• Aktualności

      • 50 Rajd Szlakami Partyzantów

       29.09.2021

       16.10.2020 r, w piękny jesienny czwartek grupa uczniów z klasy siódmej i ósmej wyruszyła po raz kolejny na gorczańskie szlaki, aby wziąć udział w Rajdzie Szlakami Partyzantów. Ta turystyczna impreza, organizowana przez PTTK  ma długą tradycję. Tegoroczny rajd był szczególny, jubileuszowy - został zorganizowany po raz pięćdziesiąty. Jego trasa wiodła z miejscowości położonych pod Lubaniem do Ochotnicy Dolnej.

       Wczesnym rankiem na szlaki wiodące w Gorce wyruszyli wraz z nami uczniowie szkół z terenu gminy Czorsztyn, Krościenko, Szczawnica. Wszystkim uczestnikom rajdu dopisywała świetna kondycja i doskonałe humory. Mogliśmy podziwiać przyrodę Gorczańskiego Parku Narodowego skąpaną w ciepłych promieniach słońca.

       W Ochotnicy Dolnej, pod pomnikiem Krwawej Wigilii miała miejsce zbiórka wszystkich uczestników Rajdu Szlakami Partyzantów. Zebrało nas się tam całkiem sporo, prawie 600 osób. Po zjedzeniu pysznej grochówki i odpoczynku pięknie przywitała nas młodzież ze Szkoły Podstawowej w Ochotnicy Dolnej. Mogliśmy także wziąć udział w pokazie sprzętów z Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, obejrzeć broń pochodzącą z tego muzeum, przyjrzeć się partyzanckiej grupie rekonstrukcyjnej i wziąć udział w taktycznej grze wojennej. Przedstawiciel naszej szkoły wziął udział w Przeglądzie Piosenki Patriotycznej. Pięknie wykonał utwór Jacka Kaczmarskiego „Mury”.

       Po chwili refleksji i zadumy nad historią, oddaniu hołdu bohaterskim mieszkańcom Ochotnicy Dolnej , uczestniczący w rajdzie uczniowie nawiązali nowe znajomości z uczniami z innych szkół, mieli okazję porozmawiać ze znajomymi. Pełni wrażeń wróciliśmy do domu. (K.J.R.)

      • Warsztaty w Izbie Regionalnej

       27.09.2021

       Tradycyjnie, co roku odbywają się w Izbie Regionalnej warsztaty dla uczniów naszej szkoły, prowadzone przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich. W tym roku szkolnym, w drugiej połowie września brali w nich udział uczniowie wszystkich klas. Dzieci zapoznały się z dawnymi maszynami i narzędziami rolniczymi znajdującymi się w Izbie. Poznały proces powstawania tkanin, a także  proces powstawania chleba, miały też możliwość robienia masła i moskoli. Poznały strój pieniński, a także dowiedziały się, jak wyglądała nauka ich dziadków. Zajęcia w Izbie Regionalnej były dla wszystkich uczestników dużą atrakcją. Dzięki tym zajęciom zrozumieli, jak ciężko dawniej ludzie musieli pracować, by wytworzyć różne produkty. Jedzenie przez każdą grupę moskoli umiliło wszystkim pobyt w tym wyjątkowym miejscu. Dziękujemy Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich za miłe przyjęcie. (M.P.)

      • Narodowe Czytanie 2021

       08.09.2021

       W dniu 3.09.2021 w naszej szkole odbyło się NARODOWE CZYTANIE.

       Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania na lekcji języka polskiego w klasie VIII, czytaliśmy Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. To utwór,  który reprezentuje rodzaj literacki jakim jest dramat ( uczniowie od razu wskazali) dlatego też  czytaliśmy go z podziałem na role. Odczytaliśmy 9 aktów I sceny i  uczniowie stwierdzili , że jest to komedia satyryczna ( gatunek). W utworze tym odnajdujemy komizm , ale również gorzką ironię, zostało również przekazane uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Każdy uczeń wcielał się w różne role. (J.G)

   • Kontakt

    • Szkoła Podstawowa im. dh. Olgi Małkowskiej w Sromowcach Wyżnych
    • sp_sromowcewyzne@czorsztyn.pl
    • (+18) 262-97-02
    • Szkoła Podstawowa im. dh. Olgi Małkowskiej 34-443 Sromowce Wyżne, Nad Zalew 12 Poland