• Program "Czyste powietrze"

11.06.2024

W roku szkolnym 2023/2024 nasze przedszkole we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Nowym Targu po raz kolejny przystąpiło do programu edukacyjnego „Czyste powietrze wokół nas” Założeniem programu jest ochrona dzieci przed szkodliwym wpływem dymu tytoniowego. Program ten jest adresowany do dzieci przedszkolnych, z udziałem rodziców i opiekunów. Stanowi on pierwsze ogniwo w cyklu programów antytytoniowych. Program ma charakter profilaktyczny, ale przede wszystkim ma na celu wykształcenie u dzieci świadomej postawy ochrony własnego zdrowia w sytuacjach, gdy są skazane na bezpośredni kontakt z palącymi.

Cele szczegółowe programu:

• Wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymów.
              • Wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych dymów, „wydobycie” dymu papierosowego.
              • Zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego
              • Zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów.
              • Zwiększenie wrażliwości dzieci na miejsca, w których mogą być narażone na dym.

W Oddziale Przedszkolnym przeprowadzono  cykl 5 zajęć dydaktycznych skierowany do dzieci:

• „Wycieczka – poszukiwanie źródeł dymów”;
              • „Co i dlaczego dymi?”;
              • „Jak się czuję kiedy dymi papieros?”;
              • „Co się dzieje kiedy ludzie palą papierosy?”;
              • „Jak unikać dymu papierosowego?”.

Ponadto na zajęciach przedszkolaki  zdobiły  postać Dinka, kolorowały kwiaty oraz poszukiwały tabliczki z  zakazem palenia, samodzielnie wykonały znaczki z „Zakazem palenia!”, uczyły się śpiewać piosenki o zielonym Dinku. Dzieci wykonały również plakaty pod hasłem „Mamo, Tano nie pal!”, które zabrały ze sobą do swoich domów. (J.B)

• "Bajkowa wyprawa"

11.06.2024

Projekt „Bajkowa wyprawa” to zaproszenie dzieci do świata klasycznych bajek; poznawania postaci, postaw, przygód bajkowych bohaterów. To także zachęcanie do różnorodnych aktywności związanych z bajkami osadzonych w podstawie programowej i priorytetach MEiN.

Realizacja projektu opierała się na następujących bajkach :

1. Czerwony kapturek”

2. Trzy świnki

3. Kot w butach

4. Jaś i magiczna fasola

5. Kopciuszek

6. Królewna Śnieżka

7. Złota rybka

8. Jaś i Małgosia

9. Roszpunka

10. Calineczka

Dzieci systematycznie poznawały kolejne bajki realizując podstawę programową wychowania przedszkolnego w oparciu o literaturę klasyczną. Działania te polegały na współpracy z rówieśnikami podczas realizacji zadań, dostrzeganiu i rozróżnianiu zachowań dobrych i niewłaściwych. Doskonaliły umiejętność komunikowania się, w tym posługiwania się pełnymi zdaniami i tworzenia spójnych wypowiedzi, poszerzania słownictwa. Podczas realizacji projektu stwarzano warunki do rozbudzania wyobraźni, kreatywności i twórczego myślenia, a także doskonalenia umiejętności słuchania oraz wykonywania zadań w skupieniu. (J.B)

• Witaj Wiosno! - projekt

11.06.2024

„Zerówka” brała udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Witaj Wiosno!”. Dzieci dowiedziały się o zmianach zachodzących w naturze z nadejściem wiosny, poznały wiosenną florę i faunę oraz nauczyły się obserwować i doceniać odrodzenie życia w przyrodzie. Projekt ten, rozłożony na trzy tygodnie, miał na celu wprowadzenie dzieci w świat zmian zachodzących w naturze z nadejściem wiosny.

Tydzień 1: Skupiamy się na poznaniu wiosny jako zjawiska – jej symboli, pogody i pierwszych oznak w naturze.

Tydzień 2: Dzieci odkrywają świat wiosennej flory i fauny, ucząc się o nowo budzącym się życiu wokół nich.

Tydzień 3: Zajęcia koncentrują się na kolorach i dźwiękach wiosny, rozwijając zmysły i kreatywność dzieci.

"Poznajemy mieszkańców łąki”

„Kolorowanka XXL”

"Stwórz dziennik przyrodniczy"

"Obserwacja pogody"