• Aktualności

  • Aktualności

            • Projekty realizowane w oddziale przedszkolnym w roku szkolnym 2025/2026

              25.06.2026

               

              https://przedszkolenr2.leczna.pl/pliki/obraz/grafika/maly_mis_w_swiecie_w_wielkiej_literatury_2025-2026.jpg

              „Mały Miś w świecie w wielkiej literatury”, to międzynarodowy projekt edukacyjny, którego głównym celem jest rozwijanie i promowanie czytelnictwa. Realizacja, zaprojektowanych w jego ramach modułów, sprzyja kształceniu u dzieci kompetencji kluczowych tj. najważniejszych umiejętności, wiedzy i postaw. Organizatorem projektu jest Grupa MAC S.A. we współpracy z wydawcą miesięcznika „Bliżej Przedszkola”, a autorem – Aneta Konefał, dyrektor Przedszkola Publicznego nr 1 w Kolbuszowej.

              CEL PROJEKTU: Celem głównym projektu jest rozwijanie czytelnictwa we współpracy ze żłobkami, przedszkolami, szkołami podstawowymi, szkołami specjalnymi, szkolnymi świetlicami, bibliotekami szkolnymi i publicznymi w całej Polsce i za granicą.

              Cele szczegółowe:

              1. Zachęcanie dorosłych do głośnego czytania dzieciom - uświadomienie roli czytania w życiu dziecka, wyrabianie właściwych nawyków czytelniczych.
              2. Tworzenie warunków do różnorodnej aktywności dzieci w toku realizacji zadań stawianych przez nauczyciela.
              3. Wprowadzenie dziecka w świat literatury.
              4. Budzenie zaciekawienia książką przez zabawy, piosenki, twórczość plastyczną.
              5. Przekazywanie za pośrednictwem literatury wartości moralnych.
              6. Kształcenie u dzieci umiejętności słuchania tekstu czytanego.
              7. Rozwijanie samodzielności, kreatywności i innowacyjności dzieci.
              8. Rozwijanie kompetencji cyfrowych dzieci i nauczycieli.
              9. Włączenie w życie przedszkola rodziców oraz przedstawicieli środowiska lokalnego.
              10. Promocja przedszkola.
              11. Rozwijanie współpracy między nauczycielami.

              Projekt jest zgodny z podstawą programową wychowania przedszkolnego oraz kierunkami polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2025/2026.

              Realizacja Projektu: Projekt podzielony jest na 5 modułów i realizowany może być całościowo lub w zakresie wybranym przez Uczestnika tj.:

              MODUŁ NR 1 – CZYTAMY RAZEM Z MAŁYM MISIEM

              MODUŁ NR 2 – MAŁY MIŚ W ŚWIECIE EMOCJI

              MODUŁ NR 3 – DZIECI UCZĄ DZIECI

              MODUŁ NR 4 – WIELKIE SPRAWY MAŁEGO MISIA

              MODUŁ NR 5 – HAPPENING CZYTELNICZY: „CZYTA MI-SIĘ!”

              Wszystkie moduły opierają się na postaci Małego Misia – pełniącego rolę przewodnika po świecie literatury oraz na propagowaniu czytelnictwa.

              Był to czas pełen radości, wspólnego czytania, rozmów o książkach oraz rozwijania dziecięcej wyobraźni i zainteresowań czytelniczych.

              Projekt cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem i sympatią ze strony dzieci. Udział w nim przyniósł wiele korzyści. Rozbudzał pasję do słuchania czytanych bajek i opowiadań, ale także przyczynił się do kształtowania u dzieci postawy otwartości na świat i innych ludzi.

              Gratulujemy wszystkim dzieciom aktywnego udziału i z niecierpliwością czekamy na kolejne literackie przygody z Małym Misiem.

              https://zpoborzeta.pl/wp-content/uploads/2025/10/Untitled-1.jpg

              Projekt „Piękna nasza Polska cała” jest przeznaczony dla zainteresowanych placówek oświatowych, opiekuńczych, kulturalnych i wychowawczych, np. przedszkola, szkoły, domy dziecka, ośrodki szkolno-wychowawcze, szkoły przyszpitalne, domy kultury itd. W naszej placówce projekt był realizowany w grupie przedszkolnej.

              Projekt jest zgodny z obowiązującą Podstawą Programową i kierunkami polityki oświatowej na rok szkolny 2025/2026.

              Głównym celem jest wszechstronne kształtowanie postaw patriotycznych oraz obywatelskich u dzieci oraz rozwijanie poczucia tożsamości narodowej, a także budowanie świadomości praw i obowiązków obywatelskich. Poprzez różnorodne formy aktywności, uczestnicy kształtują postawę szacunku wobec dziedzictwa narodowego, oraz nabywają kompetencje potrzebne do aktywnego i odpowiedzialnego uczestnictwa w życiu społecznym i obywatelskim.

              Przedszkolaki wykonały 11 wybranych zadań z bazy pomysłów i inspiracji:

              • „Droga do niepodległości”- przygotowanie Przeglądu Piosenki Patriotycznej w przedszkolu
              • „Dzień Stroju Ludowego” – Udział w uroczystości szkolnej pt. „Powrót do korzeni”
              • „Jesteśmy Polką i Polakiem” – wykonanie fotobudki ze strojem ludowym
              • „Pamięć i szacunek” – zapalenie zniczy na grobach
              • „Moja Ojczyzna w oczach dziecka” – zorganizowanie konkursu plastycznego
              • „Kocham Cię, Polsko” – zorganizowanie turnieju wiedzy patriotycznej z okazji święta 3 maja
              • „Patriotyczny rajd” – wizyta w Szkolnym Ośrodku Wypoczynkowym „Orle Gniazdo”, miejscu nierozerwalnie związanym z historią i tradycją naszej miejscowości.
              • „Jestem obywatelem” – lekcja obywatelska przeprowadzona przez żołnierzy
              • „Słownik gwary regionalnej” – założenie w formie ilustrowanej słownika gwary pienińskiej
              • „Być dobry jak chleb” – wizyta w piekarni w Łapszach Niżnych- zapoznanie się z etapami przygotowania chleba
              • „Zielona Niepodległa” – sadzenie kwiatów przez przedszkolaków na terenie placówki

              Realizacja projektu „Piękna nasza Polska cała” była doskonałą lekcją patriotyzmu, która miała na celu rozwijać w dzieciach właściwą postawę patriotyczną, postawę wobec Ojczyzny oraz wyrobić przywiązanie do szczegółowych pojęć i symboli narodowych. Wychowanie dobrych patriotów jest procesem długotrwałym, który powinien zaczynać się już w wieku przedszkolnym.

              Przedszkole jako instytucja oświatowo – wychowawcza ma ogromny wpływ na kształtowanie postaw ogólnorozwojowych, jak i patriotycznych.

                                                                                                  

              Projekt edukacyjny „Skąd się biorą produkty ekologiczne?” realizowany był w Oddziale Przedszkolnym w roku szkolnym 2025/2026.  

              Przedszkolaki uczestniczące w programie realizowały go zgodnie z wytycznymi przekazanymi przez koordynatorów powiatowych.

              Zajęcia edukacyjne zaplanowane były w taki sposób, aby dzieci mogły jak najpełniej skorzystać ze zdobytej wiedzy. W czasie zajęć prezentowano domową produkcję przetworów, pokazano technikę robienia przetworów, oglądaliśmy pracę młyna i piekarni, odbyły się również zajęcia ruchowe, propagowano zdrowy styl życia przez zabawy ruchowo - muzyczne, zorganizowano projekcje filmów związanych z tematyką żywności ekologicznej. Zapoznaliśmy się z uprawą ekologiczną, ekologicznymi ziołami, herbatami jak również miodem i grzybami. Wszystkie zajęcia były niezwykle interesujące nawet hodowla ryb czy zwierząt bardzo nas zainteresowała, mało kto z nas wiedział, że istnieją procedury, które napędzają ekologiczny świat konsumpcji. Biorąc pod uwagę, iż rola rodziców była istotna w  procesie edukacji, byli oni informowani o etapach projektu, na stronie internetowej przedszkola pojawiły się bieżące sprawozdania. Z rozmów  wynika, że rodzice         i opiekunowie dzieci chętnie śledzili etapy projektu. Działania dużo nas nauczyły poprzez spotkania i pogadanki na temat zdrowego stylu życia, prezentowanie ekologicznych produktów, wspólne prace z dziećmi (plastyczne i techniczne), poznanie piramidy żywienia i znaczenia słowa ekologia, zapoznanie ze znaczkiem produktów ekologicznych, czytanie ciekawostek i opowiadań o zdrowym odżywianiu, wspólne projekcje filmowe oraz wszelkie inne inicjatywy. Dzieciom podobał się udział w ekologicznych warsztatach (zakup produktów spożywczych oraz prezentacja plantacji herbaty). 

              Opracowany program, pt. „Skąd biorą się produkty ekologiczne?” dla dzieci w wieku przedszkolnym został odebrany bardzo pozytywnie i oceniony niezwykle wysoko. Merytorycznie oraz technicznie był to program ciekawy, interesujący i angażujący do działań. Dzieci chętnie brały udział w zajęciach teoretycznych i praktycznych, zarówno w grupie rówieśniczej w przedszkolu, jak i indywidualnie.

              Podsumowując program edukacyjny pt.: „Skąd się biorą produkty ekologiczne?” uważamy, że wzbudził wielkie zainteresowanie i ciekawość. Dodatkowo uwzględnia integrację całego środowiska biorącego udział w rozwoju dziecka w wieku przedszkolnym. Program ten daje dzieciom na ich poziomie i w ramach ich możliwości, bycia świadomym konsumentem. Ponadto poszerza i wzbogaca ich wiedzę na temat produktów ekologicznych oraz rolnictwa ekologicznego, kształtuje postawy determinujące aktualne i przyszłe zachowania zdrowotne, uczy umiejętności wyboru zdrowych, wartościowych produktów ekologicznych, propaguje zdrowy styl życia. Dzieci uczą się też ważnych nawyków higieniczno- zdrowotnych.

               

              https://nprcz.pl/wp-content/uploads/2025/10/1600x900.jpg

               

              W przedszkolu w mijającym roku szkolnym 2026/2027 realizowany był Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 . Jest on kolejną edycją wieloletniego programu, nakierowanego na wzmocnienie czytelnictwa w Polsce oraz modernizację bibliotek. Ze względu na skalę oddziaływania jest to jeden z największych programów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

              Główne cele Programu:

              1. Zwiększenie zainteresowania czytaniem wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.

              2. Wspieranie bibliotek poprzez zakup nowości wydawniczych.

              3.Rozwój infrastruktury bibliotecznej.

              4. Promocja książki i kultury czytelniczej.

              5. Wspieranie szkół i placówek oświatowych w tworzeniu atrakcyjnych zbiorów bibliotecznych.

              W ramach realizacji Programu w przedszkolu były podjęte następujące działania:

              1. KONKURSY

              - „Mój bajkowy przyjaciel” konkurs rodzinny

              - „Zwierzęta w utworach literackich”

              1. WYDARZENIA CZYTELNICZE

              - „Poczytaj mi przyjacielu”- czytanie na wybranej przerwie międzylekcyjnej przez uczniów starszych klas

              - Popołudniowe czytanki

              - Obchody Dnia Postaci z Bajek w przedszkolu

              - Realizacja projektów czytelniczych tj. „Mały miś w świecie wielkiej literatury”

              - Zabawa karnawałowa „ Poznaj jaką jestem postacią bajkową?”

              - Obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich – wizyta w Bibliotece Publicznej

              - Zorganizowanie w przedszkolu kącika czytelniczego „Kącik ciekawej książki”

              - Warsztaty plastyczne – stworzenie przez dzieci zakładki do ulubionej książki

              Program przyczynia się do podnoszenia poziomu edukacji, rozwijania kompetencji językowych oraz kształtowania nawyku czytania w społeczeństwie. (J. B)

            • Ognisko klas I-III

              25.06.2026

              W dniu 23 czerwca 2026 roku uczniowie klasie I-III wraz z wychowawcami wybrali się na ognisko na boisko wiejskie, aby w taki sposób pożegnać trudy minionego roku szkolnego. Dzieci miały okazję spędzić wspólnie czas, pobawić się różnymi sprzętami według własnych pomysłów oraz pograć w ulubione gry.

              Wyjątkowym punktem wydarzenia było spotkanie  z członkami zespołu regionalnego „Zielony Jawor” z Krempach, którzy przyjechali wystąpić dla dzieci z przedszkola „Bajkowy Świat”. Dzięki uprzejmości kierownika zespołu pani Marii Wnęk, uczniowie naszej szkoły również mogli obejrzeć krótki występ zespołu, a także uczestniczyć we wspólnej zabawie.

              Usmażona na grillu kiełbasa smakowało wyjątkowo w tej scenerii i atmosferze. Serdecznie dziękujemy Rodzicom, którzy zaangażowali się w przygotowanie tego wydarzenia i z niecierpliwością odliczamy sekundy do upragnionych wakacji😊(P.N)

            • Podsumowanie konkursów i wręczenie nagród

              25.06.2026

              22 czerwca odbyło się podsumowanie konkursów organizowanych w w ostatnich miesiącach oraz wręczenie nagród laureatom. Wydarzenie było okazją do docenienia uczniów, którzy wykazali się wiedzą, talentem, kreatywnością i zaangażowaniem.

              Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursów, a szczególnie osobom, które zdobyły najwyższe miejsca i wyróżnienia. Cieszymy się, że tak wielu uczniów rozwija swoje zainteresowania i z pasją podejmuje nowe wyzwania.

              Poniżej prezentujemy wyniki poszczególnych konkursów:

              Międzynarodowy Konkurs Matematyczny „Kangur” 

              Jedno z najpopularniejszych wydarzeń matematycznych, którego celem jest propagowanie kultury matematycznej oraz rozwijanie zainteresowań i uzdolnień matematycznych uczniów. Z radością informujemy, że czworo uczniów naszej szkoły otrzymało wyróżnienia w tegorocznej edycji konkursu:

              • kategoria Maluch – Antonina Bańkosz, klasa 4

              • kategoria Beniamin – Józefa Sproch, klasa 6

              • kategoria Kadet – Piotr Kowalczyk, klasa 7

              • kategoria Kadet – Maria Olejarz, klasa 7

              VIII Przegląd Folkloru Pienin - Gorców- Podhala "Nuta Dunajca 2026"

              Miło nam poinformować o sukcesach uczniów naszej szkoły w konkursie „Nuta Dunajca”.

              I miejsce zdobyła Kornelia Dębska (klasa V).

              Wyróżnienia otrzymali: Liliana Sproch (klasa V), Zofia Kozub (klasa II) oraz Stanisław Kozub (klasa III).

              Konkurs plastyczny "Odwaga ma cztery łapy"

              Uczniowie klas I, II, III, IV i V wzięli udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną w Nowym Targu. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy za udział oraz drobne upominki. Konkurs dostarczył wielu pozytywnych emocji i radości z twórczej pracy.

              II Szkolny Konkurs "Kroniki wyobraźni"

              I miejsce: Kurnyta Michał

              II miejsce: Nicola Kaczmarczyk

              III miejsce: Nowak Amelia

              W klasach I-III w ramach tego konkursu  został przeprowadziny konkurs czytelniczy  „Dużo czytam – dużo wiem”.  Uczestnicy wykazali się bardzo dobrą znajomością książek i baśni dla dzieci.

              I miejsce: Aleksandra Olejarz

              II miejsce: Olga Kowalczyk

              III miejsce: Gabriela Pierwoła

              Wszystkim nagrodzonym życzymy dalszych sukcesów oraz kolejnych osiągnięć.

            • Dzień Patronki

              25.06.2026

              W ostatni  poniedziałek roku szkolnego uczniowie przybyli do sali gimnastycznej  na  spotkanie z Patronką naszej szkoły Olgą Małkowską. Uczestnicy Koła Teatralnego i uczniowie uczęszczający na zajęcia do świetlicy  szkolnej przygotowali  krótki apel dotyczący historii  harcerstwa  w naszym kraju. Dzięki tekstom, wierszom i  piosenkom  przypomnieli  istotną rolę Olgi  Małkowskiej w   tworzeniu i  kształtowaniu się ruchu harcerskiego. Przypomnieli także  zebranym  harcerskie wartości i uświadomili, że ta organizacja przez lata kształtowała szeregi młodych ludzi, dla których najważniejsze słowa to: Bóg, Honor, Ojczyzna.

              Na zakończenie spotkania uczniowie klas 4-8 wzięli udział w quizie dotyczącym Patronki. Wykazali się dobrym przygotowaniem i wiedzą o Jej  życiu i  działalności. Uczniowie klas I-III  mogli wykazać się zdolnościami plastycznymi biorąc udział w konkursie pt. „Nasza Patronka”. Dzięki uprzejmości   Pani Małgorzaty Dębskiej z Rady Rodziców uczestnicy otrzymali drobne nagrody. (Opiekun SU)

            • Piknik pożegnalny klasy III

              23.06.2026

              19 czerwca na Polanie Sosny w Niedzicy odbył się piknik pożegnalny klasy III, będący okazją do wspólnego świętowania zakończenia pierwszego etapu edukacji. Uczniowie spędzili czas na rozmowach, zabawach i wspominaniu najpiękniejszych chwil z minionych lat. Szczególnym momentem wydarzenia było otwarcie kapsuły czasu przygotowanej przez uczniów w klasie II. Znajdowały się w niej listy, rysunki i inne pamiątki, które przypomniały wszystkim o wspólnych przeżyciach i marzeniach sprzed roku. Odkrywanie zawartości kapsuły dostarczyło wielu emocji, radości i wzruszeń. Piknik przebiegł w serdecznej atmosferze i stał się pięknym zakończeniem nauki w klasach I–III. (R.J)

            • Godzina dla młodych głów

              22.06.2026

              W naszej szkole w roku szkolnym 2025/2026 po raz drugi realizowany był program profilaktyczny „Godzina dla Młodych Głów”. Tym razem aktywnie w omawianie tematów programu włączyły się klasy I, IV i VII.

              W ramach działań zrealizowano zajęcia o następującej tematyce:

              • Razem możemy więcej.
              • Poczuj emocje.
              • Nazwij potrzeby.
              • Moje granice.
              • Potrzebuję pomocy! Jak to zakomunikować?
              • Ja i moje relacje w środowisku online i offline.
              • Ja i moje bezpieczeństwo online i offline.
              • Ja i krytyczne myślenie.
              • Aktywność fizyczna. Dlaczego mózg potrzebuje ciała.

               Wyrażamy nadzieję, że otwarta rozmowa na temat zdrowia psychicznego zaowocuje świadomymi postawami i efektywnymi działaniami w przypadku doświadczanych przez naszych uczniów trudności. (P.N)

            • Nie pal przy mnie, proszę

              22.06.2026

              W roku szkolnym 2025/2026 uczniowie klas I-III realizowali program profilaktyczny „Nie pal przy mnie, proszę!” przygotowany przez Państwowy Inspektorat Sanitarny. Główne cele programu to:

              • Uporządkowanie i poszerzenie informacji na temat zdrowia.
              • Kształtowanie u dzieci postaw odpowiedzialności za własne zdrowie.
              • Uświadomienie dzieciom, że palenie tytoniu jest szkodliwe dla zdrowia.
              • Uwrażliwienie dzieci na szkodliwe oddziaływanie dymu papierosowego związanego z biernym paleniem.
              • Wykształcenie u dzieci umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, gdy inni ludzie przy nich palą.

              Na zakończenie realizacji programu uczniowie przygotowali prace plastyczne o tematyce zgodnej z nazwą programu, które wyeksponowano  na gazetce na dolnym korytarzu. Wraz z pracami na gazetce zawarto przesłanie dzieci „Nie pal przy mnie, proszę!”. (P.N)

            • Karty rowerowe zdobyte - ruszamy bezpiecznie w drogę!

              22.06.2026

              9 czerwca 2026 r. uczniowie naszej szkoły przystąpili do praktycznej części egzaminu na kartę rowerową. Celem egzaminu było sprawdzenie umiejętności bezpiecznego kierowania rowerem oraz przygotowania do samodzielnego uczestnictwa w ruchu drogowym.

              Podczas egzaminu uczniowie wykonywali zadania sprawdzające panowanie nad rowerem, takie jak przejazd slalomem pomiędzy pachołkami, zatrzymanie pojazdu w wyznaczonym miejscu, jazda po torze w kształcie ósemki oraz zawracanie w wyznaczonym kwadracie. Oceniano poprawność wykonywania manewrów, utrzymanie równowagi oraz przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.

              Gratulujemy wszystkim uczniom, którzy pomyślnie zdali egzamin i uzyskali kartę rowerową. Życzymy, aby zdobyte umiejętności i wiedza z zakresu przepisów ruchu drogowego przyczyniały się do bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z dróg. Szerokiej drogi oraz wielu bezpiecznych kilometrów! (J.K)

            • Projekt „Ja w przyszłości. Jak planować swoją karierę?"

              22.06.2026

              W roku szkolnym 2025/2026 uczniowie klasy VIII uczestniczyli w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Ja w przyszłości. Jak planować swoją karierę?", realizowanym w ramach programu Uniwersytetu Dzieci.

              Podczas zajęć uczniowie poznawali swoje talenty, mocne strony i zainteresowania, a także rozwijali umiejętności niezbędne do świadomego planowania przyszłości edukacyjnej i zawodowej. W trakcie realizacji projektu podejmowali tematy związane z motywacją, podejmowaniem decyzji, radzeniem sobie z niepowodzeniami oraz skutecznym uczeniem się.

              Zajęcia sprzyjały rozwijaniu samoświadomości, odpowiedzialności za własny rozwój oraz budowaniu poczucia wpływu na przyszłe sukcesy. Uczniowie mieli okazję zastanowić się nad swoimi predyspozycjami i kompetencjami, które warto rozwijać już dziś, aby w przyszłości realizować swoje pasje i cele zawodowe.

              Udział w projekcie był cennym doświadczeniem, które pomogło młodzieży lepiej przygotować się do wyboru szkoły ponadpodstawowej oraz świadomego planowania własnej ścieżki kariery. (M.K)

            • Projekt językowy „Train Your Brain" w klasie VI

              22.06.2026

              W roku szkolnym 2025/2026 uczniowie klasy VI uczestniczyli w projekcie języka angielskiego „Train Your Brain", którego głównym celem było wspieranie procesu uczenia się poprzez angażowanie uczniów w praktyczne, kreatywne i rozwijające zadania.

              W trakcie realizacji projektu uczniowie wykonywali różnorodne działania, dzięki którym rozwijali umiejętności językowe oraz społeczne. W obszarze tematycznym „Człowiek" przygotowali plakaty przedstawiające sylwetkę człowieka wraz z opisem części ciała oraz pracowali w grupach nad projektami prezentującymi ciekawe stroje i ich opisy w języku angielskim.

              W dziale „Żywienie" uczniowie tworzyli własne koszyki zakupowe na podstawie gazetek promocyjnych, opisywali ich zawartość oraz uczestniczyli w scenkach sytuacyjnych „Restaurant Role-Play", wcielając się w role klientów i kelnerów. Dodatkowo projektowali menu wymyślonych restauracji, wykorzystując poznane słownictwo związane z jedzeniem i zamawianiem posiłków.

              W ramach tematu „Zakupy i usługi" uczniowie zagrali w grę typu domino, której celem było dopasowanie produktów do odpowiednich sklepów. Zadanie pozwoliło utrwalić słownictwo związane z zakupami oraz usługami.

              Realizując temat „Życie prywatne", uczniowie opowiadali o swoich codziennych obowiązkach domowych - „My Chores", doskonaląc umiejętność mówienia i prezentowania informacji o sobie w języku angielskim.

              Nie zabrakło również kontaktu z autentycznym językiem. W ramach obszaru „Kultura" uczniowie oglądali filmy w języku angielskim, rozwijając umiejętność słuchania ze zrozumieniem oraz poszerzając wiedzę o kulturze krajów anglojęzycznych.

              Projekt „Train Your Brain" umożliwił uczniom praktyczne wykorzystanie języka angielskiego w różnych sytuacjach życia codziennego. Dzięki pracy indywidualnej i zespołowej rozwijali oni słownictwo, umiejętności komunikacyjne, kreatywność oraz pewność siebie w posługiwaniu się językiem obcym. Wszystkie działania były realizowane z dużym zaangażowaniem i entuzjazmem, a zdobyte doświadczenia z pewnością będą procentować w dalszej nauce języka angielskiego.

            • „Hazard? Nie daj się wciągnąć!" – ogólnopolska akcja edukacyjna KAS

              22.06.2026

              W naszej szkole miała miejsce ogólnopolska akcja edukacyjna „Hazard? Nie daj się wciągnąć!", organizowana przez Krajową Administrację Skarbową. Program skierowany jest do uczniów klas VII–VIII szkół podstawowych. Jego celem jest zwiększenie świadomości młodych ludzi na temat zagrożeń związanych z hazardem, szczególnie hazardem internetowym oraz przeciwdziałanie uzależnieniom.

              Podczas zajęć uczniowie poznali mechanizmy działania gier hazardowych, dowiedzieli się o konsekwencjach prawnych uczestnictwa w nielegalnych grach oraz o skutkach społecznych, finansowych i psychologicznych uzależnienia od hazardu. Szczególną uwagę zwrócono na zagrożenia płynące z internetu, gdzie coraz częściej pojawiają się gry i aplikacje zawierające elementy hazardowe.

              Akcja miała charakter profilaktyczny i edukacyjny. Jej zadaniem było uświadomienie młodzieży, że pozornie niewinna rozrywka może prowadzić do poważnych problemów, takich jak uzależnienie, trudności finansowe, pogorszenie relacji społecznych czy wykluczenie społeczne.

              Dzięki temu nasi uczniowie zdobyli wiedzę pozwalającą podejmować świadome i odpowiedzialne decyzje dotyczące korzystania z internetu i gier online.

              Udział w akcji był ważnym elementem działań profilaktycznych naszej szkoły, wspierających bezpieczeństwo uczniów oraz promujących zdrowy i odpowiedzialny styl życia. (M.K)

            • Wycieczka na Wyżynę Krakowsko-Częstochowską

              22.06.2026

              6 czerwca 2026 roku uczniowie klasy VIII oraz uczniowie z klas VI i VII uczestniczyli w wycieczce na malowniczą Wyżynę Krakowsko-Częstochowską. Program wyjazdu obejmował zwiedzanie Pustyni Błędowskiej, Grodu na Górze Birów oraz zamku w Ogrodzieńcu.

              Pierwszym punktem naszej wyprawy była Pustynia Błędowska. Odwiedziliśmy punkt widokowy „Róża Wiatrów", gdzie mogliśmy podziwiać rozległe piaszczyste tereny oraz spacerować po pustynnym piasku. Dużym zainteresowaniem cieszył się również ekologiczny plac zabaw, który pozwolił uczestnikom aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu. Następnie udaliśmy się do punktu widokowego Dąbrówka w Chechle, skąd rozciągał się piękny widok na Pustynię Błędowską i okoliczne tereny, które są wykorzystywane jako poligon wojskowy. Mieliśmy również okazję zobaczyć pozostałości bunkra z okresu II wojny światowej.

              Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie Grodu na Górze Birów. Uczniowie poznali życie dawnych mieszkańców tych terenów oraz zobaczyli rekonstrukcję średniowiecznej osady obronnej.

              Na zakończenie odwiedziliśmy zamek w Ogrodzieńcu – jedną z najbardziej imponujących warowni na Szlaku Orlich Gniazd. Dzięki ciekawym opowieściom przewodnika poznaliśmy historię zamku, jego dawnych właścicieli oraz związane z nim legendy.

              Przez cały dzień dopisywała nam piękna, słoneczna pogoda, która sprzyjała zwiedzaniu i podziwianiu uroków Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Wycieczka była nie tylko okazją do zdobycia nowej wiedzy historycznej i przyrodniczej, ale także do wspólnej integracji oraz aktywnego spędzenia czasu poza szkołą. Wszyscy wrócili do domu bogatsi o nowe doświadczenia i pełni niezapomnianych wrażeń. (M.K)

            • Tydzień dla Bezpieczeństwa w Szkole Podstawowej w Sromowcach Wyżnych

              22.06.2026

              W dniach od 15 do 19 czerwca w naszej szkole  odbył się „Tydzień dla Bezpieczeństwa” – akcja ogłoszona przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Przez cały tydzień uczniowie poszczególnych klas przygotowywali i prezentowali scenki pod hasłem „Bezpieczne lato – to się opłaca”. Przedstawienia poruszały tematykę bezpiecznego wypoczynku podczas wakacji, odpowiedzialnego zachowania nad wodą, w górach, na drodze oraz bezpieczeństwa w sieci. Dzięki zaangażowaniu uczniów wydarzenie było nie tylko ciekawą formą nauki, ale także przypomnieniem ważnych zasad, które pomogą wszystkim bezpiecznie spędzić letni czas. (R.J)

            • Wycieczka klas 1-3 do Niedzicy Zamek

              19.06.2026

              W dniu 18 czerwca uczniowie klas 1–3 uczestniczyli w wycieczce pieszej do Niedzicy. Podczas wyjścia celem edukacyjnym wyjścia było obejrzenie filmów edukacyjnych  przedstawiających historię powstania zapory "Warownia przeciw żywiołom. Po latach" oraz" Zapora. Śladami harmonii".. Następnie uczniowie udali się na koronę zapory, skąd mogli podziwiać piękne widoki. Na zakończenie wycieczki wszyscy zjedli pyszne lody. Wyjście było ciekawe i dostarczyło uczniom wielu nowych informacji oraz miłych wrażeń. (R.J)

            • Wycieczka do Krynicy-Zdroju i Nowego Sącza

              17.06.2026

              12.06. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w pełnej wrażeń i atrakcji wycieczce do Krynicy-Zdroju i Nowego Sącza.” Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Krynicy-Zdroju z przewodnikiem, który przybliżył nam historię i najciekawsze miejsca tego uzdrowiskowego miasta. Następnie zaangażowaliśmy się w grę terenową, podczas której mogliśmy sprawdzić swoją wiedzę, spostrzegawczość oraz umiejętność współpracy.

              Kolejną atrakcją był wyjazd na Górę Parkową, skąd podziwialiśmy piękne widoki. Dużym zainteresowaniem cieszyło się także wejście na wieżę widokową, która oferuje niezwykłe panoramiczne widoki na Beskidy oraz Tatry. Spacer pośród malowniczych krajobrazów pozwolił nam podziwiać piękno górskiej przyrody z zupełnie innej perspektywy. Odwiedziliśmy również Polanę Świateł i Muzyki. Nie zabrakło także dawki adrenaliny podczas korzystania z Rajskich Ślizgawek.

              Odwiedziliśmy także Muzeum Zabawek, gdzie mogliśmy przenieść się w czasie i zobaczyć, jak wyglądała dawna szkoła oraz jakimi zabawkami bawili się nasi dziadkowie i pradziadkowie.

              Na zakończenie wycieczki udaliśmy się do Nowego Sącza, gdzie zwiedziliśmy stadion Sandecji. Poznaliśmy historię klubu, obejrzeliśmy szatnie oraz miejsca na co dzień niedostępne dla kibiców. Uczniowie mogli wcielić się w rolę trenerów, przygotowując własne ustawienia meczowe, a największą atrakcją okazała się możliwość zagrania w piłkę na murawie stadionu.Wycieczka dostarczyła wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń, nowych doświadczeń oraz okazji do wspólnej zabawy i integracji.(Z.M)

            • Wycieczka Przedszkolaków do zagrody „Spiskie Alpaki”

              17.06.2026

              Dnia 11.06.2026 r. dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w wycieczce do zagrody „Spiskie Alpaki” w Jurgowie. Wyjazd był doskonałą okazją do nauki poprzez zabawę oraz bezpośredni kontakt z naturą.

              Podczas pobytu dzieci poznały zwyczaje i warunki życia alpak. Dowiedziały się, skąd pochodzą te zwierzęta, czym się żywią, jak należy o nie dbać oraz czym różnią się od lam.

              W zagrodzie można było zobaczyć również owieczki, osły oraz kozy. Przedszkolaki miały możliwość karmienia, głaskania i przytulania zwierząt, co dostarczyło im wielu pozytywnych emocji i niezapomnianych wrażeń.

              Bliski kontakt z łagodnymi i przyjaznymi zwierzętami sprzyjał rozwijaniu empatii, wrażliwości oraz szacunku dla przyrody. Spotkanie z alpakami miało również walor terapeutyczny – pomagało dzieciom wyciszyć się, zredukować stres oraz budować pewność siebie.

              Wycieczka wspierała także rozwój sensoryczny dzieci poprzez bezpośrednie doświadczanie różnych bodźców dotykowych. Wspólne zabawy integracyjne oraz ognisko wzmacniały więzi między dziećmi i rozwijały umiejętności współpracy w grupie.

              Wyjazd do zagrody „Spiskie Alpaki” był cennym doświadczeniem edukacyjnym i wychowawczym, które na długo pozostanie w pamięci.(J.B.)

            • Dzień Dziecka

              16.06.2026

              1 czerwca w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Dziecka. Był to radosny poniedziałek, podczas którego odbyło się mniej lekcji, a więcej czasu poświęcono na zabawę i wspólne spędzanie czasu.

              W sali gimnastycznej zorganizowano atrakcje sportowe i rozrywkowe. Uczniowie klas 7 i 8 oraz Samorząd Uczniowski zaangażowali się w ich przygotowanie dla młodszych koleżanek i kolegów. Było głośno, kolorowo i bardzo wesoło. Na uczestników czekały kolorowe warkoczyki, malowanie twarzy, konkursy, balonowe zwierzątka oraz barwne tatuaże.

              Miał  również miejsce mecz „kocykówki”, tańce prowadzone przez Panią Natalię, odtańczono „belgijkę”. Następnie  uczniowie udali się na  seans filmowy, gdzie czekał a nich również popcorn.

              Zabawa była świetna i dostarczyła wszystkim wielu pozytywnych emocji. Rada Rodziców ufundowała pyszne lody, napoje, upominki oraz gadżety potrzebne do zorganizowania tego wyjątkowego dnia.

              Dzień Dziecka powinien być przede wszystkim dniem radości, uśmiechu i beztroskiej zabawy. Tak właśnie było w naszej szkole. (K.J-R)

            • RowerLAB – rowerowa przygoda klas V i VI

              10.06.2026

              9 czerwca uczniowie klas V i VI uczestniczyli w wyjątkowych warsztatach RowerLAB – Rowerowa Akademia ABC. Zajęcia odbyły się pod hasłem: „Ucz się. Naprawiaj. Jedź bezpiecznie” i dostarczyły uczestnikom wielu praktycznych umiejętności oraz dobrej zabawy.Podczas warsztatów uczniowie poznali zasady bezpiecznej jazdy na rowerze, uczyli się podstaw serwisowania i naprawy roweru, a także brali udział w praktycznych zajęciach prowadzonych przez serwisantów. Była to doskonała okazja, aby dowiedzieć się, jak dbać o swój rower i bezpiecznie poruszać się po drogach.Na zakończenie spotkania odbył się konkurs z nagrodami, który wzbudził wiele emocji i radości wśród uczestników. Gratulujemy wszystkim zwycięzcom oraz dziękujemy organizatorom za ciekawe i inspirujące zajęcia! (Z.M)

            • Dbamy o zdrowe zęby z programem „Dziel się uśmiechem”

              10.06.2026

              W ramach działań PCK w klasach 1-3 odbyło się spotkanie profilaktyczne z pielęgniarką, zorganizowane w ramach ogólnopolskiej akcji „Dziel się uśmiechem”. Jego celem było przypomnienie uczniom, jak dbać o higienę jamy ustnej i skutecznie chronić zęby przed próchnicą.

              Podczas zajęć pani pielęgniarka omówiła cztery najważniejsze zasady zdrowego uśmiechu: dokładne szczotkowanie, używanie nici dentystycznej, żucie bezcukrowej gumy po posiłkach oraz regularne wizyty u stomatologa. Dzieci dowiedziały się również, jak duży wpływ na zęby ma zdrowa dieta, uboga w cukier, a bogata w warzywa i nabiał.

              Największą atrakcją były ćwiczenia praktyczne – uczniowie trenowali prawidłową technikę mycia zębów na dużym modelu szczęki. Serdecznie dziękujemy za te cenne i pełne uśmiechu spotkanie! (R.J)

            • Udział w Międzyszkolnym Konkursie Wokalnym „Prosto z pola na idola"

              08.06.2026

              Dnia 3 czerwca 2026 roku uczennice naszej szkoły wzięły udział w Międzyszkolnym Konkursie Wokalnym „Prosto z pola na idola", który odbył się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym we Frydmanie.

              Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy VII – Maria Olejarz oraz Oliwia Skowrońska. Konkurs zgromadził wielu utalentowanych młodych wykonawców ze szkół Gminy Czorsztyn i Łapsze Niżne, a uczestnicy mieli okazję zaprezentować swoje zdolności artystyczne oraz zdobyć nowe doświadczenia sceniczne.

              Występy stały na bardzo wysokim poziomie, dlatego tym bardziej cieszy sukces naszej reprezentantki. Z radością informujemy, że Maria Olejarz otrzymała wyróżnienie, co jest dowodem jej talentu, zaangażowania oraz ciężkiej pracy włożonej w przygotowanie do konkursu.

              Serdecznie gratulujemy obu uczestniczkom godnego reprezentowania naszej szkoły, a laureatce życzymy kolejnych sukcesów artystycznych. (NK)

    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa im. dh. Olgi Małkowskiej w Sromowcach Wyżnych
      • (+18) 262-97-02
      • Szkoła Podstawowa im. dh. Olgi Małkowskiej
        34-443 Sromowce Wyżne,
        Nad Zalew 12
        Poland
      • e-puap - /spsromowcewyzne/SkrytkaESP
      • AE:PL-87510-89231-SBVEC-24