• Aktualności

      • Wycieczka do Zakopanego

       29.11.2021

       W dniu 25.11.21r klasa 3 oddała hołd patronce naszej szkoły, dh. Oldze Małkowskiej, składając wiązankę i zapalając znicze na grobowcu rodziny Małkowskich w Zakopanem.  Następnie w Podwodnym Świecie uczniowie mogli zapoznać się i obejrzeć wiele morskich zwierząt oraz otoczenie w jakim żyją. W manufakturze cukierniczej odbyły się warsztaty, podczas których uczniowie samodzielnie wykonali kolorowego lizaka i wycinali owocowe cukierki. Po otrzymaniu słodkich upominków i Certyfikatu Młodego Karmelarza klasa trzecia udała się do Parku Iluzji. Tu uczniowie brali udział w różnych nietypowych zjawiskach fizycznych i obserwowali ciekawe doświadczenia. Po tych atrakcjach pełni wrażeń i dobrego humoru wszyscy wrócili do domów. (BNB)

      • Dzień Pluszowego Misia

       29.11.2021

       W dniu 25 listopada dzieci z oddziału przedszkolnego uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Pomimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia dzieci poznały historię pluszowego misia. Opowiadały o swoim małym lub dużym przyjacielu misiu, tańczyły przy muzyce ze swoim misiem, wykonały maskę oraz pacynkę, oglądały filmiki, a także wykonywały wiele innych zadań związanych z misiem. Ten dzień wywołał u dzieci wiele uśmiechów i radości.(M.P)                                        

      • Pasowanie na przedszkolaka

       23.11.2021

       Dnia 16 listopada odbyła się w naszej szkole uroczystość „Pasowania na przedszkolaka”. W uroczystości udział wzięli: Pani Dyrektor Joanna Workowska oraz zaproszeni rodzice. Dzieci z oddziału przedszkolnego zaprezentowały wiersze, piosenki oraz tańce przygotowane pod kierunkiem swoich pań. Punktem kulminacyjnym spotkania było ślubowanie. Po jego złożeniu Pani Dyrektor, używając czarodziejskiego lizaka, dokonała pasowania. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia przedszkolaki otrzymały upominki ufundowane przez Radę Rodziców oraz dyplomy. W sali czekał na dzieci słodki poczęstunek.(M.P.)

      • Ślubowanie klasy 1

       19.11.2021

       Uroczyste  ślubowanie kl.1 odbyło się 18 listopada 2021r. Przed  złożeniem  przysięgi,  pierwszoklasistów czekał krótki" egzamin". Dzieci  wykazały się wiedzą, jak również udowodniły, że znane są im zasady zachowania się w szkole. Pani  Dyrektor z wielką  uwagą przysłuchiwała się  wypowiedziom dzieci i na koniec oznajmiła, że wszystkie zadania wykonali bardzo dobrze. Następnie odbyła się część artystyczna. Po występach uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie, przed szkolnym sztandarem oraz zostali pasowani na uczniów kl.1. Dzień 18.11.2021r., w którym stali się pełnoprawnymi uczniami Szkoły Podstawowej w Sromowcach Wyżnych, na długo pozostanie w ich pamięci. Na pamiątkę dzieci otrzymały upominki ufundowane przez Radę Rodziców. Natomiast rodzice otrzymali książeczki z ogólnopolskiego projektu "Mała  książka-wielki człowiek" (BJD)

      • Wycieczka klas IV-VIII do Kopalni Soli w Bochni

       19.11.2021

       W ramach programu wsparcia turystyki szkolnej "Odkrywam Małopolskę" realizowanego przez Samorząd Województwa Małopolskiego, 16 listopada klasy IV-VIII wybrały się na wycieczkę do Kopalni Soli w Bochni, którą założono w 1248 r. Od roku 2000 bocheńska kopalnia jest Pomnikiem Historii, a w roku 2013  doceniono ją na forum międzynarodowym, dołączając do prestiżowej Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO.

       W labiryncie solnych korytarzy, czekało na uczniów wiele niespodzianek, sam zjazd do kopalni szybem Campi był wielkim przeżyciem. Pod okiem przewodników zwiedzaliśmy kopalnię uczestnicząc w zajęciach edukacyjnych „Królewska kopalnia” i „Przygoda w solnych górach” Za pomocą holograficznych i interaktywnych inscenizacji oraz słuchowisk przekazana została wiedza o historii kopalni, średniowiecznych technikach wydobywczych, pracy i zwyczajach górniczych. W pamięci na pewno pozostaną prezentacje pokazujące dawny system wentylacji, pracę wypalaczy metanu oraz zalanie wodą podziemnych chodników. Przez cały czas zwiedzania towarzyszył nam stuk młotków i dźwięk sypiącej się soli, a spadające słone krople niektórym uczestnikom wycieczki przepowiedziały przyszłość: mądrość i bogactwo.  Jedną z wielu atrakcji było zwiedzanie kaplicy św. Kingi z umieszczoną tam piękną szopką bożonarodzeniową.  Za wzorowe zachowanie w czasie zwiedzania i aktywny udział w zajęciach otrzymaliśmy na pamiątkę  woreczek soli od Księżnej Kingi, którą należało otworzyć w domu, żeby mieć szczęście. Po wyczerpujących zadaniach umysłowych i konkurencjach górniczych integrujących zespoły klasowe, uczniowie odpoczywali  oraz zjedli obiad w Komorze Ważyn, która jest największą spośród wszystkich komór, które zostały wydrążone w bocheńskiej kopalni a znajduje się na głębokości 248 m. Do domu wróciliśmy o godzinie 19.00 zmęczeni, ale pełni wrażeń i wzbogaceni o cenne informacje dotyczące pracy kopalni i znaczenia soli. (J.K)

        

      • Dziewczyny na medal!

       14.11.2021

       Mistrzostwa Gminy Czorsztyn w piłce halowej chłopców i dziewczyn, które odbyły się  27.10.2021r. to pierwszy turniej naszych uczniów, który został rozegrany po długiej przerwie. Zespół dziewczyn wygrywając wszystkie spotkania zajął I miejsce i tym samym uzyskał awans do półfinału powiatu nowotarskiego w piłce halowej dziewczyn. W kolejnym turnieju, który odbył się 3 listopada,  spotkało się pięć zespołów. Drużyna dziewczyn zajęła 2 miejsce i awansowała do finału powiatu w piłce halowej dziewczyn. W finale ogromne zaangażowanie każdej zawodniczki, pozwoliło nam zająć 3 miejsce. Oprócz klasyfikacji drużynowej była prowadzona również punktacja dla najlepszej zawodniczki, a została nią Katarzyna Janczy. (M.K)

       Skład drużyny:

       Katarzyna Janczy, Emila Pierwoła, Magdalena Kowalczyk, Martyna Kobylarczyk, Zuzanna Bolsęga, Judyta Sproch, Anna Dębska, Milena Sproch

        

      • "Szkoła do hymnu"

       12.11.2021

       Kolejny raz nasza społeczność szkolna włączyła się do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła do hymnu”. Dokładnie o godzinie 11.11, jak kilka tysięcy uczniów polskich szkół, odśpiewaliśmy 4 zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. W tym roku ze względu na stan epidemii hymn śpiewany był w klasach. W ten sposób  rozpoczęliśmy świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz podkreśliliśmy nasz patriotyzm, szacunek i przywiązanie do polskich symboli narodowych.(J.K)

      • "Szkoła pamięta"

       04.11.2021

       Nasza szkoła włączyła się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. Akcja ma na celu upamiętnienie ważnych rocznic oraz wydarzeń historycznych. Zwraca uwagę na historię małych ojczyzn oraz pamięć o lokalnych bohaterach.

       Uczniowie wraz z wychowawcami, nauczycielami różnych przedmiotów poruszali tematy dotyczące pamięci o tych, którzy walczyli za ojczyznę w czasie drugiej wojny światowej i wykonywali gazetki ścienne.

       3 października był dla klasy 8 dniem wyjątkowym - niesamowitą lekcją historii Polski i Europy. Uczniowie znaleźli się bowiem w miejscu, które każdy człowiek powinien raz w życiu zobaczyć,  a zapamiętać na zawsze - w muzeum obozie Auschwitz - Birkenau. Odwiedzili Wadowice miasto rodzinne Jana Pawła II.

       W ramach  akcji 29 października uczniowie wraz z opiekunem Samorządu Uczniowskiego p. Katarzyną Jabłońską-Rola udali się na cmentarz, celem uporządkowania nagrobków i zapalenia na nich zniczy oraz modlitwą uczcić tych, którzy tworzyli naszą lokalną historię. (J.K)

   • Kontakt

    • Szkoła Podstawowa im. dh. Olgi Małkowskiej w Sromowcach Wyżnych
    • (+18) 262-97-02
    • Szkoła Podstawowa im. dh. Olgi Małkowskiej 34-443 Sromowce Wyżne, Nad Zalew 12 Poland
    • e-puap - /spsromowcewyzne/SkrytkaESP