• Kredkobranie

03.10.2023

We wrześniu nasza szkoła włączyła się w akcję „Kredkobranie”. Jest to ogólnopolska akcja charytatywna, której celem jest wsparcie naszych najmłodszych Rodaków mieszkających na terenach dawnej Rzeczpospolitej. Zebrane podczas akcji przybory szkolne trafią do polskich rodzin i ośrodków edukacyjnych na Litwie i Ukrainie. Nasi uczniowie przynieśli do szkoły kredki, zeszyty, długopisy, flamastry, farby i wiele innych przyborów, aby podzielić się z rówieśnikami, którzy nie posiadają tych wszystkich przyborów.  Bardzo dziękujemy wszystkim Uczniom oraz Rodzicom za okazane serce. Razem „zamienimy marzenia na pejzaże”😊 (P.N)

• Ludzie ludziom zgotowali ten los…

02.10.2023

26 września 2023 uczniowie klasy ósmej naszej szkoły wraz z kolegami ze szkoły  w Sromowcach Niżnych odwiedzili szczególne miejsce pamięci, były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz – Birkenau. Uczniowie zapoznali się z historią obozu, poznali realia obozowego „życia” i codzienność osób tam więzionych, a także historię holocaustu. W obozie pierwszym wrażenie zrobiły eksponaty walizek, sterty butów, okularów, pozostałych po osobach przyjeżdżających do obozu. Zwiedzili również blok nr 11 czyli blok śmierci, gdzie zabijano i torturowano więźniów oraz, gdzie życie za współwięźnia oddał ojciec Maksymilian Kolbe. Duże wrażenie zrobiło też przejście przez komorę gazową i krematorium. Po przejeździe do Brzezinki uczniowie posłuchali o historii selekcji na rampie, warunkach podróży czasem przez całą Europę, oraz transportach, szczególnie Żydów, które często w całości skierowane były prosto do komory gazowej. Udział w wycieczce był jednym z wielu przedsięwzięć naszej szkoły, która bierze udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki  #SzkołaPamięta. (M.R)

• 52 Rajd Szlakami Partyzantów

02.10.2023

21 września starsi uczniowie naszej szkoły wyruszyli na  żółty szlak w stronę Lubania gdzie z wieży widokowej podziwiali przepiękną panoramę na 4 strony świata: Tatry, Pieniny, Gorce, Beskidy.  Następnie zeszli do Ochotnicy Dolnej gdzie na wszystkich czekał  ciepły poczęstunek. Uczniowie mogli także obejrzeć  przywieziony sprzęt z Muzeum Armii Krajowej w Krakowie czy  zagrać w przygotowaną grę  planszową. Kolejnym punktem był uroczysty apel  pod pomnikiem ofiar „Krwawej Wigilii”  oraz przegląd pieśni patriotycznej, a na zakończenie rozdanie nagród i dyplomów.(Z.M)

• Jesienne Indywidualne Biegi Przełajowe pod "Trzema Koronami" pod patronatem Wójta Gminy Czorsztyn

02.10.2023

W piątek 15.09.2023r. w Sromowcach Niżnych przy słonecznej pogodzie odbyły się Jesienne Indywidualne Biegi Przełajowe pod "Trzema Koronami" pod patronatem Wójta Gminy Czorsztyn. Konkurencja na trasie była ogromna. W zawodach rywalizowało ponad 250 dzieci z terenu ośrodka sportowego Pieniny Powiatowego Centrum Kultury w Nowym Targu. Z naszej szkoły wystartowało 37 uczniów: Adamczyk Filip, Bańkosz Adam, Bańkosz Bartosz, Bochniak Rafał, Bolsęga Daniel, Chmiel Edyta, Chmiel Leon, Dębska Lena,Dębski Bartłomiej, Gabryś Aleksandra, Janczy Fabian, Janczy Jakub, Janczy Kajetan , Janczy Sara, Janczy Sebastian , Janczy Tymon, Kaczmarczyk Nicola , Knutelska Martyna , Kowalczyk Łukasz, Kozub Anna, Kurnyta Michał, Kurnyta Szymon, Liptak Michał,Markowicz Roksana , Pałach Aleksandra, Pierwoła Martyna, Pierwoła Szczepan, Pierwoła Wiktor, Pociecha Justyna , Polczyk Patryk, Siedlarczyk Maciej, Sproch Agata, Sproch Józefa, Sproch Natalia, Truty Julia, Truty Natalia, Wotus Mateusz.

Najlepszy wynik dla naszej szkoły uzyskał Kowalczyk Łukasz z klasy VII zajmując I miejsce w kategorii: Chłopcy klasa VII-VIII. (M.K)

Pozostałe wyniki:

Chłopcy klasa V-VI: 6 miejsce Janczy Jakub, 10 miejsce Janczy Fabian