• Aktualności

  • Aktualności

            • Piknik pożegnalny klasy III

              23.06.2026

              19 czerwca na Polanie Sosny w Niedzicy odbył się piknik pożegnalny klasy III, będący okazją do wspólnego świętowania zakończenia pierwszego etapu edukacji. Uczniowie spędzili czas na rozmowach, zabawach i wspominaniu najpiękniejszych chwil z minionych lat. Szczególnym momentem wydarzenia było otwarcie kapsuły czasu przygotowanej przez uczniów w klasie II. Znajdowały się w niej listy, rysunki i inne pamiątki, które przypomniały wszystkim o wspólnych przeżyciach i marzeniach sprzed roku. Odkrywanie zawartości kapsuły dostarczyło wielu emocji, radości i wzruszeń. Piknik przebiegł w serdecznej atmosferze i stał się pięknym zakończeniem nauki w klasach I–III. (R.J)

            • Godzina dla młodych głów

              22.06.2026

              W naszej szkole w roku szkolnym 2025/2026 po raz drugi realizowany był program profilaktyczny „Godzina dla Młodych Głów”. Tym razem aktywnie w omawianie tematów programu włączyły się klasy I, IV i VII.

              W ramach działań zrealizowano zajęcia o następującej tematyce:

              • Razem możemy więcej.
              • Poczuj emocje.
              • Nazwij potrzeby.
              • Moje granice.
              • Potrzebuję pomocy! Jak to zakomunikować?
              • Ja i moje relacje w środowisku online i offline.
              • Ja i moje bezpieczeństwo online i offline.
              • Ja i krytyczne myślenie.
              • Aktywność fizyczna. Dlaczego mózg potrzebuje ciała.

               Wyrażamy nadzieję, że otwarta rozmowa na temat zdrowia psychicznego zaowocuje świadomymi postawami i efektywnymi działaniami w przypadku doświadczanych przez naszych uczniów trudności. (P.N)

            • Nie pal przy mnie, proszę

              22.06.2026

              W roku szkolnym 2025/2026 uczniowie klas I-III realizowali program profilaktyczny „Nie pal przy mnie, proszę!” przygotowany przez Państwowy Inspektorat Sanitarny. Główne cele programu to:

              • Uporządkowanie i poszerzenie informacji na temat zdrowia.
              • Kształtowanie u dzieci postaw odpowiedzialności za własne zdrowie.
              • Uświadomienie dzieciom, że palenie tytoniu jest szkodliwe dla zdrowia.
              • Uwrażliwienie dzieci na szkodliwe oddziaływanie dymu papierosowego związanego z biernym paleniem.
              • Wykształcenie u dzieci umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, gdy inni ludzie przy nich palą.

              Na zakończenie realizacji programu uczniowie przygotowali prace plastyczne o tematyce zgodnej z nazwą programu, które wyeksponowano  na gazetce na dolnym korytarzu. Wraz z pracami na gazetce zawarto przesłanie dzieci „Nie pal przy mnie, proszę!”. (P.N)

            • Karty rowerowe zdobyte - ruszamy bezpiecznie w drogę!

              22.06.2026

              9 czerwca 2026 r. uczniowie naszej szkoły przystąpili do praktycznej części egzaminu na kartę rowerową. Celem egzaminu było sprawdzenie umiejętności bezpiecznego kierowania rowerem oraz przygotowania do samodzielnego uczestnictwa w ruchu drogowym.

              Podczas egzaminu uczniowie wykonywali zadania sprawdzające panowanie nad rowerem, takie jak przejazd slalomem pomiędzy pachołkami, zatrzymanie pojazdu w wyznaczonym miejscu, jazda po torze w kształcie ósemki oraz zawracanie w wyznaczonym kwadracie. Oceniano poprawność wykonywania manewrów, utrzymanie równowagi oraz przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.

              Gratulujemy wszystkim uczniom, którzy pomyślnie zdali egzamin i uzyskali kartę rowerową. Życzymy, aby zdobyte umiejętności i wiedza z zakresu przepisów ruchu drogowego przyczyniały się do bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z dróg. Szerokiej drogi oraz wielu bezpiecznych kilometrów! (J.K)

            • Projekt „Ja w przyszłości. Jak planować swoją karierę?"

              22.06.2026

              W roku szkolnym 2025/2026 uczniowie klasy VIII uczestniczyli w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Ja w przyszłości. Jak planować swoją karierę?", realizowanym w ramach programu Uniwersytetu Dzieci.

              Podczas zajęć uczniowie poznawali swoje talenty, mocne strony i zainteresowania, a także rozwijali umiejętności niezbędne do świadomego planowania przyszłości edukacyjnej i zawodowej. W trakcie realizacji projektu podejmowali tematy związane z motywacją, podejmowaniem decyzji, radzeniem sobie z niepowodzeniami oraz skutecznym uczeniem się.

              Zajęcia sprzyjały rozwijaniu samoświadomości, odpowiedzialności za własny rozwój oraz budowaniu poczucia wpływu na przyszłe sukcesy. Uczniowie mieli okazję zastanowić się nad swoimi predyspozycjami i kompetencjami, które warto rozwijać już dziś, aby w przyszłości realizować swoje pasje i cele zawodowe.

              Udział w projekcie był cennym doświadczeniem, które pomogło młodzieży lepiej przygotować się do wyboru szkoły ponadpodstawowej oraz świadomego planowania własnej ścieżki kariery. (M.K)

            • Projekt językowy „Train Your Brain" w klasie VI

              22.06.2026

              W roku szkolnym 2025/2026 uczniowie klasy VI uczestniczyli w projekcie języka angielskiego „Train Your Brain", którego głównym celem było wspieranie procesu uczenia się poprzez angażowanie uczniów w praktyczne, kreatywne i rozwijające zadania.

              W trakcie realizacji projektu uczniowie wykonywali różnorodne działania, dzięki którym rozwijali umiejętności językowe oraz społeczne. W obszarze tematycznym „Człowiek" przygotowali plakaty przedstawiające sylwetkę człowieka wraz z opisem części ciała oraz pracowali w grupach nad projektami prezentującymi ciekawe stroje i ich opisy w języku angielskim.

              W dziale „Żywienie" uczniowie tworzyli własne koszyki zakupowe na podstawie gazetek promocyjnych, opisywali ich zawartość oraz uczestniczyli w scenkach sytuacyjnych „Restaurant Role-Play", wcielając się w role klientów i kelnerów. Dodatkowo projektowali menu wymyślonych restauracji, wykorzystując poznane słownictwo związane z jedzeniem i zamawianiem posiłków.

              W ramach tematu „Zakupy i usługi" uczniowie zagrali w grę typu domino, której celem było dopasowanie produktów do odpowiednich sklepów. Zadanie pozwoliło utrwalić słownictwo związane z zakupami oraz usługami.

              Realizując temat „Życie prywatne", uczniowie opowiadali o swoich codziennych obowiązkach domowych - „My Chores", doskonaląc umiejętność mówienia i prezentowania informacji o sobie w języku angielskim.

              Nie zabrakło również kontaktu z autentycznym językiem. W ramach obszaru „Kultura" uczniowie oglądali filmy w języku angielskim, rozwijając umiejętność słuchania ze zrozumieniem oraz poszerzając wiedzę o kulturze krajów anglojęzycznych.

              Projekt „Train Your Brain" umożliwił uczniom praktyczne wykorzystanie języka angielskiego w różnych sytuacjach życia codziennego. Dzięki pracy indywidualnej i zespołowej rozwijali oni słownictwo, umiejętności komunikacyjne, kreatywność oraz pewność siebie w posługiwaniu się językiem obcym. Wszystkie działania były realizowane z dużym zaangażowaniem i entuzjazmem, a zdobyte doświadczenia z pewnością będą procentować w dalszej nauce języka angielskiego.

            • „Hazard? Nie daj się wciągnąć!" – ogólnopolska akcja edukacyjna KAS

              22.06.2026

              W naszej szkole miała miejsce ogólnopolska akcja edukacyjna „Hazard? Nie daj się wciągnąć!", organizowana przez Krajową Administrację Skarbową. Program skierowany jest do uczniów klas VII–VIII szkół podstawowych. Jego celem jest zwiększenie świadomości młodych ludzi na temat zagrożeń związanych z hazardem, szczególnie hazardem internetowym oraz przeciwdziałanie uzależnieniom.

              Podczas zajęć uczniowie poznali mechanizmy działania gier hazardowych, dowiedzieli się o konsekwencjach prawnych uczestnictwa w nielegalnych grach oraz o skutkach społecznych, finansowych i psychologicznych uzależnienia od hazardu. Szczególną uwagę zwrócono na zagrożenia płynące z internetu, gdzie coraz częściej pojawiają się gry i aplikacje zawierające elementy hazardowe.

              Akcja miała charakter profilaktyczny i edukacyjny. Jej zadaniem było uświadomienie młodzieży, że pozornie niewinna rozrywka może prowadzić do poważnych problemów, takich jak uzależnienie, trudności finansowe, pogorszenie relacji społecznych czy wykluczenie społeczne.

              Dzięki temu nasi uczniowie zdobyli wiedzę pozwalającą podejmować świadome i odpowiedzialne decyzje dotyczące korzystania z internetu i gier online.

              Udział w akcji był ważnym elementem działań profilaktycznych naszej szkoły, wspierających bezpieczeństwo uczniów oraz promujących zdrowy i odpowiedzialny styl życia. (M.K)

            • Wycieczka na Wyżynę Krakowsko-Częstochowską

              22.06.2026

              6 czerwca 2026 roku uczniowie klasy VIII oraz uczniowie z klas VI i VII uczestniczyli w wycieczce na malowniczą Wyżynę Krakowsko-Częstochowską. Program wyjazdu obejmował zwiedzanie Pustyni Błędowskiej, Grodu na Górze Birów oraz zamku w Ogrodzieńcu.

              Pierwszym punktem naszej wyprawy była Pustynia Błędowska. Odwiedziliśmy punkt widokowy „Róża Wiatrów", gdzie mogliśmy podziwiać rozległe piaszczyste tereny oraz spacerować po pustynnym piasku. Dużym zainteresowaniem cieszył się również ekologiczny plac zabaw, który pozwolił uczestnikom aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu. Następnie udaliśmy się do punktu widokowego Dąbrówka w Chechle, skąd rozciągał się piękny widok na Pustynię Błędowską i okoliczne tereny, które są wykorzystywane jako poligon wojskowy. Mieliśmy również okazję zobaczyć pozostałości bunkra z okresu II wojny światowej.

              Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie Grodu na Górze Birów. Uczniowie poznali życie dawnych mieszkańców tych terenów oraz zobaczyli rekonstrukcję średniowiecznej osady obronnej.

              Na zakończenie odwiedziliśmy zamek w Ogrodzieńcu – jedną z najbardziej imponujących warowni na Szlaku Orlich Gniazd. Dzięki ciekawym opowieściom przewodnika poznaliśmy historię zamku, jego dawnych właścicieli oraz związane z nim legendy.

              Przez cały dzień dopisywała nam piękna, słoneczna pogoda, która sprzyjała zwiedzaniu i podziwianiu uroków Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Wycieczka była nie tylko okazją do zdobycia nowej wiedzy historycznej i przyrodniczej, ale także do wspólnej integracji oraz aktywnego spędzenia czasu poza szkołą. Wszyscy wrócili do domu bogatsi o nowe doświadczenia i pełni niezapomnianych wrażeń. (M.K)

            • Tydzień dla Bezpieczeństwa w Szkole Podstawowej w Sromowcach Wyżnych

              22.06.2026

              W dniach od 15 do 19 czerwca w naszej szkole  odbył się „Tydzień dla Bezpieczeństwa” – akcja ogłoszona przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Przez cały tydzień uczniowie poszczególnych klas przygotowywali i prezentowali scenki pod hasłem „Bezpieczne lato – to się opłaca”. Przedstawienia poruszały tematykę bezpiecznego wypoczynku podczas wakacji, odpowiedzialnego zachowania nad wodą, w górach, na drodze oraz bezpieczeństwa w sieci. Dzięki zaangażowaniu uczniów wydarzenie było nie tylko ciekawą formą nauki, ale także przypomnieniem ważnych zasad, które pomogą wszystkim bezpiecznie spędzić letni czas. (R.J)

            • Wycieczka klas 1-3 do Niedzicy Zamek

              19.06.2026

              W dniu 18 czerwca uczniowie klas 1–3 uczestniczyli w wycieczce pieszej do Niedzicy. Podczas wyjścia celem edukacyjnym wyjścia było obejrzenie filmów edukacyjnych  przedstawiających historię powstania zapory "Warownia przeciw żywiołom. Po latach" oraz" Zapora. Śladami harmonii".. Następnie uczniowie udali się na koronę zapory, skąd mogli podziwiać piękne widoki. Na zakończenie wycieczki wszyscy zjedli pyszne lody. Wyjście było ciekawe i dostarczyło uczniom wielu nowych informacji oraz miłych wrażeń. (R.J)

            • Wycieczka do Krynicy-Zdroju i Nowego Sącza

              17.06.2026

              12.06. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w pełnej wrażeń i atrakcji wycieczce do Krynicy-Zdroju i Nowego Sącza.” Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Krynicy-Zdroju z przewodnikiem, który przybliżył nam historię i najciekawsze miejsca tego uzdrowiskowego miasta. Następnie zaangażowaliśmy się w grę terenową, podczas której mogliśmy sprawdzić swoją wiedzę, spostrzegawczość oraz umiejętność współpracy.

              Kolejną atrakcją był wyjazd na Górę Parkową, skąd podziwialiśmy piękne widoki. Dużym zainteresowaniem cieszyło się także wejście na wieżę widokową, która oferuje niezwykłe panoramiczne widoki na Beskidy oraz Tatry. Spacer pośród malowniczych krajobrazów pozwolił nam podziwiać piękno górskiej przyrody z zupełnie innej perspektywy. Odwiedziliśmy również Polanę Świateł i Muzyki. Nie zabrakło także dawki adrenaliny podczas korzystania z Rajskich Ślizgawek.

              Odwiedziliśmy także Muzeum Zabawek, gdzie mogliśmy przenieść się w czasie i zobaczyć, jak wyglądała dawna szkoła oraz jakimi zabawkami bawili się nasi dziadkowie i pradziadkowie.

              Na zakończenie wycieczki udaliśmy się do Nowego Sącza, gdzie zwiedziliśmy stadion Sandecji. Poznaliśmy historię klubu, obejrzeliśmy szatnie oraz miejsca na co dzień niedostępne dla kibiców. Uczniowie mogli wcielić się w rolę trenerów, przygotowując własne ustawienia meczowe, a największą atrakcją okazała się możliwość zagrania w piłkę na murawie stadionu.Wycieczka dostarczyła wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń, nowych doświadczeń oraz okazji do wspólnej zabawy i integracji.(Z.M)

            • Wycieczka Przedszkolaków do zagrody „Spiskie Alpaki”

              17.06.2026

              Dnia 11.06.2026 r. dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w wycieczce do zagrody „Spiskie Alpaki” w Jurgowie. Wyjazd był doskonałą okazją do nauki poprzez zabawę oraz bezpośredni kontakt z naturą.

              Podczas pobytu dzieci poznały zwyczaje i warunki życia alpak. Dowiedziały się, skąd pochodzą te zwierzęta, czym się żywią, jak należy o nie dbać oraz czym różnią się od lam.

              W zagrodzie można było zobaczyć również owieczki, osły oraz kozy. Przedszkolaki miały możliwość karmienia, głaskania i przytulania zwierząt, co dostarczyło im wielu pozytywnych emocji i niezapomnianych wrażeń.

              Bliski kontakt z łagodnymi i przyjaznymi zwierzętami sprzyjał rozwijaniu empatii, wrażliwości oraz szacunku dla przyrody. Spotkanie z alpakami miało również walor terapeutyczny – pomagało dzieciom wyciszyć się, zredukować stres oraz budować pewność siebie.

              Wycieczka wspierała także rozwój sensoryczny dzieci poprzez bezpośrednie doświadczanie różnych bodźców dotykowych. Wspólne zabawy integracyjne oraz ognisko wzmacniały więzi między dziećmi i rozwijały umiejętności współpracy w grupie.

              Wyjazd do zagrody „Spiskie Alpaki” był cennym doświadczeniem edukacyjnym i wychowawczym, które na długo pozostanie w pamięci.(J.B.)

            • Dzień Dziecka

              16.06.2026

              1 czerwca w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Dziecka. Był to radosny poniedziałek, podczas którego odbyło się mniej lekcji, a więcej czasu poświęcono na zabawę i wspólne spędzanie czasu.

              W sali gimnastycznej zorganizowano atrakcje sportowe i rozrywkowe. Uczniowie klas 7 i 8 oraz Samorząd Uczniowski zaangażowali się w ich przygotowanie dla młodszych koleżanek i kolegów. Było głośno, kolorowo i bardzo wesoło. Na uczestników czekały kolorowe warkoczyki, malowanie twarzy, konkursy, balonowe zwierzątka oraz barwne tatuaże.

              Miał  również miejsce mecz „kocykówki”, tańce prowadzone przez Panią Natalię, odtańczono „belgijkę”. Następnie  uczniowie udali się na  seans filmowy, gdzie czekał a nich również popcorn.

              Zabawa była świetna i dostarczyła wszystkim wielu pozytywnych emocji. Rada Rodziców ufundowała pyszne lody, napoje, upominki oraz gadżety potrzebne do zorganizowania tego wyjątkowego dnia.

              Dzień Dziecka powinien być przede wszystkim dniem radości, uśmiechu i beztroskiej zabawy. Tak właśnie było w naszej szkole. (K.J-R)

            • RowerLAB – rowerowa przygoda klas V i VI

              10.06.2026

              9 czerwca uczniowie klas V i VI uczestniczyli w wyjątkowych warsztatach RowerLAB – Rowerowa Akademia ABC. Zajęcia odbyły się pod hasłem: „Ucz się. Naprawiaj. Jedź bezpiecznie” i dostarczyły uczestnikom wielu praktycznych umiejętności oraz dobrej zabawy.Podczas warsztatów uczniowie poznali zasady bezpiecznej jazdy na rowerze, uczyli się podstaw serwisowania i naprawy roweru, a także brali udział w praktycznych zajęciach prowadzonych przez serwisantów. Była to doskonała okazja, aby dowiedzieć się, jak dbać o swój rower i bezpiecznie poruszać się po drogach.Na zakończenie spotkania odbył się konkurs z nagrodami, który wzbudził wiele emocji i radości wśród uczestników. Gratulujemy wszystkim zwycięzcom oraz dziękujemy organizatorom za ciekawe i inspirujące zajęcia! (Z.M)

            • Dbamy o zdrowe zęby z programem „Dziel się uśmiechem”

              10.06.2026

              W ramach działań PCK w klasach 1-3 odbyło się spotkanie profilaktyczne z pielęgniarką, zorganizowane w ramach ogólnopolskiej akcji „Dziel się uśmiechem”. Jego celem było przypomnienie uczniom, jak dbać o higienę jamy ustnej i skutecznie chronić zęby przed próchnicą.

              Podczas zajęć pani pielęgniarka omówiła cztery najważniejsze zasady zdrowego uśmiechu: dokładne szczotkowanie, używanie nici dentystycznej, żucie bezcukrowej gumy po posiłkach oraz regularne wizyty u stomatologa. Dzieci dowiedziały się również, jak duży wpływ na zęby ma zdrowa dieta, uboga w cukier, a bogata w warzywa i nabiał.

              Największą atrakcją były ćwiczenia praktyczne – uczniowie trenowali prawidłową technikę mycia zębów na dużym modelu szczęki. Serdecznie dziękujemy za te cenne i pełne uśmiechu spotkanie! (R.J)

            • Udział w Międzyszkolnym Konkursie Wokalnym „Prosto z pola na idola"

              08.06.2026

              Dnia 3 czerwca 2026 roku uczennice naszej szkoły wzięły udział w Międzyszkolnym Konkursie Wokalnym „Prosto z pola na idola", który odbył się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym we Frydmanie.

              Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy VII – Maria Olejarz oraz Oliwia Skowrońska. Konkurs zgromadził wielu utalentowanych młodych wykonawców ze szkół Gminy Czorsztyn i Łapsze Niżne, a uczestnicy mieli okazję zaprezentować swoje zdolności artystyczne oraz zdobyć nowe doświadczenia sceniczne.

              Występy stały na bardzo wysokim poziomie, dlatego tym bardziej cieszy sukces naszej reprezentantki. Z radością informujemy, że Maria Olejarz otrzymała wyróżnienie, co jest dowodem jej talentu, zaangażowania oraz ciężkiej pracy włożonej w przygotowanie do konkursu.

              Serdecznie gratulujemy obu uczestniczkom godnego reprezentowania naszej szkoły, a laureatce życzymy kolejnych sukcesów artystycznych. (NK)

            • Dzień Rodziny

              05.06.2026

              „Rodzina jest dla człowieka niczym płótno dla artysty. Przelewamy na nie nasze najwspanialsze marzenia.”

              /Richard Paul Evans/

              W dniu 27 maja 2026 roku w naszej szkole celebrowaliśmy Dzień Rodziny. W tym roku oprócz uczniów klas 0-III do wydarzenia dołączyli także uczniowie starszych klas, którzy po przywitaniu wszystkich zebranych Gości przez panią dyrektor Joannę Workowską, wystąpili ze spektaklem pt. „Alicja w krainie czarów”. Występ, który przygotowali pod kierunkiem pani Agaty Miśkowicz-Duda w ramach działania koła teatralnego, zabrał Rodziców w krainę znanej wszystkim baśni we wspaniałej aktorskiej aranżacji oraz barwnej scenografii.

              Następnie uczniowie klasy III i II przedstawili humorystyczne scenki, w których wcielali się w role rodziców oraz dzieci. Wystąpienia były przeplatane urokliwymi piosenkami i tańcami w wykonaniu przedszkolaków. Na koniec części artystycznej uczniowie klasy I w imieniu wszystkich dzieci złożyli życzenia zgromadzonym Rodzicom. Uroczystość zakończyła się wręczeniem Rodzicom kwiatów. Uśmiechom i uściskom nie było końca.

              Rodzinom naszej szkoły życzymy, aby atmosfera towarzysząca wszystkim zebranym w tym dniu, udzielała się przez cały rok, a obecność i wsparcie bliskich była tym płótnem, na które możemy przelewać nasze najwspanialsze marzenia. (P.N)

            • Podsumowanie projektu „Czytam z klasą- lekturki spod chmurki”

              03.06.2026

              W roku szkolnym 2025/2026 uczniowie klasy III uczestniczyli w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym „Czytam z klasą – lekturki spod chmurki”. Głównym celem projektu było rozwijanie zainteresowań czytelniczych, promowanie regularnego czytania oraz zachęcanie dzieci do aktywnego i twórczego obcowania z literaturą. Tegoroczna edycja projektu realizowana była pod hasłem „Pod parasolem przyjaźni” i koncentrowała się na budowaniu pozytywnych relacji, współpracy oraz wzajemnym szacunku.

              W trakcie realizacji kolejnych modułów uczniowie czytali wybrane lektury, prowadzili swoje „Lekturniki”, wykonywali różnorodne zadania plastyczne, techniczne i literackie oraz uczestniczyli w wielu aktywnościach związanych z omawianymi książkami. Podejmowane działania rozwijały wyobraźnię, kreatywność, umiejętność współpracy oraz zachęcały do wyrażania własnych opinii i emocji.

              Realizacja projektu pozwoliła uczniom nie tylko doskonalić umiejętność czytania ze zrozumieniem, ale także rozwijać kompetencje społeczne i odkrywać, że lektura może być źródłem wiedzy, inspiracji oraz dobrej zabawy.

              Udział w projekcie był dla uczniów cennym doświadczeniem, które dostarczyło wielu pozytywnych wrażeń i przyczyniło się do kształtowania nawyku sięgania po książki. Z satysfakcją zakończyliśmy realizację wszystkich zadań projektowych i otrzymaliśmy certyfikat potwierdzający udział w przedsięwzięciu. (R.J)

            • Dzień Witaminki

              01.06.2026

              W dniu 29 maja 2026 roku w naszej szkole został zorganizowany Dzień Witaminki. Wydarzenie to jest stałą częścią kalendarza szkolnego i ma na celu promowanie zdrowego stylu życia wśród uczniów klas I – III. 

              Uczniowie wraz z wychowawcami rozmawiali w tym dniu nt. zdrowego odżywiania oraz wskazywali znaczenie umieszczania w diecie właściwej ilości owoców i warzyw. W celu wprowadzenia wiedzy w życie oraz zastosowania jej w praktyce, a także rozwijania umiejętności motorycznych dzieci, zwłaszcza w zakresie motoryki małej, własnoręcznie uczniowie przygotowali pyszne oraz zdrowe przekąski (zapraszamy do galerii zdjęć). Wyrażamy nadzieję, że promowane w Dniu Witaminki postawy dbałości o zdrowie oraz właściwe odżywianie, będą towarzyszyć dzieciom codziennie. (P.N)

               

            • Akcja PTTK - Przewodnicy Dzieciom w Pieniny Spiskie.

              01.06.2026

              W dniu 25 maja członkowie Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego uczestniczyli w wycieczce pieszej szlakami Pienin Spiskich na Górę Żar. Wyjazd odbył się w ramach akcji „Przewodnicy Dzieciom”, organizowanej przez PTTK Oddział Pieniński w Krościenku nad Dunajcem przy współpracy z kołem przewodnickim.

              Celem wycieczki było poznanie walorów przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych regionu Pienin Spiskich, a także popularyzacja turystyki pieszej wśród młodzieży. Uczestnicy pod opieką przewodników PTTK wyruszyli na trasę prowadzącą przez malownicze tereny pogranicza pienińsko-spiskiego. Podczas wędrówki przewodnicy przekazywali wiele ciekawych informacji dotyczących historii regionu, miejscowych tradycji oraz charakterystycznej przyrody.

              Pogoda dopisała, dzięki czemu mogliśmy podziwiać rozległe panoramy na Pieniny, Tatry, Gorce oraz okoliczne miejscowości. Szczególnie atrakcyjnym punktem wycieczki było wejście na Górę Żar, skąd rozciągają się piękne widoki na okolicę. Po drodze uczestnicy mieli okazję obserwować charakterystyczną dla tego obszaru florę i faunę oraz poznać zasady bezpiecznego poruszania się po górskich szlakach.

              Wycieczka przebiegała w bardzo dobrej atmosferze. Uczestnicy wykazali się dużym zaangażowaniem, zdyscyplinowaniem oraz zainteresowaniem przekazywanymi treściami. Wspólna wędrówka sprzyjała integracji grupy, rozwijaniu kondycji fizycznej oraz kształtowaniu postaw proekologicznych.

              Udział w akcji „Przewodnicy Dzieciom” był cennym doświadczeniem, które pozwoliło połączyć aktywny wypoczynek z nauką i poznawaniem piękna polskich gór. Wycieczkę należy uznać za bardzo udaną i wartościową pod względem turystycznym, krajoznawczym oraz wychowawczym.

    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa im. dh. Olgi Małkowskiej w Sromowcach Wyżnych
      • (+18) 262-97-02
      • Szkoła Podstawowa im. dh. Olgi Małkowskiej
        34-443 Sromowce Wyżne,
        Nad Zalew 12
        Poland
      • e-puap - /spsromowcewyzne/SkrytkaESP
      • AE:PL-87510-89231-SBVEC-24