W ramach ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo, w Bibliotece Publicznej w Sromowcach Wyżnych zorganizowano Tydzień Bibliotek. Z tej okazji otrzymaliśmy serdeczne zaproszenie do wspólnego i aktywnego uczestnictwa w wydarzeniu. Pani Dorota Kowalczyk zapoznała dzieci z zasadami obowiązującymi w bibliotece oraz przybliżyła przedszkolakom zawód bibliotekarza. Z dużym zainteresowaniem maluchy wysłuchały opowiadania „Franklin i książka z biblioteki”, po czym z zaangażowaniem ozdabiały zakładki przygotowane specjalnie na tę okazję. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie oraz za miło i twórczo spędzony czas.(J.B.)
Aktualności
Wizyta przedszkolaków w Bibliotece Publicznej w Sromowcach Wyżnych
19.05.2025
„Już pływam”
15.05.2025Z radością informujemy, że nasza szkoła uczestniczy w małopolskim projekcie „Już pływam”, realizowanym w ramach zadania „Zagospodarowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży”. Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu w wysokości 6 170 zł, uczniowie naszej szkoły mają możliwość uczestniczenia w zajęciach nauki pływania, które odbywają się na basenie w Sromowcach Niżnych, w Hotelu "Nad Przełomem". Projekt ten to doskonała okazja do nauki i doskonalenia umiejętności pływackich aktywnego spędzania wolnego czasu, dbania o zdrowie i prawidłową postawę ciała, a przede wszystkim – do świetnej zabawy w wodzie! Gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy miłych chwil na basenie!
Egzamin Ósmoklasisty
13.05.2025Drodzy Uczniowie klasy ósmej, przed Wami niezwykłe wydarzenie – Egzamin Ósmoklasisty.
Życzymy Wam
Dużo szczęścia i optymizmu, aby lata nauki
zaowocowały dobrymi wynikami na egzaminie.
Niech towarzyszy Wam spokój, skupienie
oraz wiara we własne siły i wiedzę.
Niech spełnią się Wasze oczekiwania
i każdy z Was dostanie się do wymarzonej szkoły.
Dyrekcja, Nauczyciele, Pracownicy szkoły
Koleżanki i Koledzy z klas 0 – VII
Zajęcia terenowe w PPN
13.05.2025Dnia 6 mają bieżącego roku, uczniowie klasy VII wzięli udział w wyjątkowej wycieczce edukacyjnej do Pienińskiego Parku Narodowego. Zajęcia rozpoczęły się w Sromowcach Niżnych przy pawilonie edukacyjnym. Na terenie parku uczniowie mieli okazję nie tylko poznać tajniki prowadzenia gospodarstwa rolnego w górach, ale również zrozumieć, jak ważna jest ochrona przyrody i różnorodność biologiczna. Wycieczka miała na celu przybliżenie uczniom specyfiki życia w górach oraz zasad zwiedzania parku narodowego. Na kolejnych etapach trasa prowadziła przez Wąwóz Sobczański, przełęcz Szopka, Polanę Wyrobek, Toporzysko aż do dyrekcji PPN w Krościenku, gdzie uczniowie zwiedzili wystawę przyrodniczą, jak również mieli okazję zobaczyć znaną z Sokolicy sosnę. Pomimo zimnej pogody, uczniowie z entuzjazmem uczestniczyli w zajęciach, zdobywając cenną wiedzę i doświadczenia. (M.K)
UBRANIA ZBIERAMY- SZKOŁĘ W DZIAŁANIACH WSPIERAMY
09.05.2025Zbieramy NIEPOTRZEBNE ubrania na POTRZEBNE działania w naszej szkole. W trosce o wyższą jakość nauki i opieki chcemy uzyskać dodatkowe środki finansowe na wsparcie pracy z uczniami. Dlatego przystąpiliśmy do programu „Szkoła w porządku”, który polega na BEZPŁATNEJ wysyłce niepotrzebnych ubrań i akcesoriów, zamienianych potem na złotówki dla szkoły. Tym razem zbieramy na organizację warsztatów rozwijających kreatywność naszych uczniów.
Dołącz do naszej kampanii wyślij BEZPŁATNIE swoje niepotrzebne ubrania, wspierając w ten sposób naszą szkołę!
Co można przekazać? – rzeczy w dobrym stanie:
- wszystkie elementy garderoby damskiej, męskiej, dziecięcej, niemowlęcej
- buty połączone w pary
- akcesoria, np.: torebki, paski, plecaki, biżuterię
- tekstylia domowe, np.: koce, pościel, obrusy, firany
- książki (czyste, suche, niezniszczone, nie podręczniki i wydania encyklopedyczne)
Każde 10 kg przekazanych ubrań = 5 zł na wsparcie finansowe naszej placówki!
JAK PRZEKAZAĆ UBRANIA?
Korzystając z poniższego linka lub kodu QR możecie Państwo:
https://ubraniadooddania.pl/campaigns/3449
BEZPŁATNIE przekazywać swoje niepotrzebne ubrania i akcesoria do organizacji „Ubrania do Oddania”, aby to zrobić:
1. Wybierz rzeczy w dobrym stanie. Umieść je w kartonach zbliżonych wielkością do walizki podręcznej - spakujesz wówczas regulaminowe 10 kg. Porządnie zaklej kartony!
2. Kliknij przycisk „POMAGAM”.
3. Nadaj paczkę:
a) Zamów bezpłatnego kuriera (DPD lub Inpost), który odbierze od Ciebie przygotowane paczki lub nadaj paczkę w Paczkomacie
c) lub nadaj paczki w pobliskim punkcie DPD PickUP.
Jeśli masz niewielką ilość rzeczy możesz też połączyć je z rzeczami kogoś bliskiego. Ze względu na brak miejsca w szkole nie jesteśmy w stanie prowadzić jej w szkole. Razem możemy zdziałać więcej!
O tym jak poprawnie spakować kartony informacja w poniższym linku:
https://ubraniadooddania.pl/static_pages/jakie-rzeczy-mozesz-spakowac-w-kartony
Przekazane rzeczy zostaną wprowadzone do drugiego obiegu transparentnie i odpowiedzialnie. Zbierane w ten sposób fundusze, to także realny wpływ na zmiany ekologiczne i edukację dzieci co jest ważnym elementem dbania o środowisko naturalne.
1kg tekstyliów wprowadzonych do drugiego obiegu to oszczędność 6 241 litrów wody i redukcja emisji dwutlenku węgla o 13 kg!
Rzeczy zyskują drugie życie, a my chronimy Ziemię:)
Zapraszamy do zaangażowania się w zbiórkę i wsparcia naszej akcji!
Zbiórka trwa do 31.08.2025
Liczymy na Państwa wsparcie!
Święto Konstytucji 3 Maja
08.05.20256 maja w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca uchwalenie Konstytucji 3 Maja – jednego z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Akademię przygotowali uczniowie klasy piątej pod opieką wychowawcy. Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego. Następnie uczniowie zaprezentowali krótki program artystyczny, na który złożyła się inscenizacja przedstawiająca okoliczności uchwalenia Konstytucji w 1791 roku. Dzięki tej uroczystości cała społeczność szkolna mogła przypomnieć sobie, jak ważne są wolność, równość, patriotyzm oraz szacunek dla historii naszego kraju. (M.K)
Akcja Rekrutacja 2025 - wydarzenie na FB
05.05.2025Rekrutacja na rok szkolny 2025/2026 do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych rozpocznie się 12 maja 2025 r.
Na stronie https://malopolska.edu.com.pl/ pojawił się poniższy komunikat:
„Szanowni Kandydaci oraz Rodzice"
Już niedługo rozpocznie się ważny dla Was proces rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Chcemy, abyście poczuli się pewnie i dobrze przygotowani do tego etapu edukacyjnego. Zapraszamy Was do dołączenia do wydarzenia na Facebooku: Akcja Rekrutacja 2025, gdzie będziemy dzielić się niezbędnymi informacjami i wskazówkami, które pomogą Wam przejść przez rekrutację bez stresu!”
Link do wydarzenia: Akcja Rekrutacja 2025 6 maja 2025 r. godz. 17:00 YouTube część 1 oraz 24 czerwca 2025 r. godz. 17:00 YouTube część 2.
Akcja PTTK "Przewodnicy Dzieciom"
05.05.2025W tegorocznej akcji "Przewodnicy Dzieciom" wzięło udział 47 członków SKKT. Coroczna akcja finansowana przez Marszałka Małopolski, a współorganizowana przy udziale kół PTTK, w tym roku została przeprowadzona pod hasłem "1000lecia koronacji państwa Polskiego". Oddział PTTK Krościenko, w osobach przewodników Państwa Renaty i Andrzeja Sprochów, 29 kwietnia, poprowadził grupę młodzieży szlakiem z Nowego Targu na Turbacz i dalej do Łopusznej. W ramach imprezy przewidziany był również obiad. Uczniowie w sprzyjających warunkach pogodowych i pod fachową opieką mogli zobaczyć i zapoznać się z pięknymi walorami przyrodniczymi i historią najbliższej okolicy. (B.N-B)
Ogólnopolskie Wydarzenie Easter Egg Hunt
05.05.2025W dniach od 14 do 16 kwietnia bieżącego roku uczniowie klas 3 -7 naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskim wydarzeniu Easter Egg Hunt. Wspólne oczekiwanie na Święta Wielkanocne umiliły uczniom zadania w języku angielskim w formie zagadek i krzyżówek, związane ze słownictwem i tradycjami świątecznymi w krajach anglojęzycznych. Wyzwaniem ostatniego dnia było rozszyfrowanie hasła. Za systematyczność i aktywność w wydarzeniu uczniowie otrzymali nagrodę w postaci bonusów do wykorzystania podczas zajęć języka angielskiego. (M.K)
#SprzątanieDlaPolski - Ogólnopolska akcja ekologiczna
29.04.2025W poniedziałek 28 kwietnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji ekologicznej #SprzątanieDlaPolski. Celem wydarzenia było nie tylko posprzątanie najbliższej okolicy, lecz także uwrażliwienie młodego pokolenia na potrzebę troski o środowisko naturalne. W akcji uczestniczyli uczniowie wszystkich klas wraz z nauczycielami i opiekunami. Podzieleni na grupy, sprzątali teren wokół szkoły, pobocza dróg oraz okoliczne tereny rekreacyjne. Zaopatrzone w rękawice ochronne i worki na śmieci dzieci z zaangażowaniem zbierały odpady. Efektem ich pracy było kilka pełnych worków śmieci. Uczniowie wykazali się odpowiedzialnością, zaangażowaniem i dużym zrozumieniem dla idei ekologii, co napawa optymizmem na przyszłość. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za aktywny udział w akcji!(J.K.)
Międzyszkolny Konkurs Przyrodniczy "Jestem współodpowiedzialny za stan powietrza"
29.04.2025Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w kwietniu w Konkursie pt. Jestem współodpowiedzialny za stan powietrza, organizowanego w Szkole Podstawowej w Sromowcach Niżnych w ramach projektu Ekoczynni. Do eliminacji szkolnych tego Konkursu zgłosiło się 13 osób z klas od 5 do 8. Troje uczniów brało udział 10.04 w finale, który polegał na rozwiązaniu testu konkursowego online. Podczas spotkania podsumowującego Konkurs uczniowie ci mieli okazję uczestniczyć w zajęciach na temat zanieczyszczeń powietrza w najbliższym otoczeniu. Przywieźliśmy także jedną z głównych nagród – zdobyła ją Ola Górecka z klasy 8. (B.L)
Dzień Ziemi – W bajkowym świecie Ekobohaterów
28.04.202522 kwietnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Ziemi – ważne święto, które przypomina nam o konieczności dbania o naszą planetę. Z tej okazji, w piątek 25 kwietnia, w naszej szkole odbyła się specjalna akademia przygotowana przez uczniów klasy IV. Młodzi artyści zaprezentowali inscenizację zatytułowaną „W bajkowym świecie Ekobohaterów”. W przedstawieniu znane postacie z bajek opowiadały, jak troszczą się o środowisko i co każdy z nas może zrobić, aby aktywnie uczestniczyć w ochronie naszej planety. Wydarzenie to przypomniało całej społeczności szkolnej, jak ważne jest, abyśmy wszyscy dbali o wspólne dobro – Ziemię, bo przecież jesteśmy jej częścią. (Z.M)
Piłka nożna - Igrzyska młodzieży
28.04.2025W czwartek na orliku w Maniowach odbyły się eliminacje gminne w piłce nożnej Igrzysk Młodzieży, w których rywalizowały drużyny szkół reprezentujące klasy 7-8. Turniej był rozgrywany systemem każdy z każdym. Dziewczęta z naszej szkoły zajęły czwarte miejsce, co jest dobrym wynikiem i świadczy o ich zaangażowaniu i umiejętnościach. Chłopcy natomiast podczas finałowego meczu, który był ostatnią rundą turnieju, odnieśli zwycięstwo i zdobyli pierwsze miejsce. Ten sukces zagwarantował im awans do kolejnego etapu rozgrywek, którym był turniej w Ośrodku Pieniny na stadionie w Ochotnicy Dolnej. (M.K)
Podsumowanie Konkursu "Góralskie Cytanie"
23.04.202523 kwietnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Jabłonce odbyło się uroczyste podsumowanie oraz wręczenie nagród uczestnikom konkursu czytelniczo-plastycznego „Pienińska Czytanka”, zorganizowanego pod honorowym patronatem Kuratorium Oświaty w Krakowie.
W wydarzeniu wzięli udział uczniowie, nauczyciele, dyrektorzy szkół, rodzice, a także zaproszeni goście – w tym przedstawiciele Kuratorium Oświaty, władz lokalnych oraz instytucji wspierających edukację i kulturę.
Podczas uroczystości ogłoszono wyniki konkursu oraz uroczyście wręczono dyplomy i nagrody laureatom w poszczególnych kategoriach wiekowych.
Serdeczne gratulacje kierujemy do naszych uczennic: Kornelii, Natalii oraz Aleksandry, które zostały wyróżnione za swoje zaangażowanie, pomysłowość i talent. Brawo! (J.K)
Szkolny Dzień Teatru
17.04.202516 kwietnia 2025 roku w naszej szkole obchodziliśmy Szkolny Dzień Teatru – wyjątkową uroczystość, podczas której uczniowie mogli zaprezentować swoje talenty sceniczne i literackie. Jednym z głównych punktów programu był III Szkolny Konkurs Recytatorsko-Gawędziarski, który stanowił integralną część uroczystości.
Po zakończeniu konkursowych prezentacji, zanim jury ogłosiło wyniki, na scenie pojawili się uczniowie klas III i VIII, którzy przygotowali program artystyczny, będący ukoronowaniem obchodów Dnia Teatru.
Jako pierwsze wystąpiły uczennice klasy III, prezentując wiersze w języku angielskim. Ich recytacje zachwyciły starannością, płynnością językową i swobodą sceniczną – były nie tylko formą nauki, ale też pięknym artystycznym akcentem.Następnie przyszedł czas na długo wyczekiwany spektakl klasy ósmej, inspirowany „Opowieścią wigilijną” Charlesa Dickensa. Ósmoklasiści samodzielnie napisali scenariusz, tworząc komediową, kreatywną i pełną dystansu interpretację klasycznej lektury. Ich przedstawienie rozbawiło publiczność i udowodniło, że lektury szkolne można czytać z humorem, pomysłowością i współczesnym spojrzeniem.
Występy artystyczne wzbudziły entuzjazm widowni i pokazały, jak wiele pasji i talentów drzemie w naszych uczniach. Ten dzień był prawdziwym świętem teatru, który na długo pozostanie w pamięci całej szkolnej społeczności. (N.K)
III Szkolny Konkurs Recytatorsko - Gawędziarski
17.04.2025W ramach obchodów Szkolnego Dnia Teatru, 16 kwietnia 2025 roku w naszej szkole odbył się III Szkolny Konkurs Recytatorsko-Gawędziarski, który zgromadził miłośników pięknego słowa i regionalnej tradycji. W konkursie wzięli udział uczniowie z klas I–III oraz IV–VIII, prezentując bogaty repertuar – od tradycyjnych pienińskich gawęd, przez utwory znanych autorów, aż po własną twórczość literacką. Każde wystąpienie było wyjątkowe, niosąc ze sobą emocje, humor i głęboki szacunek dla kultury regionu. Młodsi uczestnicy z klas I–III zaskoczyli publiczność odwagą sceniczną i pięknym językiem, natomiast uczniowie klas IV–VIII zachwycili dojrzałością interpretacji. Jury oceniało uczestników pod względem doboru tekstu, interpretacji, dykcji oraz ogólnego wyrazu artystycznego. Poziom był niezwykle wyrównany, a decyzje – niełatwe. Lista laureatów konkursu:
Kategoria gwarowa, klasy I–III:
Nagroda główna: Lena Jabłońska, kl. II
Kategoria gwarowa klasy IV–VIII:
Nagroda główna: Kornelia Dębska, kl. IV
Kategoria literacka, klasy I–III:
I miejsce: Anastazja Musiał, kl. IIII miejsce: Piotr Janczy, kl. II
III miejsce: Amelia Nowak, kl. III
Kategoria literacka, klasy IV–VIII:
I miejsce: Justyna Pociecha, kl. VI
II miejsce: Anna Kozub, kl. V
III miejsce: Łukasz Wotus, kl. IV
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki, a występy zostały nagrodzone gromkimi brawami. To wydarzenie nie tylko dało uczniom szansę na zaprezentowanie swoich talentów, ale również pozwoliło wspólnie celebrować bogactwo literatury i lokalnej tradycji. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i już dziś zapraszamy na kolejną edycję za rok! (N.K)
Świąteczne śniadanie
28.04.2025W ostatni dzień przed świętami wielkanocnymi,16 kwietnia, uczniowie klas I-III zasiedli do świątecznego śniadania. Każda z klas udekorowała swój stół przygotowanymi własnoręcznie świątecznymi smakołykami. Znalazły się na nich kanapki z wędliną i warzywami oraz tradycyjne jajka, przy których wszyscy złożyli sobie życzenia. Nie zabrakło również słodkich babeczek. W smacznej atmosferze minął czas klasowego, świątecznego śniadania. (B.N-B)
Rekrutacja uzupełniającą na rok szkolny 2025/2026
14.04.2025Dyrektor Szkoły Podstawowej im. dh. Olgi Małkowskiej w Sromowcach Wyżnych ogłasza rekrutację uzupełniającą na wolne miejsca do klasy pierwszej na rok szkolny 2025/2026. Na dzień 14. 04. 2025 r. brak wolnych miejsc w oddziale przedszkolnym.
Dokumenty można składać w sekretariacie szkoły od 14. 04. 2025 r. do 21.04.2025 r. do godz. 14.30.
Zgłoszenie dziecka do klasy pierwszej szkoły podstawowej.
Wniosek o przyjęcie do klasy pierwszej - spoza obwodu szkoły.
Mistrzostwa Gminy Czorsztyn w piłce ręcznej
16.04.2025Podczas mistrzostw, drużyny z różnych szkół gminy Czorsztyn miały szansę zaprezentować swoje umiejętności, a także walczyć o tytuł mistrza. Wydarzenie to sprzyja integracji społecznej, rozwijaniu ducha sportowej rywalizacji oraz kształtowaniu wartości takich jak fair play, współpraca i szacunek do przeciwnika. Z dumą informujemy, że nasze szkolne drużyny spisały się znakomicie, zdobywając drugie miejsca w swoich kategoriach. (M.K)
Wycieczka do kopalni soli w Bochni
15.04.2025Dnia 9 kwietnia klasy 2,3 oraz 4 miały przyjemność odwiedzić Kopalnię Soli w Bochni, jedną z najstarszych kopalni soli w Polsce i wpisaną na listę UNESCO. Już od samego początku wycieczki uczniowie poczuli niesamowitą atmosferę tego miejsca poprzez zjazd windą na głębokość około 250 metrów. To było ekscytujące doświadczenie! Po dotarciu na dół, przewodnik przywitał wszystkich i opowiedział o historii kopalni, która sięga XIII wieku. Z opowieści dowiedzieliśmy się , jak sól była wydobywana i jakie miała znaczenie dla regionu.
Podczas zwiedzania uczestnicy mieli okazję zobaczyć piękne komory solne, w tym Kaplicę św. Kingi, która zachwycała rzeźbami i solnymi freskami. Atmosfera w kaplicy była niezwykle mistyczna, a przewodnik podzielił się z ciekawostkami na temat jej powstania. Za pomocą holograficznych i interaktywnych inscenizacji oraz przestrzennych słuchowisk pokazane zostały średniowieczne techniki wydobywcze, zwyczaje górnicze oraz inne aspekty z życia kopalni. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły mieli wrażenie, jakby normalna praca górników w kopalni toczyła się tuz obok nich. Jedną z wielu atrakcji było także spotkanie Skarbnika, dobrego ducha bocheńskiej kopalni.
Zwiedzanie kopalni zakończyło się pobytem w komorze Ważyn, miejsce to pozwoliło naszym uczniom na zrelaksowanie się, zakup pamiątek i zjedzenie smacznego obiadu. Pobyt w kopalni okazał się niezwykłą przygodą, interesującą lekcją oraz świetną zabawą. (R.J)
Archiwum Aktualności