcji Pienińskiego Parku Narodowego jako czasowa ekspozycja. Została ona zlokalizowana przy wejściu na wystawę główną, gdzie każdy zwiedzający będzie mógł je podziwiać. Prace będą tam prezentowane do lutego 2025 r.
Serdeczne podziękowania kierujemy do pracowników Pienińskiego Parku Narodowego za ufundowanie nagród do powyższego konkursu, a także udostępnienie miejsca na ekspozycję. (J.B)
Podsumowanie akcji czytelniczej "Czytam sobie"
01.12.2024W październiku w naszej szkole rozpoczęła się akcja czytelnicza „Czytam sobie” skierowana do uczniów klas 1-3. Celem inicjatywy było rozwijanie nawyku codziennego czytania oraz zachęcanie dzieci do sięgania po książki, które wspierają ich rozwój językowy, poznawczy i emocjonalny.
W ramach akcji uczniowie codziennie poświęcali minimum 10 minut na czytanie książek dostosowanych do ich wieku i zainteresowań. Rodzice potwierdzali spędzony czas z książką podpisem na kartach czytelniczych.
Akcja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem i pokazała, jak ważne jest rozwijanie pasji do książek. Mam nadzieję, że dzięki tej inicjatywie udało się nie tylko rozbudzić miłość do literatury, ale również wspierać rozwój umiejętności czytania, koncentracji i wyobraźni uczniów.
Gratulujemy najwytrwalszym czytelnikom (J.K.).
Konkurs na grafikę komputerową „To nie jest żart! To jest przemoc!”
28.11.2024Jednym z działań realizowanych w ramach Kampanii 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży był konkurs na grafikę komputerową pt. „To nie jest żart! To jest przemoc!”. Do konkursu zostało zgłoszonych 6 prac uczniów z klas II-IV. Wszystkie prace zostały wyróżnione, a sponsorem nagród był Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.
Dziękujemy uczniom, którzy podjęli ten niezwykle ważny temat i wykazali się dodatkowym działaniem na rzecz naszej szkolnej społeczności.
Poniżej prezentujemy prace konkursowe (P.N., K.D.)
Koncert grupy Wirtuoz
12.12.2024W listopadzie w naszej szkole odbył się koncert grupy Wirtuoz. Było to niezwykłe spotkanie z muzyką. Uczniowie mieli możliwość wysłuchać po mistrzowsku wykonanych utworów z różnych zakątków świata. Z wielkim entuzjazmem uczestniczyli w koncercie wyklaskując rytmy, śpiewając refreny. Koncert zespołu Wirtuoz był niezapomnianym wydarzeniem, które wzbogaciło nasze szkolne życie kulturalne i pozwoliło na chwilę oderwania się od codziennych obowiązków, zanurzenia się w pięknie muzyki. Dziękujemy za świetną zabawę. (J.K)
Szkoła Podstawowa w Sromowcach Wyżnych w konkursach rejonowych MKO
26.11.2024Uczniowie Szkoły Podstawowej w Sromowcach Wyżnych zakwalifikowali się do etapów rejonowych w trzech konkursach przedmiotowych organizowanych przez Małopolskiego Kuratora Oświaty. Będą reprezentować szkołę z geografii, biologii oraz chemii. Nauczycielom i uczniom gratulujemy i mocno trzymamy kciuki za kolejne sukcesy. JW dyrektor
Dzień Życzliwości i Pozdrowień
25.11.2024W dniu 21 listopada na całym świecie jest obchodzony Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Ma on na celu kontynuowanie działań profilaktycznych podjętych w kampaniach podkreślających sprzeciw organizacji i instytucji wobec przemocy.
Uczniowie naszej szkoły przyłączyli się także do obchodów tego wyjątkowego dnia z inicjatywy swojego Samorządu. Dzieci przyszły do szkoły z elementami garderoby w kolorze żółtym, który jest symbolem życzliwości. Została przygotowana gazetka okolicznościowa, a także drzewko życzliwości. Na listkach tego drzewa znalazły się imiona wszystkich uczniów naszej szkoły-wpisali je własnoręcznie, na znak przyłączenia się do tej miłej inicjatywy. Zostało zorganizowane doświadczenie, które polegało na wypuszczeniu z rąk balonika ze swoim imieniem, a następnie znalezieniem go oraz drugie, które polegało na zaniesieniu balonika do właściwej osoby. Na pamiątkę dzieci otrzymały zawieszki w kształcie balonów, na których umieszczone były słowa:
„Te balony są jak szczęście. Nigdy go nie znajdziemy, jeśli każdy z nas będzie szukał swojego, ale jeśli zależy nam na szczęściu innych ludzi – znajdziemy też swoje”. (P.N)
Archiwum Aktualności