• Aktualności

      • Wycieczka klas I-III do Stróży

       27.10.2021

       26 października uczniowie klas I-III uczestniczyli w wycieczce do gospodarstwa pszczelarskiego ,,Sądecki Bartnik.” W tym uroczym gospodarstwie pasiecznym, dzieci mogły podziwiać piękne zabytkowe ule, posłuchać ciekawostek o życiu pszczół, które na ekranach monitorów  w ,,łąkowej sali” dodawały nastroju opowiadaniom pani przewodnik. Z dużym zainteresowaniem uczniowie wzięli udział w warsztatach edukacyjnych podczas , których każdy wykonał dla siebie dwie woskowe świece. Dzieci obejrzały także zabytkowe sprzęty pszczelarskie, odwiedziły również zagrodę kóz, gdzie z radością mogły je karmić. Po pysznym obiedzie był teatrzyk dla dzieci. Punktem kończącym pobyt w pszczelarskim gospodarstwie były zakupy pysznych miodków i pamiątek w tamtejszym sklepiku. Organizatorem i kierownikiem wycieczki była pani Jadwiga Kobylarczyk. Piękna, jesienna pogoda sprzyjała wycieczce. Dzieci wróciły może trochę zmęczone, ale  zadowolone. (B.P)

      • CODE WEEK 2021

       24.10.2021

       Od 9 do 24 października w całej Europie świętowaliśmy Europejski Tydzień Kodowania, czyli #CodeWeek2021. Nasza szkoła po raz pierwszy brała udział w tym wydarzeniu. Zadania z programowania i kodowania rozwiązywali uczniowie klasy pierwszej, drugiej, trzeciej oraz dzieci z oddziału przedszkolnego. Inicjatorem i organizatorem zajęć była p. Jadwiga Kobylarczyk.

       Europejski Tydzień Kodowania to wydarzenie społeczne, w które angażują się wszystkie europejskie państwa i nie tylko! Jego misją jest poszerzanie i promowanie kompetencji z zakresu programowania i zachęcanie osób w każdym wieku do rozpoczęcia przygody z programowaniem. Programowanie to nie tylko siedzenie przed komputerem, ale przede wszystkim ćwiczenie logicznego myślenia, spostrzegawczości, koncentracji uwagi czy umiejętności matematycznych. Praca w zespołach, szukanie wspólnych rozwiązań, pomagają doskonalić tak ważne w dzisiejszych czasach kompetencje społeczne. W ramach obchodów CODE WEEK 2021 w naszej szkole odbyło się 10 zajęć tematycznych z programem „Uczymy Dzieci Programować”:

       11.10.2021 - Tworzymy zespół z Uczymy Dzieci Programować

       12.10.2021 - Uczymy się współpracy z Uczymy Dzieci Programować

       13.10.2021 - Krytycznie myślimy z Uczymy Dzieci Programować

       14.10.2021 - Sprawdzamy informacje z Uczymy Dzieci Programować

       15.10.2021 - Nasze pomysły z Uczymy Dzieci Programować

       18.10.2021 - Jesteśmy kreatywni z Uczymy Dzieci Programować

       19.10.2021 - Mówię i słucham – komunikacja z Uczymy Dzieci Programować

       20.10.2021 - Budujemy relacje z Uczymy Dzieci Programować

       21.10.2021 - Szukamy i doświadczamy z Uczymy Dzieci Programować

       22.10.2021 - Błędy są ok! Szukamy rozwiązań z Uczymy Dzieci Programować

       Zajęcia prowadzone były w formie zabaw rozwijających logiczne, algorytmiczne myślenie, szyfrowanie, z wykorzystaniem maty edukacyjnej i kolorowych kubeczków oraz maty wirtualnej. Uczniowie naszej szkoły przekonali się, że kodować można nie tylko na komputerze ale także na dywanie. Na pewno chętnie podejmą kolejne wyzwania w ramach nauki programowania. (J.K)

      • Dzień Edukacji Narodowej

       21.10.2021

       Dzień Edukacji Narodowej - polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego powstało 27 kwietnia 1972 r. i obchodzone od tamtego dnia jako Dzień Nauczyciela, a od 1982r. pod zmienioną nazwą jako Dzień Edukacji Narodowej.

       To święto upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zatwierdzone przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773r.

        "Bo nauczyciel jest kapitanem, co na okręcie dookoła świata płynie wraz z nami przez szkolne lata"- Ten cytat zaczerpnięty z wiersza Jerzego Ficowskiego  „Wielka podróż”  przyświeca całej społeczności  szkolne,

       Uroczysty apel z tej okazji odbył się 14 października 2021 roku . Uczniowie klasy IV wraz z przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego przestawiła krótką część artystyczną, dołączyli równie uczniowie klasy II oraz nie zabrakło przedszkolaków. Wszyscy uczcili ten dzień: wierszem, piosenką , a nawet tańcem. Recytowali wiersze i śpiewali piosenki o tematyce szkolnej,. Również nie zabrakło przemówienia Pani Dyrektor , która wyróżniła pracę swoich pracowników a następnie spotkali się z wychowawcami.

       Również przedstawiciel Rady Rodziców złożył życzenia i wręczył symboliczne kwiaty (J.G)

      • Dzień Chłopaka w naszej szkole

       13.10.2021

       Dzień Chłopaka to taki dzień w naszej społeczności szkolnej, który budzi wiele emocji. Tego dnia w naszej szkole nie zabrakło życzeń, a także upominków dla każdego chłopaka, tego mniejszego i tego większego. Postarały się o to dziewczyny. Obdarowały swoich kolegów z klas drobnymi upominkami, słodyczami oraz życzeniami:

       Wszystkim chłopakom, dużym i małym

       Życzyć dziś chcemy, by byli wspaniali.

       Spełnienia marzeń, uśmiechu, radości.

       Wspaniałych wrażeń i dużo miłości.

       Dużo słodyczy, życia pięknego

       I wszystkiego najlepszego!

       Zorganizowano też Szkolny Konkurs na Najsympatyczniejszego Chłopaka  w naszej szkole! Po zakończeniu głosowania ten zaszczytny tytuł został przyznany:

       Konradowi Bańkoszowi – kl.8

       Dominikowi Bańkoszowi – kl.8

       Jankowi Stopiakowi – kl.8

       Gratulujemy!

       K.J.R.

      • Dzień Piżamy

       13.10.2021

       W naszej szkole po raz pierwszy miał miejsce Dzień Piżamy. Kto tylko chciała mógł w tym dniu , wyjątkowo założyć ten wybitnie domowy strój lub jakiś jego element na szkolne lekcje.

       Dzień Piżamy obchodzi się na znak solidarności z dzieciakami, które przewlekła, często ciężka choroba zmusiła do długiego przebywania w szpitalu lub ośrodku rehabilitacyjnym. Często marzą one o „zwykłym” życiu, o tym żeby założyć dżinsy lub dres i po prostu pójść do szkoły.

       Od tego dnia nasi uczniowie symbolicznie pożegnali się „z piżamą” jako symbolem izolacji wywołanej pandemią. K.J.R.

      • Światowy Dzień Uśmiechu

       05.10.2021

       Światowy Dzień Uśmiechu jest obchodzony w pierwszy piątek października. W tym roku ten dzień przypadł na pierwszy dzień tego jesiennego miesiąca. Nasza szkoła postanowiła zaakcentować to święto i dołączyć do Uśmiechniętych Szkół. Zostały wykonane zdjęcia uczniom poszczególnych klas - wszyscy byli szeroko uśmiechnięci i ubrani na kolorowo.
       W Dzień Uśmiechu na korytarzu pojawiła się okolicznościowa dekoracja, na której zostały zamieszczone między innymi zdjęcia "uśmiechniętych klas", a także inne symbole mające na celu podkreślenie znaczenia uśmiechu w kontaktach międzyludzkich.

       Decyzja o przyłączeniu się do obchodów Światowego Dnia Uśmiechu była także związana

       z manifestacją sprzeciwu wobec przemocy. Światowy Dzień bez Przemocy przypada na
       2 października. Z tej okazji przygotowano gazetkę tematyczną. W naszej szkole nie ma przyzwolenia na niewłaściwe zachowanie wobec innych osób, ponieważ jesteśmy szkołą bez przemocy. PRZEMOC POKONAMY UŚMIECHEM!:) 

       Szkoła została zgłoszona do następujących programów realizowanych pod patronatem Głównego Inspektoratu Sanitarnego:

       1. Nie pal przy mnie , proszę! (klasy I, II, III).
       2. Bieg po zdrowie (klasa IV).
       3. Znajdź właściwe rozwiązanie (klasa V). (P.N)
      • Wycieczka do Oświęcimia i Wadowic

       03.10.2021

       23 września uczniowie klasy 8, wraz z kolegami ze Sromowiec Niżnych odwiedzili Wadowice i Oświęcim. Po drodze zatrzymali się przy zamku w Suchej Beskidzkiej. Zamek, zwany „małym Wawelem”, to jeden z najpiękniejszych obiektów architektury renesansowej w Polsce. Dzisiaj to centrum kultury, sztuki i nauki dla całego regionu. W swojej prawie sześciowiekowej historii był własnością pięciu rodzin szlacheckich: Castiglione-Suskich, Komorowskich, Wielopolskich, Branickich i Tarnowskich. Nie obyło się bez spaceru po zamkowych ogrodach i pamiątkowym zdjęciu na dziedzińcu.

       Następnym celem naszej wycieczki były Wadowice, rodzinne miasto Karola Wojtyły. Tutaj podeszliśmy pod dom Karola Wojtyły oraz kościół, z którym przyszły papież był związany. Na rynku mieliśmy możliwość przypomnieć sobie miasta, które Jan Paweł II odwiedził, bowiem rynek jest wyłożony płytami  z wygrawerowanymi na nich nazwami polskich miast oraz krajów, które papież  odwiedził .

       Ostatnim punktem było zwiedzenie byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego  Auschwitz – Birkenau. Obóz Auschwitz stał się dla świata symbolem terroru, ludobójstwa  Holocaustu i psychicznej męki. Poznaliśmy tragiczną  historię największego obozu, historię ludzkiego cierpienia tych, którzy zginęli, ponieważ byli Żydami…. Zwiedzaliśmy oryginalne baraki, ruiny komory gazowej,  ścianę śmierci. Przygnębiające wrażenie zrobiły na nas stosy butów, ubrań, walizek… Jednakże czujemy, że odwiedziny tego miejsca to jest nasz obowiązek, poprzez pamięć i szacunek  wobec osób, które tutaj niewinnie zginęły. (M.R)

   • Kontakt

    • Szkoła Podstawowa im. dh. Olgi Małkowskiej w Sromowcach Wyżnych
    • (+18) 262-97-02
    • Szkoła Podstawowa im. dh. Olgi Małkowskiej 34-443 Sromowce Wyżne, Nad Zalew 12 Poland
    • e-puap - /spsromowcewyzne/SkrytkaESP