• Aktualności

      • Laboratoria Przyszłości

       23.12.2021

       Nasza szkoła przystąpiła do Rządowego programu Laboratoria Przyszłości. Jest to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

       Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). Udział w programie pozwala na stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

       Laboratoria Przyszłości to największa inwestycja państwa polskiego w historii, w nowoczesną edukację!  Wsparcie zostało nam przekazane  w całości z góry, bez konieczności wniesienia wkładu własnego.

       Więcej informacji o programie znajdziesz na stronie https://www.gov.pl/web/laboratoria

      • ,,Cicha noc, święta noc … ”

       21.12.2021

       Tradycją naszej szkoły jest organizowanie w okresie przedświątecznym Wigilii Szkolnej. Niestety sytuacja związana z pandemią, uniemożliwiła spotkanie na tak zwanej  ,,wieczerzy wigilijnej”, na której cała społeczność szkolona mogłaby wspólnie podzielić się opłatkami, zjeść kapustę i ciasteczka. Mimo ograniczeń, 17 grudnia był w naszej szkole dniem uroczystym. Uczniowie przyszli w galowych strojach i zapanowała  świąteczna atmosfera, którą uświetniły jasełka z elementem śpiewu i tańca regionalnego. Inscenizacja bożonarodzeniowa zaprezentowana była przez uczniów z klasy II, III,VII, VIII  pod kierunkiem pani Bożeny Pierwoła i pani Jadwigi Kobylarczyk. Punktem kończącym uroczystość były ciepłe życzenia skierowane przez panią Dyrektor Joannę Workowską do uczniów i wszystkich pracowników szkoły oraz symboliczne połamanie się opłatkiem.(B.P)

      • Spotkanie z cyklu "Powrót do korzeni"

       15.12.2021

       8 grudnia odbyło się w naszej szkole spotkanie z cyklu „Powrót do korzeni”. Cała społeczność szkolna w tym dniu ubrana była w stroje regionalne. Tematem tegorocznego spotkania było porównanie czasów dawnych i dzisiejszych w naszej miejscowości. Zaproszeni goście: przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich, Panie Stanisława Krupa i Anna Dębska oraz Pan Szczepan Janczy przedstawili codzienne życie mieszkańców, zwyczaje oraz stroje używane w dawnych czasach; porównali czasy dawne z dzisiejszymi. Następnie Konrad Bańkosz zaśpiewał piękną, sromowską pieśń „Gdzie się Polska kończy, hej”. Na zakończenie spotkania Pani Dyrektor bardzo serdecznie podziękowała gościom za cenne informacje dotyczące życia mieszkańców Sromowiec w dawnych czasach. Podkreśliła, jak ważne jest dla nas dziedzictwo kulturowe naszych przodków i tradycja.(M.P.)

      • Mikołajki w szkole

       09.12.2021

       Jak co roku, 6 grudnia do naszej szkoły przybył długo oczekiwany gość, a był to oczywiście św. Mikołaj, który przywiózł ze sobą słodkie upominki. Na ten dzień czekali wszyscy, jednak szczególnie najwięcej emocji i radości „niecodzienna wizyta” wzbudziła w najmłodszych dzieciach oddziału przedszkolnego oraz klas I – II. W podziękowaniu za otrzymane prezenty nasi uczniowie śpiewali piosenki i recytowali wierszyki. Zrobili sobie również zdjęcia ze św. Mikołajem. Nasz gość mógł przybyć ze wspaniałymi upominkami dzięki Radzie Rodziców naszej szkoły, która zadbała o to, aby paczki były atrakcyjne.  Mikołaj nie zapomniał też o starszej latorośli- uczniach klas III - VIII dla, których mikołajkowym prezentem był koncert pt. ,,Muzyka Świata” w wykonaniu artystów z Łódzkiego Biura Koncertowego ,,Wirtuoz.” (B.P)

      • Andrzejki

       05.12.2021

       ,,Święty Andrzej Ci ukaże, co Ci los przyniesie w darze.”

       Zabawy andrzejkowe zorganizowane w klasach I-III oraz w oddziale przedszkolnym przebiegały w atmosferze wróżb i magii. Tradycyjny zaś zwyczaj ,,przepowiadania przyszłości,” wzbudzał u dzieci radość i śmiech. Z wróżb mogły odczytać, jaka czeka ich przyszłość, jak będzie miała na imię ich sympatia, jaki zawód zdobędą w przyszłości. Wszystkim dopisywał dobry humor, bo przecież najważniejsze podczas zabaw andrzejkowych jest to, by się świetnie bawić , a wróżby traktować z ,,przymrużeniem oka.” (B.P)

      • Wycieczka do Zakopanego

       29.11.2021

       W dniu 25.11.21r klasa 3 oddała hołd patronce naszej szkoły, dh. Oldze Małkowskiej, składając wiązankę i zapalając znicze na grobowcu rodziny Małkowskich w Zakopanem.  Następnie w Podwodnym Świecie uczniowie mogli zapoznać się i obejrzeć wiele morskich zwierząt oraz otoczenie w jakim żyją. W manufakturze cukierniczej odbyły się warsztaty, podczas których uczniowie samodzielnie wykonali kolorowego lizaka i wycinali owocowe cukierki. Po otrzymaniu słodkich upominków i Certyfikatu Młodego Karmelarza klasa trzecia udała się do Parku Iluzji. Tu uczniowie brali udział w różnych nietypowych zjawiskach fizycznych i obserwowali ciekawe doświadczenia. Po tych atrakcjach pełni wrażeń i dobrego humoru wszyscy wrócili do domów. (BNB)

      • Dzień Pluszowego Misia

       29.11.2021

       W dniu 25 listopada dzieci z oddziału przedszkolnego uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Pomimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia dzieci poznały historię pluszowego misia. Opowiadały o swoim małym lub dużym przyjacielu misiu, tańczyły przy muzyce ze swoim misiem, wykonały maskę oraz pacynkę, oglądały filmiki, a także wykonywały wiele innych zadań związanych z misiem. Ten dzień wywołał u dzieci wiele uśmiechów i radości.(M.P)                                        

      • Pasowanie na przedszkolaka

       23.11.2021

       Dnia 16 listopada odbyła się w naszej szkole uroczystość „Pasowania na przedszkolaka”. W uroczystości udział wzięli: Pani Dyrektor Joanna Workowska oraz zaproszeni rodzice. Dzieci z oddziału przedszkolnego zaprezentowały wiersze, piosenki oraz tańce przygotowane pod kierunkiem swoich pań. Punktem kulminacyjnym spotkania było ślubowanie. Po jego złożeniu Pani Dyrektor, używając czarodziejskiego lizaka, dokonała pasowania. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia przedszkolaki otrzymały upominki ufundowane przez Radę Rodziców oraz dyplomy. W sali czekał na dzieci słodki poczęstunek.(M.P.)

      • Ślubowanie klasy 1

       19.11.2021

       Uroczyste  ślubowanie kl.1 odbyło się 18 listopada 2021r. Przed  złożeniem  przysięgi,  pierwszoklasistów czekał krótki" egzamin". Dzieci  wykazały się wiedzą, jak również udowodniły, że znane są im zasady zachowania się w szkole. Pani  Dyrektor z wielką  uwagą przysłuchiwała się  wypowiedziom dzieci i na koniec oznajmiła, że wszystkie zadania wykonali bardzo dobrze. Następnie odbyła się część artystyczna. Po występach uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie, przed szkolnym sztandarem oraz zostali pasowani na uczniów kl.1. Dzień 18.11.2021r., w którym stali się pełnoprawnymi uczniami Szkoły Podstawowej w Sromowcach Wyżnych, na długo pozostanie w ich pamięci. Na pamiątkę dzieci otrzymały upominki ufundowane przez Radę Rodziców. Natomiast rodzice otrzymali książeczki z ogólnopolskiego projektu "Mała  książka-wielki człowiek" (BJD)

      • Święto Niepodległości

       06.12.2021

       „Aby człowiek wiedział, dokąd zmierza, musi wiedzieć, skąd pochodzi. Naród bez historii błądzi jak człowiek bez pamięci.”

       17 listopada w naszej szkole odbyła się wzruszająca akademia z okazji rocznicy odzyskania niepodległości. Tegoroczny apel przygotowali uczniowie klasy 8 przypominając najważniejsze momenty naszej historii.(M.K)

      • Wycieczka klas IV-VIII do Kopalni Soli w Bochni

       19.11.2021

       W ramach programu wsparcia turystyki szkolnej "Odkrywam Małopolskę" realizowanego przez Samorząd Województwa Małopolskiego, 16 listopada klasy IV-VIII wybrały się na wycieczkę do Kopalni Soli w Bochni, którą założono w 1248 r. Od roku 2000 bocheńska kopalnia jest Pomnikiem Historii, a w roku 2013  doceniono ją na forum międzynarodowym, dołączając do prestiżowej Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO.

       W labiryncie solnych korytarzy, czekało na uczniów wiele niespodzianek, sam zjazd do kopalni szybem Campi był wielkim przeżyciem. Pod okiem przewodników zwiedzaliśmy kopalnię uczestnicząc w zajęciach edukacyjnych „Królewska kopalnia” i „Przygoda w solnych górach” Za pomocą holograficznych i interaktywnych inscenizacji oraz słuchowisk przekazana została wiedza o historii kopalni, średniowiecznych technikach wydobywczych, pracy i zwyczajach górniczych. W pamięci na pewno pozostaną prezentacje pokazujące dawny system wentylacji, pracę wypalaczy metanu oraz zalanie wodą podziemnych chodników. Przez cały czas zwiedzania towarzyszył nam stuk młotków i dźwięk sypiącej się soli, a spadające słone krople niektórym uczestnikom wycieczki przepowiedziały przyszłość: mądrość i bogactwo.  Jedną z wielu atrakcji było zwiedzanie kaplicy św. Kingi z umieszczoną tam piękną szopką bożonarodzeniową.  Za wzorowe zachowanie w czasie zwiedzania i aktywny udział w zajęciach otrzymaliśmy na pamiątkę  woreczek soli od Księżnej Kingi, którą należało otworzyć w domu, żeby mieć szczęście. Po wyczerpujących zadaniach umysłowych i konkurencjach górniczych integrujących zespoły klasowe, uczniowie odpoczywali  oraz zjedli obiad w Komorze Ważyn, która jest największą spośród wszystkich komór, które zostały wydrążone w bocheńskiej kopalni a znajduje się na głębokości 248 m. Do domu wróciliśmy o godzinie 19.00 zmęczeni, ale pełni wrażeń i wzbogaceni o cenne informacje dotyczące pracy kopalni i znaczenia soli. (J.K)

        

      • Dziewczyny na medal!

       14.11.2021

       Mistrzostwa Gminy Czorsztyn w piłce halowej chłopców i dziewczyn, które odbyły się  27.10.2021r. to pierwszy turniej naszych uczniów, który został rozegrany po długiej przerwie. Zespół dziewczyn wygrywając wszystkie spotkania zajął I miejsce i tym samym uzyskał awans do półfinału powiatu nowotarskiego w piłce halowej dziewczyn. W kolejnym turnieju, który odbył się 3 listopada,  spotkało się pięć zespołów. Drużyna dziewczyn zajęła 2 miejsce i awansowała do finału powiatu w piłce halowej dziewczyn. W finale ogromne zaangażowanie każdej zawodniczki, pozwoliło nam zająć 3 miejsce. Oprócz klasyfikacji drużynowej była prowadzona również punktacja dla najlepszej zawodniczki, a została nią Katarzyna Janczy. (M.K)

       Skład drużyny:

       Katarzyna Janczy, Emila Pierwoła, Magdalena Kowalczyk, Martyna Kobylarczyk, Zuzanna Bolsęga, Judyta Sproch, Anna Dębska, Milena Sproch

        

      • "Szkoła do hymnu"

       12.11.2021

       Kolejny raz nasza społeczność szkolna włączyła się do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła do hymnu”. Dokładnie o godzinie 11.11, jak kilka tysięcy uczniów polskich szkół, odśpiewaliśmy 4 zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. W tym roku ze względu na stan epidemii hymn śpiewany był w klasach. W ten sposób  rozpoczęliśmy świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz podkreśliliśmy nasz patriotyzm, szacunek i przywiązanie do polskich symboli narodowych.(J.K)

      • "Szkoła pamięta"

       04.11.2021

       Nasza szkoła włączyła się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. Akcja ma na celu upamiętnienie ważnych rocznic oraz wydarzeń historycznych. Zwraca uwagę na historię małych ojczyzn oraz pamięć o lokalnych bohaterach.

       Uczniowie wraz z wychowawcami, nauczycielami różnych przedmiotów poruszali tematy dotyczące pamięci o tych, którzy walczyli za ojczyznę w czasie drugiej wojny światowej i wykonywali gazetki ścienne.

       3 października był dla klasy 8 dniem wyjątkowym - niesamowitą lekcją historii Polski i Europy. Uczniowie znaleźli się bowiem w miejscu, które każdy człowiek powinien raz w życiu zobaczyć,  a zapamiętać na zawsze - w muzeum obozie Auschwitz - Birkenau. Odwiedzili Wadowice miasto rodzinne Jana Pawła II.

       W ramach  akcji 29 października uczniowie wraz z opiekunem Samorządu Uczniowskiego p. Katarzyną Jabłońską-Rola udali się na cmentarz, celem uporządkowania nagrobków i zapalenia na nich zniczy oraz modlitwą uczcić tych, którzy tworzyli naszą lokalną historię. (J.K)

      • Wycieczka klas I-III do Stróży

       27.10.2021

       26 października uczniowie klas I-III uczestniczyli w wycieczce do gospodarstwa pszczelarskiego ,,Sądecki Bartnik.” W tym uroczym gospodarstwie pasiecznym, dzieci mogły podziwiać piękne zabytkowe ule, posłuchać ciekawostek o życiu pszczół, które na ekranach monitorów  w ,,łąkowej sali” dodawały nastroju opowiadaniom pani przewodnik. Z dużym zainteresowaniem uczniowie wzięli udział w warsztatach edukacyjnych podczas , których każdy wykonał dla siebie dwie woskowe świece. Dzieci obejrzały także zabytkowe sprzęty pszczelarskie, odwiedziły również zagrodę kóz, gdzie z radością mogły je karmić. Po pysznym obiedzie był teatrzyk dla dzieci. Punktem kończącym pobyt w pszczelarskim gospodarstwie były zakupy pysznych miodków i pamiątek w tamtejszym sklepiku. Organizatorem i kierownikiem wycieczki była pani Jadwiga Kobylarczyk. Piękna, jesienna pogoda sprzyjała wycieczce. Dzieci wróciły może trochę zmęczone, ale  zadowolone. (B.P)

      • CODE WEEK 2021

       24.10.2021

       Od 9 do 24 października w całej Europie świętowaliśmy Europejski Tydzień Kodowania, czyli #CodeWeek2021. Nasza szkoła po raz pierwszy brała udział w tym wydarzeniu. Zadania z programowania i kodowania rozwiązywali uczniowie klasy pierwszej, drugiej, trzeciej oraz dzieci z oddziału przedszkolnego. Inicjatorem i organizatorem zajęć była p. Jadwiga Kobylarczyk.

       Europejski Tydzień Kodowania to wydarzenie społeczne, w które angażują się wszystkie europejskie państwa i nie tylko! Jego misją jest poszerzanie i promowanie kompetencji z zakresu programowania i zachęcanie osób w każdym wieku do rozpoczęcia przygody z programowaniem. Programowanie to nie tylko siedzenie przed komputerem, ale przede wszystkim ćwiczenie logicznego myślenia, spostrzegawczości, koncentracji uwagi czy umiejętności matematycznych. Praca w zespołach, szukanie wspólnych rozwiązań, pomagają doskonalić tak ważne w dzisiejszych czasach kompetencje społeczne. W ramach obchodów CODE WEEK 2021 w naszej szkole odbyło się 10 zajęć tematycznych z programem „Uczymy Dzieci Programować”:

       11.10.2021 - Tworzymy zespół z Uczymy Dzieci Programować

       12.10.2021 - Uczymy się współpracy z Uczymy Dzieci Programować

       13.10.2021 - Krytycznie myślimy z Uczymy Dzieci Programować

       14.10.2021 - Sprawdzamy informacje z Uczymy Dzieci Programować

       15.10.2021 - Nasze pomysły z Uczymy Dzieci Programować

       18.10.2021 - Jesteśmy kreatywni z Uczymy Dzieci Programować

       19.10.2021 - Mówię i słucham – komunikacja z Uczymy Dzieci Programować

       20.10.2021 - Budujemy relacje z Uczymy Dzieci Programować

       21.10.2021 - Szukamy i doświadczamy z Uczymy Dzieci Programować

       22.10.2021 - Błędy są ok! Szukamy rozwiązań z Uczymy Dzieci Programować

       Zajęcia prowadzone były w formie zabaw rozwijających logiczne, algorytmiczne myślenie, szyfrowanie, z wykorzystaniem maty edukacyjnej i kolorowych kubeczków oraz maty wirtualnej. Uczniowie naszej szkoły przekonali się, że kodować można nie tylko na komputerze ale także na dywanie. Na pewno chętnie podejmą kolejne wyzwania w ramach nauki programowania. (J.K)

      • Dzień Edukacji Narodowej

       21.10.2021

       Dzień Edukacji Narodowej - polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego powstało 27 kwietnia 1972 r. i obchodzone od tamtego dnia jako Dzień Nauczyciela, a od 1982r. pod zmienioną nazwą jako Dzień Edukacji Narodowej.

       To święto upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zatwierdzone przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773r.

        "Bo nauczyciel jest kapitanem, co na okręcie dookoła świata płynie wraz z nami przez szkolne lata"- Ten cytat zaczerpnięty z wiersza Jerzego Ficowskiego  „Wielka podróż”  przyświeca całej społeczności  szkolne,

       Uroczysty apel z tej okazji odbył się 14 października 2021 roku . Uczniowie klasy IV wraz z przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego przestawiła krótką część artystyczną, dołączyli równie uczniowie klasy II oraz nie zabrakło przedszkolaków. Wszyscy uczcili ten dzień: wierszem, piosenką , a nawet tańcem. Recytowali wiersze i śpiewali piosenki o tematyce szkolnej,. Również nie zabrakło przemówienia Pani Dyrektor , która wyróżniła pracę swoich pracowników a następnie spotkali się z wychowawcami.

       Również przedstawiciel Rady Rodziców złożył życzenia i wręczył symboliczne kwiaty (J.G)

      • Dzień Chłopaka w naszej szkole

       13.10.2021

       Dzień Chłopaka to taki dzień w naszej społeczności szkolnej, który budzi wiele emocji. Tego dnia w naszej szkole nie zabrakło życzeń, a także upominków dla każdego chłopaka, tego mniejszego i tego większego. Postarały się o to dziewczyny. Obdarowały swoich kolegów z klas drobnymi upominkami, słodyczami oraz życzeniami:

       Wszystkim chłopakom, dużym i małym

       Życzyć dziś chcemy, by byli wspaniali.

       Spełnienia marzeń, uśmiechu, radości.

       Wspaniałych wrażeń i dużo miłości.

       Dużo słodyczy, życia pięknego

       I wszystkiego najlepszego!

       Zorganizowano też Szkolny Konkurs na Najsympatyczniejszego Chłopaka  w naszej szkole! Po zakończeniu głosowania ten zaszczytny tytuł został przyznany:

       Konradowi Bańkoszowi – kl.8

       Dominikowi Bańkoszowi – kl.8

       Jankowi Stopiakowi – kl.8

       Gratulujemy!

       K.J.R.

  • Kontakt

   • Szkoła Podstawowa im. dh. Olgi Małkowskiej w Sromowcach Wyżnych
   • sp_sromowcewyzne@czorsztyn.pl
   • (+18) 262-97-02
   • Szkoła Podstawowa im. dh. Olgi Małkowskiej 34-443 Sromowce Wyżne, Nad Zalew 12
   • e-puap - /spsromowcewyzne/SkrytkaESP