• Aktualności

      • Poznaj Polskę - Wrocław

       07.12.2022

       Wrocław jest atrakcyjnym turystycznie miastem, dlatego co roku wiele szkół udaje się tam na wycieczki szkolne. 2 grudnia i nasi uczniowie bardzo wcześnie rano wyruszyli na jednodniową wycieczkę zorganizowaną w ramach projektu „Poznaj Polskę”. Pierwszym punktem wycieczki była Panorama Racławicka – gdzie uczniowie podziwiali dziewiętnastowieczne malowidło autorstwa Jana Styki i Wojciecha Kossaka, przedstawiające zwycięską bitwę pod Racławicami stoczoną 4 kwietnia 1794 roku. Podczas seansu uczniowie wysłuchali komentarza o powstaniu dzieła oraz szczegółowym przebiegu bitwy. W dalszej części wycieczki, spacerując z przewodnikiem, podziwialiśmy urokliwe zakątki Wrocławia, poznając część historii tego miasta. W programie wyjazdu nie mogło zabraknąć również tropienia słynnych wrocławskich krasnali. Stolica Dolnego Śląska słynie ze swoich małych skrzatów, które zadomowiły się na uliczkach Wrocławia i stały się symbolem tego miasta. Każdy krasnal wrocławski ma swoją niepowtarzalną osobowość i historię. Udało nam się kilka odnaleźć, a wśród nich był: Więziennik, Lodziarz,  Pisarz,  Hydrek, Rzeźnik, Miodek

       Kolejnym punktem wycieczki było muzeum wody Hydropolis, cała multimedialna ekspozycja podzielona jest na kilka stref. Zwiedzanie z przewodnikiem rozpoczęliśmy od obejrzenia filmu pt.: „Wszystko zaczyna się od wody”,  który opowiada o powstaniu wody na Ziemi.  10-minutowy filmu zabrał uczniów w najodleglejsze zakamarki kosmosu. W Strefie Głębi z bliska uczniowie oglądali najbardziej przerażające stworzenia głębinowe, ponadto, mogli wejść do batyskafu,  wiernej repliki tej maszyny i wyobrazić sobie, co musiał czuć człowiek, który znajduje się kilkanaście kilometrów pod powierzchnią oceanu. Strefa Ocean Życia, ukazała nam strategie, które wykorzystują zwierzęta aby przetrwać w podmorskich głębinach.  Uczestnicy  wycieczki  mogli się również zrelaksować i odprężyć w bajkowej scenerii na podświetlanych leżankach, przy szumie wody i nabrać sił na dalsze zwiedzanie. W kolejnej sali została przedstawiona funkcja wody w organizmie, natomiast w sali „Sacrum” omówiono rolę wody w kulturach i religiach. Na koniec podziwialiśmy makietę Wrocławia, na której szczególne miejsce zajmuje woda.

       Dzięki udziałowi w wycieczce uczniowie mogli poszerzyć swoją wiedzę, a także miło spędzić czas w gronie kolegów i koleżanek. Bogaty program wyjazdu sprawił, że każdy znalazł coś dla siebie i wrócił do domu z telefonem pełnym przepięknych zdjęć magicznego Wrocławia. Wycieczka na długo pozostanie w pamięci uczniów. (J. K)

      • Pola Nadziei

       07.12.2022

       Nasza szkoła jak co roku włączyła się w akcję Pola Nadziei, wspierając tym samym Fundację im. A. Worwy z Nowego Targu. Tym razem w ramach jesiennej edycji, zorganizowaliśmy kwestę do puszek podczas wrześniowej wywiadówki. Każdy ofiarodawca został obdarowany cebulką żonkila – kwiatu który jest symbolem tej akcji. Podczas akcji udało się zebrać 560,42zł. Zebrane pieniądze przekazaliśmy  Fundacji. Wszystkim, którzy włączyli się w tą akcję - serdecznie dziękujemy. (Z.M)

      • Konkurs biblioteczny "Drzwi do Książki" rozstrzygnięty!

       07.12.2022

       Zmagania na najpiękniej i najbardziej pomysłowo przystrojone drzwi do swojej sali lekcyjnej ozdobami nawiązującymi do wybranej książki, bajki czy wiersza zostały zakończone. Na drzwiach  prezentowały się: wiersz „Na straganie”, książki: Harry Potter, kolorowe cukierki  nawiązujące do książki „Cukierku Ty łobuzie” , skarpetki z książki „  Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)”, zwierzęta z serii książek „Zosia i jej zoo”, kosmiczne drzwi do świata Star Wars, oraz bajki z  Akademii Pana Kleksa. Drzwi do swojej sali przystroiły również przedszkolaki. Jury w składzie:  p. Katarzyna Jabłońska – Rola, p. Paulina Nowak, p. Helena Niemiec miało trudne zadanie, ale za pomysłowość, pracochłonność, estetykę wykonania, i nawiązanie do utworu najwięcej punktów przyznało klasie III i VI.

       Za pomysł i zaangażowanie uczniowie wszystkich klas otrzymali cukierki  a zwycięskim klasom  zorganizowane zostanie popołudnie kinowe w szkole. (J.K)

      • Podsumowanie Kampanii 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży

       05.12.2022

       W dniu 30 listopada 2022 roku w naszej szkole odbyło się podsumowanie działań prowadzonych w ramach „Kampanii 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży”. W czasie prezentacji zdjęć wróciliśmy pamięcią do wydarzeń, które wspólnie organizowaliśmy. Obejrzeliśmy film przygotowany przez uczniów klasy VIII. Podsumowane zostały konkursy „Świat bez przemocy”.

       W kategorii klas 0-III wyróżnienia za wykonany plakat otrzymały:

       • Antonina Bańkosz kl. I
       • Aleksandra Pałach kl. III
       • Józefa Bańkosz kl. III

       W kategorii klas IV-VIII wyróżnienia za napisany wiersz otrzymały:

       • Zofia Bańkosz kl. IV
       • Ewa Olejarz kl. IV
       • Martyna Kobylarczyk kl. VIII

       Jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które zaangażowały się w realizację „Kampanii 19 dni” na terenie naszej szkoły i wyrażamy nadzieję, że wpisze się ona na stałe w kalendarz organizowanych przez nas wydarzeń. (P.N)

      • Konkurs piosenki "Dusza śpiewa"

       05.12.2022

       Po pandemicznej przerwie 29 listopada odbył się w naszej szkole konkurs piosenki –Dusza śpiewa. Był on w dwóch kategoriach kl. I-III ,IV-VIII. Rozpoczęcie konkursu otworzyła klasa druga tańcem. Następnie uczniowie śpiewali wybrane przez siebie piosenki. Wszyscy zaprezentowali się wspaniale. Najlepsi uczniowie otrzymali dyplomy oraz nagrody, pozostali wyróżnienia. Nagrody zostały ufundowane przez Radę Rodziców. (B. J-D)

      • Mistrzostwa Gminy Czorsztyn w piłce halowej chłopców i dziewczyn

       28.11.2022

       Mistrzostwa Gminy Czorsztyn w piłce halowej chłopców i dziewczyn,  odbyły się  17.10.2022r.  Zespół dziewczyn wygrywając wszystkie spotkania zajął I miejsce i tym samym uzyskał awans do półfinału powiatu nowotarskiego w piłce halowej dziewczyn który rozegrany został 24.10.2022r w Krościenku Nad Dunajcem.  Wystartowały 4 drużyny z okręgu Pieniny, podczas meczy nie przegrały żadnego spotkania i zajęły w półfinale 1 miejsce, a najlepszą zawodniczką została Martyna Kobylarczyk. Kolejnym turniejem był finał 8.11.2022r rozegrany w Maniowach. Spotkało się pięć zespołów. W finale ogromne zaangażowanie każdej zawodniczki, pozwoliło nam zająć najbardziej nielubiane przez sportowców 4 miejsce.

       Skład: Zuzanna Bolsęga, Martyna Kobylarczyk, Nikola Liptak, Gabriela Kurnyta, Kinga Pałach, Emilia Pierwoła, Zuzanna Gubała, Paulina Janczy, Justyna Olejarz.  (M.K)

      • Kampania 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży

       24.11.2022

       Co roku w pierwszych dziewiętnastu dniach listopada na całym świecie różne organizacje i instytucje łączą siły i nagłaśniają problem przemocy, aby pokazać, że dzieci w wielu miejscach Ziemi są narażone na różne niebezpieczeństwa. W Polsce akcję koordynuje fundacja „Po Drugie”. W tym roku także nasza szkoła przystąpiła do akcji. Na korytarzach pojawiły się gazetki poruszające różne aspekty przemocy wobec dzieci na świecie. Młodsi uczniowie zostali wprowadzeni w tematykę podczas spotkań z pedagogiem szkolnym, starszym uczniom wiedzę na temat problemu przemocy na świecie przekazali wychowawcy w czasie godzin wychowawczych. Nauczyciele w czasie trwania kampanii nosili przypięte do ubrań pomarańczowe wstążeczki – jako symbol sprzeciwu wobec przemocy.

       Zostały ogłoszone konkursy pt. „Świat bez przemocy”. Uczniowie klas 0-III mieli za zadanie wykonać plakat, a klas IV-VIII - napisać wiersz.

       9 listopada w szkole został zorganizowany „Pomarańczowy Dzień”. W tym dniu uczniowie oraz nauczyciele założyli pomarańczowe stroje lub ich elementy w celu zamanifestowania sprzeciwu wobec przemocy.

       Klasy starsze włączyły się w akcję ze swoimi pomysłami. Uczniowie poszczególnych klas wykonali następujące zadania:

       klasa IV: przygotowanie i dystrybucja na terenie szkoły ulotek informacyjnych na temat przemocy;

       klasa V: przygotowanie kotylionów oraz noszenie ich przypiętych do ubrania w czasie trwania kampanii;

       klasa VI: samodzielnie wykonane zdjęcia przedstawiające wybrany aspekt przemocy;

       klasa VII: przygotowanie plakatów informacyjnych na temat przemocy;

       klasa VIII: stworzenie filmików mających na celu podkreślenie występowania zjawiska przemocy oraz zachęcenie do walki z nim.

       W kilku dniach trwania kampanii uczniowie tworzyli hasła antyprzemocowe, które zostały umieszczone na gazetce. Stworzono katalog najbardziej oryginalnych haseł.

       W celu podkreślenia naszego sprzeciwu wobec przemocy wojny zorganizowano zbiórkę środków na rzecz poszkodowanych w czasie wojny na Ukrainie pt. „Przemocy wojny mówimy stop!”. Zebrane datki zostały w całości przekazane na konto Polskiego Czerwonego Krzyża. (P.N)

      • Spotkanie z pielęgniarką

       23.11.2022

       W dniu 18 listopada odwiedziła uczniów klasy I pani pielęgniarka, która opowiadała, - Jak należy dbać o swoje zęby aby były zdrowe? dlaczego ważna jest higiena jamy ustnej, w jaki sposób prawidłowo szczotkujemy zęby oraz kiedy odwiedzamy stomatologa? Uczniowie otrzymali do pracy samodzielnej labirynt, kolorowankę oraz wykreślankę wyrazową. Zajęcia były ciekawe. (B. J-D)

      • Warsztaty w Izbie Regionalnej

       23.11.2022

       Corocznie jesienią Panie z Koła Gospodyń Wiejskich przeprowadzają dla uczniów naszej szkoły warsztaty w Izbie Regionalnej. Również w tym roku tradycja ta została podtrzymana. Warsztaty prowadzone były według ustalonego wcześniej harmonogramu dla poszczególnych klas. Podczas spotkań z uczniami omawiane były: strój pieniński, tradycje Świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy, maszyny i narzędzia rolnicze stosowane dawniej, technologia produkcji tkanin. Uczniowie dowiedzieli się, jak wyglądała nauka ich dziadków, jak dawniej spędzano wolny czas w Sromowcach, poznali tajniki sromowskiej kuchni i jej smaków, a także przybliżono im zawody zapomniane. Dziękujemy Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich za serdeczne przyjęcie naszych uczniów i przekazanie im wiedzy o rodzimej tradycji. (M.P.)

      • "Niepodległa do Hymnu”

       15.11.2022

       10.11.2022r. odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji 104 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Akademia rozpoczęła się o godzinie 11:11 wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego.Następnie uczniowie  klasy VII, VI i VIII zaprezentowali montaż słowno -  muzyczny. Pięknie  recytowali   utwory poetyckie i śpiewali pieśni patriotyczne. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku i przypomniała  najważniejsze wydarzenia historyczne oraz  wzbudziła w nas refleksję. Właśnie w taki sposób uczniowie oddali hołd wszystkim, którzy wywalczyli nam przed laty wymarzoną niepodległość. (Z.M)

      • Dary jesieni w oddziale przedszkolnym

       14.11.2022

       Jesień to ciekawa pora roku ze względu na kolorystykę i bogactwo darów. W klasie „0” szczególnie zagościła w tym roku. Dzieci wykorzystując piękną pogodę podczas spacerów zgromadziły w kąciku przyrody dary jesieni, które pięknie ozdobiły salę, ale nie tylko. Podczas zajęć były świetnym narzędziem do zabaw matematycznych: przeliczania, grupowania, określania położenia przedmiotów: „nad, pod, za, przed” oraz zabaw muzyczno – ruchowych i plastycznych. Z materiału przyrodniczego zgromadzonego w naszym kąciku przyrody układały też tzw. „żywe obrazy”, co sprzyja rozwijaniu u dzieci kreatywności podczas tworzenia. Tego typu zajęcia dają dzieciom wiele radości, gdyż jest to świetna zabawa, a co najważniejsze zachęca do twórczego myślenia. Oczywiście nasze przedszkolaki stawiają dopiero pierwsze kroki w obszarze zabaw kreatywnych, ale z cała pewnością już teraz sobie dobrze radzą. (R.J)

      • IV Przegląd Pieśni Patriotycznych

       10.11.2022

       W Kluszkowcach 4 października odbył się IV Przegląd Pieśni Pariotycznej organizowany przez Centrym Kultury Gminy Czorsztyn. W przeglądzie wzieli udział nasi uczniowie.W kategorii solista klas 1-3, wyróżnienie optrzymał Szczepan Pierwoła wykonując pieśń" Czerwone maki na monte cassino"W kategorii solista klas 6-8, wyróżnienie otrzymała Gabriela Kurnyta wykonująć pieśń"Piechota". (Ł.B)

      • Warsztaty profilaktyczne

       02.11.2022

       W dniu 26 października uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych dotyczących sposobów radzenia sobie ze stresem, przeprowadzonych przez firmę Progres z Rzeszowa. Trener prowadzący zajęcia omówił najważniejsze kwestie związane ze stresem: jego przyczyny, objawy i co najważniejsze- sposoby radzenia sobie z tym trudnym stanem. Uczniowie dowiedzieli się, że jednym z czynników wywołujących stres jest hejt i mobbing rówieśniczy. Zostało podkreślone znaczenie właściwej samooceny oraz relacji rówieśniczych w procesie radzenia sobie ze stresem. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach i mamy nadzieję, że wynieśli z nich cenne umiejętności, które posłużą im nie tylko w szkole, ale także w innych sytuacjach życiowych. (N.P)

      • Wycieczka do Zubrzycy

       02.11.2022

       26 października klasy 1, 2, 3 podczas wycieczki do Zubrzycy Górnej, odwiedziły Muzeum-Orawski Park Etnograficzny. Uczniowie zwiedzili skansen, gdzie mogli zobaczyć starą wiejską zabudowę i wyposażenie domów. Przewidziane były również dwa rodzaje warsztatów. Na pierwszych uczniowie poznali kolejne etapy powstawania chleba od młócenia cepem do wyrabiania ciasta i pieczenia moskoli na blasze. Upieczone placuszki były smacznym poczęstunkiem dla każdego uczestnika warsztatów. Drugie warsztaty zapoznały uczniów z techniką dawnej pracy garncarza. Uczniowie samodzielnie pod kierunkiem prowadzącego, ulepili z przygotowanej gliny dowolne naczynie. Pogoda sprzyjała zabawom na świeżym powietrzu w skansenie, po czym z nowymi wiadomościami i pamiątkami ulepionymi z gliny, grupa wróciła do domu. (B.N-B)

      • Dzień Piżamy w naszej szkole

       31.10.2022

       Tego dnia większość uczniów - tych najmłodszych i tych starszych pojawiła się w szkole w piżamach. Niektórzy wskoczyli w swoje mięciutkie kapcie i cieplutkie szlafroczki. Na szkolnych ławkach można było spotkać ulubione podusie i przytulanki.Dlaczego zorganizowaliśmy Dzień Piżamy? Ponieważ piżama  to jedyny strój dzieciaków, które spędzają długi czas na oddziałach onkologicznych. Był to wiec dzień empatii i solidarność z ciężko chorymi dziećmi, które często wiele dni a nawet miesięcy spędzają w oddziałach szpitalnych. Te dzieciaki mogą tylko pomarzyć o zwyczajnym wyjściu do szkoły.(K.J-R)

      • CodeWeek 2022

       28.10.2022

       Po raz 10 europejskie państwa w dniach 8 - 23  października rywalizowały ze sobą w ramach CodeWeek 2022 – Europejski Tydzień Kodowania. Jest to inicjatywa społeczna polegająca na zorganizowaniu wydarzeń związanych z programowaniem. Uczniowie klas 1-3 oraz dzieci z oddziału przedszkolnego po raz kolejny przyłączyli się do akcji. Inicjatorem i organizatorem zajęć była p. Jadwiga Kobylarczyk. W ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania zealizowaliśmy  10 wyzwań z grupą  Uczymy Dzieci Programować w ramach zajęć kreatywnych z informatyki. Działania podjęte w ramach CodeWeek były znakomitą okazją do ćwiczenia kreatywnego, logicznego i analitycznego myślenia oraz uczyły współpracy w grupie.  (J.K)
       ​​​​​​​

      • Pasowanie na przedszkolaka w oddziale przedszkolnym

       28.10.2022

       Dzień 25 października pozostanie na długo w pamięci dzieci z oddziału przedszkolnego i ich rodziców. Tego właśnie dnia odbyła się pierwsza ważna przedszkolna uroczystość–pasowanie na przedszkolaka.
       W uroczystości brali udział Pani dyrektor, nauczyciele,  rodzice oraz społeczność szkolna.

       Uroczystość rozpoczęła się od powitania gości i przedstawienia krótkiej części artystycznej, w której przedszkolaki zaprezentowały swoje umiejętności – dając tym samym dowód, jak dużo już potrafią. Były więc piosenki, wierszyki i tańce. Po części artystycznej, dzieci złożyły przysięgę: zgodnie bawić się w przedszkolu, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, słuchać pani i pomagać kolegom oraz być dzielnym przedszkolakiem. Następnie pani dyrektor Joanna Workowska dokonała uroczystego pasowania każdego dziecka na przedszkolaka. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał dyplom pasowania oraz prezent przygotowany przez Radę Rodziców. Po uroczystym pasowaniu wszystkie dzieci oraz rodzice udali się na słodki poczęstunek. (R.J)

      • Wyjazd na spektakl teatralny "Ten inny"

       28.10.2022

       W ramach wyjazdu integracyjnego klasy IV i VI odwiedziły 21 października Miejskie Centrum Kultury w Nowym Targu, by wspólnie obejrzeć spektakl pt. "Ten Inny" przygotowany przez Teatr Profilaktyczny ALERT z Wrocławia. Była to jednak nie tylko okazja do lepszego poznania się uczniów obu klas, ale też solidna lekcja tolerancji, gdyż taką tematykę podjęli twórcy spektaklu, tworząc adaptację powieści o chłopcu ze zdeformowaną przez chorobę twarzą. Sprawna gra aktorów oraz niezwykle interesujące wykorzystanie multimediów w przedstawieniu zrobiły na wszystkich duże wrażenie. (N.K)

  • Kontakt

   • Szkoła Podstawowa im. dh. Olgi Małkowskiej w Sromowcach Wyżnych
   • sp_sromowcewyzne@czorsztyn.pl
   • (+18) 262-97-02
   • Szkoła Podstawowa im. dh. Olgi Małkowskiej 34-443 Sromowce Wyżne, Nad Zalew 12 Poland
   • e-puap - /spsromowcewyzne/SkrytkaESP